Jump to content

Προβλημα με Microsoft Exchange server 2007


member12345
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Στην εταιρεία έχουμε ενα Windows SBS 2008 και εγκατεστημένο ένα Microsoft exchange server 2007.

 

Έρχονται και φεύγουν email κανονικα. Εκτός απο μερικούς παραλήπτες που βγάζει το παρακάτω μύνημα:

 

 

 

Subject: Returned mail: see transcript for details

 

 

 

 

 

----- The following addresses had permanent fatal errors ----- <[email protected]> (*παραληπτης)

 

(reason: 550-Verification failed for <[email protected]>)(*αποστολέας)

 

 

 

----- Transcript of session follows ----- ... while talking to mail.domain1.gr.:

 

>>> DATA

 

<<< 550-Verification failed for <[email protected]>

<<< 550-The mail server could not deliver mail to

<[email protected]>. The account or domain may not exist, they may

be blacklisted, or missing the proper dns entries.

 

<<< 550 Sender verify failed

 

550 5.1.1 <[email protected]>... User unknown <<< 503-All RCPT commands were rejected with this error:

 

<<< 503-Sender verify failed

 

<<< 503 Valid RCPT command must precede DATA

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να ξεκινησω  το SPF.

 δεν υπήρχε καταχωρημένο

και μου εβγαλε αυτό το μυνημα

 

No SPF record has been found for the domain domain2.gr. However, MX and/or A records

currently exist for this domain



Addresses Listed in A
records
74.xx.xxx.xxx

 

Mail Servers Listed in MX

Records

62.xx.xxx.xxx    62.xx.xxx.xxx

This information may be of assistance in creating

your new SPF record.

 

H ip 62.xx.xxx.xxx είναι η ip του δκό μου domain.

η ip 74.xx.xxx.xxx που βγάζει απο πάνω έχει κάποια σχέση?

 

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να ξεκινησω  το SPF.

 δεν υπήρχε καταχωρημένο

και μου εβγαλε αυτό το μυνημα

 

No SPF record has been found for the domain domain2.gr. However, MX and/or A records

currently exist for this domain



Addresses Listed in A
records
74.xx.xxx.xxx

 

Mail Servers Listed in MX

Records

62.xx.xxx.xxx    62.xx.xxx.xxx

This information may be of assistance in creating

your new SPF record.

 

H ip 62.xx.xxx.xxx είναι η ip του δκό μου domain.

η ip 74.xx.xxx.xxx που βγάζει απο πάνω έχει κάποια σχέση?

 

παιδεια κανεις αλλος?

επισης μηπως ξερει κανεις εαν η ip του A Records ενος domain πρεπει να ταιριάζει με την ip toy MX Records?

και κατι ακομα γιατι οταν κανω sto site του http://www.mxtoolbox.com , lookup to domain name στα αποτελεσματα στο host name να βγάζει το όνομα του domain και οχι την ip?





PrefHostnameIP AddressTTL

1062.xx.xxx.xxx62.xx.xxx.xxx24 hrsSMTP TestBlacklist Check











 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μια υποψία ότι κάτι δεν πάει καλά με τις IP και το όνομα του domain σου, αν θέλεις στειλε μου ένα προσωπικό μήνυμα με το internet domain που έχετε καταχωρημένο για να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το πρόβλημα σας να κάνετε name το domain με το οποίο έχετε πρόβλημα? Ούτως ή άλλος αναγκαστικά γίνεται resolve από όλο το σύμπαν. Αλλιώς δεν παίζει. Δεν είναι κάτι κρυφό και δεν μπορεί να είναι.

Έλεγξε αν το mx record είναι το ίδιο με την ip του server που στέλνει.

Επίσης χρησιμοποιείς Outlook ή κάποιον άλλο client?

Χρησιμοποιείς POP3, IMAM web access? Aν και φαντάζομαι την απάντηση. Είναι η αγαπημένη του Κλαδάκη :Ρ.

Απο το web access δοκίμασες να στείλεις με το συγκεκριμένο user που έχεις πρόβλημα?

Αναφέρεις ότι έχει πρόβλημα με κάποιους users. Συμβαίνει τυχαία ή σε κάποιους συγκεκριμένους?

Στέλνουν μήνυμα από το εσωτερικό δίκτυο ή από Internet?

Έχεις load balancer για τις εξωτερικές IP? Δηλαδή περισσότερες από 1 static?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το πρόβλημα σας να κάνετε name το domain με το οποίο έχετε πρόβλημα? Ούτως ή άλλος αναγκαστικά γίνεται resolve από όλο το σύμπαν. Αλλιώς δεν παίζει. Δεν είναι κάτι κρυφό και δεν μπορεί να είναι.

Έλεγξε αν το mx record είναι το ίδιο με την ip του server που στέλνει.

Επίσης χρησιμοποιείς Outlook ή κάποιον άλλο client?

Χρησιμοποιείς POP3, IMAM web access? Aν και φαντάζομαι την απάντηση. Είναι η αγαπημένη του Κλαδάκη :Ρ.

Απο το web access δοκίμασες να στείλεις με το συγκεκριμένο user που έχεις πρόβλημα?

Αναφέρεις ότι έχει πρόβλημα με κάποιους users. Συμβαίνει τυχαία ή σε κάποιους συγκεκριμένους?

Στέλνουν μήνυμα από το εσωτερικό δίκτυο ή από Internet?

Έχεις load balancer για τις εξωτερικές IP? Δηλαδή περισσότερες από 1 static?

 

 

Το MX record ειναι σωστο.

χρησιμοποιουμε outlook.

Απο web access δεν δοκιμασα να στειλω .

υπαχει μια static ip.

εχουμε προβλημα με κάποιους συνεργατες της εταιρειας μας.

σε αυτους η δεν μπορουμε να στειλουμε email ή δεν μπορουν να  στειλουν αυτοί σε εμας. βγάζει το αντιστοιχο μηνυμα που εχω βγαλει στο πρωτο post.

κανενας χρηστης απο την ετερεια μας δεν μπορει να στείλει ή να λαβει email απο αυτους. (εξωτερικοι συνεργατες)

 

Link to comment
Share on other sites

θα πας στο site http://www.spamhaus.org/lookup.lasso .

θα δώσεις την ip που σου επιστρέφει το domain σου και το domain τον πελατών σου. Μήπως κάποιος είναι blocked.

Επίσης θα ελέγξεις αν υπάρχουν σωστές εγγραφές τον domain αυτόν. O exchange χρησιμοποιεί τεχνολογία r-dns. Δηλαδή ελέγχει αν η ip που έχει στείλει το domain αν την κάνει resolve είναι ίδια.

Αν δε μπορέσει να κάνει αυτό το έλεγχο.

Το αρχικό ποστ σου το έστειλε συνεργάτης που προσπαθούσε να σου στείλει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η: αφού έχεις IP που ξεκινάει από 62, το 74 που είδαμε παραπάνω τι είναι, ξέρουμε?

Ερώτηση 2η: αφού η otenet σου έχει δώσει στατική IP με ονομασία μπλαμπλα.static.otenet.gr, το mail.domain2.gr που το έχεις καταχωρήσει? Αν κάνεις με ένα nslookup αναζήτηση για την mx εγγραφή τι σου βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καμια ip ουτε η δικια μας ουτε των συνεργατων ειναι σε καποια λιστα στο site http://www.spamhaus.org/lookup.lasso.

αλλα ειχα δει στο site www.mxtoolbox.com πως  η ip μας ηταν σε μια blacklist thn Rats-Dyna.

δεν ξερω αν παιζει καποιο ρόλο αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1η: αφού έχεις IP που ξεκινάει από 62, το 74 που είδαμε παραπάνω τι είναι, ξέρουμε?

Ερώτηση 2η: αφού η otenet σου έχει δώσει στατική IP με ονομασία μπλαμπλα.static.otenet.gr, το mail.domain2.gr που το έχεις καταχωρήσει? Αν κάνεις με ένα nslookup αναζήτηση για την mx εγγραφή τι σου βγάζει?

 

 το 74 ειναι η ip μιας εταιρειας που φιλοξενει το site της εταιρείας. αυτη η εταιρεία φιλοξενούσε παλιά και τα email.  αλλα τωρα έχουμε φύγει απο εκεί.

τωρα οσο αφορα την δευτερη ερώτηση αν κανεις mxlookup την static ip  το αποτελεσμα ειναι domain name:static 62xxxxxxxxxxxxx. dsl.hol.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιώνουμε.

Το πρόβλημα σου είναι αυτό.

The account or domain may not exist, they may be blacklisted, or missing the proper dns entries

Το πρώτο και το τρίτο error είναι το ίδιο. Προσπαθούν να βρουν ποιος είσαι και δε σε βρίσκουν.

Το δεύτερο λέει ότι είσαι blacklisted. Ρώτα ποιές υπηρεσίας spam χρησιμοποιούν. Αν χρησιμοποιούν αυτή που αναφέρεις τότε ζήτα να γίνεις delisted. Αν δε τη χρησιμοποιούν τότε έχεις πρόβλημα resolve domain και ip.

 

Δες το εξής.

nslookup

set query=mx

server 195.170.0.2 ( αν δε σε αφήνει δοκίμασε τον dns του παρόχου σου.)

youdomain.com

θα πρέπει να επιστρέφει την static που στέλνεις.

Αν δεν επιστρέφει τη σωστή διόρθωσε τις dns εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

στο nslookup βγαζει τα εξης:

> set query=mx

> server 194.30.χχχ.χχχ(το dns ths hol)

Default Server:  ns2.hol.gr

Address:  194.30.xxx.xxxx

 

> yourdomain

Server:  ns2.hol.gr

Address:  194.30.xxx.xxxx

 

*** ns2.hol.gr can't find yourdomain: Non-existent domain

> exit

δεν ξέρω αν το ετρεξα σωστα αλλα αυτα τα αποτελεσματα μου εβγαλε

 

και οσο αφορα αν πρεπει να πουμε σε αλλες εταιρειες που εχουμε προβλημα στην επικοινωνια να μας κανουν delisted,  ειναι λίγο δυσκολο οποως καταλαβεναιτε

γιατι σημερα μπορει να ειναι η χ εταιρεία αυριο η y ktl

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταμπερδευτεί και συμφωνώ ότι χωρίς το domain δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε πολύ.
Παρόλα αυτά απάντησε στα εξής

Πήγαινε επάνω στον mail server
άνοιξε έναν Explorer και γράψε www.whatismyip.com
Η Σελίδα αυτή θα σου επιστρέψει μία ΙΡ Σημείωσέ τη πχ Α.Β.Γ.Δ
Κάνε ping -a Α.Β.Γ.Δ η εντολή αυτή θα επιστρέψει ένα όνομα πχ statictade.ondsl.gr
Κάνε Telnet Α.Β.Γ.Δ 25 θα σου απαντήσει ο mail server σου ότι είναι υπεύθυνος για το tade.domain.gr  (ehlo)

Το statictade.ondsl.gr πρέπει να είναι ΙΔΙΟ με το tade.domain.gr δηλαδή αν αυτά τα δύο δεν είναι όμοια τότε έχεις πρόβλημα.
ΛΥΣΗ σε αυτό
1. εύκολη πας στο FQDN του mailserver σου και λες ότι είναι static.ondsl.gr. Ο server σου θα είναι και πάλι υπεύθυνος για το domain σου και θα παίρνει μια χαρά τα mail παρόλο που στο ehlo θα λέει ότι είναι ο statictade.ondsl.gr
2. Πιο δύσκολη αλλά πιο σωστή . Παίρνεις τηλέφωνο τον Provider σου και του λες να κάνει μία Reverse DNS εγγραφή για το Α.Β.Γ.Δ με όνομα tade.domain.gr
Εαν ο provider δεν έχει την DNS ζώνη σου τότε το πιθανότερο είναι να σου πει να πας τον DNS σου σε αυτόν για να το κάνει.  

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε email με το domain του και διαπίστωσα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το FQDN του mail server. Οι mx εγγραφές είναι σωστές.

Απλά περίμενα την απάντηση του για να κάνουμε update το post

Link to comment
Share on other sites

Μου απντησε ο Αποστόλης και μου πε να αλλαξω το FQDN. μεχρι τώρα υπήρχε το όνομα του server (server.domain.local) που ειναι εγκατεστημενος ο exchange server.

πρεπει να βάλω το domain μας. δλδ mail.xxxxx .gr.

δεν το εχω κανει ακόμη. δεν ξέρω πόσο safe είναι. δλδ

χρειαζεται μετα restart για να παρει τις ρυθμισεις?

δεν ξέρω αν θα δημιουργησω καποιο αλλο προβλημα, γιατι είναι όλοι οι υπαλληλοι ακομη στην εταιρεία όποτε φοβαμαι μην τους κόψω όλους.

 

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που πρέπει να δεις είναι το εξής: Ο συνεργάτης σου που είχε πριν τα Mail της εταιρίας σου (και φιλοξενεί ακόμη το site σας), θα πρέπει στο Control Panel του (Plesk κ.λπ.) να κλείσει το Mail για το domain σου.

 

Ρίξε μια ματιά και στο post που υπέδειξε ο Χρήστος (ήταν δικό μου). Εγώ μετά τις οδηγίες και την δημιουργία SPF record δούλεψα κανονικά.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...