Jump to content

Μπλεξιμο με τα hosts στα winXP


pix_lax82
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Για μια ακομα φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Στην εταιρεια που ειμαι εχουμε ενα workgroup με windows XP (ξερω οτι είναι εγκλημα που δεν εχω domain αλλα αυτο θα γίνει κατα την διαρκεια του Αυγούστου)

Τo προβλημα που εχω ειναι το εξής:

Πολλές φορές θέλω οι υπάλληλοι να χτυπάνε στον explorer ενα link του στυλ: http://name_server:7000/demo

το οποιο ειναι εντος του δικτύου οποτε παω στο hosts file του καθε user και προσθέτω την αλλαγή.

Αυτο ομως εχει αρχίσει και γίνεται αρκετά χρονοβόρο και κουραστικο.

Κοιταξα μεσω στο ρουτερ (vigor 3300) να δώ μηπως μπορώ να το κάνω αυτό απο εκει αλλα δεν γινεται (Τουλαχιστον ετσι νομίζω).

Υπάρχει καποια λύση ωστε να γίνεται η παραπάνω διαδικασία ποιο αυτοματοποιημένα?

 

Link to comment
Share on other sites

DNS

Εγκατέστησε έναν DNS Server

Κάνε μία ζώνη με το όνομα που θες.

Δημιούργησε hostA στον DNS σου με το όνομα που θες και την ΙΡ που θες.

Βάλε Forwarder στον DNS σου ώστε να βγαίνουν Ιντερνετ οι υπολογιστές.

Βάλε σαν Primary DNS στους υπολογιστές σου την IP του DNS Server σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στήνω σε ενα μηχανημα server 2003 ή 2008 εχω license και για τα 2.

Και ενεργοποιώ τον ρόλο dns.

Τωρα για την ζώνη που μου λές δεν ξέρω πως γίνεται ακριβώς αλλα θα κάνω οτι μπορώ.

 

Εαν βεβαια μπορείς να μου τα πείς λιγο πιο αναλυτικά θα το εκτιμούσα απεριόριστα!!!!!

 

Thx in advance!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστείς τον DNS ρόλο

δημιουργείς μία ζώνη με όνομα πχ test.local

μέσα στη ζώνη δημιουργείς μία εγγραφή πχ www με IP την ΙΡ του web server σου πχ 192.168.1.1

Στα PC σου βάζεις σαν DNS την IP του DNS Server σου πχ 192.168.1.2

Πηγαίνεις σε ένα PC και πατάς ping www.test.local και θα δεις ότι θα σου απαντάει ο 192.168.1.1

Αν κάνει μία εγγραφή HostA πχ tiramola και δείχνει τον 192.168.1.1 πάλι από τα PC σου αν πατήσεις ping tiramola.test.local θα σου δείχνει την ΙΡ 192.168.1.1

Είναι δηλαδή σαν να πήγες στο hostfile και έκανες tiramola.test.local 192.168.1.1 εγγραφή.

Κατάλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά θα καταργήσεις τα hosts files, γιατί αν δεν το κάνεις θα κοιτάει αυτά και θα αγνοεί το DNS.

 

Θαναση μια ερωτηση.

Οταν λες οτι θα βλεπει τα hosts και θα αγνοει το dns εννοεις τα entries μεσα στα host ετσι;Χρειαζεται να διαγραφουν τελειως τα host files;Το ρωταω γιατι το 2277 δε λεει κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι δε διαγραφουμε τα hosts αλλα διαγραφουμε τα entries μεσα σε αυτα γιατι υπερυσχιουν του dns.Εκτος βεβαια αν θελουμε να βαλουμε ενα client χειροκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Το PC αν έχει μία εγγραφή στο host file πχ tiramola.test.local η οποία λέει ότι είναι η ΙΡ είναι 192.168.1.250

Ενώ εσύ στον DNS έχεις μία εγγραφή tiramola.test.local 192.168.1.1 και από το PC κάνεις ping στο tiramola.test.local  θα δεις ότι απαντά η IP 192.168.1.250

Το PC κοιτά πρώτα το Host File αν περιέχει την πληροφορία που ζητάμε. Αν υπάρχει λοιπόν η πληροφορία εκεί δεν ρωτά κανέναν άλλο.

ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟ HOST αλλά μόνο τις εγγραφές πού έχουμε κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλαμε ακρη λοιπον.Ειναι προφανες οτι ο Θανασης δεν εννοουσε να τα διαγραψουμε-καταργησουμε τελειως αλλα αν καποιος δε "νιωθει" μπορει να το παρει αλλιως.Ασχετως ομως, εμενα δε θα μου φαινοτανε παραξενο να το καταργησουμε γιατι με το dns η δουλεια παλι θα γινοτανε απλα δε θα εψαχνε καθολου στο hosts.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλαμε ακρη λοιπον.Ειναι προφανες οτι ο Θανασης δεν εννοουσε να τα διαγραψουμε-καταργησουμε τελειως αλλα αν καποιος δε "νιωθει" μπορει να το παρει αλλιως.Ασχετως ομως, εμενα δε θα μου φαινοτανε παραξενο να το καταργησουμε γιατι με το dns η δουλεια παλι θα γινοτανε απλα δε θα εψαχνε καθολου στο hosts.

Συγνώμη για την καθυστέρηση.

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν εννοούσα να σβήσουμε τα αρχεια hosts αλλά τις εγγραφές που πρόσθεσε ο φίλος μας επιπλέον αυτών που υπήρχαν (των localhost).

Γενικά η χρήση των hosts θα πρέπει να είναι το τελευταίο καταφύγιο μας, αν έχουν αποτύχει άλλες μέθοδοι.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...