Jump to content

SQLCMD => HResult 0x1A, Level 16, State 1


Sarafian
 Share

Recommended Posts

Στο χώρο μας έχουμε ένα μηχάνημα (SQLM) με αρκετά sql 2008 R2 instances σηκωμένα. Τα instances είναι παράδειγμα

SQLM\Dev

SQLM\Test

SQLM\Tools

 

Όλοι οι χρήστες στην εταιρία μπαίνουμε με windows authentication.

 

Από το δικό μου μηχάνημα και μόνο μέσω της γραμμής εντολών δεν μπορώ να μπω μέσω της εντολής

sqlcmd -S SQLM\test

 

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι κανένας χρήστης του domain από το μηχάνημα μου δεν μπορεί να συνδεθεί με αυτή την εντολή. Μπορούμε όλοι όμως να συνδεθούμε στα υπόλοιπα instances. Στο συγκεκριμένο instance δεν μπορούμε να μπουμε ούτε με τον sa πχ από το μηχάνημα μου.

Όλοι οι χρήστες του domain από άλλα μηχανήματα μπορούν σε όλα τα instances.

Όλοι οι χρήστες του domain από το μηχάνημα μου μπορούν σε όλα τα instances μέσω SSMS.

 

Το μήνυμα λάθους που βγαίνει είναι

 

HResult 0x1A, Level 16, State 1

Client unable to establish connection because an error was encountered during handshakes before login. Common causes include client attempting to connect to an unsupported version of SQL Server, server too busy to accept new connections or a resource limitation (memory or maximum allowed connections) on the server.

Sqlcmd: Error: Microsoft SQL Server Native Client 10.0 : Client unable to establish connection.

HResult 0x2746, Level 16, State 1

TCP Provider: An existing connection was forcibly closed by the remote host.

 

Sqlcmd: Error: Microsoft SQL Server Native Client 10.0 : Client unable to establish connection due to prelogin failure.

 

Δεν ξέρω αν αυτό έχει σημασία αλλά το αναφέρω

Προσφάτως το instance του Test είχε κάτι προβλήματα με χώρο και έμειναν όλες οι βάσεις σε restoring. Τελικά την επανέφεραν κάνοντας copy όλα τα αρχεία των βάσεων και το ίδιο το execiution directory του instance.

 

 

Το πρόβλημα είναι πολύ περίεργο, γιατί αφορά μόνο συνδυασμό δικό μου μηχάνημα-sqlcmd-συγκεκριμένο instance.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ έχω ψάξει το ιντερνετ και όλες οι οδηγίες αναφέρονται στο αν τα pipes και το tcp και τα firewall είναι ενεργά.

 

Όμως ο συνδυασμός που αποτυγχάνει αλλά και το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι πετυχαίνουν ακυρώνει την πιθανότητα τέτοιων προβλημάτων.

 

Σχετικό link πάντως με αναφορά στο HResult 0x1A, Level 16, State 1 βρήκα μόνο σε αυτό το link http://www.tech-labs.net/Lab/LabScript/78 αλλά δεν φαίνεται να σχετίζεται τελικά

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μου μια χάρη

Αυτό είναι named instance και λογικά παίρνει αυτόματα port. Δες ποιό είναι αυτό και κοίτα στο pc σου μήπως το τοπικό σου firewall το στέλνει.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...