Jump to content

Adding Analysis Services in an Existing SQL 2008 R2 x64 Cluster


yannisn
 Share

Recommended Posts

 

Σε ένα ήδη υπάρχον SQL 2008 R2 x64 Cluster, θέλουμε να βάλουμε τα Analysis Services.

 

Βέβαια σύμφωνα με την MS δεν υποστηρίζεται αυτή η δυνατότητα:

 

 

 

 

 

 

 

http://download.microsoft.com/download/6/9/D/69D1FEA7-5B42-437A-B3BA-A4AD13E34EF6/SQLServer2008FailoverCluster.docx

 

Page 31 & 32

 

"Note: SQL Server 2008 does not support adding features to an

existing failover cluster instance, so Analysis Services cannot be added

to an existing instance of SQL Server. To share a resource group with

an instance of SQL Server, you must choose to install Analysis Services

during the initial installation of SQL Server."

 

 

Any Ideas ???

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να βγάλεις τα node του SQL Server από το cluster και κάνεις τις εγκαταστάσεις σε κάθε ένα ξεχωριστά και μετά να τα ξαναβάλεις στο cluster? Αν και αυτό δεν είναι by the book Και μάλλον θα θέλει Test

 

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι αυτό δεν είχε πέσει στην προσοχή μου. Μια ιδέα που μου ερχεται με την μια στο μυαλό μου είναι να φτιάξεις ένα άλλο instance για τα analysis services το οποίο φυσικά να είναι και αυτό στο cluster. Πίστευω ότι θα είναι και γενικότερα καλύτερο μιας και θα έχει την δυνατότητα να έχεις και διαφορετικές ρυθμίσεις.

Ωραία άσκηση για το μυαλό μας έβαλες αγαπητέ συνάδελφε

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Αν επιχειρήσεις να κάνεις εγκατάσταση, ακόμα και αν βγάλεις το node από το cluster, θα αποτύχει. Το ερώτημα είναι αν θέλετε όντως τις υπηρεσίες των Analysis Services σε 24x7 mode. Δηλαδή, είναι λογικό να θες το OLTP σύστημά σου σε cluster για να είναι διαθέσιμο κατά 99.999...% αλλά το OLAP σύστημα?

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση σου Μάνο. Αλλά αφού κοίταξε ο συνάδελφος πως να το βάλει στο cluster μάλλον θα το θέλει, τουλάχιστον τον φτωχό μου το μυαλό αυτό κατάλαβε

 

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι αυτό δεν είχε πέσει στην προσοχή μου. Μια ιδέα που μου ερχεται με την μια στο μυαλό μου είναι να φτιάξεις ένα άλλο instance για τα analysis services το οποίο φυσικά να είναι και αυτό στο cluster. Πίστευω ότι θα είναι και γενικότερα καλύτερο μιας και θα έχει την δυνατότητα να έχεις και διαφορετικές ρυθμίσεις.

Ωραία άσκηση για το μυαλό μας έβαλες αγαπητέ συνάδελφε

Φιλικα

Αν και δεν είναι του τομέα μου, το συζήτησα με συναδέλφους που υποστηρίζουν τέτοια συστήματα και συμφωνούν με την πρόταση του Αντώνη,  και μάλιστα επιβεβαιώνουν ότι έτσι πρέπει να γίνει. Αυτό που λέει ο φιλτατος Χρήστος δεν παίζει.

Το διαφορετικό instance δίνει και κάτι ακόμα που είναι λογικό. Θα μπορεί το Analysis να παίζει στο ένα node και ο υπόλοιπος sql στο άλλο. διότι αν υποθέσουμε ότι τα καταφέρναμε και επιτρεπόταν να πάνε όλα στο ίδιο instance τότε σκεφτείτε τα analaysis να άρχιζαν να σκάβουν στον ίδιο node pου θα ήταν και οι DB τι επίπτωση θα είχε αυτό στο performance. Ενώ σε διαφορετικό instance, παίζει ο καθένας στον...κόμβο του.

Τα λέω καλά δάσκαλε Αντώνιε?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η πρόταση του Αντώνη είναι η καλύτερη, θα κάνουμε ένα LAB σε VM και βλέπουμε ....

 

Μπορούμε και με Standard ή  θέλουμε απαραίτητα Enterpise ???

 

Link to comment
Share on other sites

χμ

Η Standard υποστηρίζει Cluster (2 nodes active passive), δεν την έχω δει όμως με multiple instances στο ίδιο cluster, κάτι που το έχω κάνει με Enterprise. Θεωρώ ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα διότι στην ουσία η ίδια υλοποίηση είναι.

Τι έχεις αυτή την στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...