Jump to content

How to export message tracking logs


schatz
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Σε έναν exchange 2010 θέλω πχ να δω τα e-mails που έστειλαν συγκεκριμένοι χρήστες τον τελευταίο μήνα. Πηγαίνοντας στον tracking log explorer και κάνοντας copy paste στο power shell την σχετική εντολή (με action = send) και επιλογή για export σε CSV, όλα οκ. Όταν όμως το κάνω import σε excel, δεν μου φέρνει τα recipient address, και το subject μου εμφανίζει σκουπίδια όπου υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες. Γνωρίζετε κάποιο άλλο εργαλειάκι που να κάνει αυτή την δουλειά (Όχι άλλο καρβουνο!!!! PS)  ή θέλει κάποια τροποποίηση το command για να τα βγάζει σωστά;

 

get-messagetrackinglog -Sender "[email protected]" -Server "MAILSRV" -EventID "SEND" -Start "1/11/2010 12:00:00 πμ" -End "29/11/2010 11:32:00 πμ" | export-csv c:\exports

 

ΥΓ: Να σημειώσω εδώ ότι εντολή βγαίνει έτσι από τον Log Explorer. Κάνοντάς την copy - paste στο PS δεν παίζει και θέλει αλλαγή το format της ημερομηνίας (MM/DD/YYYY) όπως επίσης και τα πμ μμ σε am pm αντίστοιχα.

 

Επίσης γνωρίζει κάποιος κάποια εφαρμογούλα που να μου εμφανίζει όπως τον παλιο καλό καιρό τα mailboxes με το size δίπλα και να sortάρονται ανάλογα;

 

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...