Jump to content

Το γεγονός της χρονιάς: ITPro Dev Connections 2010


atsouch
 Share

Recommended Posts

Το  ITPro|Dev Connections 2010 τελείωσε χθες βράδυ και μαζί του ένα καταπληκτικό ταξίδι. Πέντε μήνες προετοιμασίας από την ομάδα του autoexec.gr και dotnetzone.gr με προσωπική εθελοντική συμμετοχή του καθενός (και ξέρετε πόσο δυσεύρετος είναι ο ελεύθερος χρόνος πλέον) οδήγησαν σε μια άρτια εκδήλωση που όμοιά της δεν έχει ξαναγίνει στην Ελλάδα και ίσως στην Ανατολική Μεσόγειο και τα Βαλκάνια. Το  ITPro|Dev Connections 2010 δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από μια TechEd στην Βαρκελώνη ή στο Βερολίνο και όσοι είναι τακτικοί ταξιδιώτες το πιστοποίησαν και μας το επιβεβαίωσαν χθες. 

Ευχαριστούμε όλους όσοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και πιστεύουμε ότι έμεινα ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Ευχαριστούμε επίσης τους χορηγούς μας (Microsoft, Xerox, Dell και IQ Solutions), την Videotooth για την καταπληκτική της δουλειά στο οπτικοακουστικό μέρος, το ΕΚΕΤΕ για τον χώρο (καταφέραμε να ξεπεράσουμε κάθε όριο χωρητικότητας για τις αίθουσες που είχαμε...) και την Heineken για τις μπύρες του Σαββατόβραδου. Και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο σε όλα τα παιδιά τις κοινότητας (ξέρετε, τα μαύρα και κόκκινα μπλουζάκια) που βοήθησαν να κυλίσουν όλα ομαλά και με ακρίβεια.

Μέχρι να έχουμε τις official φωτογραφίες από την εκδήλωση, μπορείτε να πάρετε μια ιδέα στο Facebook http://www.facebook.com/album.php?aid=240922&id=518968309 και το Windows Live http://cid-522965f327b0aac3.photos.live.com/play.aspx/ITProDev%20Connections%2011111011010?ref=1 (οι ίδιες είναι και στα δύο σημεία). 

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά; Ποιες μπύρες; Που ήμουνα εγώ;

 

Αλλού τρως, αλλού πίνεις αλλού πας και το δίνεις...

 

Σε ότι αφορά τα της εκδήλωσης ομολογώ ότι ήταν ένα από τα πιο όμορφα διήμερα της ζωής μου (ξέρω είναι λίγο διαστροφικό αλλά μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια, έτσι;)!

 

Βασικά σημεία:

  1. Εκπληκτική οργάνωση σε όλα τα επίπεδα.
  2. Άριστες οι παρουσιάσεις, τουλάχιστον όσες εγώ παρακολούθησα.
  3. Εξαιρετική η διάθεση των ανθρώπων που βοηθούσαν επιτόπου την (υπερ)παραγωγή.
Αν μη τι άλλο, είμαι καλύτερος ήδη οπότε αντιλαμβάνομαι ότι υπήρξε πραγματικό όφελος. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό. Πραγματικά ζηλεύω που δεν ήμουν μέρος της προσπάθειας.

 

Του χρόνου...

 

Γιάννης

 

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά; Ποιες μπύρες; Που ήμουνα εγώ;

Αλλού τρως, αλλού πίνεις αλλού πας και το δίνεις...

Σε ότι αφορά τα της εκδήλωσης ομολογώ ότι ήταν ένα από τα πιο όμορφα διήμερα της ζωής μου (ξέρω είναι λίγο διαστροφικό αλλά μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια, έτσι;)!

Βασικά σημεία:

  1. Εκπληκτική οργάνωση σε όλα τα επίπεδα.

  2. Άριστες οι παρουσιάσεις, τουλάχιστον όσες εγώ παρακολούθησα.

  3. Εξαιρετική η διάθεση των ανθρώπων που βοηθούσαν επιτόπου την (υπερ)παραγωγή.

Αν μη τι άλλο, είμαι καλύτερος ήδη οπότε αντιλαμβάνομαι ότι υπήρξε πραγματικό όφελος. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό. Πραγματικά ζηλεύω που δεν ήμουν μέρος της προσπάθειας.

Του χρόνου...

Γιάννης

Πες μου ότι ουτε κι εσυ κατάλαβες ότι είχαμε cocktail το Σάββατο, με ...αλκοολ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το όλο event ήταν εξαιρετικό και από άποψη οργάνωσης και από άποψη περιεχομένου!

Η αλήθεια είναι ότι με έκανε να δω και το πόσα -μόνο- ελάχιστα πράγματα γνωρίζω σχετικά με τα IT θέματα.....

Συμπέρασμα: εν οίδα (εν τω IT τομέα) ότι ουδέν οίδα!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά εξαιρετική διοργάνωση πολύ καλές παρουσιάσεις  εκπληκτικοί ομιλητές  αν και πολύ νέος στο χώρο των ΙΤ's  μόνο και μόνο που μου δώσατε την ευκαιρία να βρεθώ κοντά σας και να ακούσω  όλα αυτά που άκουσα - όσα πρόλαβα να δω - βγήκα σίγουρα περισσότερο κερδισμένος ! Εύχομαι ειλικρινά να συνεχίσετε με τον ίδιο ζήλο και πάθος  το χρειαζόμαστε όλοι μας  αυτές τις δύσκολες μέρες και πάλι μπράβο !  

 

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι ουτε κι εσυ κατάλαβες ότι είχαμε cocktail το Σάββατο, με ...αλκοολ.

 

Δεν το αντιλήφθηκα. Πότε, πώς; Ανακοίνωση από πριν ή on the fly στήθηκε;

 

Τέλος πάντων τώρα μου χρωστάτε after μετά το επόμενο autoexec event.

 

Γιάννης Δ.

 

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι ουτε κι εσυ κατάλαβες ότι είχαμε cocktail το Σάββατο, με ...αλκοολ.



Δεν το αντιλήφθηκα. Πότε, πώς; Ανακοίνωση από πριν ή on the fly στήθηκε;

Τέλος πάντων τώρα μου χρωστάτε after μετά το επόμενο autoexec event.

Γιάννης Δ.

Μια ματιά στο πρόγραμμα θα αρκούσε ! Φαντάζομαι βέβαια ότι και άλλοι δεν θα το πήραν είδηση. Επρεπε να το είχαμε πει στις αίθουσες πριν το cocktail.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά θέλω παϊδάκια μέσα στο χώρο.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!

Συγχαρητήρια αν και πλέον δεν μοπρώ να κοιμηθώ μετά την ομιλία του Διόγου. Θα πρέπει να μου πληρώσετε τον ψυχίατρο χαχα

Για άλλη μία φορά Συγχαρητήρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστική εκδήλωση. Mind Blowing παρουσιάσεις. Εξαιρετική οργάνωση. Μπόλικο και καλό φαγητό. ΜΠΥΡΕΣ!!!!

Το καλύτερο από όλα ήταν η προθυμία που έδειχναν τα παλικάρια με τα μαύρα μπλουζάκια να απαντήσουν σε οτιδήποτε. ΟΥΤΕ να φάνε σαν άνθρωποι δεν μπορούσαν.

Περιμένω με πολύ αγωνία τα videos τον παρουσιάσεων και ειδικά του Mr Αντώνη SQL Χατζηπαυλή.

Ευχαριστώ όλους σας που αφιερώσατε τόσο πολύ προσωπικό χρόνο και προσπάθεια.


Υ.Γ.

Μαμά Microsoft τι δώρα προσέφερε ???

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα XBOX με τα Kinect... φαντάζομαι και ότι office 2010 κυκλοφόρησε...αλλά αυτά τα ξέρει καλύτερα ο Κλαδάκης.

 

εγώ ήθελα στο φαγητό να έχει και κινέζικο... :P

Link to comment
Share on other sites

Τα xbox/kinect όπως και τα WP7 αγοράστηκαν με ότι χρήματα περίσσεψαν από την διοργάνωση της εκδήλωσης. Τα Office 2010 και τα Windows 7 που μοιράζονταν στις ομιλίες ήταν από τη Microsoft.

Σας ευχαριστούμε παιδιά για τα πολύ καλά σας λόγια - παίρνουμε δύναμη για του χρόνου αλλά θέλουμε και την βοήθειά σας. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά Συγχαρητήρια στους διοργανωτές.. αλλά και σε όσους βοήθησαν από οποιαδήποτε πλευρά..

 

Με τα λίγα που μπορώ να αντιληφθώ χρειάστηκε πολύ δουλειά τόσο σε προσωπικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο.. και επειδή όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος, εχω να πω ότι ήταν ένα μοναδικό Event!

Μοιραζόμαστε όλοι το ίδιο πάθος, το ίδιο επάγγελμα και την ίδια τρέλα

 

Έχω να κάνω και τις εξής παρατηρήσεις:

 

1. Το φαγητό της Κυριακής ήταν πιο καλό από του Σαββάτου.. :)))[Y]

 

2. Θα ήταν καλό να υπάρχει ένα μικρόφωνο να περιφέρεται ώστε να μπορούν να ακούγονται οι ερωτήσεις του κοινού!

 

3. Θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου χωρίς να αποκλείσω το γεγονός ότι το Cloud Computing μπορεί να επιφέρει σαρωτικές αλλαγές στον τρόπο που κάνουμε τη δουλειά μας. Νομίζω ήταν χρήσιμο που ήταν στο Keynote για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε όλοι τι πραγματικά είναι και ποιες οι διαστάσεις του. Άλλωστε δεν είναι κάτι τελειώς καινούριο...

 

4.Θα ήταν χρήσιμο να δοθούν σε ηλεκτρονική μορφή οι παρουσιάσεις ώστε να υπάρξει η δυνατότητα μελέτης τους.

 

Ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να σας γνωρίσω από κοντά και να γίνω μέλος και του autoexec.gr

 

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια σε όλους μας..

 

Χριστόφορος

 

PS: When is the next autoexec.gr event?[H]

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο σε όλους! To event ήταν πολύ καλύτερο από οτι περίμενα. Νομίζω το γεγονός οτι έσπευσα να γίνω μέλος της κοινότητας αυτής είναι μια απόδειξη της επιτυχίας σας!

Link to comment
Share on other sites

Να τα πω κι εδώ, μιας και δεν έχουν να κάνουν με τον αν είναι για dev ή για itpros, οπότε ακολουθεί cross-post από το dotNETZone.gr:

Από την μεριά των διοργανωτών, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για όλα αυτά που πρόσφεραν:

Όσους παρακολούθησαν για τη συμμετοχή τους και τα σχόλιά τους. Να ξέρετε ότι χωρίς προτάσεις και απόψεις θα κάνουμε του κεφαλιού μας, αυτά που νομίζουμε εμείς ότι ενδιαφέρουν τον κόσμο. Δεν είμαι όμως καθόλου σίγουρος ότι πάντοτε αυτά που σκεφτόμαστε είναι αυτά που θέλετε!

Όσους βοήθησαν στη διοργάνωση. Η βοήθειά τους είναι priceless. Ειδικά τα παιδιά με τα κόκκινα μπλουζάκια! Άπειρα "ευχαριστώ"...

Τους χορηγούς. Χωρίς χρήματα δεν γίνεται τίποτα, ωστόσο feels good να ξέρεις ότι σε στηρίζουν γιατί βλέπουν ότι έχεις πιάσει τον παλμό της αγοράς.

Του χρόνου σίγουρα θα προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο. Τώρα που ξέρετε πως είναι τα πράγματα θα φροντίσουμε να δώσουμε τη δυνατότητα να έχετε ακόμα πιο ενεργό ρόλο.

Τέλος, ως προς τα videos, προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε το requirement ωστόσο αν δεν έχεις προβλέψει εξ αρχής, τότε δυσκολεύουν τα πράγματα. Δεν είναι ότι δεν θέλουμε, αλλά μιλάμε για πολλές ώρες video που χρειάζεται editing, transcoding και κάποιος να αναλάβει το κόστος του hosting. Κάντε λίγη υπομονή να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Το συνέδριο ήταν άψογο, ανωτάτου επιπέδου πραγματικά ήταν το γεγονός της χρονιάς. Οι ομιλητές ήταν άρτια προετοιμασμένοι, το προσωπικό ευγενέστατο, οι εγκαταστάσεις πολύ καλές. Το μόνο "κακό" ήταν ότι ενημερωθήκαμε για το cloud, και οι όποιες υποψίες μας για το όλο concept επιβεβαιώθηκαν... <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Οι ομιλίες που είδα ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και σίγουρα θα με βοηθήσουν στη δουλειά μου. Βέβαια από τότε που παρακολούθησα Διόγο-Βασιλόπουλο έχω ένα φόβο ότι κάποιο αόρατο μάτι με παρακολουθεί συνέχεια και ότι οι server της εταιρίας έχουν «κάτι»… Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά, το autoexec, τους χορηγούς και όποιον συνέβαλε στο να γίνει αυτό το event.

 

ΥΓ. Φήμες που θέλουν τον Κλαδάκη να ανέβασε στο cloud τα παραπανίσια κιλά ελέγχονται ως ανακριβείς.  

Link to comment
Share on other sites

 

κάποιος να αναλάβει το κόστος του hosting

Μήπως ήρθε η ώρα να μπει στο website η δυνατότητα του donation; Έτσι θα μπορούσανε να εξασφαλιστούν τα έξοδα. Τόσοι άνθρωποι βρίσκουμε εδώ λύσεις σε καθημερινά προβλήματα πληροφορικής. Η υποχρέωση που αισθανόμαστε, μήπως θα λειτουργούσε θετικά και θα οδηγούσε σε έμπρακτη υποστήριξη;

Φυσικά πέρα από αυτό θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε πληρωτέες διαφημίσεις ή Google AdSense.

 

Γιάννης

 

Link to comment
Share on other sites

Αψογα παιδιά... Δε κερδίσαμε τίποτα βέβαια γιατ'ι ηταν αβαβά η κλήρωση! Αλλά τι να περιμένεις απο Developers... Καλοσύνη και αλληλεγγύη;

Παιδιά θέλω το τηλέφωνο από μία Devoloper... Εύκολο;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ευχαριστώ τους Developers ως "ITPro" γιατί κέρδισα....

 

Υ.Γ. Θα ήταν πολύ καλό να κυκλοφορήσει DVD με όλα τα sessions γιατί χάσαμε αρκετά παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ευχαριστώ τους Developers ως "ITPro" γιατί κέρδισα....

 

Υ.Γ. Θα ήταν πολύ καλό να κυκλοφορήσει DVD με όλα τα sessions γιατί χάσαμε αρκετά παράλληλα.

 

Συμφωνώ κι εγώ με τον nbillis διότι ήθελα να παρακολουθήσω και τα άλλα tracks αλλά υπήρχαν φυσικοί περιορισμοί...... [:)]

 

Μάλιστα για το dvd θα ήμουν πρόθυμος να πληρώσω (μεταφορικά + κόστος παραγωγής) δεδομένου ότι θα έχει μέσα και πολύ συνεκτική πληροφορία - σε κάποιες περιπτώσεις tutorials.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Το  ITPro|Dev Connections 2010 έδωσε ρέστα ….
Όλα ήταν πολύ οργανωμένα και οι ομιλητές άψογοι, βέβαια έφυγα με ένα μικρό παράπονο και αυτό ήταν η έλλειψη  της γυναικείας παρουσίας  από την συμμετοχή του Event
..
Ελπίζω στο επόμενο
Event να υπάρχουν περισσότερα θηλυκά
J..[:P]

Link to comment
Share on other sites

Η Ιωάννα δεν χρειάζεται μπλουζάκι ένα session χρειάζεται να μιλήσει του χρόνου θέλει ώστε να υπάρχει και μια γυναίκα ανάμεσα στους γκρεμανταλάδες ομιλητές

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...