Jump to content

IIS 7 και FPSE 2002


djhacker
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη από τους διαχειριστές της συζήτησης αν το θέμα μου αναρτήθηκε σε λάθος μέρος.

 

Αντιμετωπίζω μια κατάσταση που με έχει φέρει σε αδιέξοδο.

 

ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ

Θέλω να στήσω έναν δικό μου Web Server που θα βασίζεται στα Windows Server 2008 Standard (όχι R2). Οι σελίδες του ιστότοπου θα κατασκευάζονται με MS FrontPage 2003 σε υπολογιστή με Windows 7 Ultimate που βρίσκεται στο ίδιο Domain με τον Server.

Για Web Domain θα χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες του DynDNS.org.

 

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

1. Δεν μπορώ να δω μέσα από το τοπικό δίκτυο την σελίδα μου με τον τρόπο Http://mydomain.dyndns.org. Το μόνο που βλέπω είναι η αρχική σελίδα του router.

2. Δεν μπορώ να κάνω publish μέσα από FrontPage 2003 στον Server.

 

Επειδή δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι έχω κάνει.

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Έστησα Windows Server 2008 Standard σε ένα μηχάνημα.

Πρόσθεσα “Active Directory Domain Services” με επιπλέον χαρακτηριστικό “DNS Server”. Στον DNS Server πρόσθεσα: “Reverse Lookup Zone” > “New Zone” > “Primary Zone” > “Store the zone in AD” > “To all DNS servers in this forest” > “IPv4 Reverse Lookup Zone” > “Allow only secure dynamic updates”.

Πρόσθεσα “IIS 7 (Web Server)” με τις προεπιλογές.

Πρόσθεσα “Front Page Server Extensions 2002 for Windows Server 2008” μαζί με Role Services που χρειάζονται για τον IIS 7.

 

Όταν αντιγράφω τα περιεχόμενα του ιστότοπου στον φάκελο που διαβάζει ο IIS, παίζει κανονικά. Αυτό που δεν μπορώ να κάνω, είναι να χρησιμοποιήσω τις φόρμες του FrontPage 2003 (όπως guestbook, φόρμα επικοινωνίας κ.α.) διότι δεν μπορεί να κάνει publish τις σελίδες που χρειάζονται FPSE για να λειτουργήσουν σωστά.

 

Αν ξέχασα να γράψω κάτι, ζητήστε το!

Σίγουρα κάτι πρέπει να έχω παραλείψει, αλλά δεν μπορώ να βρω τι είναι αυτό. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν βλέπεις από μέσα την ιστοσελίδα σου είναι σωστό εφόσον έχεις ΜΟΝΟ μία static IP και την κάνεις ΝΑΤ. Εαν είχες 16άδα ας πούμε και είχες στον server σου μία real IP θα ήταν οκ.

Από έξω όμως πρέπει να δουλεύει σωστά. Για να παίζει και από μέσα πήγαινε στον DNS σου ή στο Host file κάθε pc και δώσε την εγγραφή mydomain.dyndns.org 192.168.1.10 όπου 192.168.1.10 η Lan IP του web Server σου.

για το άλλο θέμα σου δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά στον IIS6 έπραιπε να στήσεις τα front page extensions

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές με την ΜΙΑ IP δεν το κατάλαβα.

Όσον αφορά για το θέμα του publish απο το FP, έχω εγκαταστήσει κανονικά το FPSE και έχω ενεργοποιήσει και τα Virtual Servers για το site.

 

Εκεί βέβαια αντιμετωπίζω άλλο προβληματάκι.

Όταν προσθέτω νέο site, δεν μπορώ να το κάνω extend στο FPSE. Ενώ αντίθετα γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα στο Default Site του IIS.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα publish απο FP, μου ζητούσε πάντα username και password, ενώ η διεύθυνση που έβαζα (για publish σε FPSE) ήταν του τύπου "Http://sitesdomainname/κάτι".

 

Μήπως έχω ξεχάσει να ανοίξω κάποιο administrative share μέσα απο τον IIS για να μπορεί η εφαρμογή να δεί τα sites?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...