Jump to content

MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;


cap
 Share

Recommended Posts

Χαίρετε και πάλι (σπάνια με βλέπετε τελευταία, το ξέρω).

 

Εχω δημοσιεύσει αρχικά την ίδια ερώτηση στο dotnetzone.gr (http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/59302/ShowThread.aspx#59302), αλλά εκτιμώ ότι εδώ ίσως απαντηθούν όσα δεν απαντήθηκαν εκεί. Ισως καλό θα ήταν να διαβάσετε το διάλογό μου με τον Αντώνη (Χατζηπαυλή) εκεί για να πάρετε ακόμα περισσότερες πληροφορίες.

 

Το θέμα αφορά MSDN keys και virtual server activations.

 

Σενάριο:

Εχω ένα κουβά από keys για windows 7.

Εχω στήσει virtual pc 2007 και έχω βάλει ένα windows 7 virtual machine. Ας το πούμε virtual machine 1.

Θέλω να φτιάξω ένα δεύτερο virtual machine (ας το πούμε virtual machine 2) βασισμένο στο virtual machine 1.

 

Fork 1:

Αντιγράφω το vhd σε δεύτερο αρχείο και δημιουργώ δεύτερο μηχάνημα, ΧΩΡΙΣ sysprep.

Μου λέει οτι είδε μια αλλαγή στο hardware και θέλει reactivation. Του το κάνω, όλα οκ. Το virtual machine 1 και το virtual machine 2 λειτουργούν μαζί, χωρίς προβλήματα, ακόμα και ταυτόχρονα.

 

Fork 2:

Αντιγράφω το vhd σε δεύτερο αρχείο και το κάνω sysprep.

Βάζω key το οποίο έχω ξαναχρησιμοποιήσει σε άλλη εγκατάσταση.

Μου βγάζει το γνωστό μήνυμα (you may be a victim of counterfeiting κλπ) και φυσικά μου προτείνει να τα ξαναστήσω.

ΞΑΝΑΚΑΝΩ sysprep (σιγά μην τα ξαναστήνω) και βάζω key που είμαι σίγουρος οτι δεν έχω χρησιμοποιήσει σε άλλη εγκατάσταση.

Το virtual machine 2 δουλεύει μια χαρά.

 

Και ερωτώ:

 

ΓΙΑΤΙ στο fork 1 δουλεύουν τα δύο μηχανήματα μια χαρά με το ΙΔΙΟ (πρακτικά) key, ενώ στο Fork 2 δεν γίνεται το ίδιο;

 

Τελικά, πόσα virtual machines μπορώ να ενεργοποιήσω με το ίδιο key (αν μπορώ, μπορώ βάση EULA;)

 

Πως "καταργώ" μια εγκατάσταση ωστε να μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το activation key της; (αυτό μπορώ να το ρωτήσω και στο autoexec, αλλά αν κανείς μου απαντήσει εδώ ακόμα καλύτερα).

 

-- ασύστολη γκρίνια start --

Και τέλος, ΓΙΑΤΙ πρέπει να κρατάω εγώ account του ποιό key έχω χρησιμοποιήσει σε κάποιο μηχάνημα η να βασίζομαι σε εξωτερικά utilities για να μου το λένε;

-- ασύστολη γκρίνια end --

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να απαντήσω λοιπόν στις ερωτήσεις και στην γκρίνια.

Κουτάλι ένα. (Κατά το fork, εμείς έχουμε spoon (there is no…) ) Ένα ΜΑΚ κλειδί, version 2, μπορεί να χρησιμοποιηθεί όσες φορές λέει η άδεια που έχει πάρει ο χρήστης και από τεχνικής απόψεως άπειρες , αν και γενικά κρατιέται ένα counter στην MS αφού κάθε ενεργοποίηση γίνεται μέσω internet ή τηλεφωνικά, για να αποφευχθούν περιπτώσεις τρελλής πειρατείας. Τέτοιο κλειδί δίνεται στα Windows 7 Enterprise. Αυτό ισχύει και για virtual.

Κουτάλι δύο. Ένα κλειδί retail, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ένα μηχάνημα την φορά (ξέρω, ξέρω) και μπορεί να ενεργοποιηθεί μέχρι και 10 φορές και αν πρόκειται  για επανεγκαταστάσεις στο ίδιο μηχάνημα , μπορείς και πολύ περισσότερες,  μέσω τηλεφώνου και εφόσον ορκιστείς στην παναγία την κανάλα, ότι δεν το έχεις ταυτόχρονα σε άλλα μηχανήματα. Τα Windows 7 ultimate και home έρχονται με retail άδειες.

Στο technet τώρα οι retail άδεις είναι 10. ΔΕΚΑ. Και κάθε μία μπορεί να ενεργοποιηθεί 10 φορές. ΔΕΚΑ επί ΔΕΚΑ = ΕΚΑΤΟ. Δλδ πόσα lab έχεις? Και μιλάμε 10 για pro, και άλλες 10 για ultimate. Βάλε και τις ...άπειρες του enterprise...

Άσε που όπως λέει και το MSDN site ισχύει και το εξής

If you have claimed all the available additional keys under your subscription and you have used up all the available activations on these keys, you can request additional keys by contacting your local MSDN Customer Service Center. Following validation of your request, you can claim additional keys from Subscriber Downloads as you did previously.

Αν δεν είσαι πειρατής και δεν έχεις δώσει το κλειδί σε όλη την ελληνική επικράτεια, θα εγκριθεί.

Οπότε τα κλειδιά είναι τόσα πολλά που ακόμη κι αν δεν τα παρακολουθείς δεν πρόκειται να σου τελειώσουν εύκολα και είτε παίζει με το ίδιο είτε δεν παίζει, τι σε νοιάζει? Κλειδιά έχουμε.

Πρακτικά όμως, τι έπαθες εσύ?. Είχες κάνει μια σειρά από Internetικές ενεργοποιήσεις οι οποίες έφτασαν στο όριο για το πρώτο κλειδί.Ολες οι υπόλοιπες έπρεπε να γίνουν από το τηλέφωνο και δεν θα είχες πρόβλημα. Δεν υπάρχει τρόπος να γίνει πάλι reset ο ιντερνετικός counter αλλά τηλεφωνικά είπαμε…..η παναγιά η κανάλα επιτρέπει πολλές. Δεν υπάρχει πρόβλημα λοιπόν με το configuration, copy vhd, sysprep, diff vhd. Απλά, επιτρέπονται λίγες φορές μέσω Internet και οι υπόλοιπες από το τηλέφωνο.

Ξέρω ότι δεν γουστάρεις να μιλάς στο τηλέφωνο ειδικά αν βγαίνει άνθρωπος, αλλά με λίγη προσπάθεια το ξεπερνάμε αυτό.

Η απάντηση στο fork-spoon της γκρίνιας έχει νόημα πλέον?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ απάντηση Θανο, ευχαριστώ!

 

Δύο όμως διευκρινίσεις:

 

1. Είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος οτι το συγκεκριμένο κλειδί είχε εγκατασταθεί μια μόνο φορά (σε διαφορετικό όμως μηχάνημα - φυσικό μάλλον), ενώ τη δεύτερη φορά που το χρησιμοποίησα ήταν σε vhd - οπότε και μου "χτύπησε".

 

2. Η MSDN συνδρομή μου έχει λήξει. Χρησιμοποιώ κλειδιά που είχα τυπώσει πριν λήξει. Αρα, μάλλον δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω άλλα, ε; :)

 

3. Activation με το ίδιο κλειδί σε διαφορετικά vhds νοείται "επανεγκατάσταση στο ίδιο μηχάνημα";

 

4. Το incident KAI στα δύο forks συνέβη με win 7 ultimate. Λογικά, στο fork1 δεν θα έπρεπε να μου έχει "χτυπήσει";

 

Ξέρω οτι σε ζαλίζω - σορρυ, αλλά και εγώ αισθάνομαι χαμένος. Βασικά, ξέρεις τι φοβάμαι; Μην πάω να κάνω activate, μου κάνει, και κάποια στιγμή που θα έχω σηκώσει 2-3 virtuals με το ίδιο κλειδί ταυτόχρονα, μου "κλειδώσει" κανένα και τρέχω...

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αυτές οι συμπεριφορές οφείλονται στο γεγονός ότι το MSDN έχει λήξει, και έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπεται να το χρησιμοποιείς. Οπότε όχι μόνο δεν ζητάς νέο κλειδί, αλλά πρέπει να ξηλώσεις και αυτά που έχεις. Ετσι λέει η άδεια, μη βαράς !.[:P]

Για το 3, κάπως έτσι είναι. Προφανώς δεν είχες τυπώσει MAK κλειδί για enterprise e?

1 και 4. Το σχεδόν που έβαλες πριν το απόλυτα σίγουρος με κάνει να ελπίζω ότι τα πράγματα είναι όπως τα είπα εγώ και κάτι σου ξέφυγε. Αλλά σε κάθε περίπτωση η τηλεφωνική ενεργοποίηση θα έπρεπε να λύνει το πρόβλημα.

Ολα θα λυθούν φυσικά μόλις ανανεώσεις την συνδομή σου στο MSDN οπότε ένας κουβάς κλειδιών θα σου λύσει τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάμε λοιπόν για μια ακόμα ερώτηση! :)

 

Στο technet και συγκεκριμένα στο ActionPack, γνωρίζω βάσει EULA οτι όταν λήξει η συνδρομή πρέπει να ξηλώσεις ο,τι έχεις.

 

Στο MSDN δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Ισχύει; Αν ισχύει, την έβαψα :(

 

(Ο Ζαχαρίας μπορεί να γίνει MVP για να έχει msdn τσαμπέ);

 

Link to comment
Share on other sites

O Ζαχαρίας είναι γεννημένος MVP, και δεν μένει παρά να το καταλάβει και η επιτροπή αξιολόγισης.

Για το τι ισχύει για το msdn θα επανέλθω με documentation.

Εντωμεταξύ βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον pdf για τα κλειδιά κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάμε λοιπόν για μια ακόμα ερώτηση! :) Στο technet και συγκεκριμένα στο ActionPack, γνωρίζω βάσει EULA οτι όταν λήξει η συνδρομή πρέπει να ξηλώσεις ο,τι έχεις. Στο MSDN δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Ισχύει; Αν ισχύει, την έβαψα :( (Ο Ζαχαρίας μπορεί να γίνει MVP για να έχει msdn τσαμπέ);

Φυσικά και στο MSDN ισχύει ακριβώς το ίδιο. Άρα την έβαψες.

http://msdn.microsoft.com/el-gr/subscriptions/cc150618(en-us).aspx

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν την έβαψα.

 

In most cases, MSDN Subscriptions come with “perpetual” use rights—the ability to continue using the software after the subscription has expired, even though the ability to download software and product keys ends when the subscription expires. An expired subscriber can only use software that was available during the subscription term for the subscription level purchased; software released after subscription expiration cannot be used. MSDN Subscriptions offered through retail channels and most Volume Licensing programs (Enterprise Agreement, Select, Select Plus, Open Value, Open, etc.) come with perpetual use rights unless otherwise specified.

 

Ετσι λοιπον, νομίζω οτι με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή όσο μεγαλώνω μαθαίνω, βρήκα τα εξής καταπληκτικά που δεν τους ειχα δώσει σημασία μέχρι τώρα.

Windows Activation in Development and Test Environments όπου αναφέρεται ότι

Manage MSDN Retail Editions Using VAMT

We understand that many development environments require the use of both volume license editions of Windows 7 plus retail editions like Ultimate and Starter editions. In harmony with that need, MSDN subscriptions typically provide access to all volume license and retail editions of Windows 7. However, the product key that is provided for MSDN retail editions of Windows 7 has a limited number of activations. This can be problematic in environments where you have to frequently rebuild systems with MSDN retail editions.

So we recommend proxy activation using VAMT to manage MSDN retail products. Doing so lets you store activation confirmation information. When you do rebuild an installation including those MSDN retail keys, you can reuse the previously obtained activation confirmation information using VAMT.

To VAMT νομίζω δίνει λύση σε όλα τα προβλήματα που υπάρχουν σε labς και το βρίσκουμε εδώ.

Αναφορικά με το θέμα της νομιμότητας, είσαι οκ

In most cases, MSDN Subscriptions come with “perpetual” use rights—the ability to continue using the software after the subscription has expired, even though the ability to download software and product keys ends when the subscription expires. An expired subscriber can only use software that was available during the subscription term for the subscription level purchased

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν την έβαψα. In most cases, MSDN Subscriptions come with “perpetual” use rights—the ability to continue using the software after the subscription has expired, even though the ability to download software and product keys ends when the subscription expires. An expired subscriber can only use software that was available during the subscription term for the subscription level purchased; software released after subscription expiration cannot be used. MSDN Subscriptions offered through retail channels and most Volume Licensing programs (Enterprise Agreement, Select, Select Plus, Open Value, Open, etc.) come with perpetual use rights unless otherwise specified. Ετσι λοιπον, νομίζω οτι με καλύπτει.

 

Τελικά γράφουμε όλοι μαζί ! Σωτήρη έχεις δίκιο ΔΕΝ την έβαψες [:D].

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι μάλλον μειώνεται ο αριθμός των internet activation και σε ρίχνει απευθείας στα ...τηλέφωνα.

Δυστυχώς δεν το βρίσκω σε επίσημο documentation.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αυτό απαντάει (σχεδον) στα ερωτήματά μου.

 

Μένει το εξής αναπάντητο ερώτημα (το οποίο ίσως να έχει απαντηθεί αλλά το έχασα στο δρόμο): Κάνω activate ένα virtual machine (προσοχή: virtual PC 2007 - οχι hyperv). Μετά το κάνω copy το vhd σε ένα δεύτερο virtual machne, το τρέχω και το ξανακάνω activate. Υπάρχει περίπτωση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή στο μέλλον ένα από τα δύο (το παλιό ή το καινούριο) να μου "κλειδώσει";

 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι όχι. Η μόνη περίπτωση είναι αν το κλειδί που βάλεις έχει....καπηλευτεί απο 100000 χρήστες και η MS το βγάλει ...πειρατικό οπότε κάτι τέτοιο θα γινόταν κατά τη διάρκεια ενός validation και όχι...εν ψυχρώ.

Οπότε αν διατηρείς το κλειδί προστατευμένο δεν πρόκειται να γίνει. Η MS δεν ελέγχει αν το κλειδί υπάρχει ταυτόχρονα σε πολλά machines με κάποιο περίεργο δικτυακό τρόπο. Βασίζεται στην συμφωνία...κυρίων.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...