Jump to content

SQL Server 2008 R2 Failover Cluster Failure Simulation Issue


v_pasch
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

έχω στήσει ένα 2 node SQL Server 2008 R2 Failover Cluster με iSCSI και έχω ένα πρόβλημα με το πότε η υπηρεσία μεταφέρεται από το ένα node στον άλλο.

 

Έχουμε 4 NICs (LAN, Heartbeat, iscsi1,iscsi2)

 

1. Άμα κάνω stop το service σε αυτόν που έχει την υπηρεσία όλα πάνε μια χαρά και μεταφέρεται η υπηρεσία στον άλλον άμεσα. ΟΚ

 

2. Άμα κάνω disable τη μία iscsi του server που έχει την υπηρεσία όλα πάνε μια χαρά και αμέσως πάει η κίνηση από την άλλη iscsi. ΟΚ

 

3. Άμα κάνω disable το heartbeat του server που έχει την υπηρεσία δε γίνεται τίποτα γιατί μάλλον υπάρχει το lan οπότε δ καταλαβαίνει ότι χάθηκε το node. Μάλλον ΟΚ

 

4. Άμα κάνω disable το LAN του server που έχει την υπηρεσία τότε σταματάνε τα πάντα, δε γίνεται καμία μεταφορά της υπηρεσίας ούτε καν manual γιατί χάνει την ip το SQL cluster service που είναι στο ίδιο subnet με το Lan. ΟΧΙ ΟΚ

 

Έχω κάνει κάτι λάθος στο configuration? Τι μπορεί να φταίει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ, είναι θέμα του Windows Cluster.

 

Απλά ουσιαστικά το DTC και το SQL Service έχουν από μία IP η οποία αν χάσει την LAN IP ο server που έχει την υπηρεσία τότε χάνονται και οι 2 αυτές IP.

 

Δε θα έπρεπε να κάνει failover στο άλλο Node?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ, είναι θέμα του Windows Cluster. Απλά ουσιαστικά το DTC και το SQL Service έχουν από μία IP η οποία αν χάσει την LAN IP ο server που έχει την υπηρεσία τότε χάνονται και οι 2 αυτές IP. Δε θα έπρεπε να κάνει failover στο άλλο Node?

Καλημέρα για δές εδώ!

ΥΓ Μάλλον εδώ είναι το προβλημά σου...

http://support.microsoft.com/kb/978001/en-us

Link to comment
Share on other sites

τελικά ήθελε αλλαγές στο configuration στα cluster policies που δηλώνεις πόσες φορές θα προσπαθήσει το service να κάνει restart μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα και αν δε μπορέσει να κάνει failover

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...