Jump to content

RST packet


panos_ten
 Share

Recommended Posts

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, προς το παρόν, όλα τα pc στέλνουν πακέτο reset όταν προσπαθούν οι χρήστες τους να συνδεθούν σε ένα νέο intranet portal.

 

Παρακάτω είναι μία ένδειξη από wireshark

948 44.302164 192.168.10.178 172.19.16.135 TCP 53154 > npp [RST, ACK] Seq=1188 Ack=8281 Win=0 Len=0

 

Το περίεργο επίσης είναι ότι όταν κάποιος προσθέτει το link του portal, τότε στο address προστείθονται στο link αρκετά αλφαριθμητικά junk και ο browser κολλάει σε ένα loop κάνοντας συνεχώς refresh.

 

Θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε σκέψεις οποιουδήποτε για το θέμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1.Οι χρήστες που προσπαθούν να συνδεθούν στο Internet portal βγαίνουν από το ίδιο gateway ? Αν ναι...έχεις δοκιμάσει από κάπου αλλού να έχεις πρόσβασή στο πορταλ ?

 

2. To portal είναι σε δικό σου μηχάνημα ? Μπορείς να sniffaris πακέτα εκεί ? Είναι καλό να γίνει capture και από τις 2 πλευρές για να δούμε ότι δεν χάνεται τίποτα στην διαδρομή...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς καταλήγει σε μη δικό μου μηχάνημα αλλά στην μητρική μας μέσω site-to-site vpn.

Το τρελό είναι ότι δεν ανοίγει με καμία version του ΙΕ, ούτε με Firefox αλλά ανοίγει με Chrome.

 

@merlinios:μπορώ να σνιφάρω και στις δύο πλευρές αλλά πως θα καταλάβω αν χάνεται τίποτα στην διαδρομή?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς καταλήγει σε μη δικό μου μηχάνημα αλλά στην μητρική μας μέσω site-to-site vpn.

Το τρελό είναι ότι δεν ανοίγει με καμία version του ΙΕ, ούτε με Firefox αλλά ανοίγει με Chrome.

 

@merlinios:μπορώ να σνιφάρω και στις δύο πλευρές αλλά πως θα καταλάβω αν χάνεται τίποτα στην διαδρομή?

 

Απλά θα ενεργοποιήσεις τα timestamps ...θα snifaris και στις 2 πλευρές και θα προσπαθήσεις να συνδεθείς...

 

Τώρα που ανέφερες τον τρόπο σύνδεσης σας, το vpn ,και η υλοποίηση του (firewall ktl ktl ktl ) θα μπορούσε να είναι κάποιο πρόβλημα .

 

Επίσης υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί κάποιος πάνω στο portal παρακάμπτοντας το vpn ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλάξω browser δεν αποτελεί λύση έστω και προσωρινή.

 

Θα μπορούσε όντως να είναι πρόβλημα το config firewall(VPN) αλλά δυστυχώς έχω πρόσβαση μόνο στο δικό μου firewall όχι στης μητρικής, στο δικό μου όλη η κίνηση προς τα εκεί φεύγει αφιλτράριστη.

 

Και στις δύο πλευρές εμφανίζεται η παρακάτω εγγραφή(με παρόμοιο τρόπο) προερχόμενη από το δικό μου end.

948 44.302164 192.168.10.178 172.19.16.135 TCP 53154 > npp [RST, ACK] Seq=1188 Ack=8281 Win=0 Len=0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για το τυπικόν της υπόθεσης(που έλεγε αι ένας καθηγητής μου) αναφέρω ότι το πρόβλημα οφειλόταν σε ασυμβατότητα του portal με την Ελληνική γλώσσα, το θέμα διορθώθηκε από τους αρχικούς developer και το bug ξεπεράστηκε.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...