Jump to content

SQL Monitoring


Blackman
 Share

Recommended Posts

Θέλω να κάνω Monitoring σε ένα SQL Server 2000...καθώς το τελευταίο διάστημα έχει παρατηρηθεί αρκετή καθυστέρηση.

 

Γνωρίζω ότι έχουμε φτιάξει 2 πραγματάκια, τα οποία σίγουρα είναι αυτά που δημιουργούν την καθυστέρηση, αλλά θέλω να βρω ακριβώς τι κάνουν και με καθυστερούν.

 

Έβαλα από το performance counters κάποια πράγματα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι όλα αυτά που θέλω καθώς επίσης και το να τα δω είναι λίγο μπελαλίδικο (θυμάμαι κάποιο εργαλείο που σε βοηθούσε να διαβάσεις τέτοια Logs).

 

Κάθε βοήθεια είναι δεκτή από όλους.

Αντώνη...help...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο,

Αν όπως λες ξέρεις ότι υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα τα οποία έχεις φτιάξει τότε το έργο σου θα είναι πιο εύκολο, αρκεί να μου πεις τι είναι αυτά που έχει φτιάξει ώστε να σε καθοδηγήσω στο σωστό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, το ένα είναι εξωτερικά connectivities για το WMS σύστημα (που τραβάει δεδομένα από το ERP)...πρόσφατα προστέθηκε ακόμα ένα...

 

και επίσης...

 

ένα σύστημα που φτιάξαμε μέσα στο ERP για να διορθώσει κάποιο bug που είχε το σύστημα.

 

Σε αυτή την φάση κλείσαμε τα connectivities και το σύστημα δουλεύει όπως πρέπει.

 

Ουσιαστικά έχω καταλήξει που είναι το πρόβλημα...αλλά θέλω να δω τι ακριβώς κάνει και το δημιουργεί αυτό. Βλέπω κάποια προσωρινά locks, αλλά δεν είναι αρκετά για τέτοια καθυστέρηση...

 

επίσης η CPU με το άνοιγμα των connectivities από το 1%-8% που παίζει νορμάλ ο server, το ανεβάζει στο 30-40%

 

σε κάποια picks των δεδομένων και παίζει και μεταξύ 50%-80%

 

Μιλάμε για 4πύρηνο XEON...και το μηχάνημα είναι VM.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βάλεις τον Profiler να κάνει καταγραφή. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις το template TSQL_Replay.

Ακόμα θα πρέπει απο το Current Activity να δεις ποιά είναι τα ανενεργά sessions και πόσα είναι αυτά και από ποιο application μένουν ανενεργά (αυτό ειδικά ειναι πολυ σημαντικό).

Επίσης να δεις τι γίνεται σε μετρήσεις στους παρακατω μετρητες

  • Memory – Pages/sec
  • Network Interface – Bytes total/sec
  • Physical Disk – Disk Transfers/sec
  • Processor - % Processor Time
  • SQL Buffer Manager – Cache Hit Ratio

Τέλος θα ήθελα να τρέξεις και να μου δώσεις το αποτέλεσμα από αυτό

DBCC SQLPERF('WAITSTATS')

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Αντώνη...θα τα δω...

 

στους counters δεν είχα βάλει το Network interface γιατί η κίνηση δεν ξεπερνάει το 1%, αλλά θα το βάλω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

επίσης κοιτα το sqldiag tool το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να μαζέψεις όλα αυτά με μια κίνηση, ξέχασα να το αναφέρω πριν, αλλά θέλω οποσδήποτε το waitstats να το δω

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...