Jump to content

Hotmail account


tsaras
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Φίλος μου έχει ένα hotmail account το οποίο έγινε hijack.

Το account έχει κλειδωθεί ..."You've tried to sign in too many times with an incorrect email address or password."

Δεν θυμάται την ερώτηση ασφαλείας ούτε το secondary mail που είχε δώσει και τα περισσότερα στοιχεία του ήτανε fake!

Έστειλε ενα mail λοιπόν στη Microsoft και τον ενημέρωσαν οτι πρέπει να ακολουθήσει μια διαδικασία για password reset.

(https://windowslivehelp.com/PasswordReset.aspx )

Ολοκλήρωσε τη διαδικασία δίνοντας όσα στοιχεία του ζητήθηκαν (20/09/2010), ανοίχτηκε ένα personal forum γαι την επικοινωνία τους, αλλά από τότε καμιά απάντηση.

Στις 24/09/2010 έκανε reply λέγοντας οτι δεν είχε ακόμα απάντηση και κάποια από τα δεδομένα που έχει στο account είναι crusial. (24/09/2010)

Έως σήμερα τίποτα.

Γνωρζω πως είναι δύσκολο να διαπιστώσει η Microsoft αν πρόκειτε για τον ιδιοκτήτη του account αφού δεν θυμάται security answer και secondary mail, αλλά δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι να πιστοποιήσουν οτι είναι ο ιδιοκτήτης? (π.χ. από log να δουν τις IP's από τις οποίες έγιναν τα τελευταία succesfull logins ή λίστα επαφών του ή οτιδήποτε άλλο.)

Η Microsoft δεν έχει υποχρέωση να απαντήσει-ασχοληθεί με το πρόβλημα του σε ορισμένο χρόνο (SLA)?

Αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε θα βοηθήσει πολύ.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γεια σου.

Αρχικά αυτή την διαδικασία που περιγράφεις μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε που δεν είναι κάτοχος του λογαριασμού. Από εκεί και πέρα το να πιστοποιήσεις ποιανού είναι ο λογαριασμός φυσικά και δεν είναι εύκολο και με αυτούς τους τρόπους δεν αποδεικνύεται τίποτα. Δηλαδή αν ο hijacker έμπαινε καιρό στο account θα φαίνεται και εκείνου η IP ή αν πχ ο φίλος σου είχε δώσει πρόσβαση και στην κοπέλα του (λέω εγώ τώρα) μπορεί να τα έβλεπε και εκείνη τα emails κάθε τόσο.

 

Η Microsoft και η κάθε Microsoft έχει βάλει κάποιες δικλίδες ασφαλείας για να γλιτώνει ο χρήστης από τέτοιες καταστάσεις. Δυκλίδες που ο φίλος σου δεν ακολούθησε...καθώς δεν θυμάτε την ερώτηση...δεν ξέρει αν έχει βάλει secondary email kαι τα στοιχεία του στο λογαριασμό είναι fake.

 

πιθανόν να έχουν κάποια διαδικασία για να το κάνουν αυτό...για την οποία δεν γνωρίζω...αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλο και κάτι θα υπάρχει.

 

γενικότερα για το τι ισχύει με την MS σε αυτή την περίπτωση μπορείς να διαβάσεις εδώ

 

http://explore.live.com/microsoft-service-agreement?ref=none

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τρο μα κτι κος

Μιλάμε για τον ίδιο φίλο που του κλέψανε το λογαριασμό, δεν είχε βάλει ενναλακτικό email και δεν θυμόταν την κρυφή ερώτηση?

Αν κάποιος σου πάρει τον laptop,  σου κλέψει το password, την γεννητρια μοναδικων κωδικών πρόσβασης της τράπεζας, την smart card της εταιρίας που δουλεύεις , την ταυτότητα, το διαβατήριο, όλες τις πιστωτικές κάρτες και το κινητό ....τότε είναι εσύ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το σενάριο "φτιάχνω το 1000ο online mail account και δεν δίνω αληθινά στοιχεία" φαινεται επιστημονική φαντασία και δεν έχει συμβεί σε κανέναν στο παρελθόν?!

 

@Blackman

"Δηλαδή αν ο hijacker έμπαινε καιρό στο account θα φαίνεται και εκείνου η

IP ή αν πχ ο φίλος σου είχε δώσει πρόσβαση και στην κοπέλα του (λέω εγώ

τώρα) μπορεί να τα έβλεπε και εκείνη τα emails κάθε τόσο.

"

 

Μια από τις ερωτήσεις της M$ κατά την διαδκασία ανάκτησης είναι "πότε έγινε το τελευταίο succesfull login".

Το πρόβλημα του λογαριασμού είναι οτι από μια ημερομηνία και μετά ΔΕΝ υπάρχει succesfull login, οπότε ψάχνοντας προς τα πίσω μπορεί να βρει τα περισσότερα succesfull από που έγιναν.

Ακόμα και η κοπέλα του να έμπαινε από άλλη IP είναι ένα succesfull

login...τα περισσότερα όμως succesfull logins ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα είναι από την ip

της κοπέλας του.

 

@Thanasis Kladakis

"Αν κάποιος σου πάρει τον laptop,  σου κλέψει το password, την γεννητρια

μοναδικων κωδικών πρόσβασης της τράπεζας, την smart card της εταιρίας

που δουλεύεις , την ταυτότητα, το διαβατήριο, όλες τις πιστωτικές κάρτες

και το κινητό ....τότε είναι εσύ."

 

Αν κάποιος σου κλέψει το αυτοκίνητο και μέσα έχεις πορτοφόλι (πιστωτικές, άδεια κυκλοφορίας, άδεια οδήγησης, ταυτότητα) ΜΠΟΡΕΙ και να μην είσαι εσύ!

Δεν μπορώ να σου αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας ... ζήτησα μια βοήθεια για μια υπαρκτή κατάσταση και απ' οτι φαίνεται ασχολούμαστε περισσότερο με το πρόβλημα παρά με τη λύση.

 

Με καλή πρόθεση postαρα στο forum και δεν θέλω να μπαίνω σε τέτοιου έιδους αντιπαραθέσεις για κανένα λόγο.

Αν δεν υπάρχει από κάποιο μέλος αντίστοιχη εμπειρία-γνώση στο θέμα και καλή διάθεση - πρόθεση να βοηθήσει, παρακαλώ να κλείσει το topic.

Ευχαριστώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tsaras η Microsoft εχει εξασφαλισει καποιο επιπεδο ασφαλειας οπως το account που σου στελνει μηνυμα ή τη μυστικη ερώτηση. Επισης υποτιθεται οτι ο χρηστης θα πρεπει να ξερει τα στοιχεια που εδωσε και μαλιστα αυτα θα επρεπε να ειναι τα αληθινα. Αρα η ευθυνη παει στο χρηστη και οχι στη Microsoft.

Oσον αφορα το τελευταιο successful login αυτο που θελει να μαθει ειναι το ΔΙΚΟ ΤΟΥ(ιδιοκτητη) τελευταιο successful login. Aπλα πραγματα...Ισως αν θυμηθεις ποτε ητανε τοτε αυτοι μπορει να βγαλουνε ακρη αν κοιταξουν τις ip αν και στην περιπτωση του φιλου σου μονο και μονο που δεν εδωσε αληθινα στοιχεια δε λαμβανεται ως σοβαρη περιπτωση καθως ο φιλος σου δεν ειναι ο π.χ. "happy monkey"  στην πραγματικοτητα και αρα "ΔΕΝ ειναι" δικος του ο λογαριασμος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε.

Μερικά πράγματα δεν θέλουν ιδιαίτερη γνώση και συζήτηση για να καταλάβεις την ουσία του προβλήματος.

Σέβομαι απολύτως το πρόβλημα σου. Προσπαθώ να το περιγράψω και σε παρακαλώ να με διορθώσεις σε κάποιο σημείο.

1. Δημιουργείς έναν Online λογαριασμό email σε μια οποιαδήποτε εταιρία.

2. Κόλλας έναν ιό, malware, κάτι ,που σου παίρνει τον έλεγχο του λογαριασμού. Αυτό μπορεί να συμβεί σε όλους και μάλιστα αυτή την περίοδο είναι ...μάστιγα.

3. Δεν έχεις κανέναν λογικό τρόπο να αποδείξεις ότι είναι δικό σου. π.χ. 2o mail, μυστική ερώτηση κλπ, κλπ.

4. Είσαι πολύ εκνευρισμένος και απευθύνεσαι στην εταιρία, έχοντας πολύ αρνητική προδιάθεση γι αυτής($, %, &, κλπ κοινοτυπίες)

5. Ευχεσαι να είχε εναν τρόπο να σε παρακολουθεί, να καταγράφει όλες τις αλλαγές IP που μπορεί να είναι 40 την ημέρα απο τον porvider σου, από τις 5-6 συσκευές που συνήθιζες να μπαίνεις.

6. Πολέμάς την κοινή λογική με κάθε τρόπο, απαιτόντας μία λύση σε μια πραγματικά δύσκολη κατάσταση που κατανοώ. Εχω δει αυτή τη νοοτροπία και αλλού, δεν ξαφνιάζομαι.

7. Την λες σε όσους σου υποδυκνείουν το αυτονόητο.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, παρακαλώ να το κάνει. Αν πάλι νομίζει ότι κάπου έχω λάθος, είμαι ανοιχτός σε κάθε διάλογο.

Δεν κλείνω κανένα topic γιατί όλα είναι χρήσιμα και πάντα μαθαίνουμε απο αυτά, αν έχουμε ανοιχτό μυαλό.

Να σημειώσω ότι το πρόβλημα που έχει ο φίλος μας είναι πραγματικό πρόβλημα για χιλιάδες άλλα άτομα αυτή την περίοδο. Το μόνο που παρατηρώ είναι πως η πλειοψηφία ενώ δεν έχει σεβαστεί κανέναν κανόνα ασφαλείας ή υπόδειξη συμπεριφοράς στο internet είναι απολύτως επιθετικοί ζητώντας λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι....

Ισως η Ms να βοηθησει το φιλο μας αλλα μετα απο πολυ καιρο καθως η ουρα ειναι μεγαλη....

Δειτε ενα χρησιμο αρθρο.

If your MSN Account has been hacked, go to MSN email support:
https://support.live.com/eform.aspx?productKey=wlid&ct=eformts&scrx=1

You have to give all informations about your problem and about your identity:
* Your e-mail (the "Windows Live ID").
* Your first name and full name.
* Your date of birth (month / day / year).
* Your country.
* The state, province or department in which you reside.
* Your zip code.
* The IP address of each computer used to access your account, or the most commonly used. To find your IP address, visit : http://www.monip.org/
* The answer to your secret question (if you don't remember it, notify it).
* Emergency address email registered for this account (if no emergency address, notify it).
* Your Internet service provider (at work or at home).
* The date and approximate time of your last login.
* The information below:
o For Windows Live Hotmail user : 
* Examples of files names which you created in addition to those existing by defect
* Examples of contacts contained in your address book.
* Examples of old email titles contained in your inbox folders or messages.
o For Windows Live Messenger user :
* Examples of contacts contained in your contact list.
* The nickname under which you appear on Windows Live Messenger.
VERY IMPORTANT ! Write your request in a clear and understandable English, avoiding the SMS language, spelling and abbreviations !
Remember and do not forget that this is the only way you can expect to recover your account!

Link to comment
Share on other sites

Tsaras θα σου προτεινω μια ΛΥΣΗ.

Σηκωσε το τηλεφωνο σου και παρε τη Microsoft Hellas.

τηλ. 801 500 3000 ή 211 1206 500
Δευτέρα - Παρασκευή 9 π.μ. - 5 μ.µ. (πλην αργιών).

Οσες φορες το εκανα με βοηθησαν ως εκει που δεν παει. Και εχει μεγαλη διαφορα απο ενα απροσωπο email.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε MCP,

 

το τελευταίο succesful login έχει ζητηθεί και το έχει στείλει. Εννοείται πως μιλάμε για την IP του ιδιοκτήτη. Όλα τα στοιχεία που αναφέρεις εκτός mail,question έχουν σταλεί.

Τώρα

το αν θα λάβει σοβαρά μια τέτοια περίπτωση είναι ενα θέμα...αλλά

πιστευώ πως πρέπει να λαμβάνει σοβαρά όλες τις υποθέσεις ακόμα και των

αρχάριων χρηστών.

 

Επίσης τηλεφώνησα εξ'αρχής στην Microsoft και με ενημέρωσαν πως δεν

υπάρχει τηλεφωνική υποστήριξη στο hotmail και οτι η μόνη διαδικασία

είναι αυτή που προανέφερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση κατ'αρχήν θα ήθελα να υπενθυμίσω πως πρόκειται για λογαριασμό φίλου και όχι δικό μου.

Δεν θα άφηνα ποτέ σημαντικά στοιχεία σε fake λογαριασμό, παρ' ότι στο παρελθόν έχω δημιουργήσει.

Όσον αφορά τα point σου δεν θα συμφωνήσω σε κάποια.

1,2 ΟΚ

3. Δεν αποτελεί λογικό τρόπο η εξακρίβωση όλων των υπολοίπων στοιχείων εκτός secondary mail, secret question?

Το οτι δηλαδή το αληθινό του ονοματεπώνυμο είναι κατά το ήμισυ ίδιο με το email?

Το οτι το 90% των συνδέσεών του είναι από 1 IP?

Το οτι ξέρει κατά προσέγγιση 30' πότε έγινε η τελευταία επιτυχής συνδεση?

4. ΟΚ

5. Δεν έυχομαι ...συμβαίνει!

6. Σχετικά με την κοινή λογική νομιζω οτι στο 3 απάντησα. Επίσης δεν απαιτώ τίποτα...ζητάω βοήθεια από κάποιον που ίσως είχε παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε.

7. Σε ποιον την είπα??! Προσπάθησα να απαντήσω με όσο πιο ευγενικό τρόπο μπορούσα στη δική σου απάντηση που έχει δόσεις χλευασμού και ειρωνείας(το ατυχές παράδειγμα της κλοπής του laptop),  για ένα πραγματικό όμως πρόβλημα που αντιμετωπίζουν χιλιάδες άτομα,  όπως αναφέρεις.

Και στο κάτω κάτω πιο είναι το αυτονόητο??? Να αφήσει τον λογαριασμό και να φύγει φτιάχνοντας ένα νέο??? Δεν θα ζητούσα βοήθεια για αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την όλη συζήτηση, ελπίζω να λυσει το θέμα η Microsoft σύντομα με τα στοιχεία που έχουμε στείλει.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου...

θα σου απαντήσω για το 7 ...ο Νάσος δεν σε χλεύασε...ότι σου περίεγραψε είναι εφικτό...

όσοι είχαν έρθει στο CyberCrime Security Forum....είδαν live πως γίνεται το identity theft, το οποίο εδώ και αρκετά χρόνια είναι γεγονός...και είναι αρκετά εύκολο για να γίνει.

προφανώς οι απαντήσεις που πήρες είχαν την τάση να σε βοηθήσουν (γιατί για την ώρα βοήθεια δεν έχεις πάρει από κανέναν), καθώς είναι προφανές ότι κάτι τέτοιο δεν έχει αντιμετοπιστεί από κάποιον από το χώρο μας και επίσης λόγο του ότι είμαστε στο χώρο αυτό σαν IT Pros κατανοούμε απόλυτα το πόσο δύσκολη είναι η περίπτωση σου΄.

από εκεί και πέρα...ναι φαίνεται ότι την λες σε όσους έχουν απαντήσει, καθώς τα γραπτά σου βγάζουν επιθετιτότηκα...αλλά ίσως να κάνουμε και λάθος...καθώς όλο αυτό που γίνεται είναι μέσω Internet, συνεπώς απρόσωπο και εύκολα παρεξηγείται.

εύχομαι να βρεις λύση με το πρόβλημα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια να ξέρετε οτι υπάρχουν και χειρότερα (κατα κάποιο τρόπο) οπως αυτο που μου έτυχε εμένα.

Εγω είχα 1 ωραιότατο account στο yahoo το οποίο το είχα τακτοποιημένο και ωραίο.

Έλα όμως που μια μέρα πριν κανα 2 χρόνια δεν με άφηνε να μπω.

Οι κωδικοι όλα σωστά,αφου έκανα κανονικα Login στο yahoo ....αλλα μαιλ γιοκ

Κάποια στιγμη 1 παλικάρι μου έδωσε 1 κόλπο για Low Level πρόσβαση...τα mail βγαίνανε σαν πριν 20 χρόνια κατι σαν εποχη DOS και μια φορα στο τόσο άνοιγε κανονικα αλλα για κατέβασμα συννημένων γιοκ.

 

Οπότε το παράτησα(σχεδον μιλάμε για 1 φορα το μήνα προσπάθεια και αν κάτσει έκατσε) και τώρα εδω και μια βδομάδα που έτυχε να το δοκιμάσω δουλευει κανονικα (4000 Unread).

Πόσες ώρες έχασα στο αθλιο Support Center ,πόσες φορές άλλαξα κωδικο,σφραγίδες,μυστικες ερωτήσεις δεν περιγράφετε....αφου στο τέλος στην φόρμα επικοινωνίας τους εβριζα κανονικα μπας και βρεθεί καποιος και απαντήσει.

Είναι να μην σου τύχει,δυστυχως τώρα πια εξαρτιώμαστε αρκετα απο τα e-mail μας σε βαθμο που μια στραβή να μας βγάλει εκτός προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

καλά εσύ MCP το ξεφτύλισες....lol...σιγά μην αγοράσει και storage για να φτιάξει και cluster...χεχε

 

αυτό που περιγράφει ο φίλος το έχω συναντήσει στο παρελθόν κάτι παρόμοιο...απλά να μην δέχεται το κωδικό...και λίγες ημέρες μετά να δουλεύει όπως πριν...

 

αλλά αυτό είναι άλλο συγκρητικά με το αρχικό post.κανείς δεν διαφωνεί ότι τέτοια 'κουλά' εμφανίζονται κατά καιρούς...

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...