Jump to content

Microsoft Outlook 2007-Sent items.


mamis
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Χρησιμοποιώ Microsoft Outlook 2007 για να διαχειρίζομαι τα email μου.Συνδέομαι μέσω openVPN (διαφορετικά δεν γίνεται να λάβεις email-είναι Πανεπιστημιακό ίδρυμα) στον server που μου παρέχει email account (POP3) και όλα λειτουργούν κανονικά εκτός απο τα sent items.

Συγκεκριμένα όταν στέλνω ένα mail μέσω του Outlook δεν αποθηκεύεται στον server,αλλά ούτε και το αντίθετο.Δηλαδή όταν στέλνω ένα mail μέσω του web interface του Πανεπιστημίου δεν εμφανίζεται στα sent items του Outlook.

Any ideas???

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις επιλέξει να σώζονται τα απεσταλμένα μηνύματα στον Sent items folder.Ρυθμίζεται απο το  Tools/Options/Preferences/Email Options/Save Copies

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις επιλέξει να σώζονται τα απεσταλμένα μηνύματα στον Sent items folder.Ρυθμίζεται απο το  Tools/Options/Preferences/Email Options/Save Copies

 

Δυστηχώς δεν είναι αυτό, το έχω ρυθμίσει το Save Copies.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αντι για pop3 το έχεις ρυθμίσει imap , αν ναι τότε δες αυτό  http://support.microsoft.com/kb/287574

 

 

Οχι POP3 το έχω.Αυτό το που λες φίλε Madamas Sotiris το γνωρίζω γιατι την έχω πατήσει στο παρελθόν!!!χεχεεχε!!

Άραγε θα βρω λύση στο πρόβλημα μου...???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις να φτιάξεις μέσω του OWA ένα rule που να αποθηκεύει στα Sent Items τα mail που στέλνεις εσύ.

 

Κάνε μια δοκιμή και ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις να φτιάξεις μέσω του OWA ένα rule που να αποθηκεύει στα Sent Items τα mail που στέλνεις εσύ.

 

Κάνε μια δοκιμή και ενημέρωσέ μας.

 

Δυστηχώς το web interface δεν είναι αυτό του OWA.Μάλλον απο πίσω δεν θα υπάρχει Microsoft Exchange...Μυρίζομαι open source απο πίσω.

Μάλλον δεν πρόκειται να βρώ λύση στο πρόβλημα μου...grrrrr!!

Link to comment
Share on other sites

 

Δοκιμασε να μπεις στο μενου εργαλεια - αποστολη/παραλαβη/ρυθμισεις αποστολης/παραλαβης/ορισμος ομαδων αποστολης/παραλαβης.Πηγαινε ή στο ολοι οι λογαριασμοι ή στο λογαριασμο σου. Φρονιτσε κατω να ειναι τσεκαρισμενα και τα δυο "συμπεριληψη αυτης της ομαδας στην αποστολη/παραλαβη".Πατα επεξεργασια, βεβαιωσου οτι ειναι ολα τσεκαρισμενα και οτι κανει ληψη ολοκληρου του στοιχειου(2η επιλογη).

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

 

Δοκιμασε να μπεις στο μενου εργαλεια - αποστολη/παραλαβη/ρυθμισεις αποστολης/παραλαβης/ορισμος ομαδων αποστολης/παραλαβης.Πηγαινε ή στο ολοι οι λογαριασμοι ή στο λογαριασμο σου. Φρονιτσε κατω να ειναι τσεκαρισμενα και τα δυο "συμπεριληψη αυτης της ομαδας στην αποστολη/παραλαβη".Πατα επεξεργασια, βεβαιωσου οτι ειναι ολα τσεκαρισμενα και οτι κανει ληψη ολοκληρου του στοιχειου(2η επιλογη).

 

 

 

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,αλλά και πάλι τίποτα.Τσέκαρα όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρεις αλλά πάλι τα ίδια.:(

Link to comment
Share on other sites

Mαθε αν εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα. Αν ναι πες στους administrators του mail server να το φτιαξουν(ρυθμιση? patch?).Aυτα..

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο με το θέμα σου, θα πρέπει να μάθεις ένα υπάρχει Exchange Server, ποια έκδοση (2003,2007 ή 2010).

ü  Change where sent e-mail messages are saved

ü  View sent items

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό!!!
Όταν έχουμε ρυθμισμένο POP3 Account και SMTP Εγώ ποτέ δεν ήξερα ότι μπορείς τα sent Items να τα βλέπεις από το Server (Web Access)
Τα Sent items του ενός είναι διαφορετικά από το άλλο.
Το ίδιο ισχύει και στα Receive απλά το outlook έχει μία επιλογή ΑΝ ΘΕΣ να κρατάει αντίγραφο στο Server και αν θες να το σβήνει μετά από τόσες μέρες.

Με αυτά λοιπόν που ξέρω αυτό που ζητάς ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Μπορεί να γίνει μόνο με IMAP protocol ή με exchange Mode εαν υπάρχει exchange server. Με ΡΟΡ3 λογαριασμό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Εαν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Moλις εκανα τις δοκιμες μου με pop3/smtp hotmail λογαριασμο.

Αν στειλεις μηνυμα απο το οutlook στον ευατο σου τοτε το αποθηκευει και στα εισερχομενα και στα απεσταλμενα, τοπικα και server(με ρυθμιση).Νομιζα οτι το pop3 κανει μονο download oποτε δεν ξερω γιατι γινεται αυτο.

Αν στειλεις μηνυμα απο το web mail στον εαυτο σου τοτε το αποθηκευει στα εισερχομενα και στα απεσταλμενα στο σερβερ αλλα στο outlook αποθηκευει μονο το εισερχομενο.

Αν φτιαξεις φακελους ειτε στο outlook, ειτε στο webmail δεν φτιαχνονται και στα δυο.

Αν διαβασεις καποιο μηνυμα ειτε στο outlook, ειτε στο webmail δε φαινεται διαβασμενο και στα δυο.

Το imap θελει συγκεκριμενο τροπο για να δουλεψει με το outlook.

Το mapi της MS ειναι το καλυτερο(μαλλον πρεπει να ειναι το ιδιο με το exchange mode).

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,

Ρε παιδια τι συζητάτε?!?!!? ΔΕΝ ειναι Exchange αυτο που συμβένει ειναι το λογικο, ώταν στέλνεις κατι με το Outlook το βαζει στο send items Που ΔΕΝ κανει sync με τον Server, το POP3 ειναι ΜΟΝΟ για download!

Καιρός να βάλετε Microsoft Exchange [:)]

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ρε παιδια με αυτο το pop3? Εχει τωρα κανα δυο μερες μου κατεβαζει τα ηδη κατεβασμενα μηνυματα...θα μας τρελανει..!

Το αλλαξα σε mapi, εφτιαξα και ενα καινουριο αρχειο δεδομενων οπου το εβαλα προεπιλογη και ειμαι κομπλε! Τωρα γιατι μου εκανε τα αλλα ενας θεος ξερει!

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.Προφανώς και το το mail account που έχω δεν έχει Microsοft Exchange απο πίσω,γιατι πιστεύω θα το καταλάβαινα απο το web interface του (like owa!!!).Απο οτι καταλαβαίνω απο πίσω πρέπει να είναι κάτι σε open source mail server.Αλλά απο την στιγμή που το POP3-Outlook δεν κάνει sync τα sent items με τον mail server το θέμα είναι λήξαν.ΔΕΝ γίνεται!!!Θα συμβιβαστώ να τα βλέπω μόνο στο Outlook...:(Και αν γίνει καμία μλκ****α στον υπολογιστή μου πάνε τα sent items.Η λύση....:monthly backup σε δεύτερο pc.

 

Όπως και να 'χει......ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...