Jump to content

ΕΤΑΙΡΙΑ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ LAPTOP


MCP
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα...

Μηπως ξερει καποιος μια εταιρια που να πουλαει χονδρικης τα παντα για λαπτοπ?Π.χ. οθονες.Μιλαω για εταιρια οπως η Oktabit και οχι κατι αλλες μικρες που τα πουλανε πανακριβα.

Θα με βοηθησει πολυ αν καποιος γνωριζει και μου απαντησει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για Sony Vaio πας SONY Megaservice. Τηλ.: 2106195953.

Θέλουν υποχρεωτικά S/N από το προϊόν.

Περιμένω ένα keyboard εδώ και 15 ημέρες.

 

Για HP η Infoquest. 2119990000. Θέλουν υποχρεωτικά S/N από το προϊόν.

 

Για Fujitsu Siemens - OFFICE TECHNOLOGY A.E.E. 2106898200

 

Αυτά θυμάμαι.

 

Για οτιδήποτε άλλο, καλό είναι να ψάξεις στο site της κάθε μαμάς εταιρίας και λέει ποιος (ή ποιοι) έχουν το service στην Ελλάδα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα ανταλλακτικα για λαπτοπ ειναι ακριβα, δεν τα πουλαει ακριβα καποια εταιρια, απλα εισαγονται ακριβα (για πολλους λογους).

αν εχεις ενα λαπτοπ κ πιστευεις οτι μπορεις να το φτιαξεις, οπως για παραδειγμα αλλαγη οθονης, το αγοραζεις απο το ebay καινουργιο η μεταχερισμενο.

αλλα παιρνεις εσυ το ρισκο της επισκευης.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Μηπως ξερει καποιος μια εταιρια που να πουλαει χονδρικης τα παντα για λαπτοπ?Π.χ. οθονες.Μιλαω για εταιρια οπως η Oktabit και οχι κατι αλλες μικρες που τα πουλανε πανακριβα.

Θα με βοηθησει πολυ αν καποιος γνωριζει και μου απαντησει.

Ευχαριστω.

Να σου ευχηθω και εγω καλη αρχη Τζιμμυ , και να σου πω και την ταπεινη μου αποψη:

Γενικοτερα, θα το εστελνα σε εταιρια που τα φτιαχνει (ΗΡ, Κουεστ  κλπ) αν δεν εισαι σιγουρος , πες το πελατη πως θα περιμενει αν θελει σωστη δουλεια.

Δεν αξιζει να φερεις εσυ το ανταλλακτικο και να το φτιαξεις εσυ, δεν υπαρχει κερδος σ αυτο. Ουτε καν απο το ebay. Τα περιθωρια ειναι ελαχιστα (5 με 10Ευρα αν εισαι τυχερος και αν δεν σου ερθει και σπασμενο/χαλασμενο).

Επισης Χονδρικης = Μεγαλες ποσοτητες. Συμφερει?

Καλυτερα να περιμενει ο πελατης παρα να προσπαθουμε να αποδειξουμε σε ολους πως σωστα ηρθε σε εμας, θα του φτιαξουμε και το καρμπυρατερ απο το Ντατσουν. Θα το εκτιμησει αυτο. Κι αν οχι τοτε , δεν αξιζε απο την αρχη  η επισκευη , ο κατοχος ηταν τρακαδορος.

Αυτα θα εκανα εγω ομως.

Και παλι Σιδεροκεφαλος , παρτους τα πορτοφολια και κρεμαστα στον τοιχο [:D]

 

Link to comment
Share on other sites

Highlander δηλαδη θα πρεπει να παιξω με τις μαμαδες...Το ειχα σκεφτει αλλα σκεφτηκα και και οτι μπορει να αργουνε να μου φερουνε το ανταλλακτικο οπως κανουν και σε σενα..θα πεσουν τηλεφωνηματα και βλεπω..ευχαριστω.

Νικο γιατι με φοβιζεις τωρα;Η αληθεια ειναι οτι λαπτοπ δεν εχω ανοιξει μεχρι τωρα, ομως βλεπω οτι και η "κουτση μαρια" φτιαχνει λαπτοπ.Εχω και κατι βιντεο που σου δειχνουν βημα-βημα ακριβως τι να κανεις..Ειναι τοσο μεγαλο ρισκο;Και ολοι αυτοι που αναλαμβανουν;Ειναι δυνατον να μην εχω εγω αυτη την υπηρεσια τη στιγμη που οι περισσοτεροι την εχουν;Αλλη λυση υπαρχει π.χ. να το στελνω στην αντιπροσωπια;Λογικα ναι..Θα κανω τηλεφωνηματα και βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

 

[
Να σου ευχηθω και εγω καλη αρχη Τζιμμυ

Χιλια ευχαριστω Θανο και σε σενα ευχομαι να συνεχισεις μια καλη και ανοδικη πορεια..

Δεν αξιζει να φερεις εσυ το ανταλλακτικο και να το φτιαξεις εσυ, δεν υπαρχει κερδος σ αυτο. Ουτε καν απο το ebay. Τα περιθωρια ειναι ελαχιστα (5 με 10Ευρα αν εισαι τυχερος και αν δεν σου ερθει και σπασμενο/χαλασμενο).
Επισης Χονδρικης = Μεγαλες ποσοτητες. Συμφερει?

Με λιγα λογια αυτοι που το κανουν, το κανουν ή για ψιχουλα ή εχουν παρα παρα πολλους πελατες, ή παραγγελνουν χονδρικης οποτε και εχουν κερδος.


Και παλι Σιδεροκεφαλος , παρτους τα πορτοφολια και κρεμαστα στον τοιχο [:D]

:D Αντε να δουμε..

Παντως βλεπω οι ΙΤ να μου λετε να μην φτιαχνω λαπτοπ ενω πολλοι το κανουν..μαλλον ειναι περιπτωσεις "μπαμπης σουγιας";Μαλλον...Θα κανω ελεγχο καλο να δω τι παιζει και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

τζυμμυ,

Ειναι απλα τα πραματα. αν εισαι καλος στα ηλεκτρονικα και τα πολυμετρα και τις κολλησεις και τα κολλητηρια, οσο και στα λογισμικα και τα αντικειμενα των πιστοποιησεων σου τοτε , καντο. Αν ομως , οπως βλεπω και απο τις πιστοποιησεις σου εισαι περισσότερο του λογισμικου , τοτε μην το κανεις.

Τι κερδος θα εχεις εσυ αν φας 4 ωρες να  να κανεις μια δουλεια που αλλος θα στην εκανε σε μια ωρα και θα σε χρεωνε 60 -70 ευρω? Εσυ θα εχεις χασει κατ ελαχιστο 4*60= Ο χριστος κι η μανα του!

Αν "τα σπας" στα λαπτοπ φατους. Αν οχι , δεν πειραζει να φαει και κανας αλλος.[;)]

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η αποψη σου. Απλα νομιζα οτι θα ειναι κατι ευκολο! Επειδη ειναι ευκολο το hardware στα pc νομιζα θα ειναι ετσι και στα λαπτοπ. Mπορει να δοκιμασω την..τυχη μου. Να πω επισης οτι αντιπροσωπεια για να μου αλλαξει οθονη σε λαπτοπ ζηταει περιπου 300 ευρω για την οθονη, 45 μονο για να δει τι εχει συν την εργασια(δεν ξερω ποσο) συν μεταφορικα ενω μια αλλη εταιρια που φτιαχνει λαπτοπ ζηταει για ΟΛΑ 150 ευρω. Τους το ειπα στην αντιπροσωπεια η οποια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια εταιρια με χαρτι εξουσιοδοτησης. Δε το κρυβω οτι νευριαστηκα μαζι τους. 

Link to comment
Share on other sites

τζυμμυ,
Ειναι απλα τα πραματα. αν εισαι καλος στα ηλεκτρονικα και τα πολυμετρα και τις κολλησεις και τα κολλητηρια, οσο και στα λογισμικα και τα αντικειμενα των πιστοποιησεων σου τοτε , καντο.

Ρε παιδια...το ανοιγμα του λαπτοπ δεν ειναι "βγαλσιμο-βαλσιμο" βιδων, κομματιων και καποιων ταινιων; Και απλα θελει πιο πολυ προσοχη και βεβαια να ξερεις ακριβως τι κανεις π.χ. να εχεις ενα βιντεο στο youtube που σου δειχνει βημα βημα τα παντα. Δεν ξερω κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...το ανοιγμα του λαπτοπ δεν ειναι "βγαλσιμο-βαλσιμο" βιδων, κομματιων και καποιων ταινιων; Και απλα θελει πιο πολυ προσοχη και βεβαια να ξερεις ακριβως τι κανεις π.χ. να εχεις ενα βιντεο στο youtube που σου δειχνει βημα βημα τα παντα. Δεν ξερω κανω λαθος;

Για να δεις το μεγαλειο της ευκολιας του, πάρε το φορητό σου και φαντασιώσου πως χαλασε .....η μητρική του.

Βγαλτην , μετρα μεχρι το 20 (υποτιθεται οτι ανοιγεις την  συσκευασία της νεας μητρικής) και  βαλτα όλα οπως βγηκαν. Βαλε ενα χρονομετρο , ή δες τι ωρα ξεκινας και ξεκινα να το κανεις

Αν εσενα αυτο το πραμα σε ικανοποιει (η δουλεια σου δηλ) και το κανεις και σε  χρονο κατω της 1 ωρας , και το φορητο αναψει κανονικα, εγω θα ξερω σε ποιον να στελνω τα λαπτοπ στη Λαρισα :)

Τωρα αν το φορητο υποθεσουμε πως εχει  καποιο ηλεκτρονικο προβλημα , πχ  δεν ειναι μητρικη αλλα κάτι άλλο (ένα κομματι της τροφοδοσιας ρευματος μεσα στο λαπτοπ)??? Θα το ξερεις να το δεις? Αυτος ο χρονος του ελεγχου του δικου σου και μετα η αμοιβη σου , και επι του συνολου αυτου, προστιθεμενο το ποσο της αμοιβης του λαπτοπανθρωπου / εταιριας που θα το στειλεις αναγκαστικα για το ελεγξουν , = 450 ευρω για μια μητρικη? τυχαιο? Δεν νομιζω! Την αμοιβη απ αυτο το λαπτοπ την εχασες, και εχασες και χρονο....Ενω αν το εστελνες απο την αρχη στο λαπτοπ-μαγαζο θα σου "έβγαινε" και κανα 20-30 αρικο "collect return" αμοιβη , στην οποια δεν μπορει κανεις να αρνηθει πως συμβαινει και ολοι αποδεχονται , γιατι εσυ χανεις χρονο απο τη δουλεια σου να το δεις και να κανεις τον κουριερ.

Υπαρχουν πολλοι τροποι να αντιμετωπισεις ενα προβλημα , μα οταν εισαι στη δουλεια για να κανεις ονομα και να βγαλεις φραγκα , επιλεγεις τον αποτελεσματικοτερο. Και ο τροπος που περιγραφεις, καθε αλλο παρα αοτελεσματικος (και γρηγορος) δεν ειναι. δεν χρειαζεται  στο τελος τελος να το φτιαξεις εσυ το φορητο για να ακουστει το ονομα σου! Φτανει να κανονισεις να φτιαχτει μια φορα και καλη. Νομιζω?

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το ανοιγμα λαπτοπ μου φαινεται σαν...ανοιγμα τηλεορασης.Οντως δε θα μου αρεσε να κανω μια τετοια δουλεια. Σιγουρα καλα θα ηταν να το εστελνα καπου και να το τελειωνε το πραγμα. Αρκει να βρω καλη και αξιοπιστη εταιρια. Θα κοιταξω λιγο τα βιντεακια που βρηκα να δω τι δουλεια ειναι και αυτη!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Μην τρελαθούμε...

 

η προσέγγιση σου στο θέμα είναι τελείος λάθος...και είναι κοντά σε εκείνη που έχουμε περιγράψει ότι δεν θέλουμε να έχουμε σαν επαγγελματίες.

 

θες να κάνεις σωστή δουλειά και να φτιάξεις όνομα για αυτά που ξέρεις; ή να αρπάξεις ότι κινείται στην αγορά;

 

οι εταιρείες που κάνουν αυτό το πράγμα δεν είναι απλά μία πιστοποίηση...αλλά είναι και πολλές ώρες εκπαίδευσης από την μαμά εταιρία που αντιπροσωπεύουν.

 

μην μου πεις ότι μεθαύριο που θα δείχνει μαθήματα ο Χατζηπαυλής θα βγεις έξω και θα τους λες ότι πλέον υποστηρίζεις και SQL;

 

καταλαβαίνεις τι εννοώ...

αυτά γίνονται βήμα βήμα...

και όπως έλεγες και εσύ για την συζήτηση με φίλο σου που δεν ήταν πιστοποιημένος και σου έλεγε ότι να ναι...και ότι τα είχε δει σε βίντεο

το ίδιο πράγμα πας να κάνεις και εσύ με τα Laptops;

 

και θα σου έρθει μετά ο τεχνικός και θα σου λέει πράγματα και θα έχεις εσύ το ειρωνικό γελάκι αυτή την φορά;

 

σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρινω τα laptop με τον sql..Βλεπω οτι πλεον τα φτιαχνει και..η κουτση Μαρια. Ειδα καποια βιντεακια για να καταλαβω τι ακριβως παιζει. Τουλαχιστον για αλλαγη οθονης τα πραγματα ειναι ΑΠΛΑ.2 λεπτα ξεβιδωμα, βγαλσιμο δυο ταινιων, βγαλσιμο της παλιας οθονης, τοποθετηση της νεας και παλι 2 λεπτα βιδωμα. Καταλαβαινω οτι η αλλαγη μητρικης θα ειναι κατι δυσκολο και σιγουρα δε θα το εκανα γιατι δε θελω να ειμαι κακος επαγγελματιας. Αλλα απο την αλλη το να μην μπορω να κανω μια αλλαγη οθονης σε λαπτοπ και αυτο με κανει να νιωθω λιγοτερο τεχνικος..Δεν ξερω ποσο λαθος κανω αλλα μπορει να εχω και λιγο δικιο. Τα βιντεακια αυτα δεν πιστευω οτι παιζουν τον ιδιο ρολο που παιζει ενα blog για στησιμο δικτυου. Γιατι πισω απο το blog υπαρχει πολυ θεωρια ενω πισω απο το βιντεακι δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο αυτο που βλεπεις συν οι εξηγησεις του τεχνικου, και βεβαια δεν ειμαστε ασχετοι απο hardware ετσι;

Link to comment
Share on other sites

MCP αν θες να δεις βίντεο για να το κάνεις τι είσαι; σχετικός;

 

δεν μιλάμε ότι ανοίγεις το PCάκι ή τον server και αλλάζεις τροφοδοτικό. Στα laptops τα πράγματα είναι γενικότερα 'πιο λεπτά' και πιο ιδιαίτερα.

 

Από εκεί και πέρα αν εσύ νιώθεις ότι μπορείς να το κάνεις και θες να το βάλεις και στην δουλειά σου τότε όπως νομίζεις.

Και τώρα μου θύμισες κάτι πρόσφατο που έζησα...

 

μέσα στα χόμπυ μου είναι και ο χορός...και κάνω Breakdance...αρκετό καιρό πριν έβλεπα βίντεος για το πως πρέπει να γίνει σωστά ένα windmill ...στο youtube υπάρχουν πάρα πολλά tutorials για το πως να το κάνεις...

οκ απέκτησα μία ιδέα...αλλά όταν μου το έδειχνε ο δάσκαλος στην σχολή τελικά ήταν άλλο πράγμα και τότε καταλάβα την δυσκολία και το τι έκανα λάθος πριν που προσπαθούσα να το κάνω.

 

Δεν συγκρίνω το ένα με το άλλο...αλλά το ότι ένα βίντεο το κάνει και φαίνεται εύκολο, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι και τόσο.

 

Ακόμα και με τις βίδες και τα hardware...νομίζω ότι όσοι έχουμε εμπειρία είναι γιατί στο σπίτι πρέπει να έχουμε κατσαβιδιάσει το δικό μας υπολογιστή άπειρες φορές. Όπως σου είπε και ο συνάδελφος...

κατσαβίδιασε και εσύ μερικά laptops να μάθεις και μετά κάνεις επισκευή στο δικό μου ή στου Κλαδάκη όταν στο φέρουμε να το φτιάξεις. Μην είναι τα δικά μας τα πειραματόζωα. [:P]

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα πράγματα που αλλάζω σε Laptop είναι φορτιστές :P, μνήμες, δίσκους και άντε πληκτρολόγια αν είναι με 1-2 βίδες.

Όλα τα υπόλοιπα είναι too much για εμένα.

 

Έχω ένα συνεργάτη ο οποίος κάνει ότι θες. Από οθόνη μέχρι μητρική. Και απορώ πως κάθεται και αλλάζει ολόκληρο display και παίρνει εργασία μόνο 40€ για δουλειά κοντά στις 2 ώρες ίσως και παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Higlander ψαξε λιγο στο youtube για βιντεο που αλλαζουν display(καλυμα και οθονη) σε Laptop. Ενα τεταρτο κανουν το πολυ. Γιατι ο συνεργατης σου θελει δυο ωρες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα laptop το ίδιο.

Άλλα είναι 1 τέταρτο άλλα μία ώρα ίσως και παραπάνω.

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με κάτι παραπάνω από αυτό που κάνω ήδη στο θέμα με τα laptop.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις..εμενα μου φαινεται σαν ανοιγμα τηλεορασης...οι μνημες, δισκοι και κανα πληκτρολογιο σιγουρα ειναι μια χαρα για μας. Απο περιεργια θα ηθελα να δοκιμασω να αλλαξω οθονη. Μητρικη με τιποτα..Ουτε ζημια θελω να κανω..αλλα το θεωρω και βαρετο τοσο κατσαβιδιασμα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που λέτε...

 

φυσικά σε χαλασμένα laptops μήπως και τα καταφέρω...από περιέργια πάντα

 

όσοι είχαν το συνήθειο στην εφηβία να πειράζουν τα παπάκια τους για να τα κάνουν 50χιλιοστά...μετά 52χιλιοστά κλπ

 

αν το έκαναν μόνοι τους πάντα θα θυμούνται το αιώνιο πρόβλημα...

ότι πάντα όταν το 'έδενα' και το τελείωναν...πάντα περίσσευαν βίδες....

 

κάτι τέτοιο συμβαίνει και στο ...πολύ μέσα των laptops...που επίσης το κάθε ένα είναι διαφορετικό από το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...