Jump to content

Απορία με servers και exchange server


Net-Captain
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω την εξής απορία...Εάν έχω ένα server ο οποίος δουλεύει σαν web server, έχει ένα exchange και διάφορους άλλους ρόλους, για να δουλεύουν μέσω internet ο web server και ο exchange εκτός απο public static ip, θα πρέπει να κατοχυρώσω κάποιο domain name απο κάποια εταιρεία web hosting ή δεν είναι απαραίτητο; Είναι γελοία ερώτηση το ξέρω αλλα παρακαλώ απαντήστε μου!

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρέπει να έχεις κατοχυρωμένο το επίθεμα μετά το @. Εφόσον έχεις και Exchange, πρέπει στην ζώνη που σου δίνει ο hoster να δηλώσεις διάφορα DNS records για το domain (A records, MX records, SPF records).

 

K.M.

Link to comment
Share on other sites

costasppc σε παρακαλώ σου είναι εύκολο να το αναλύσεις λίγο για να το καταλάβω καλήτερα; Δηλαδή τι διαδικασίες πρέπει να κάνω; ρωτάω για ενημερωτικούς σκοπούς επειδή ψάχνομαι με  τέτοιου είδους πράγματα αυτές τις μέρες και δεν βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με αυτά που έχω καταλάβει έως τώρα πρέπει:

1)να κάνω register ένα domain πχ test.com απο μια εταιρεία hosting

2)στον dns server που έχω στο σπίτι μου να προσθέσω A record, MX record και SPF record

3)να ρυθμίσω send/receive connectors απο τον exchange

και όλα καλα μετα;

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και ένα search στο autoexec. Πρέπει να είναι το πιο ....πολυτραγουδισμένο θέμα. Υπάρχουν 11.888 άρθρα με κάθε είδους παράμετρο που πρέπει να ξέρει κάποιος για το θέμα.. Αν δεν βρείς αυτό που θέλεις θα κάνω format τον server που φιλοξενεί το site μας.
Μέχρι κι εσύ το έχεις ξαναρωτήσει

http://autoexec.gr/forums/thread/20199.aspx

 


 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και ένα search στο autoexec. Πρέπει να είναι το πιο ....πολυτραγουδισμένο θέμα. Υπάρχουν 11.888 άρθρα με κάθε είδους παράμετρο που πρέπει να ξέρει κάποιος για το θέμα.. Αν δεν βρείς αυτό που θέλεις θα κάνω format τον server που φιλοξενεί το site μας.
Μέχρι κι εσύ το έχεις ξαναρωτήσει

http://autoexec.gr/forums/thread/20199.aspx

 


 

[Y]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...