Jump to content

10-20 TB FILE SERVER


MCP
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα συντροφοι...

Μπορει καποιος να μου πει τι χρειαζομαι για να υλοποιησω ενα μηχανημα με χωρητικοτητα 10-20ΤΒ? Δεν το εχω ξανακανει, και προτιμω να μου πει καποιος που ξερει για να ειμαι σιγουρος για αυτο που παω να κανω. Το θελω σε περιβαλλον windows και αν γινεται σε windows 7. Διαβασα καποια guides για λυσεις σε linux μονο. Θα ηθελα οικονομικη λυση. Αν ειναι κατι πολυ δυσκολο για καποιον που το υλοποιει πρωτη φορα θα ηθελα να το ξερω.

Ευχαριστω.

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu/

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

http://laptop-service.net

Εξειδικευμένο Service για Laptop

Link to comment
Share on other sites

Ποια θα είναι η χρήση του ακριβώς ? Πόσο critical θα είναι τα αρχεία που θα έχεις μέσα ?

 

Σπίτι μου έχω pc στημένο με HD υλικό . 6 δίσκοι τον 2 τέρα ο καθένας. Αναβαθμίσιμο μέχρι 9 δίσκους. Με την προσθήκη ενός sata controller πάω και παραπάνω. Είναι όλα θέμα hardware.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία θα είναι critical. Τι χρειάζομαι για να υλοποιποιήσω ένα σαν το δικό σου και αν γινεται ασφαλές;

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ έχω ένα κουτί Full tower,εναν core 2 quad με μια mainboard με 6 sata2 θύρες , 1 ΚΑΛΟ και ΑΚΡΙΒΟ sata controller  , και ένα ΚΑΛΟ και ΑΚΡΙΒO τροφοδοτικό για να σηκώσει όλο αυτό το φορτίο. Ο controller που έχω και προτείνω είναι ο HighPoint RocketRaid 2220 PCI-X Sata 2 . Είναι ακριβούτσικος όμως παίρνει πάνω 8 sata δίσκους , υποστιρίζει RAID 0/1/5/10 για την ασφάλεια που λέγαμε και είναι φυσικά pci-xpress .

 

Link to comment
Share on other sites

Με windows 7 παίζει καλά ή να πάω σε server; Έχεις υλοποιήσει κάποιο raid; Δεν έχω κάνει ποτέ raid πέρα από τη θεωρία. Το έχω τι λές; Υπάρχει κάτι που δε φαντάζομαι αλλά πρέπει να ξέρω για να το κάνω σίγουρα να παίξει καλά;

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στημένο με win7 Ultimate x64 και παίζει σφαίρα. Από raid θα παίξεις με raid 5 μέσω hardware του raid controller. Σου παρέχει ασφάλεια σε περίπτωση που χτυπήσει ένας δίσκος και έχει σχετικά καλό throughput. Η υλοποίηση του είναι λιγάκι παράξενη άλλα θα βρείς άπειρο υλικό με λίγο googlarisma. Δες εδώ λίγο κάποια σχηματικά για τα raid modes  http://www.prepressure.com/library/technology/raid

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τέλεια πως δουλεύει...απλά δε το έχω υλοποιήσει ποτέ...Μπορείς να μου δώσεις μερικά tip; Και κάτι άλλο..Πόσο σου στοίχισε όλο το μηχάνημα;

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Μου στοίχισε γύρω στο 1500άρι αν θυμάμαι καλά . Με 6 δίσκους . Σαν tip 2-3 πραγματάκια  ... καλό τροφοδοτικό και πάρα πολύ καλή ψύξη στους δίσκους για αρχή.  Ο λόγος που βαράνε οι δίσκοι στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι οι θερμοκρασία. Γιαυτό καλό κουτί full tower , καλό συμμάζεμα στα καλώδια για να μπορεί να κυκλοφορεί ο αέρας άνετα , και φουρφούρια να βαράνε τους δίσκους. Επίσης μην πάρεις δίσκους που λένε είναι green για εξοικονόμηση ρεύματος και τα λοιπά. Είναι φτηνοί άλλα βαράνε πιο εύκολα. Θα σου έλεγα αν πας σε western digital να προτιμήσεις την σειρά black caviar. Είναι πιο σκυλιά . Αυτά τα λίγα. Για κάτι παραπάνω μου λες . Καλή επιτυχία [:)][:D]

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στημένο με win7 Ultimate x64 και παίζει σφαίρα. Από raid θα παίξεις με raid 5 μέσω hardware του raid controller. Σου παρέχει ασφάλεια σε περίπτωση που χτυπήσει ένας δίσκος και έχει σχετικά καλό throughput. Η υλοποίηση του είναι λιγάκι παράξενη άλλα θα βρείς άπειρο υλικό με λίγο googlarisma. Δες εδώ λίγο κάποια σχηματικά για τα raid modes  http://www.prepressure.com/library/technology/raid

 

και οταν βαρεσει ο raid controller παιρνεις το τους δισκους στο χερι.

Δεν βρικσω λογο να μην κανεις software raid, ο μονος λογος hardware ειναι το data storage, το οποιο ως δεδομενο δεν χαλαει :)

 

NK

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο MCP θέλει να βάλει το μηχάνημα σε production environment. Software Raid σε τέτοιο περιβάλλον ?? Νομίζω πως δεν ταιριάζει. Ο controller που ανέφερα είναι ακριβώς και καλός. Πρώτα θα βαρέσει το σίδερο του και μετά αυτός.  Άποψη μου ... [:)] Το θέμα είναι και τα οικονομικά που μπορείς να διαθέσεις... Αν διαλέξεις το φτηνό μονοπάτι πας σε software raid . Αν όχι...η λύση κάνει πάνω από 3 κατοστάρικα

 

Link to comment
Share on other sites

1. Storage device with Gigabit ethernet, raid 0,1,5 and/or 10 3 disks +

2. Storage device with gigabit iSCSI controllers (2 παρακαλω για HA)

3. Storage device with Fiber Optic controllers (επισης 2 παρακαλω για HA)

 

Τι κοινο εχουν τα παραπνω???? το "Storage device"

Τα points of failure σε εναν σερβερ, και ειδικα φθηνο, ειναι πολλα περισσοτερα απο οτι σε ενα storage. Γι αυτο ...εεεεε... storage!

 

Link to comment
Share on other sites

1. Storage device with Gigabit ethernet, raid 0,1,5 and/or 10 3 disks +

2. Storage device with gigabit iSCSI controllers (2 παρακαλω για HA)

3. Storage device with Fiber Optic controllers (επισης 2 παρακαλω για HA)

 

Τι κοινο εχουν τα παραπνω???? το "Storage device"

Τα points of failure σε εναν σερβερ, και ειδικα φθηνο, ειναι πολλα περισσοτερα απο οτι σε ενα storage. Γι αυτο ...εεεεε... storage!

 

Η καλύτερη λύση...δεν την ανέφερα μιας που ζήτησε κάτι οικονομικό...

 

Link to comment
Share on other sites

 

Η καλύτερη λύση...δεν την ανέφερα μιας που ζήτησε κάτι οικονομικό...

Τα NASακια ειναι απιστευτα φτηνα γι αυτο που κάνουν. Και ειναι storage devices :D Και μερικα απο αυτα έχουν και iscsi targets . Και κοντα στο 1000ρικο που εχω την εντυπωση οτι θελει να δωσει ο mcp νομιζω θα βρει αυτο που θελει.

@ MCP , λιγο ψαξιμο θελει.

Μηπως να εψαχνες αυτον τον συναδελφο, με τα μεταχειρισμένα που ποσταρε  εδω? Μπορει να βρειτε μια λυση.

Εκτος κι αν ο MCP θελέι οπωςδηποτε και λειτουργικο επανω για τον οποιοδηποτε λογο , οποτε  μια μεσοπροθεσμη λυση ειναι ενας "μικρος" server (πχ ML150) με sata controllers για την χωριτηκότητα. Μα και πάλι ένα τετοιο μηχανημα θα θελει .....ψυξη! αλλιως θα αρχισουν να φευγουν οι δισκοι απο το καλοκαιρι ;)

Διεξοδοι υπαρχουν πολλες. Λυσεις ομως λιγοτερες. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά έχω αυτό http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=164 . Απίστευτα χαρακτηριστικά και με iscsi target και με διπλά gigabit . Το θέμα είναι ότι ζητάει πολλά Tera = πολλοί δίσκοι. Με λίγο ψάξιμο κάτι θα βρεί

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θάνο σωστή η πρότασή σου με το συνάδελφο. Θα το κοιτάξω. Γενικά θα κοιτάξω όλα τα παραπάνω και θα επανέλθω!

 

__________________________________________________________

http://globalcomp.eu

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά έχω αυτό http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=164 . Απίστευτα χαρακτηριστικά και με iscsi target και με διπλά gigabit . Το θέμα είναι ότι ζητάει πολλά Tera = πολλοί δίσκοι. Με λίγο ψάξιμο κάτι θα βρεί

 

 

Παίζει καλά σε Active Directory?

 

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά έχω αυτό http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=164 . Απίστευτα χαρακτηριστικά και με iscsi target και με διπλά gigabit . Το θέμα είναι ότι ζητάει πολλά Tera = πολλοί δίσκοι. Με λίγο ψάξιμο κάτι θα βρεί

 

 

Παίζει καλά σε Active Directory?

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα.. Logαρισμένο κανονικά στο AD , με αυτόματο import όλων τον users .

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ 2 πράγματα σήματος επιτρέποντος...

 

 

Λόγω της εργασίας μου που απαιτούσε τεράστιο όγκο δεδομένων ( κάποιοι ξέρουν για τι όγκο μιλάω ) και λόγω αδυναμίας κάλυψης των απαιτήσεων απο "named" λύσεις ( HP,dell,Κλπ) είχα στραφεί σε αγορά "no-named" controllers. Αυτοί που δοκίμασα και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος  επι 8 χρόνια ήταν οι 3ware. Αξιοπιστοι και γρήγοροι. Παίρνουν μέχρι 24 δίσκους ( χωρίς περιορισμό TB ). Τους πρότεινα και θα τους προτείνω σε κάθε μη-named υλοποίηση.Το κόστος του 24αρη κυμαίνεται στα 1500 ευρω περίπου. Για λύση Nas σαφώς qnap.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα MCP

 

θα συμφωνήσω ότι τα 20ΤΒ είναι πολλά για να βρείς "φτηνή" λύση, θέλεις πολλούς σκληρούς, καλούς SATA Controllers και δεν θα τα καταφέρεις με κάτω από 1500€.

Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις τις "πατέντες" όταν πρόκειται για την αποθήκευση critical δεδομένων πελάτη αν δεν θες να χάσεις τον ύπνο σου...

 

Με την φτηνή λύση θα είναι χαρούμενος ο πελάτης και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μέχρι που να "πεθάνει"... και κάποια στιγμή θα πεθάνει... και τότε να προσεύχεσαι να μην έχασε τα πάντα...γιατί αν τα έχασε θα σε πάρει και θα σε σηκώσει...

 

Αν μου ζητούσαν να κάνω αυτή την δουλειά με χαμηλό budget θα τους πρότεινα ένα SATA NETWORK STORAGE ENCLOSURE που με 8ΤΒ κοστίζει

λιγότερο απο 900€. Δηλαδή θα τους πρότεινα μηχάνημα που κατασκευάστηκε για αυτό το σκοπό, για να παίρνει σκληρούς 2 τροφοδοτικά και

για να μην με κρεμάσει εύκολα... θα τους πρότεινα να πάρουν και δεύτερο ίδιο μηχάνημα να κάνει backup το πρώτο μια φορά την ημέρα για παν ενδεχόμενο...

 

Αν σου πούν οτι το κόστος είναι ψηλό τότε πες τους ένα ρητό που μου έιχε πεί ένας ΙΤ support director πριν απο μια δεκαετία όταν ζούσα στην Αγγλία.

"Υπάρχουν δύο ειδών άνθρωποι, αυτοί που έχουν χάσει τα αρχεία τους και αυτοί που θα τα χάσουν... σε ποια κατηγορία ανήκετε εσείς?"

Συνήθως κωλώνουν σε αυτή την ερώτηση... αν συνεχίσει να επιμένει σε φτηνή λύση καλύτερα φύγε και άσε άλλον αν πάει να φάει το κεφάλι του...

 

Αν πάντος θέλεις να το κάνεις έχω λύσεις H/W, θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο refurbished workstation είτε ΙΒΜ είτε ΗΡ που να έχουν SATA Controller onboard και Raid.

Συνήθως παίρνουν 4 ή 6 σκληρούς οπότε μπορείς να βάλεις απο 8 ώς 12 ΤΒ χωρίς να προσθέσεις άλλο Controller. Είναι αξιόπιστα και τα έχουμε δοκιμάσει σε critical storage λύσεις

αλλά για critical πάντα βάζουμε 2 μηχανήματα για backup.

 

Σίγουρα η ψήξη το καλοκαίρι είναι ένα θέμα (αν και αρκετά ΙΒΜ workstation που έχουμε δουλέψει έχουν ειδικό tray με ανεμιστήρα μόνο για τους σκληρούς) αλλά αμα είναι σε computer room με σωστό A/C δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτα αλλα ξεχνάμε μια παράμετρο,αφου ο φίλος έχει critical data είναι λίγο επικίνδυνο να στηρίζεται σε μόνο 1 μηχάνημα.Κατα την άποψη μου χρειαζεται το κυρίως μηχάνημα και 1 ακόμα εφεδρικο για την "κακια" την ώρα.

Αφου θα πάει σε επαγγελματικο περιβάλλον το κόστος των 1000€ νομίζω θεωρείται μικρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ισοπεδωσω το thread μα ....η ενοια  critical data για πολλούς  έχει πολλές διαστάσεις , δυστυχώς.

Μήπως να ξαναρχίζαμε από το σημείο της ερώτησης που δεν έκανε κανείς μας, "πόσο critical και τι data"?

Ετσι , πιστευω, πως θα βοηθησουμε πολυ περισσοτερο , αφου θα ξερουμε με τι πραγμα εχουμε να κανουμε?

Με όλο το σεβασμό και το θαρος .[:o]

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...