Jump to content

Exchange 2010 & Ελληνικα Office XP


Blackman
 Share

Recommended Posts

Φαντάζομαι όσοι έχετε αυτόν τον συνδιασμό έχετε αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα, ότι μόλις έγινε εγκατάσταση ο Exchange όσοι χρήστες είχαν Office 2002 aka Office XP Και δη ελληνικά, είδαν τα ελληνικά να γίνονται ερωτηματικά... τόσο σε ονόματα φακέλων όσο και στο θέμα.

 

Με το άνοιγμα ενώς email το θέμα φαίνεται...

 

αλλά όπως καταλαβαίνεται είναι πρόβλημα.

Είχαν ξεμείνει 2-3 τέτοιες άδειες και τώρα προσπαθώ να το διορθώσω...το οποίο δεν έγινε ούτε με απεγκατάσταση και εγκατάσταση Office 2003 ή Office 2007.

 

Έχετε κάτι να προτίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ούτε με 2003 ή 2007 δεν έπαιξε ...έβαλες και SP3 και SP2 αντίστοιχα;

 

Εγώ σε πελάτες πρότεινα να κάνουν Update όλα τα τερματικά σε minimum Office 2003 SP3 ή Office 2007 SP2 και δεν αντιμετώπισα το πρόβλημα.

 

Με λύπη θα σου πω ότι ίσως χρειαστεί να φτιάξεις νέο user profile... γιατί διάβασα σε technet forums ότι λειτουργεί σαν workaround.

 

Αν έχει βγει κάποια λύση officially, πολύ θα ήθελα να το ξέρω - γνωρίζει κάποιος άλλος κάτι ;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ?? εμφανίζονται όταν μία εφαρμογή προσπαθεί να μετατρέψει ASCII κείμενο από ένα codepage σε άλλο στο οποίο δεν υπάρχει αντιστοιχία. Συμβαίνει κατά κύριο λόγο όταν κάποιος αποθηκεύει ελληνικό κείμενο σε άσχετο codepage (μή ελληνικό) και μετά προσπαθεί να το δείξει με codepage διαφορετικό από το αρχικό. Αν υπήρχε αντιστοιχία, αντί για ?? θα εμφανίζονταν τα γνωστά κινέζικα.

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται π.χ. όταν αλλάζεις το system locale ενός συστήματος, όταν μεταφέρεις ή όταν διαβάζεις ASCII δεδομένα από ένα σύστημα με A locale σε σύστημα με B locale. Όλες οι εφαρμογές στα Windows χρησιμοποιούν το codepage του System Locale για να διαβάσουν ASCII δεδομένα.

 

Τί μπορεί να έχει συμβεί τώρα ... μπορεί ο νέος server να έχει διαφορετικό System locale από τον παλιό. Ανάλογα με το πως στέλνει τα ASCII δεδομένα στους clients (πριν ή μετά τη μετατροπή) το πρόβλημα ίσως λυθεί αλλάζοντας το locale στους clients ή στο server. Η χειρότερη περίπτωση όμως θα ήταν αν τα δεδομένα από τον παλιό server περάσανε στον καινούριο ως ASCII και αποθηκεύτηκαν με ?? αντί για ελληνικά - σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω την απάντηση αλλά μήπως

Organization Configuration > Hub Transport > Remote Domains > Default Δεξί κλικ Properties

Format of Original message sent as attachment to journal report

MIME Character set  GREEK (ISO)

Non MIME Character Set Greek (ISO)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω και εγώ να βοηθήσω ...

Αρχικά το office xp δεν υποστηρίζετε ως client στον Exchange 2010 see

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996719.aspx

Exchange 2010 supports the following versions of Microsoft Office Outlook and Microsoft Entourage for Mac:

Outlook 2010 Outlook 2007 Outlook 2003 Entourage 2008 for Mac, Web Services Edition

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchange2010/thread/637ef274-2c0b-44cd-af81-1ed9b0c06084

Υπάρχει και ένα αρθρο με ένα παρόμοιο πρόβλημα http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvrclients/thread/46ad5d38-c7a2-4de9-872a-7c6e9ee8c2be

Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Παναγιώτη όσο αφορά το codepage.

Το πρόβλημα μάλλον κατά την άποψη μου είναι στο Support που παρέχει το Outlook 2002/xp σε Exchange Accounts όσο αφορά το Unicode or non Unicode Mode που λειτουργεί.

Δείτε τα παρακάτω άρθρα όσο αφορά αυτό το πρόβλημα :

Unicode support for multilanguage data in Outlook

Impact of running in non-Unicode mode on the Exchange server

Benefits of running in Unicode mode on the Exchange server

Troubleshoot Unicode-related problems

Οπως αναφέρουν και τα άρθρα

- Earlier versions of Outlook provided support for multilingual Unicode data in the body of Outlook items. However, Outlook data, such as the To and Subject lines of messages and the ContactName and BusinessTelephoneNumber properties of contact items, were limited to characters defined by your system code page. This limitation is no longer the case in Microsoft Office Outlook 2003 and Microsoft Office Outlook 2007, provided Outlook is running in Unicode mode with an Exchange account.

- Since Microsoft Outlook 2000, the body of Outlook items (item: An item is the basic element that holds information in Outlook (similar to a file in other programs). Items include e-mail messages, appointments, contacts, tasks, journal entries, notes, posted items, and documents.) is Unicode, and the body of the item can be read irrespective of the language in which the item was created. However, all the other item properties such as the To, Location, and Subject lines of messages and meeting items and the ContactName and BusinessTelephoneNumber properties of contact items will be unintelligible in versions earlier than Outlook 2003

Το πρόβλημα εμφανίζετε και σε offline folders και σε online folders στο Outloox xp ή μονο σε offline folders ?

Επίσης επειδή το πρόβλημα ειναι με το Unicode Mode του Outlook θα σου πρότεινα αρχικά να ελέγχεις στο Windows 2008 που έχεις εγκαταστήσει τον Exchange 2010 τι Language έχεις επιλέξει στο Control Panel - Regional and Language Options - Administrative - Language for non-Unicode Programs .Εχεις Greek στο Current Language for non-Unicode Programs?

Επίσης τον ίδιο έλεγχο πρέπει να κάνεις και στο Client Vista/7/XP για default languange for non-Unicode programs.Εχεις και εκεί Greek Default ?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...