Jump to content

System preparation(Sysprep) and Windows Live essentials 2011


lekanopedio
 Share

Recommended Posts

Μετά από προσθήκη σε εικόνα (που έχω κάνει με επτυχία σε WDS) των Windows live essentials 2011 και τρέχοντας το sysprep, στο reboot έχω αυτό το error: "Windows could not finish configuring the system. To attempt to resume configuration, restart the computer."Γνωρίζει κάποιος κάτι γιαυτό:

Επίσης υπάρχει τρόπος να μπορώ να πάρω εικόνα από το ίδιο μηχανάκι τρέχοντας παραπάνω από τρεις φορές το sysprep?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει να υπάρχει περιορισμός στις φορές του sysprep.

Αυτό που κάνει είναι συγκεκριμένο, και δεν φάνταζομαι ότι επιρρεάζεται απο τις επαναλήψεις.

Για το άλλο που ρωτάς θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

If you anticipate running Sysprep multiple times on a single computer, you must use the SkipRearm setting in the Microsoft-Windows-Security-Licensing-SLC component to postpone resetting the activation clock. Because you can reset the activation clock only three times, if you run Sysprep multiple times on a computer, you might run out of activation clock resets. Microsoft recommends that you use the SkipRearm setting if you plan on running Sysprep multiple times on a computer.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο σαφής:

Χρησιμοποιούμε MDT 2010 σε συνδυασμό με SCCM R2 και WDS για να κάνουμε capture τροποποιημένες εικόνες.Έχοντας στήσει ένα μηχανάκι έτοιμο για τον WDS και έχοντας τρέξει το Sysprep,συνηδειτοποιούμε ότι κάτι μας λείπει, το προσθέτουμε και πάλι sysprep.¨Ερχεται ο manager και λέει, παιδιά βάλτε και αυτό και με τα πολλά στο ίδιο μηχανάκι έχουμε κάνει ήδη τρία sysprep.Την τέταρτη φορά που προσπαθούμε να κάνουμε sysprep βγαίνει ένα error,( A fatal error occurred while trying to sysprep the machine” ) ανοίγουμε το log του Sysprep αι βλέπουμε να σταματά σε αυτό το λάθος :SLReArmWindows', returned error code -1073425657

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε μετά από ένα update που βγήκε για το Windows Live Essentials.Με την ευκαιρία βέβαια, μάθαμε για τον περιορισμό του Sysprep για κάθε μηχανάκι στις 3 φορές. Ευχαριστώ Θανάση

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και σε αυτό το KB άρθρο, αρκεί να φτιάξεις ένα unattented file μαζί με το sysprep και να προσθέσεις το switch οπότε μπορείς να αποφύγεις το error και να κάνεις όσα sysprepe θές.

To work around this issue, use the setting in an XML answer file (Unattend.xml) to skip the Rearm process when you build the Windows image.

ισως γράψω και ένα blog post με πιο μεγάλη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό που γίνεται Deploy είναι Windows 7 enterprise και πάντα τα ενεργοποιούμε πριν τρέξουμε το Sysprep. Επίσης για μένα αξιοπερίεργο είναι όταν φτιάχνω ένα media από το MDT 2010 sp1 και ενώ έχω τρέξει το sysprep και λογικά έχει χαθεί η πληροφορία του product key, μετά από τρεις ημέρες τα μηχανάκια κάνουν επιτυχυμένο automatic activation!!!

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό που γίνεται Deploy είναι Windows 7 enterprise και πάντα τα ενεργοποιούμε πριν τρέξουμε το Sysprep. Επίσης για μένα αξιοπερίεργο είναι όταν φτιάχνω ένα media από το MDT 2010 sp1 και ενώ έχω τρέξει το sysprep και λογικά έχει χαθεί η πληροφορία του product key, μετά από τρεις ημέρες τα μηχανάκια κάνουν επιτυχυμένο automatic activation!!!

Δες τι έγραψα παραπάνω για το θέμα.

Όσο αφορα το activation προφανώς έχετε KMS server και ενεργοποιεί τα μηχανάκια. Προφανώς και χάνεται το κλειδί και χωρίς KMS δεν θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί.

Διάβασε το σχετικό Link, γιατί αν έχετε KMS και δεν το ξέρετε , το επόμενο στάδιο είναι να ... καταστρέψετε το κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση μου, εάν είχαμε ΚΜS προφανώς θα το γνώριζα. Αυτή τη στιγμή που έχω 2 laptops δίπλα μου και έκανα deploy από το DVDακι που έφτιαξα με το MDT...και είμαι σπίτι..γίνεται επιτυχές activation.Ξέρω...ξέρω ακούγεται τρελό...ας μη του δώσουμε σημασία άλλο. Τι εννοείς να καταστρέψουμε το κλειδί;

Link to comment
Share on other sites

Θανάση μου, εάν είχαμε ΚΜS προφανώς θα το γνώριζα. Αυτή τη στιγμή που έχω 2 laptops δίπλα μου και έκανα deploy από το DVDακι που έφτιαξα με το MDT...και είμαι σπίτι..γίνεται επιτυχές activation.Ξέρω...ξέρω ακούγεται τρελό...ας μη του δώσουμε σημασία άλλο. Τι εννοείς να καταστρέψουμε το κλειδί;

 

1. Αναφορικά με την καταστροφή.  Η δημιουργία KMS server είναι τόοοοσο πολύπλοκη ...που μπορεί να σου διαφύγει. Απλά βάζεις το KMS κλειδί σε ένα Server or Client OS και να ο KMS Server. Αν αυτό το κάνεις παραπάνω απο 6 φορές σε διαφορετικούς ή 9 στον ίδιο, πάει το κλειδί, ακυρώνεται. Για να δεις αν έχεις μπορείς τσεκάρεις τον DNS Server. ΑΝ δεν το έχεις δει διάβασε αυτό το Post

2. Επειδή δεν υπάρχουν θαύματα, αλλά συνήθως κάτι μας ξεφεύγει, πιθανόν στο MDT Image έχετε βάλει το κλειδί. Δεν είναι απίθανο. Και μάλιστα ειναι στις default σελίδες του wizard.Σου προτείνει να καρφώσεις το MAK κλειδί.

Για να μας λυθεί η απορία, δίνεις slmgr /dlv και βλέπουμε αν είναι KMS ή Retail ή MAK Client.  Σε κάθε περίπτωση είναι καλό να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα για MDT image το απέφυγα να βάλω product Key -ξέρεις γιατί μπορεί να έπεφτε σε λάθος χέρια - τώρα εάν το έκανα, τι να μου πω; Το κομμάτι τώρα με τα ΜΑΚ και τα ΚΜS απαιτεί διδακτορικό για να το έχεις, αλλά στην εταιρεία χρησιμοποιούμε μόνο MAK keys και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει στον DNS κάποιο τέτοιο record.

Link to comment
Share on other sites

Μια ανάγνωση του blog post του Νάσου και ένας έλεγχος στο DNS Server θα σου λύσουν τις απορίες, εγώ όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις activate όταν έχεις (αν έχεις) KMS Server, απλά δεν βάζεις κλειδί κατά το deployment και όταν έρθει η ώρα θα ενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για το DNS entry του KMS θα πρέπει να ελέγξεις για μια εγγραφή με όνομα "_VLMCS" τύπου "SRV" με το hostname του μηχανήματος που χρησιμοποιήθηκε το KMS κλειδί κάτω από το _tcp φάκελο του domain σου στο DNS Server.

Εγώ έχω από τον πρώτο Windows 2008 Server που εγκατέστησα πέρυσι (όχι R2).

Περισσότερα εδώ http://8help.osu.edu/3636.html

Link to comment
Share on other sites

Και αφού είχα δίκιο, παίρνω θάρος και επανέρχομαι.

slmgr /dlv

Εντολή απο command prompt που μας ενημερώνει πως και απο πού έχει ενεργοποιηθεί το μηχανάκι μας.

Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί και πάλι μας το λέει.

Λέει και το είδος του κλειδιού,  και τα τελευταία ψηφία του και , κυρίως.....ΠΟΙΟΣ είναι ο KMS server , κάτι που προφανώς βλέπεις απο το DNS.

 

Link to comment
Share on other sites

Αθανάσιε, ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις που μας παρέχεις. Να πω επίσης ότι με το Wsim του AIK έφτιαξα/τροποποίησα ένα xml και άλλαξα τη τιμή του slmgr -rearm σε 1 από 0 για απεριόριστα Sysprep(έχεις υποσχεθεί να bloggαρεις γιαυτό το θέμα).

Επίσης να πω ότι αυτή τη βδομάδα το "sysprep" ανέπτυξε μια ιδιαίτερη σχέση με τη μεταφυσική - σκότωνε οτιδήποτε μηχάνημα στήναμε! Μία με το Live Essentials, μια με το k-lite, μια με το google earth, δεν έχουμε ακόμα καταφέρει να πάρουμε μια σωστή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

 

Εφ' όσον έχεις Configuration Manager, γιατί βάζεις στο image όλα αυτά τα Software?

Για παράδειγμα, το Live Essentials 2011 αν δεν είναι ήδη διαθεσίμο στο WSUS θα είναι σε λίγο καιρό, οπότε θα μπορέσεις να το εγκαταστήσεις με την κανονική διαδικασία των Updates του Configuration Manager και να το κρατάς ενημερωμένο επίσης.

Το K-Lite Codec Pack μπορείς να το κάνεις Package και να το εγκαθιστάς silently πάλι με τον Configuration Manager μέσω του Software Distribution αλλά έχε υπόψη σου ότι περιλαμβάνει codecs οι οποίοι δεν είναι free και ενδέχεται να έχεις θέμα αδειοδότησης.

Το Google Earth πέφτει και αυτό στο Software Distribution αρκεί να έχεις τον Offline Installer, δες εδώ.

 

Το ζήτημα είναι να κρατάμε τα Images "λεπτά" για να έχουμε όσο το δυνατόν τις λιγότερες επιπλοκές αργότερα, όταν λέμε "λεπτά" εννοούμε:

 

1) Όχι software που δε χρειάζεται, ξεκαθαρίζεις τι χρειάζεται να έχει το Image από την αρχή, ακόμη και το Office μπορεί να εγκαθίσταται αυτόματα με τον Configuration Manager, ψάξε το Paper που έχω γράψει στο Blog μου σχετικά με το DFS και το Software Distribution.

 

2) Όχι drivers που δε χρειάζονται, τους βάζουμε στο Drivers node του Configuration Manager και τους βρίσκει αυτόματα η διαδικασία εγκατάστασης με το σχετικό Task Sequence βήμα.

 

3) Καλό είναι για τα παραπάνω να δημιουργείται το Image σε Virtual PC καθώς δεν επιβαρύνει με drivers το λειτουργικό εκτός από τα Integration components που μπορείς να τα ξηλώνεις πριν κάνεις sysprep/generalize η καλύτερα Capture από τον ConfigMgr.

 

Α το Live Essentials 2011 έχει και offline installer αν θέλεις να το εγκαθιστάς μέσω Software Distribution ή επιμένεις να το εγκαθιστάς στο Image, δες εδω .

 

Όλη η ιδέα για να συνεχίσω τα παραπάνω είναι να εγκαθιστούμε drivers και software σε ένα νέο PC έχοντας ένα ελαφρύ Image με τις λειτουργίες του Configuration Manager και μέσω των Task Sequences, έτσι ελαχιστοποιούνται οι ασυμβατότητες και οι αστοχίες λόγω ρυθμίσεων των επιμέρους software που έχουν "καρφωθεί" στο αρχικό Ιmage.

 

Αν θέλεις περισσότερα off-line έχεις τα στοιχεία μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιώργο,

αυτά που μου περιγράφεις είναι η ιδανική χρήση του SCCM για την οπόια σταδικά σκοπεύω να καθιερώσω. Θα έλεγα ότι φερόμαστε στον SCCM σαν να ήταν ένας απλός WDS. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος για να φτιάξω πακέτα για 17 επιπλέον εφαρμογές, οι οποίες πολλές από αυτές έχουν και παραμετροποίησηση συγκεκριμένου profile(πχ Netop, SAP).Επίσης να παρακολουθώ updates είτε των Windows έιτε των Office είναι πάλι δύσκολο για μένα.

Το OCT του Office βοηθά στο να εγκαθείσταται αυτόματα με τον Configuration Manager, αλλά με τις υπόλοιπες εφαρμογές πάλι θέλω χρόνο για να βρω Msi και silent installations.

Οι πληροφορίες που παρέχεις για τις Offline εγκαταστάσεις είναι πολύ σημαντικές.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...