Jump to content

Exchange OAB Issue


v_pasch
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα θεματάκι με το OAB σε Hosted Exchange Server 2003 SP3.

 

Πελάτης ανέφερε ότι όταν κάνει συγχρονισμό του OAB του εμφαίζεται το παρακάτω error.

 

14:20:12 Έκδοση λειτουργίας συγχρονισμού 12.0.6539

14:20:12 Συγχρονισμός του γραμματοκιβωτίου "User" σε εξέλιξη

14:20:12 Τέλος

14:20:19 Βιβλίο διευθύνσεων χωρίς σύνδεση του Microsoft Exchange

14:20:19 Δεν γίνεται λήψη των αρχείων του Βιβλίου διευθύνσεων για εργασία εκτός σύνδεσης. Δεν ήταν δυνατός ο εντοπισμός του διακομιστή (URL).

14:20:19 0X8004010F

 

Ο πελάτης δεν χρησιμοποιεί proxy για το Internet και συνδέεται με outlook anywhere..

 

Έχουμε σπάσει τους ρόλους στον exchange.

Στα client settings του mailbox database ως offline address book έχω το default offline address book.

 

Ακόμα εγώ που το δοκίμασα μου βγάζει

Task 'Microsoft Exchange' reported error (0x80190194) : 'The operation failed.'

 

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα είδα ότι στα logs του mailbox υπάρχει αυτό

 

OALGen encountered error ffffffff while initializing the offline address list generation process. No offline address lists have been generated. Please check the event log for more information

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι πρόσφατα έχει γραφτεί σχετικό blog post για το θέμα. Για ρίξε μια ματιά παρακάτω μήπως σε βοηθήσει:

http://autoexec.gr/blogs/ithalis/archive/2010/10/30/microsoft-exchange-server-reported-0x80190194-the-operation-failed-oab.aspx

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα θεματάκι με το OAB σε Hosted Exchange Server 2003 SP3. Πελάτης ανέφερε ότι όταν κάνει συγχρονισμό του OAB του εμφαίζεται το παρακάτω error. 14:20:12 Έκδοση λειτουργίας συγχρονισμού 12.0.6539 14:20:12 Συγχρονισμός του γραμματοκιβωτίου "User" σε εξέλιξη 14:20:12 Τέλος 14:20:19 Βιβλίο διευθύνσεων χωρίς σύνδεση του Microsoft Exchange 14:20:19 Δεν γίνεται λήψη των αρχείων του Βιβλίου διευθύνσεων για εργασία εκτός σύνδεσης. Δεν ήταν δυνατός ο εντοπισμός του διακομιστή (URL). 14:20:19 0X8004010F Ο πελάτης δεν χρησιμοποιεί proxy για το Internet και συνδέεται με outlook anywhere.. Έχουμε σπάσει τους ρόλους στον exchange. Στα client settings του mailbox database ως offline address book έχω το default offline address book. Ακόμα εγώ που το δοκίμασα μου βγάζει Task 'Microsoft Exchange' reported error (0x80190194) : 'The operation failed.' Τι μπορεί να φταίει?

Κάνε το εξής...

Ξεκίνα απο εδώ... και   εδώ...

Εάν Δεν...

Πήγαινε στον ΙΕ στα Internet Options...Advanced... και ξετσέκαρε τα πεδία που λέει..

  • Check For Server Certificate Revocation.

  • Check For Publishers Certificate Revocation.

Εαν τα ξετσεκάρεις παίρνεις το OAB κανονικά?

V

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Το παρόν μήνυμα λάθους 0x8004010F  είναι πολύ κοινό και με πολλά Workaround, μερικά από αυτά αναφέρει και ο Βαγγέλης και η Miss Marble. Θα συμπληρώσω κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες:

 

ü      Troubleshooting Error 0x8004010F When Outlook 2007 Clients Download OAB

 

Για χρήστες με Outlook 2003 εάν δεν διαθέτεις SP3 , προχώρησε σε λήψη και εγκατάσταση του:

 

ü      Office 2003 Service Pack 3 (SP3)

ü      Office 2003 Service Pack 3 (SP3) for Multilingual User Interface Pack

 

Για το ακόλουθο μήνυμα λάθους:

Task 'Microsoft Exchange' reported error (0x80190194): 'The operation failed.'

 

Workaround:

 

Go to IIS Managerà Default Web Siteà OAB right click Properties.

On Directory Security tab click SecureàCommunications and click  Edit

Ensure that SSL is not check

Go then to IIS Managerà Default Web Siteà OAB right click Properties.

On Directory Security tab click Secure Communicationsà Edit

Ensure Client certificates: Ignore client certificates

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...