Jump to content

Microsoft outlook deleted items rule.


Cpet
 Share

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ DELETE ITEMS STO MICROSOFT OUTLOOK.

ΕΧΩ ENAN EXCHYANGE 2003 KAI ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ.ΤA DELETED ITEMS EINAI ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΩ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ OUTLOOK ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΕΙ ΜΕΡΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ RULE ΠΟΥ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ ΤΑ DELETED ITEMS?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ ΓΙΑΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

 

CPET

Link to comment
Share on other sites

Αν πας απο OWA -> empty deleted items folder ???

Aν πας στο outlook -> tools -> options -> other -> empty deleted items folder upon exiting ??? Λίγο risky μπορεί να σκάσει το outlook στο κλείσιμο [:(]

O client είναι σε cache mode ??? και τι outlook ???

Link to comment
Share on other sites

Αν πας απο OWA -> empty deleted items folder ???

Aν πας στο outlook -> tools -> options -> other -> empty deleted items folder upon exiting ??? Λίγο risky μπορεί να σκάσει το outlook στο κλείσιμο [:(]

O client είναι σε cache mode ??? και τι outlook ???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (ΤΟ ΗΞΕΡΑ).ΤA ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ OUTLOOK EINAI 2003 KAI Ο CLIENT EINAI ON LINE WITH EXCHANGE,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΑ PST ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΝΑ RULE ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΕΧΕΧΕ) ΣΤΟ MAILBOX KAI ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ DELETED ITEMS.MOY ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ MANUAL ΤΟ DELETE ANA 500 ME 1000 MAIL ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ.

ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ,ΑΝ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΔΕΑ ΔΕΚΤΗ.

 

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

CPET.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να σου σκάει το Outlook αν τα μηνύματα είναι χιλιάδες και μεγάλα ( με μεγάλα attachments) κυρίως. αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να κάνεις σταδιακό archive το deleted messages  και απλά να τα σβήνεις απο το archive που θα έχει σημαντικά λιγότερο μέγεθος ( εκτός αν όλα τα mail είναι στον ίδιο μήνα μέσα οπότε εχείς πολύ πιο σημαντικό πρόβλημα αλλού) . Δοκίμασε να κάνεις ένα archive τα deleted items πχ. του τελευταίου 3μήνου και να τα σβήσεις για να δείς αν σε βολεύει κάπως καλύτερα .

 

Αναμένουμε νέα σου .

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Όπως ανέφερε και ο Γιώργος (i-away), με την διαδικασία Αρχειοθέτηση (Archive) ή Αυτόματη Αρχειοθέτηση (AutoArchive). Μπορείς να μεταφέρεις με μη αυτόματο τρόπο παλιά στοιχεία σε ένα αρχείο αποθήκευσης, κάνοντας κλικ στην επιλογή Αρχειοθέτηση (Archive) του μενού Αρχείο (File) ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη δυνατότητα «Αυτόματη Αρχειοθέτηση» (AutoArchive) έτσι ώστε να γίνεται αυτόματη μεταφορά των παλιών στοιχείων. Με τη δυνατότητα «Αυτόματη Αρχειοθέτηση» (AutoArchive), μπορείς να διαγράψεις ή να μεταφέρεις παλιά στοιχεία. Το Outlook 2007 ή το Outlook 2003 έχουν τη δυνατότητα αρχειοθέτησης στοιχείων κάθε είδους, αλλά είναι σε θέση να εντοπίζουν μόνο αρχεία που είναι αποθηκευμένα σε ένα φάκελο ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, όπως ένα έγγραφο του Microsoft Excel ή ένα έγγραφο του Microsoft Word, τα οποία είναι συνημμένα σε ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Ένα αρχείο που δεν είναι αποθηκευμένο σε φάκελο ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δεν είναι δυνατόν να αρχειοθετηθεί.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στους ακόλουθους συνδέσμους:

 

ü      Description of the AutoArchive feature in Outlook 2007 and in Outlook 2003

ü      AutoArchive settings explained

ü      Introduction to AutoArchive in Outlook

ü      Back up or delete items using AutoArchive

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...