Jump to content

ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΧΩΡΙΣ ΤΕΒΕ, ΜΑΓΑΖΙ ΚΤΛ. Ή ΑΛΛΙΩΣ...ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ!!


MCP
 Share

Recommended Posts

Σας παραθέτω ένα ενδιαφέρον email ενός συναδέλφου. Να σημειώσω ότι εγώ μέχρι να ανοίξω μαγαζί έκανα σέρβις σε φίλους, φίλους φίλων, συγγενείς κτλ. άρα ήμουνα και γώ ...αλεξιπτωτιστής οπότε δεν μπορώ να είμαι κακός μαζί τους. Ο συνάδελφος όμως δεν έχει άδικο αλλά να ξέρει ότι το φαινόμενο υπάρχει γιατί για να ανοίξει κάποιος μαγαζί στην κ#λ#ελλάδα θα πρέπει να τον καραξεσκίσουν από την αρχή αντίθετα από άλλες χώρες όπως Γερμανία που για 3 χρόνια δεν πληρώνεις τίποτα...Σίγουρα αυτοί που το κάνουν μόνιμα κάνουν ζημιά και δεν υπάρχει δικαιολογία...Θα ήθελα την άποψή σας πάνω στο θέμα!

 

 

"EMAIL ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ"

 

Αγαπητοί συνάδελφοι.

Σας στέλνω ένα κείμενο σε μορφή pdf.

Αφορά ένα πολύ γνωστό σε όλους μας πρόβλημα ,τους περίφημους <<αλεξιπτωτιστές>> η  αλλιώς αυτούς που λειτουργούν μαύρα.

Είτε μέσω αγγελίας ,είτε μέσω Google ,καθημερινά μας ζημιώνουν.

Ριχτέ μια ματιά και περιμένω τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας για τον τρόπο δράσης.

Προωθήστε την επιστολή η γράψτε μια δικιά σας και στείλτε τη σε όποιον επαγγελματία συνάδελφο πλήττεται και αφυπνίστε τον !

 

Ευχαριστώ

Μουρμούρης Νίκος

 

www.texnikoipc.gr

 

i n f o ΑΤ texnikoipc.gr (για πιο σωστή χρήση)

 

 

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ SERVICE

Η/Υ ΚΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

TexnikoiPC.gr

Web :

www.texnikoipc.gr

Mail : i n f o ΑΤ texnikoipc.gr

ΤΟ KEIMENO TOY PDF

Αγαπητοί φίλοι και

αξιότιμοι συνάδελφοι του χώρου επισκευής και συντήρησης

Ηλεκτρονικών Υπολογιστών

Παρατηρείται όλο και συχνότερα το φαινόμενο των <<αλεξιπτωτιστών>>

κομπιουτεράδων που παρέχουν σέρβις Υπολογιστών πάσης φύσεως όπως <<τα

φτιάχνουμε όλα με 10 euros >> κτλ κτλ.

Δεν χρειάζεται να σας πω που προβάλλονται ή λεπτομέρειες όπως κοστολόγηση κτλ

κτλ. Τα βλέπετε καθημερινά γύρω σας !

Προβάλλονται είτε δικτυακά ,είτε μέσω αγγελιών η με κάθε άλλο μέσο με μηδενικό

κόστος. Ακόμα και με αυτοκόλλητα σε παγκάκια, κολώνες σκουπιδοτενεκέδες …

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΝ

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ

(ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ)

Τι πληρώνουμε εμείς οι

επαγγελματίες?

Τι πληρώνουν οι αλεξιπτωτιστές ?

επαγγελματική στέγη

ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΓΗ

φοροτεχνικούς και εφορίες

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ

περαιώσεις για λεφτά που …κλέψαμε !!

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

ταμεία ΤΑΕ,ΤΕΒΕ

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

κάποιοι από εμάς προσωπικό

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ

ακριβότερα adwords λόγω αθέμιτου

ανταγωνισμού

ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ (δεν έχουν άλλα

έξοδα .Γιατι να μην πληρώσουν?)

Δεν φτάνει η κρίση .Έχουμε και τους

αλεξιπτωτιστές

Δεν τους αγγίζει η κρίση. Συνηθίζουν τις

μαύρες δουλειές και κάνουν πολλές

Δεκάδες άλλα έξοδα

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ

Θα φανταζόσασταν ποτέ ένα κράτος με

μαϊμού γιατρούς ,ταξί, δικηγόρους κτλ κτλ ?

ΟΧΙ

!

Και ξέρετε γιατί ?

Γιατί είναι σωστά δικτυωμένοι και καταγγέλλουν άμεσα τους

πειρατές προστατεύοντας το επάγγελμα και την επένδυση τους καθώς και την

ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥΣ.

Δέχεστε ο κλάδος μας να είναι έρμαιο τυχάρπαστων αεριτζήδων?

ΟΧΙ βέβαια !

Δέχεστε να μας κυνηγάει το κράτος σαν μάγισσες και να κάνει τα στραβά μάτια

στους αεριτζήδες ?

ΟΧΙ ! να ανοίξει τις αγγελίες και να τους μαζέψει εδώ και τώρα

Θα πηγαίνατε ποτέ σε έναν γιατρό που έχει ιστοσελίδα μόνο με κινητό τηλέφωνο???

ΟΧΙ βέβαια !

Δεν θέλουμε να κλείσουμε το επάγγελμα

. Θέλουμε απλά να ανοίξουν υγιείς

επιχειρήσεις και να μας ανταγωνιστούν με ίσους όρους ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΤΙ

ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ. Τίποτα λιγότερο η περισσότερο.

Εάν πιστεύετε ότι αυτή η επιστολή έχει κάποιο δίκιο, περιμένουμε τις απόψεις

και τις προτάσεις σας για το πώς πρέπει να κινηθούμε.

ΟΧΙ ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΕΞΑΛΕΙΨΟΥΜΕ ΤΟ

ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΜΕΣΩ

ΚΑΤΑΓΡΑΜΜΕΝΩΝ ΑΦΜ Η ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ.

ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΤΑΓΡΑΜΜΕΝΩΝ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ

ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΑΣ (ΕΑΝ ΑΥΤΟ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ).

ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ

ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ !

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΠΟΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ

ΤΕΤΟΙΕΣ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ. ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ

ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΣ ΕΜΑΣ.

ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ

ΑΝΑΤΡΕΞΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΚΑΙ ΝΑ

ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕΙ ΕΑΝ Ο ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ Η Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΜΕ

ΜΙΚΡΟΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΕΨΕΙΣ .ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΑΣ

ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ όμως ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΜΑΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ

ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ

ΤΕΛΟΣ ΟΙ <<ΠΕΙΡΑΤΕΣ>> ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΒΟΜΑΡΑ ΤΟΥ

ΚΡΑΤΟΥΣ.

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΤΟ i n f o ΑΤ texnikoipc.gr 

ΤΑ MAIL ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ

ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΖΙΚΟ MAIL ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΕΣ

ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΑΝΑΡΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ

ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΣΕ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ (ΑΝΩΝΥΜΑ Η ΕΠΩΝΥΜΑ

ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ) .

ΜΗΝ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟ mail ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ

ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

ΜΟΥΡΜΟΥΡΗΣ ΝΙΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

 

Αν και δε με αφορα αμεσα το θεμα (ουτε θιγω, αλλα ουτε με θιγει), καλο θα ηταν να σκεφτουμε γιατι υπαρχουν αυτοι οι "αλεξιπτωτιστες".

Μηπως ο χωρος (του επαγγελματια) σε καποια πραγματα εχει αδυναμιες και ετσι συντηρει αυτη την ομαδα ανθρωπων?

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χώρος έχει αντίστοιχες παθογένειες.

Σαν τους κινέζους και τα κανονικά εμπορικά μαγαζιά.

Υπάρχει χώρος για όλους? Αγνωστο. Αλλά ο πελάτης που επιλέγει αυτή τη λύση θα πρέπει να έχει επίγνωση των κινδύνων και αν του αρέσει να παίρνει το ρίσκο.

Όμως οι "αλεξιπτωτιστές" δεν είναι κατ΄ ανάγκη κακοί επαγγελματίες απο την μεριά της εξειδίκευσης εννοώ, Το πρόβλημα που θίγει το έγγραφο αυτό είναι η μη συμόρφωση με κάποιος κανόνες, οικονομικής φύσης κυρίως. Σεβαστό απο την μεριά της σωστής επαγγελματικής και κοινωνικής συμπεριφοράς. 

Αλλά στην κατηγορία αυτή μπορούν να πέσουν όλοι. Είναι σαν να κάνεις δουλειά και να μην κόβεις απόδειξη.....Οπότε ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω.

Link to comment
Share on other sites

κρατιεμαι κρατιεμαι δεν μιλαω!!!

αλλα δεν γινεται!

δηλαδη οσοι εχουν μαγαζια πληρωνουν φπα,πληρωνουν λογιστες, κανουν καλη δουλεια, αρα ειναι επαγγελματιες με λιγα λογια! ασχετα με τις γνωσεις στο αντικειμενο!!!

και η οικομια του κρατους πεφτει εξω με τους φοιτητες που κανουν ενα φορματ το μηνα, οχι με τα καταστηματα που πρεπει να παρακαλεσεις για να παρεις αποδειξη  (εδω κολλαει και η περαιωση)

οπως ειπε και ο Νασος παντου χωρανε ολοι και αν εχεις τις γνωσεις δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του σκοπιά και καλό είναι να αναγνωρίζει ότι υπάρχει πάντα και άλλη άποψη. Για παράδειγμα, τεχνικός με δικό του μαγαζί μάλλον δεν απευθύνεται σε πελάτες με απαιτήσεις, στους οποίους χρειάζεται να δουλεύει για πολλές ώρες την ημέρα ή πολλές ώρες την εβδομάδα, και απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις βάσεων, λειτουργικών ή δικτύων. Αν μιλάμε για συναρμολόγηση/διόρθωση PC εντάξει, αλλά αυτό το κάναμε και όταν ήμασταν φοιτητές (ηρωικά χρόνια! 1440 bps!). Για μία λίγο μεσαία εταιρεία (π.χ. 50 άτομα) είναι φθηνότερο να αντικαταστήσει ένα PC για να συνεχίσει ο υπάλληλος να δουλεύει, παρά να καλέσει κάποιο τεχνικό να το διορθώσει.

 

Αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη, μιας και δεν έχω συνεργαστεί ποτέ με κάποιο τεχνικό-συναρμολογητή. Δεν βρίσκεις πολλούς τέτοιους σε τράπεζες, software houses των 20 ατόμων ή ακόμα και εταιρείες των 50 ατόμων.

 

Το ότι χρησιμοποιούμε την ίδια λέξη (τεχνικός) και γι αυτόν που βάζει μία κάρτα στο PC, και γι αυτόν που στήνει και ρυθμίζει τα router, τα firewalls ή τους Exchange μίας εταιρείας, δεν σημαίνει ότι είναι/κάνουν τα ίδια πράγματα.

 

 

Υ.Γ Άνεργος, Ο = Συστεμάς ο οποίος κάθεται στο μαγαζί περιμένοντας πελάτες αντί να χρεώνει ώρες σε κάποιο πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Θ Κ  και θα ληθελα να πρσθέσω την αποψή μου:

Με όλο το σεβασμο , μα η επιστολη του συναδελφου, μου θυμιζει τις μακαρθικες διωξεις. Αρκει να παραδεχτεις πως δεν εισαι "κόκκινος" αγορι μου, και γλυτωσες!

Κι αν ειμαι ????? Τι ?

Τι θα κερδισει ο συγκεκριμένος αν  γεμισουμε ασπρους και μαυρους?

Και πως θα νοιωσει  οταν διαπιστώσει πως πολλοι ασπροι δεν ηταν παρα μαύροι καμουφλαρισμένοι? Επειδη έχω το "πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων" καθαρίσαμε?  Κι αν δεν έχω, να ψάξω να αγοράσω ένα???

Ψυχραιμία. Αν εισαι καλός γινε καλύτερος. Κι αν εισαι κακός, ε γίνε καλός βρε παιδί μου!!!

Χρονια πολλά και ευτυχισμενο το '11!!!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α, και επειδή έριξα και μία ματιά στο site που αναφέρεται στην αρχή. Δεν θα πήγαινε ΠΟΤΕ σε κάποιον να μου φτιάξει την "ιστοσελίδα" μου όταν ανακατώνει fonts, κόκκινα γράμματα σε κίτρινο background και παράλληλα ... πουλάει συναγερμούς και κάνει σεμινάρια "πως μπαίνω στο Internet".

 

Προσωπικά (πάντα) θα έλεγα ότι "κάτι τέτοιοι αλεξιπτωτιστές που φτιάχνουν ένα site για €200 κάνουν ζημιά κλπ, κλπ," αλλά είπαμε ... άλλο επάγγελμα κάνει αυτός και άλλο εγώ. Μπορεί εγώ να μην βλέπω διαφορά ανάμεσα σε αυτόν και αυτό που κατηγορεί, αλλά γι αυτόν πρέπει να υπάρχει σημαντική διαφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτοί που έχουν μαγαζί για όποιο επάγγελμα και οι αντίστοιχοι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Αν το θέμα είναι γιατί να υπάρχουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες, η απάντηση είναι "επειδή". Ο καθένας επιλέγει αν θα έχει δική του εταιρεία (λέμε τώρα!), αν θα δουλεύει μισθωτός (αν βρήκε δηλαδή κάπου) ή ως ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν αλλάζει το σενάριο για την Πληροφορική, ούτε για την "Πληροφορική" ούτε για την ΠαραΠληροφορική ;-)

Μάλλον όμως το θέμα είναι το αν κόβει ο κόσμος αποδείξεις γενικότερα. Δεν είναι ειδικά της Πληροφορικής πρόβλημα, ούτε και λύνεται αν "οργανωθούμε". Είναι προφανές. Ούτε οι οργανωμένοι κλάδοι έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα.

ΩΣΤΟΣΟ θα είχε ενδιαφέρον να οργανωνόμαστε, όπως το ΤΕΕ ή στο ίδιο το ΤΕΕ ή σε άλλο φορέα, για να διορθωθεί μέρος του φαινομένου να ανοίγουν εταιρείες/μαγαζιά/μαγαζάκια Πληροφορικής, "Πληροφορικής" ή "Παραπληροφορικής" (!) και να γίνει ξεκάθαρο τί προσφέρουν. Με διαβαθμίσεις και διαχωρισμούς. Οπως και στα περισσότερα τεχνικά επαγγέλματα.

Μήπως να γίνει "φορέας" το autoexec και το dotnetzone για να διαχωριστεί και να διαβαθμιστεί το θέμα? ;-)

Σας εύχομαι Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω : είναι πολλοί αλλά έιναι ΄σκόρπιοι (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά).

Υπάρχουν τριγύρω μας ,αλλά δεν τους παίρνεις χαμπάρι,έχουν μεταλλαχτεί κάποιοι απο αυτούς σε άτομα που απασχολεί κάποια επιχείρηση αλλά τσεπώνουν και το απογευματινό κατιτις τους.

Resistance is futile.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον giotis, είναι όπως οι καθηγητές ξένων γλωσσών, μαθηματικών, φιλόλογοι κλπ που βρίσκεις αγγελίες τους παντού. Τι νόημα όμως έχει να κυνηγήσεις κάποιον που μπορεί να παίρνει μισθό 700 euro  και φτιάχνει και κανένα pc το απόγευμα για να μπορέσει να βγάλει το μήνα? Είναι δύσκολες οι εποχές και ο καθένας κάνει οτιδήποτε για να τα βγάλει πέρα. Αναρωτιέμαι αν αυτή η συζήτηση θα γινόταν 3 χρόνια πριν.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αποφασίσει τον εργασιακό του ρόλο στην κοινωνία, επιχειρηματίας, υπάλληλος, ελεύθερος επαγγελματίας κτλ.

 

Αν είναι φορολογικά έντιμος, υπάρχουν οι ανάλογοι κρατικοί μηχανισμοί για να τον ελέγξουν. Σταματήστε τα γέλια, τυπικά αυτή είναι η πραγματικότητα (και ένας λόγος που η οικονομία μας είναι αυτή που είναι). Δεν θα αναλωθώ όμως στις κρατικές ατασθαλίες και απατεωνιές, ούτε πρόκειται να παίξω τον ρόλο του εφοριακού, ούτε του ελεγκτή αποδείξεων. Το θέμα της φοροδιαφυγής δεν είναι μόνο του κλάδου μας, είναι θέμα κοινωνικό. Επίσης αυτή η χαζοελληνική νοοτροπία που υπάρχει, “αντί να προσπαθήσω να βελτιωθώ, προσπαθώ να ρουφιανέψω τον απέναντι” μόνο στην εξέλιξη δεν οδηγεί και μου προκαλεί αηδία. Στο παιχνίδι κάποιων λαμόγιων που θέλουν την μικρομεσαία τάξη να αλληλοσκοτώνετε με τέτοιες χαφιέδικες μεθόδους, αυτοί να χρωστάνε υπέρογκα ποσά και να έχεις και τον ελέφαντα να σου λέει μαζί τα φάγαμε ….. επιτρέψτε μου να μην συμμετέχω και να εναντιώνομαι συνειδητά.  

 

Στην τελική είναι υποχρέωση μου να ζητάω αποδείξεις. Τέλος

 

Στον κλάδο μας τώρα, η κύρια διαφορά μας με τα υπόλοιπα επαγγέλματα είναι το επίπεδο τεχνογνωσίας, η συνεχή εκπαίδευση και η τεχνολογική υπεροχή. Η κάθε εταιρεία ή επαγγελματίας διαφοροποιείται από την τεχνογνωσία και τις λύσεις που μπορεί να δώσει στην αγορά. Και επειδή η αγορά μας είναι μικρή λίγο – πολύ γνωρίζουμε ποιος είναι ο καλός,  ο κακός και ο άσχημος.

 

Το να “οργανωθούμε”  θα μπορούσε να είχε άλλο σκοπό και άλλα οφέλη.

Να υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ του επαγγελματισμού και του τσογλανισμού. Δυστυχώς (και) στον κλάδο μας, υπάρχουν οντότητες που δεν έχουν καμία απολύτως αίσθηση των βασικών εννοιών που θα χαρακτήριζαν αρχικά έναν άνθρωπο και κατ’ επέκταση πιθανόν και επαγγελματία. Έννοιες όπως , ειλικρίνεια, τιμιότητα, υγιείς ανταγωνισμός, διαφάνεια, μπέσα κτλ τις έχουνε δει μόνο στο Bing από λάθος αναζήτηση και προφανώς δεν γνωρίζουν καν την έννοια δεοντολογία.

Αυτά τα ανδρείκελα είναι ουσιαστικό πρόβλημα στην αγορά μας. Αυτοί που δεν σέβονται το χέρι που τους δίνει ψωμί ή αντιστρόφως δεν σέβονται το χέρι που τους φέρνει ψωμί. Αυτοί που δεν εκτιμούν τις προσπάθειες του προσωπικού και κυκλοφορούν με το cambrio και 2 γλάστρες μέσα και πουλάνε μούρη στον πορτιέρη του σκυλάδικου και το προσωπικό ή/και οι συνεργάτες τους είναι απλήρωτοι . Αυτοί που δεν εκτιμούν τις αποδοχές και την βοήθεια του αφεντικού αλλά έχουν το παραμαγαζάκι τους και κοιτάνε να του φάνε το πελατολόγιο και να βγάλουν 2 φράγκα παραπάνω. Αυτοί που εκμεταλλεύονται με οποιοδήποτε άνανδρο τρόπο τους επιχειρησιακούς πόρους για καθαρά προσωπικό τους όφελος. Αυτοί που πουλάνε τους συναδέρφους τους και τους συνεργάτες τους για 30 αργύρια. Αυτοί που κοροϊδεύουν την πελατειακή αγορά με μεθόδους ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει η κακομοιριά μας και ακούει ο πελάτης “πληροφορικάριος” και αρχίζει τα αχ,βαχ,μαχ. 

 

Από αυτούς πρέπει να προστατευτούμε !!!

Η κοινότητα έχει και παρέχει αυτή την δύναμη. Γιατί η κοινότητα δεν έχει χώρο για τσόγλανους. Δεν χωράτε λαμόγια στην όμορφη παρέα μας και με τον καιρό δεν θα χωράτε και στην αγορά μας !!!! Τα γλοιώδη κατορθώματα σας, ακούγονται / μαθαίνονται και θα φτάσετε στο σημείο ούτε η μάνα σας να μην σας φωνάζει να τις περάσετε τις φωτογραφίες από το κινητό στο laptop γιατί θα φοβάται μην την πουλήσετε στο Internet για 5€ . 

 

Ανεξάρτητα από την κρίση και τις δυσκολίες τις αγοράς οι σωστοί επαγγελματίες θα παραμείνουν σωστοί , θα διατηρηθούν στην αγορά, θα ξεπεράσουν τις εκάστοτε δυσκολίες που θα προκύπτουν και θα έχει βάλει ο καθένας μας το λιθαράκι του για την υγιή εξέλιξη της πληροφορικής και της αγοράς μας. 

 

Καλή δύναμη συμπολεμιστές

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη με κάλυψες πλήρως. Μαζί σου.

Δεν έχω άλλο χρόνο για να χάνω σε συναναστροφές με ακατάλληλους επαγγελματίες και ανθρώπους. (Αυτό πάει μαζί συνήθως)

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

 

ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΕΚΤΕΙΝΩ ΑΛΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

 

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΤΕ Η ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥς ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ,ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ.

ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΤ ΕΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ SITE ΘΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ,ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΠΙΕΣΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΣΕ <<ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΗ ...ΓΝΩΣΤΟ...ΓΝΩΣΤΟΥ>> ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.

ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΕ JOOMLA ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ

 

ΤΟ 2011 ΘΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΓΙΗ Η ΟΧΙ ,ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ,ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ.

 

Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ,ΟΠΩς ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ( PS ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ ΕΜΠ ,ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΚΤΛ) ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ BUSSINESS. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΟΥΛΑΜΕ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΟΥΛΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ.

 

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ( ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ) ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥς  ΛΟΓΟΥς ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΚΟΙ (ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ). ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΡΕΝΑ ΟΜΩΣ ΟΠΟΥ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΛΕΒΕΙ (ΤΟ ΨΩΜΙ ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ.

 

ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΛΕΒΕΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ.

 

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ (ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ,ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΓΑΖΙ,ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ) ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΧΑΡΑ.

ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟ 2011 !

 

 

Υ.Γ. ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΡΟΥΦ..... ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. ΑΠΛΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΕ...  ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΕΙ. ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ...ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

 

Υ.Γ. 2  ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ...ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ... ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΞΑ ΑΥΤΑ !ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ !

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ενεργεί το κράτος, φυσικά το σωστό είναι να κόβονται αποδείξεις, ωραία μέχρι εδώ. εγώ δηλαδή για παράδειγμα που είμαι άνεργος έστω ότι αποφασίζω να κάνω σέρβις υπολογιστών και μοιράζω φυλλάδια στο κέντρο της πόλης για να διαφημιστώ. μέσα στον πρώτο μήνα με καλέσανε πχ 2-3 φορές για σέρβις κλπ = 90€ έσοδα και θέλει το ΤΕΒΕ 215€ ???

αναγκαστικά λοιπόν θα είμαι μισό χρόνο "μαύρος" μέχρι να αποκτήσω τουλάχιστον το μήνα 215€ σταθερά από πελάτες, έτσι δεν είναι;

ή μήπως μου αρέσει που είμαι ανασφάλιστος (και πρέπει να σκάω 50αρικα στον κάθε ιδιώτη γιατρό και να πληρώνω 100% συμμετοχή στα φάρμακα) ή που μπαίνω στα 27 και δεν έχω κανένα ένσημο?

άρα μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε και την άλλη πλευρά λίγο?

σίγουρα πάντως αυτοί που μπορούν να υποστηρίξουν ή ήδη έχουν τέβε και δεν κόβουν αποδείξεις κάνουν ζημιά.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Είμαι ο μόνος που παρατήρησε στο site του κ. Μουρμούρη, ότι στον τιμοκατάλογο υπάρχει σαφής διάκριση ιδιωτών και για εταιρίες (καθόλου μεμπτό), και ότι μόνο στον τιμοκατάλογο για εταιρίες αναφέρει πχ 35+ΦΠΑ (ύποπτο). Δηλαδή κ. Μουρμούρη, κάνετε δώρο το ΦΠΑ στους ιδιώτες, ή έχει την επιλογή ο ιδιώτης να απολαύσει τις υπηρεσίες σας, χωρίς να πάρει απόδειξη και να πέσετε και εσείς στη κατηγορία των «αλεξιπτωτιστών»; Εκτός αυτού, διάβασα πως το site σας το έφτιαξε κάποιος «αλεξιπτωτιστής». Πριν το σηκώσει στον αέρα, δεν είχατε λάβει γνώση για το τι γράφει μέσα; Αν ναι, τότε μου φαίνεται, πως αντί για καταστηματάρχης είστε πιλότος C-130 που εκπαιδεύει «αλεξιπτωτιστές».

 

PS: Καμιά σχέση με Νέα Μάκρη;

 

Link to comment
Share on other sites

Τους "αλεξιπτωτιστες" τους φτιαχνει το κρατος και "τα μεγαλα μαγαζια" που ριχνουν πολυ τις τιμες με αποτέλεσμα να κατανταει αθεμιτος ο ανταγωνισμος. Κατι πρεπει να κανουν και αυτοι. Το σιγουρο ομως ειναι οτι επειδη δεν εχουν μαγαζι, τεβε κτλ χανουν πελατεια και βεβαια τα ενσυμα τους. Δεν πληρωνουν τεβε; Δεν παιρνουν ενσυμα. Δεν εχουν μαγαζι; Εχουν λιγοτερη αξιοπιστια και συν οτι χανουν περαστικους πελατες. Επισης ζουνε με το φοβο. Λιγους εχουν ριξει προστιμο; Κακο στον ευατο τους κανουν...αλλα ειπαμε δε φταινε αυτοι. Και στο κατω κατω τη διαφορα δε θα την κανει ενα τεβε 200 ευρω και ενα ενοικιο που μπορει να ξεκιναει απο 200. Έτσι οσον αφορα τις τιμες θα ηθελα να πω οτι μπορει να τις ριξει οποιοσδηποτε, με τεβε και μαγαζι ή χωρις. Εκτος αν βασιζονται στο να βγαλουν ενα κομματι ψωμι...αυτοι συνηθως ειναι φοιτητες και δεν μπορεις κανενας να τους κατηγορησει. Δε φταινε. Δε φταιγαμε.

Και κατι τελευταιο. Ο καλυτερος κερδιζει και οχι ο φθηνοτερος. Αν ο αλεξιπτωτιστης κανει καλυτερα τη δουλεια απο το μαγαζατορα θα κερδισει. Ποιος θελει τσαπατσοδουλεια που δημιουργει προβληματα πασης φυσεως π.χ. χαμηλη παραγωγικοτητα(στησιμο δικτυου) ή κακο εταιρικο προφιλ(ιστοσελιδα); Αυτος που κανει σοβαρη δουλεια ξερει να την εκτιμαει και να τη χρεωνει. Δεν παιζει ρολο το τεβε και το μαγαζι. Απο κει και περα ειναι και ο τροπος που καποιος κανει κατι. Ας πουμε εγω κανω ιστοσελιδες αυστηρως επαγγελματικες και καλαισθητες. Ο τροπος ομως με τον οποιο τις φτιαχνω μου επιτρεπει να ριξω τις τιμες εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος που συνέταξε το email λέει κάτι απολύτως λογικό. Να υπάρχει επιμελητήριο ή κάτι αντίστοιχο για να καταγράφονται οι επαγγελματίες πληροφορικής.

Βλέπωντας το background του (παρόμοιο με το δικό μου) καταλαβαίνω ότι είναι επιρρεασμένος απο το μοντέλο TEE ή αντίστοιχο. Ενα επιμελητήριο για όλους (ασχετα αν το TEE είναι μόνο για πολιτικούς μηχανικούς κυρίως και οι λοιποί "κόφτε το λαιμό σας")

Προσθέτω λοιπόν 2 σκέψεις.

1. Ποιο είναι το επάγγελμα? και πως να περιργαφεί -οριστεί ώστε να καταγραφούν όσοι έχουν ...δικαίωμα (?) να το ασκούν. Designers, developers, administrators, IS Engineers, κλπ κλπ όλοι είμαστε ίδιοι? Αυτοί που κάνουν configuration σε ERP είναι ίδιοι με τους τεχνικούς δικτύων. Και όσοι έχουν πιστοποιήσεις κατασκευαστών? Είναι ισότιμοι με τους απόφοιτους ελληνικών πολυτεχνείων? . Εμπεριέχονται πολλά προβλήματα, ελιτισμός και πολύ θεωρητικολογία.

2. Αν η πρόταση είναι απλά η ύπαρξη καταλόγου, που ότι ..δηλώσεις είσαι, πάλι δεν θα είμαστε στην ίδια κατάσταση? Δεν λέω ότι δεν είναι καλή ιδέα να υπάρχει, αλλά και στο παράδειγμα του TEE, τελικά πόσες πολυκατοικίες δεν έχουν γίνει με σχεδιασμό και επίβλεψη του εργολάβου που προφανώς δεν είναι μέλος του ΤΕΕ.

Η πρόταση του συναδέλφου είναι λογική. Υπαρξη επιμελητηρίου με τους επαγγελαματίες πληροφορικής (ο τρόπος που μπαίνεις προς συζήτηση) και όποιος πιαστεί να εξασκεί το επάγγελμα (πως? θα μπάινουν στα σπίτια?) να τιμωρείται βαριά.

Αυτό θα εξαλήψει τους αλεξιπτωτιστές? Μάλλον όχι, αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι σε μια ιδανική κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε

Η τιμη για ιδιωτες ειναι μικροτερη απο τις εταιρειες. Η τιμη περιλλαμβανει απλα το φπα. ειναι πολιτικη των περισσοτερων εταιρειων δικτυων τεχν υποστηριξης.

 

το site το ξεκινησε καποιος ο οποιος λιγο πριν το τελος ανακοινωσε οτι δεν εχει τιμολογιο. Δεν σημαινει οτι δεν θα το ανεβασω απο τη στιγμη που το εχω πληρωσει.

 

Οχι.δεν εχω καποια σχεση με νεα Μακρη.καποιος συγγενης μου, εχει

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο χωρος είναι λίγο "παράξενος" για να πουμε ότι πρέπει να υπερασπιστουμε την μια πλευρα ή την άλλη.

Δηλαδη...εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε...αν δεν δουλέψεις κάποιον καιρο σαν "αλεξιπτωτιστής" να κάνεις και 5-10 πελάτες που θα σε συστήσουν στους επόμενους 5-10 πελάτες και πάει λέγοντας..να δείξεις και την αξία σου σαν τεχνικος...πως θα ανοίξεις μαγαζί, εντάξει μην τα θέλουμε όλα δικα μας.

Κάποια στιγμή εφόσον έχεις μαζέψει καποιους πελάτες τότε και μόνο τότε λες ότι ανοίγω 1 μαγαζί για να βγάλω και απο την πώληση προιόντων.

Ειδάλλως αν περιμένεις επειδή τελείωσες την Α ή την Β σχολή ότι τα ξέρεις όλα και πρέπει να ανοίξεις μαγαζί..τοτε αστο καλύτερα χαμένος είσαι..και στο κάτω κατω της γραφής σε αυτό τον χώρο προχωράει μόνο όποιος αξίζει .....γιατι υπάρχουν και απο τους άλλους τους "αλεξιπτωτιστες" με χαρτια,χαρτάκια και ιστορίες για αγριους με στυλάκι υφηγητή που το παίζουν κάποιοι ...και πληρώνουν τα κοροιδα.

Ο κόσμος κοιτάζει 2 πράγματα την τσέπη του και να γίνει η δουλεια του....μάλλον πιο πολυ την τσέπη του καθως οι "χάρες" αυξάνονται και πληθαίνουν τον τελευταίο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι βαθύτερο στην μπανανία που ζούμε,δυστυχώς. Έρχεται απο την παιδική ηλικία τότε που ο αλεξιπτωτιστής έπαιζε με DOS και Caveman/Tetris .

 

Βλέπωντας και ακούγοντας τον πατέρα του να μήν κόβει τιμολόγιο. Περνώντας στα 18 σκέφτηκε να πάει σε ΤΕΙ πληροφορικής και έτσι διάβαζε Ιστορία και Έκθεση καθημερινά και κατάφερε και μπήκε.

Στο ΤΕΙ έβλεπε τους καθηγητές του να κάνουν και κάνα service και κάνα ιδιαίτερο και να τα κονομάν διπλά. Στο τέλος επειδή δεν είχε χρόνο να ασχοληθεί έβαλε και κάποιον με 400 ευρά να του φτιάξει και την πτυχιακή.

 

Και έτσι βγήκε στην αγορά εργασίας πτυχιούχος όπου σαν ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν θέλει αφεντικό πάνω απο το κεφάλι του και ξεκίνησε να κάνει κάνα service (απο πού το είδε αυτό άραγε?) να τσεπώνει κάνα χαρτζιλίκη απο τον dad και όλα καλά ,αύριο μεθάυριο θα ανοίξει και κάνα μαγαζί και δεν βαριέσαι,αν δεν κάτσει θα πάει σε καμιά εταιρεία να φέρει ώς πιστοποίηση (αν είναι δυνατόν το έχω δει και αυτό!!!) το σεμινάριο!!! που είχε παρακολουθήσει για SBS 2003!!!!!!!!!!!!!.

Το συμπέρασμα μου είναι ένα :

Δεν μπορείς να είσαι επαγγελματίας απο το 2-20 ,ούτε απο το 70 εώς το 80 τοις εκατό. Επαγγελματίας είσαι απο το 0 εώς το 1000% και αυτό στην σημερινή Ελλαδίτσα δεν στο μαθαίνουν πουθενά. ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι τέλειος,αλλά προσπαθεί,ας πάει ο αλεξιπτωτιστάκος σε καμιά εταιρεία να πάρει το βασικό να μάθει και μετά βλέπει,αλλά που να δει παράδειγμα επαγγελματισμού! Ευτυχώς ΔΕΝ συμμετείχα ποτέ σε αυτό το πανηγύρι και το παράτησα το σχολείο. Αλλά δεν παράτησα το όνειρο μου ούτε την ηθική μου και σιωπηλά εκπαιδεύομαι και περιμένω σε 5-7-9 χρόνια να γίνω Σπανουγάκης ,Κλαδάκης και παέι λέγωντας. Ζηλεύω αλλά δεν φθονώ αυτούς που είναι μπροστά από εμένα δεν προσπαθώ παρασιτικά να ζήσω όπως όλοι αυτοί. Είμαι κάθετος και θα ήθελα να τιμωρηθούν όλοι αυτοί που ξεγελώντας χαντακώνουν τα πελατάκια και χαλάνε την όλη προσπάθεια μας.

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον κ. Κλαδάκη.

 

Με αφορμή αυτό το thread αναδύεται ένα άλλο πολύ σοβαρότερο πρόβλημα από αυτό της όποιας παρα-οικονομίας του κλάδου μας: Είναι ο προσδιορισμός του ίδιου του κλάδου μας, της παιδείας/κατάρτισης, των εξειδικεύσεων, των αντίστοιχων πιστοποιήσεων (και της διάρκειας ισχύος αυτών).

Σήμερα, που η Πληροφορική είναι καθημερινότητα και οι γνώσεις σε απόλυτη διάχυση, το πρόβλημα των "ειδικών", "τεχνικών" κλπ γίνεται ακόμα πιο έντονο. Ενδεικτικά παραθέτω μία σειρά από γεγονότα - παθογένειες:

 

1. Δεν υπάρχει επιμελητήριο επαγγελματιών Πληροφορικής. Υπάρχει το ΤΕΕ, για όσους έχουν τελειώσει Πολυτεχνείο, το οποίο "φιλότιμα" προσπάθησε να υποβιβάσει την πολυτεχνική σχολή Η/Υ της Πάτρας σε Πανεπιστημιακή 5 ετούς εκπαίδευσης (!!!). Αν κάποιος σήμερα ξεκινήσει σαν ελεύθερος επαγγελματίας, μπορεί (χωρίς κάποιο αποδεικτικό) να δηλώσει στην εφορία όσους ΚΑΔ (Κωδικούς επαγγελμάτων) θέλει. Αντί επιμελητηρίων έχουν γίνει οι σύλλογοι που φαίνονται εδώ: http://www.androul.com/sindeseis/sillogoi-pliroforikis-3.html

 

2. Δεν έχει δημιουργηθεί μια σειρά από πιστοποιητικά δεξιοτήτων για συγκεκριμένους τομείς της Πληροφορικής, με αποτέλεσμα να πρέπει να αντιμετωπίζουμε διάφορους που φοράνε ένα ή παραπάνω σκουφιά:

--> Τεχνικός "Συναρμολογητής - Καλωδιάς (sic) - Κουβαλητής"

--> Τεχνικός "να σου στήσω ένα δίκτυο με Active Directory να κάνεις τη δουλειά σου σωστά".

--> Τεχνικός "να σου βάλω έναν Exchange, να καταλάβεις τι θα πει mail"

--> Τεχνικός "να σου βάλω ένα VoIP"

--> Προγραμματιστής Web "να σου ανεβάσω μια σελιδούλα, και αν θες κάτι παραπάνω, να σου βάλω και Joomla"

--> Προγραμματιστής "να σου φτιάξω μια εφαρμογούλα"

και άλλα παρόμοια, με αποτέλεσμα την απίστευτη απαξίωση των γνώσεών μας. Σας θυμίζω ότι (έστω και τύποις) όποιος τελειώνει Πολυτεχνείο, "περνάει" από εξετάσεις του ΤΕΕ. Αντίθετα, οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει Πληροφορικάριος.

 

3. Ελλείψει των παραπάνω, δεν υπάρχει κάποιο ενιαίο "μητρώο", αν θέλετε όπως αυτό της Microsoft (ή ακόμα και σαν του e-lance). Δηλαδή μια "λίστα" από Πληροφορικάριους με τις σπουδές τους, τις εξειδικεύσεις τους και την εμπειρία τους.

 

4. Ελλείψει των παραπάνω, δεν υπάρχει τιμοκατάλογος παροχής υπηρεσιών. Αντίθετα, αν θελήσετε κάποιον μηχανικό οποιασδήποτε ειδίκευσης για το σπίτι σας (τελευταίο παράδειγμα οι Ημιυπαίθριοι, και οι χαρούμενοι Τοπογράφοι), υπάρχει θεσμοθετημένος τιμοκατάλογος.

 

5. Ελλείψει των παραπάνω, δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν υπονοώ τα δήθεν "κεκτημένα" των Δ.Υπαλλήλων, αλλά θέματα καθημερινότητας όπως: Βαρέα και ανθυγιεινά, περιβάλλον εργασίας, υπερωριακή απασχόληση, έξοδα επιμόρφωσης/ενημέρωσης.

 

Όσο για τα της παρα-οικονομίας του χώρου, συμφωνώ επίσης με το "αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω". Γιατί λοιπόν να θεωρούνται "μαύροι" όσοι προσπαθούν να βγάλουν κάποιο μικρό εισόδημα, ακόμα και αν παριστάνουν τους "τεχνικούς", και να μη βλέπουμε την πολύ χειρότερη -κατά τη γνώμη μου- χρησιμοποίηση Ινδών ή άλλων φτηνών εργατικών χεριών από τις διάφορες εγχώριες "εταιρείες πληροφορικής"? Μήπως θα είχε επίσης πολύ ενδιαφέρον να βλέπαμε τα πραγματικά κοστολόγια των Δημόσιων έργων Πληροφορικής την τελευταία 15-ετία (αρχίζοντας από το TAXIS)?

 

Το θέμα φυσικά δεν τελειώνει εδώ. Μήπως όμως έχει φτάσει ο καιρός για μια συντονισμένη κίνηση? Μήπως ο βυθός της κρίσης που θα περπατήσουμε μέσα στην επόμενη τριετία (τουλάχιστον) κρύβει πολλές ευκαιρίες για ανασύνταξη και πολλά διαμάντια που πρέπει να αναδειχτούν?

 

Με εκτίμηση,

 

Αλέξανδρος Ζούντας

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον thread, με απήχηση παντού, IT Pros & developers.

 

Το καλό θα ήταν ο τομέας να είναι συντεχνιακός, αλλά τώρα που ανοίγουν και τα κλειστά επαγγέλματα, δύσκολα θα πάει προς αυτήν την κατεύθυνση.

 

Παρόλα αυτά, τελικός κριτής θα είναι πάντα η ικανοποίηση του πελάτη... είτε το εκάστοτε έργο προέρχεται από δηλωμένο-αδήλωτο-πτυχιούχο-χομπίστα πληροφορικάριο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ αυτό το thread απο την αρχή και πραγματικά δεν έχω καταλάβει για πιο λόγο ξεκίνησε.

Επίσης υπάρχει ένα μεγάλο μπέρδεμα όσο αφορά το τι είναι επαγγελματίας ή απατεώνας(απο φορολογική άποψη) και το τι επαγγελματίας ή απατεώνας απο τεχνική άποψη.

Απο φορολογική άποψη απατεώνας είναι και ο ίδιος ο συντάκτης του email αφού όπως ομολόγησε αγόρασε υπηρεσία χωρίς παραστατικό. Απο φορολογική πάλι άποψη επαγγελματίας είναι όποιος έχει ΤΕΒΕ,ΟΑΕΕ πλέον και αποδίδει το ΦΠΑ που αναλογεί απο τις υπηρεσίες που προσφέρει ΜΕ ΝΟΜΙΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΩΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΟΡΙΖΕΙ. Το ότι εκδίδεις παραστατικά όμως δε σημαίνει ότι είσαι επαγγελματίας και στη δουλειά σου.

Anywayz. Για τα παραπάνω πιστεύω ότι όλοι συμφωνούμε πως θα πρέπει όσοι αμοίβονται, να κόβουν παραστατικά ώστε να ισχύουν διάφοροι κανόνες στην αγορά.

Απο τεχνική άποψη είναι όλα όσα έχετε αναφέρει για τους ημιμαθείς και τους αλεξιπτωτιστές, που επειδή έμαθαν ότι όλα τα προγράμματα της Microsoft είναι file->new και δυστυχώς ανακάλυψαν το autoexec, στήνουν ή μαλλον νομίζουν ότι στήνουν Exchange,AD,2008,SQL,Oracle κα. Αυτό δυστυχώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ. Επαγγελματίας δεν είσαι όταν ξεκινάς μια εγκατάσταση και λες έλα μωρέ ότι και να μου σκάσει θα μπώ στο autoexec και ότι πρόβλημα μου βγάλει ο exchange θα το απαντήσει ο klag και η miss Marble!!! Απο την άλλη όμως το ότι πλέον υπάρχουν πολλά resources available για να κάνει κανείς τη δουλειά του έχει φέρει τον κλάδο της πληροφορικής σε αυτό το σημείο που ο καθένας κάνει τα πάντα. Έχει βοηθήσει του καλούς να γίνουν καλύτεροι και τους άχρηστους να κάνουν αυτό που ούτε στα όνειρα τους δεν θα ήταν ικανοί να φτιάξουν. Εδώ θα συμφωνήσω με το Dimos.H ότι "Παρόλα αυτά, τελικός κριτής θα είναι πάντα η ικανοποίηση του πελάτη... είτε το εκάστοτε έργο προέρχεται από δηλωμένο-αδήλωτο-πτυχιούχο-χομπίστα πληροφορικάριο.".

Εαν δε λυθεί το πρόβλημα με τους φορολογικά απατεώνες δεν μπορούμε να ελπίζουμε σε τίποτα. Τουλάχιστο οι επαγγελματίες να μπορέσουν να συντηρίσουν τα καταστήματα τους και να αποκτήσουν οι πελάτες φορολογική συνείδηση. Ευελπιστώ ότι με τα νέα φορολογικά μετρα θα σταματήσουμε να δεχόμαστε υπηρεσίες χωρίς αποδείξεις. Αν γίνει αυτό θα ωφελήθούν όλοι οι κλάδοι και όχι μόνο ο δικός μας. Τώρα αν θα σταματήσουν να υπάρχουν και οι απατεώνες ITPRo-developer αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...