Jump to content

Exchange 2010 DBs don't mount after SP1 rollup 1


Blackman
 Share

Recommended Posts

Χαιρετώ σας...

 

έβαλα το Rollup 1 για SP1 στον Exchange 2010.

 

είχα διαβάσει κάποια πράγματα πριν και έδειχνε ότι όλα παίζουν οκ, μόνο αν κάποιος είχε το Forefront έπρεπε να κάνει μία διαδικασία για να το επενεργοποιήσεις...να κάνεις εγκατάσταση το rollup και μετά να το ενεργοποιήσεις και πάλι...

 

εγώ δεν έχω forefront αλλά έχω symantec...

 

έκανα εγκατάσταση και στο restart το Information Store δεν σηκωνόταν...όλα τα άλλα οκ...

 

μετά είδα τα μυνήματα λάθους που έβγαζε ο event viewer και είδα ότι δεν μπορεί να κάνει Mount τις βάσεις...μπήκα μέσα στή κονσόλα του exchange και πήγα να το κάνω εγώ manually αλλά έπερνα το ίδιο μύνημα λάθους με αυτό που έβγαζε ο event viewer...

 

ok λέω...

ας το κάνω απεγκατάσταση για να το φέρω στην προηγούμενη κατάσταση και θα το δω κάποια άλλη στιγμή...

έγινε η επανεγκατάσταση του rollup, ξεκίνησα το σύστημα και το πρόβλημα με το Information παρέμενε το ίδιο...

 

σκέφτομαι ότι αφού έλεγε το θέμα για το forefront ίσως φταίει αυτό...

 

ξαναέκανα εγκατάσταση το rollup και μετά απεγκατέστησα το symantec πάνω από τον exchange (ναι είχα όλα τα σχετικά exceptions που χρειάζετε)...

 

προφανώς η πάνω σειρά ήταν λάθος...καθώς στην επανεκκίνηση το πρόβλημα παρέμενε...

 

αυτή την στιγμή βγάζω πάλι το rollup για να δοκιμάσω χωρίς το AV πάνω και μετά αν παίζει θα το βάλω και πάλι χωρίς το AV.

 

υπάρχει κάτι που μου διαφέυγει; κάτι που δεν έχω διαβάσει ή κάποιο λάθος που κάνω;

Link to comment
Share on other sites

τελικά το πρόβλημα παραμένει...το μύνημα λάθους είναι το παρακάτω για όλες τις βάσεις...

 

Active Manager failed to mount database DBMail-1 on server EXCH2010SRV.domain.gr. Error: An Active Manager operation failed with a transient error. Please retry the operation. Error: Database action failed with transient error. Error: A transient error occurred during a database operation. Error: MapiExceptionNetworkError: Unable to make admin interface connection to server. (hr=0x80040115, ec=-2147221227)

Diagnostic context:

......

Lid: 12696 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Generation Time: 2010-10-27 08:24:14:78

Lid: 10648 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Generating component: 2

Lid: 14744 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Status: 1753

Lid: 9624 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Detection location: 501

Lid: 13720 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: Flags: 0

Lid: 11672 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: NumberOfParameters: 4

Lid: 8856 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[0]: Unicode string: ncalrpc

Lid: 8856 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[1]: Unicode string:

Lid: 12952 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[2]: Long val: -1988875570

Lid: 12952 dwParam: 0x6D9 Msg: EEInfo: prm[3]: Long val: 382312662

Lid: 24060 StoreEc: 0x80040115

Lid: 23746

Lid: 31938 StoreEc: 0x80040115

Lid: 19650

Lid: 27842 StoreEc: 0x80040115

Lid: 20866

Lid: 29058 StoreEc: 0x80040115

Link to comment
Share on other sites

Blackman καλημέρα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Αρχικά θέλω να σε ρωτήσω εάν έχεις DAG μεταξύ 2 ή περισσότερων Exchange 2010. Επίσης μπορείς να μου δώσεις το Event ID του error στον που σου δίνει;

 

 
Link to comment
Share on other sites

όχι...έχω μόνο ένα 2010

 

επειδή το πρόβλημα με έχει καθυστερήσει πολύ σκέφτομαι να φέρω το Backup από τον DPM που είναι ακριβώς πριν πάρει το update

 

και το ID αν το έχω σημειώσει σωστά γιατί τώρα δεν μπορώ να το δω είναι το ID 3154

Link to comment
Share on other sites

Μια παρένθεση ήθελα να κάνω άσχετη με το συγκεκριμένο ζήτημα. Βλέπω ότι πέφτουν πολλές ερωτήσεις για exchange και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι δύσκολος ή αν είναι ένα προϊόν όπου οι περισσότεροι ΙΤ έχουνε ελλιπή τεχνογνωσία.

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu/

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, το error αυτό το εμφανίζει όταν προσπαθούμε να κάνουμε New-MoveRequest task για την μεταφορά  mailbox από Exchange 2007/2003 σε Exchange 2010 και έχουμε ISA Server 2006 ή Forefront TMG 2010, το FIX γι’αυτό το error είναι αυτό: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

FIX: Error message when you use the New-MoveRequest task to move a mailbox from Exchange 2007 to Exchange 2010: "Error: MapiExceptionNetworkError: Unable to make connection to the server. (hr=0x80040115, ec=-2147221227)"

http://support.microsoft.com/kb/976545

 

Τώρα όσον αφορά την δική σου περίπτωση κάνε έναν έλεγχο και δες εάν το Folder που είναι η MBDB σου υπάρχει (θα το ψάξω περισσότερο βέβαια).

 

Link to comment
Share on other sites

CF σε ευχαριστώ αλλά μην ασχολήσε άλλο...γιατί εδώ θα με φάνε...

 

ξεκίνησα restore το VM που το είχα στις 1:30 το βράδυ...και μετά θα φέρω και τις DBs που έχω λιγότερο από μισή ώρα πριν το Installation του update

 

επίσης εγώ απλά εγκατάσταση έκανα και τίποτα άλλο...συνεπώς με βάση αυτά που είχα διαβάσει δεν θα έπρεπε να είχα κάποιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και είναι καλό...ασχολήθηκα αρκετές ώρες για την επίλυση...απλά δεν είχα άλλο χρόνο...για κάτι το οποίο φαίνεται ότι ήταν δύσκολη περίπτωση

 

 

Link to comment
Share on other sites

τελικά και μετά το restore το πρόβλημα παραμένει...

πράγμα που είναι πιο κοντά στο δεύτερο link Που έβαλες...

 

το πρωί με βλέπω στην εταιρεία γιατί τώρα δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ άλλο...

ότι άλλο βρείτε θα με βοηθούσε...

Link to comment
Share on other sites

MCP η ερώτηση που κάνεις είναι μάλλον λίγο άκυρη...

οι περισσότερες ερωτήσεις αν παρακολουθήσεις έχουν να κάνουν όχι με ομαλή λειτουργία, αλλά με λάθη που εμφανίζονται...

από εκεί και πέρα όπως γνωρίζεις και εσύ ή την απάντηση την ξέρεις εμπειρικά ή την αναζητάς στο Internet...

δεν υπάρχει ελειπής γνώση ή δυσκολία του αντικειμένου όταν τα περισσότερα σημεία που λένε για το συγκεκριμένο update λένε όλα είναι οκ...προσέξτε μόνο να κάνετε αυτό αν έχετε Forefront...

καταλαβαίνεις τι εννοώ. Το σίγουρο είναι όντας εγώ MCSA: Messaging... ο 2010 σίγουρα είναι πιο δύσκολο γιατί μιλάμε για πιο πολύπλοκη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δε διαβασα ουτε ποιος εγραψε το thread, ουτε τι εγραψε, ουτε ποιοι απαντησαν.Και το εγραψα τυχαια εδω. Απλα εχω δει παρα παρα πολλες φορες ερωτησεις σχετικα με exchange (δεν προσεξα ποιοι και τι ρωτουσανε) και θεωρησα οτι ισως ειναι πιο δυσκολος στο troubleshooting απο αλλες τεχνολογιες. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν αυτο οφειλεται π.χ. σε ελλιπη τεχνογνωσια.

Link to comment
Share on other sites

στο θέμα μας...

πρωί πρωί στο γραφείο αναγκαστικά...

 

έκανα τόσο το βήμα με το AD Prepare...όσο και το άλλο με τον ISA...

 

μέχρι στιγμής το πρόβλημα παραμένει και το STORE δεν σηκώνεται...

 

η μοναδική διαφορά ήταν μετα το AD Prepare...ότι σηκώθηκε για λίγα δευτερόλεπτα...με έδειξε connected στον server και μετά...το store ξαναέπεσε

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο περίπτωση DB corruption έχεις ελέγξει; (αν και αφού έγινε έστω και για λίγο mount μάλλον αποκλείεται)

Επίσης, δοκίμασε να παγώσεις το Queue πριν προσπαθήσεις να κάνεις πάλι mount. Μου έχει τύχει (αλλά σε Exchange 2003) να πέφτει η βάση μετά από 1-2 λεπτά mounted λόγω μεγάλου queue με corrupt messages. Προφανώς κατά τη διάρκεια που οι βάσεις είναι κάτω έχουν μαζευτεί μυνήματα στον HT!

Και κάτι άλλο ... πόσες βάσεις έχεις? Η Public Folder DB σηκώνεται ή την έχει φάει και αυτήν η μαρμάγκα;

Link to comment
Share on other sites

Update : Το Information Store Service κάνει Timeout (χωρίς κανένα άλλο μύνημα λάθους). Τα υπόλοιπα μυνήματα είναι απλά επακόλουθα του ότι το IS είναι κάτω. Όλα τα άλλα Exchange Services ανεβαίνουν κανονικά και απροβλημάτιστα!

Link to comment
Share on other sites

δεν άκουσα την συμβουλή του Βαράκη να κάνω ένα snapshot (γιατί το ξέχασα) και προχώρησα στο να λύσω το θέμα, αλλά τελικά φαίνεται ότι πλέον ούτε το transport service ξεκινάει...

 

μάλλον πάω πάλι για full restore

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

τις 2 τελευταίες ημέρες έχασα αρκετά χρόνια απο την ζωή μου.

 

αρχικά να πω ότι πριν καν γράψω εδώ μέσα είχα κάνει όλα τα προτινόμενα σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

 

όπως έγραψα αλλά είπα και στον Νάσο, το antivirus ήταν από τα πρώτα πράγματα που είχαν φύγει. Έφτασα στο σημείο να κάνω full restore από τον DPM όταν για αρκετή ώρα δεν έβρισκα λύση σε αυτό που έκανα.

 

Θα πρέπει να ευχαριστήσω πραγματικά μέσα από την καρδιά μου τόσο τον Ανδρίτσο (i-away), όσο και τον Βαράκη (gvarakis) που ασχολήθηκαν με την περίπτωση μου και προσπάθησαν μαζί μου. Αλλά οι ευχαριστίες μου στον Hyper-Vangelis δεν είναι καν αρκετές για αυτό που έκανε. Φιλαράκια σας ευχαριστώ όλους.

 

Φυσικά στην όλη κατάσταση το πιο εκνευριστικό πράγμα όπως είδαν μαζί μου και όλοι, ήταν απλά ότι το service σταματούσε (timeout) χωρίς να εμφανίζεται κανένα μύνημα λάθους πουθενά για τον λόγο που συνέβαινε αυτό.

 

Ότι ιδέες και να είπαν τα παιδιά ήταν άκαρπες καθώς καμία δεν έλυνε το πρόβλημα. Η τελική σκέψη για κάτι πιο άμεσω ήταν αυτή που είχε ο Βαράκης αρχικά... το να στήσουμε άλλο VM με τον mailbox ρόλο επάνω.

Η ιδέα υπήρχε, αλλά σε μία προσπάθεια να σηκώσουμε το store παίζοντας με τις εκδόσεις του ese.dll και του store.exe (είχα κάποια backup του ese.dll λόγο του DPM) τελικά έπαισε και το transport. Παρόλο που το επανέφερα στην αρχική του κατάσταση μετά το transport πάλι δεν λειτουργούσε και φυσικά ούτε πάλι υπήρχε κάποιο σχετικό λάθος που να βοηθούσε την κατάσταση.

 

Οπότε φτάσαμε στο σημείο με την βοήθεια του Βαγγέλη να στήσουμε νέο VM και να προχωρήσουμε σε recover. Λίγη ώρα μετά το σύστημα επανήλθε σε λειτουργία.

 

Και εγώ έζησα. Αυτό που με προβληματίζει για την ώρα είναι γιατί δεν έχω τραβήξει τα email από τον relay του ISP.

Ξέρει κανείς κάτι για αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι που μου διαφεύγει αυτή την στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα mail που θα μάζευε ο relay όσο ήταν κάτω ο δικός σου; Αυτά παίζει και να τα έχασες με το recover, αφού ο Hub ήταν up and running most of the time, οπότε και έπαιρνε incoming κανινικά (δεν πήγαιναν λοιπόν στο relay), απλά αντί να τα κάνει store στο DB, τα κράταγε στο queue. Το queue φυσικά δεν έρχεται με setup /m:recover

Αν έχεις κρατήσει το παλιό VM, ίσως να υπάρχει κάποιος τρόπος (που δεν τον γνωρίζω) ώστε να μαζέψεις τα mail από το smtp queue folder και να τα κάνεις submit στο τρέχον για να τα παραλάβεις κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

ναι george...θα συμφωνίσω σε αυτό που λες...

αν και λόγο ότι όλη την τετάρτη ήταν down λόγο του restore έλεγα μήπως...

 

αλλά αν ισχύει αυτό που λες μάλλον δύσκολο γιατί και το restore έπεσε πάνω από το αρχικό και αν ήταν κάποιο μέσα στην πέμπτη, τότε και αυτό είναι πλέον γεια σας...

 

οκ...θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, μπηκα αργα στο παιχνίδι.

Απ οτι βλέπω απο το error  ο Active Manager λεει οτι δεν μπορει να συνδεθει στο admin interface.

Αρα αν μπορείς στείλε όλα τα τελευταία Event να δω αν το error είναι ίδιο Και network config του server,  έχεις DAG?  αν ναι και DAG config.

Τέλος αν υπάρχει η δυνατοτήτα και ενα network trace την ώρα που κάνει το mount ...  ανέβασε και debug στον Active Manager.

 

(αγνοήστε το ..... τώρα ειδα οτι λύθηκε χεχε ακομα δεν εχω ξυπνήσει !! )

Link to comment
Share on other sites

Πάνο... αν δεν είχε λυθεί την ώρα που το διάβαζες και πρότινες, μάλλον θα ήμουν διακοπές στις Σευχέλες...

 

να είσαι σίγουρος πάντως ότι την επόμενη ημέρα θα σε έπερνα τηλ.

Link to comment
Share on other sites

μετά το νέο στήσιμο...

 

παρατηρώ ότι ασχέτως τι block list έχω βάλει και από ποιες IP Block lists διαβάζω...βλέπω στο queue μου spam...με συνδέσεις με Blocked senders που πριν το όλο θέμα το είχα ρυθμίσει έτσι ώστε να έπαιζε κάτι...και χωρίς το antivirus πάνω...

 

έχω ελέγξει αν είναι κάτι απενεργοποιημένο, αλλά όλα τα βλέπω οκ.

 

καμία ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...