Jump to content

ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα σε mailbox χρήστη (Exchange 2007 SP3) μετά από install του Windows Live Essentials 2011!


NLS
 Share

Recommended Posts

Ένας χρήστης μου εγκατέστησε στο σπιτικό του PC (συνδεδεμένο με το domain της δουλειάς και τον Exchange 2007 SP3 μέσω VPN), το Windows Live Essentials 2011. Αυτό για κάποιο λόγο του κατέστρεψε ΟΛΑ ΤΑ MAILBOX FOLDERS του, το οποίο συγχρονίστηκε με τον Exchange και έτσι ακόμα και μέσω OWA βλέπουμε μια σαλάτα που δεν υπάρχει ΚΑΝ inbox! Μάλιστα μετά το login στο OWA όλα του τα mail (μάλλον όλα του - μαζί με ότι ήταν κάποτε σε φακέλους) βρίσκεται χύμα σε κάποιο root folder (!) και αριστερά δεν φαίνεται επιλεγμένο κάποιο folder! Ψάχνοντας μάλιστα ένα ένα ότι φακέλους έχει (δείτε στο attachment πως είναι) δεν τα ξαναβρίσκω, δεν μπορώ να βρεθώ σε εκείνη τη "μαύρη τρύπα με mail". Πρέπει ξανά (relogin) να ξαναβρεθώ στην αρχική σελίδα.

Όπως θα δείτε και στο capture, έχει ελάχιστα mail πια χύμα μια και έφτιαξε ένα φάκελο RESCUE και έκανε 100-100 όλα του τα 6500 mails move εκεί. Όμως δεν υπάρχει πουθενά Inbox.

Αφαίρεσε ξανά το essentials, φρόντισε να σβήσει και κάποια μηνύματα μέσα στα sync issues και γενικά έκανε ότι πρέπει για να κάνει τα πράγματα χειρότερα. Φρόντισε μάλιστα να μπει στον υπολογιστή του γραφείου (που τουλάχιστον από εκεί εκτός δικτύου θα μπορούσε να πάρει το αρχικό του structure με πολύ φρέσκο τελευταίο sync - Παρασκευής) και άφησε τον υπολογιστή και συγχρόνισε με το Exchange καταστρέφοντας ΚΑΙ αυτό το ost. Εννοείται ότι δεν ήμουν παρόν ή γνώστης της κατάστασης αυτής μέχρι το "αμήν".

Δεν υπάρχει backup αυτού του mailbox (don't ask) και αναρωτιέμαι ποιες είναι οι σωστότερες κινήσεις για να επιβιώσει ότι είναι δυνατό και να φτιαχτεί ξανά ένα κανονικό mailbox στο χρήστη. Όπως είπα δεν υπάρχει καν κανονικό inbox.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ Δ**ΟΛΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει έστω πως γίνεται να φτιάξω καινούριο mailbox σε υπάρχοντα χρήστη; Με ίδιο SMTP κλπ.

(ξέρω πως, απλά θέλω να 2πλο-3πλο τσεκάρω αν υπάρχει κάτι που δεν έλαβα υπόψη)

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ (για τα δεδομένα όχι για τη λύση). Ο χρήστης δεν έβαλε το Live Essentials 2011. Έβαλε τα Outlook Social Connectors. Αυτά μετά το sync παρέδωσαν την καμένη γη που αναφέρω επάνω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από το ότι δεν υπήρχε backup προφανώς δεν υπήρχε και κανά πυρηνικό setup εκεί. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί απλά δεν σβήνεις τον χρήστη και να τον ξαναφτιάξεις. Τι θες να 2πλο 3πλο επιβεβαιώσεις αφού δεν υπάρχει τίποτα να διασώσεις; Μου διαφεύγει κάτι;

 

Σε ότι αφορά την αιτία του προβλήματός σου αναζήτησέ την προτείνω στις ενέργειες του χρήστη σου. Δεν έχω ξανακούσει αντίστοιχο πρόβλημα ξανά κατά συνέπεια μάλλον δεν είναι δυσλειτουργία του software. Μάλλον ο χρήστης δεν σου λέει όλο το story.

 

Γιάννης

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Αρχικά, από την στιγμή που δεν υπάρχει backup του συγκεκριμένου mailbox, πάρε backup όλων των αρχείων (contact κλπ) που υπάρχουν μέχρι στιγμής και μετά προχώρησε στην διαδικασία που σου ανέφερε ο Γιάννης (σβήνεις τον χρήστη και να τον ξαναφτιάξεις).

 

Επιπρόσθετες Πληροφορίες:

ü      How to Create a Mailbox for an Existing User

Link to comment
Share on other sites

χμμμ ενδιαφερον.... αλλα πραγματικά δεν παει καπου το μυαλο μου στο πως μπορει να δημιουργήθηκε αυτη η εικόνα απο τον Social Connector.... Κατι μου λέει οτι ο User δεν μας

λέει ολη την αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, και εγώ αυτό σχολίασα πριν. Ο χρήστης δεν μας έχει πει ακόμη την αλήθεια και δεν συμβαίνει σπάνια αυτό. Άσε μετά τον τεχνικό να κουρεύεται. Δυστυχώς...

 

 

 

Συνάδελφε, η Catastrophic failure μπορεί με το alias που διάλεξε να μην εμπνέει εύκολα εμπιστοσύνη αλλά ξέρει τι λέει. Προχώρα ακάθεκτος.

 

Γιάννης Δεβελέκος

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι λέτε να σβήσω ΤΟ MAILBOX ΟΧΙ ΤΟ ΧΡΗΣΤΗ και να το ξαναφτιάξω. Αυτό το σενάριο δεν παίζει. Ο χρήστης αντίθετα από ότι καταλάβατε ανήκει σε αρκετά πολύπλοκο σενάριο security, είναι enabled για UM (και OCS), το account του "παντρεύεται" και με το PBX κλπ.

 

Το να διαγράψω mailbox μόνο και να ξαναφτιάξω είναι το μόνο που σκέφτομαι.

Το θέμα είναι ότι από ότι θυμάμαι όταν μου έτυχε σε παλαιότερους Exchange, μετά δεν μπορούσα να φτιάξω εύκολα νέο mailbox με ίδιο SMTP κλπ. θυμάμαι ότι κάπου "κώλωνε" σε κάτι, αλλά δεν θυμάμαι τώρα τι. Γι' αυτό κάνω και την ερώτηση. Εσείς λέτε ότι μπορώ απλώς να σβήσω το mailbox και μετά να ξαναπροσθέσω mailbox στο χρήστη με ίδια στοιχεία;

 

Όσο για το χρήστη, διαρρηγνύει τα ιμάτια του ότι έκανε ότι σας είπα. Τι να πω, δεν ξέρω.

 

Θυμίζω ότι δεν ανοίγει καν το Outlook (μόνο το OWA) σε κανένα υπολογιστή (εκτός αν διαγράψω προφίλ συν να σβήσει τα sync issues, όπου ανοίγει μια φορά και μετά τέρμα)...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θες να δοκιμάσεις κανα isinteg στην Database για να σου φτιάξει το FolderView ? (μπορει να χάσεις ομως οτι έχει μέσα)

Ισως και το Outlook.exe /resetfolders σου φτιάξει και πάλι τα folders

http://blogs.technet.com/b/kclemson/archive/2004/02/06/68894.aspx

 

Αλλιως Disable Και Enable Mailbox στον User.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο και ισως βλακώδες , μα το παρατηρησα :

Πως και εχει 1700 τόσα  unread contacts???

Μπα και πηρε κανα καινουργιο android/blackberry κινητακι και τα κανε κοσκινο στο sync?

Δεν γνωριζω οσα ο Παύλος η η CF μα χιλιατοσα αδιαβαστα contacts.... κατι βρωμαει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα ένα.

 

Το reset folders δεν έπαιξε μια και αφορά ουσιαστικά το outlook το ίδιο πρωτίστως.

Android δεν έχει, έχει HD2 και iPad. Αυτά τα είχε ήδη όμως.

 

Αυτό που λέει ότι έβαλε ήταν τα connectors που λέγαμε. Μιλάμε για ΜΕΓΑΛΟ mailbox (ίσως και 3GB) και πιστεύω κάπου εκεί τα έπαιξε το sync. Κατέστρεψε το τοπικό του outlook το οποίο "είπε" στον exchange με τη σειρά του το πως θέλει τα folders κάτι το οποίο ο exchange δεν... είχε λόγο να αμφισβητήσει αφού ότι έρχεται από το Outlook είναι αυτό που ζητάει ο χρήστης.

Μετά με τη σειρά του ο Exchange κατέστρεψε ότι προφίλ είχε σε άλλους υπολογιστές (αφού δεν με ρώτησε πρώτα).

 

Τώρα θα αφαιρέσω το mailbox, θα δω πως γίνεται purge (γιατί αλλιώς το κρατάει κάπου αν θυμάμαι για κάποιες μέρες) και βλέπουμε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...