Jump to content

Προγραμματισμός Autoexec Events 2011


antonch
 Share

Recommended Posts

Αγαπητές Φίλες, Αγαπητοί Φίλοι

Η αγάπη που δείχνεται στην κοινότητα αυτή μας κάνει να γινόμαστε όλοι μας καλύτεροι. Φέτος ήταν πραγματικά μια εξαιρετική χρονιά για την κοινότητα μας.

Θέλοντας και η επόμενη να είναι μια εξίσου εξαιρετική χρονιά προχωρήσαμε σε ένα ετήσιο προγραμματισμό των events που θέλουμε να διοργανώσουμε μέσα στο 2011.

Όμως για να γίνει αυτό πραγματικότητα αλλά και για ακουστούν και άλλοι πέρα από τους γνωστούς –άγνωστους ομιλητές θέλουμε την συνδρομή ΟΛΩΝ σας.

Όσοι ενδιαφέρεστε και έχετε ένα θέμα το οποίο πιστεύετε ότι ενδιαφέρει τα μέλη της κοινότητας μας θα θέλαμε να το δηλώσετε στο παρόν thread.

Επίσης θα θέλαμε να γνωρίζουμε και σε ποιο event θα θέλατε να κάνετε την παρουσίαση σας.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

ΑΘΗΝΑ

01/2011 - 27o Autoexec Event - Κοπή πίτας + 1 Παρουσίαση
02/2011 - 29o Autoexec Event
03/2011 - 31o Autoexec Event
04/2011 - 33o Autoexec Event
05/2011 - 35o Autoexec Event
09/2011 - 37o Autoexec Event
12/2011 - 39o Autoexec Event  - Απολογισμός Έτους + 1 Παρουσίαση

ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

01/2011 - 28o Autoexec Event
02/2011 - 30o Autoexec Event
03/2011 - 32o Autoexec Event
05/2011 - 34o Autoexec Event
06/2011 - 36o Autoexec Event
09/2011 - 38o Autoexec Event
12/2011 - 40o Autoexec Event - Απολογισμός Έτους + 1 Παρουσίαση

  • Σε κάθε event προγραμματίζουμε δύο παρουσιάσεις διάρκειας 75’ έκαστη.

  • Οι οριστικές ημερομηνίες θα γίνουν γνωστές αφού πρώτα έχουμε την συμμετοχή σας.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας

Η ομάδα του Autoexec.gr

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ExchangeSvr2010.png

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Δηλώνω κι εγώ με την σειρά μου ΠΑΡΟΥΣΑ (Αντώνη σου έχω ημερομηνίες)….

Προτιμώ τους ακόλουθους μήνες εάν είναι εφικτό διότι μένω εξωτερικό και πρέπει να κανονίσω.

ΑΘΗΝΑ

04/2011 - 33o Autoexec Event (εάν είναι λίγο πριν το Πάσχα θα είναι τέλειαJ)
Προτεινόμενο θέμα: Τελικά ο
Exchange Server είναι απαραίτητος για την επιχείρηση μου ή μπορώ και χωρίς αυτόν;

9/2011 - 37o Autoexec Event

Προτεινόμενο θέμα: Tips & Tricks lets make our Exchange Server to Fly!!

ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

01/2011 - 28o Autoexec Event (Φέτος λέω να βρίσκομαι Θεσσαλονίκη στην Κοπή πίτας να μην έχει παράπονα και ο ΧρήστοςJ)
Προτεινόμενο θέμα: Τι νέα πράγματα μας έφερε το
SP1 του Exchange Server 2010.

05/2011 - 34o Autoexec Event


Προτεινόμενο θέμα: Γιατί Exchange Server και ΟΧΙ άλλος Mail Server..

Από εμένα αυτά τα ολίγα σαν πρόταση για το 2011!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι το νόημα είναι να προτείνετε θέματα. Και οι ημερομηνίες καλές είναι βέβαια αλλά το thread ανοιχτηκε για να μαζέψουμε θέματα που ενδιαφέρουν το κοινό.

Οπότε ας προτείνουμε ότι θέλουμε να ακούσουμε ή/και να παρουσιάσουμε. Το συγκεκριμένο thread θα ενημερώνεται με ότι κανονίζεται οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλες και όλους.

Θα ενδιέφερε μια συγκριτική παρουσίαση των τριών virtualization platforms? (Citrix XenServer, VMware vSphere, Hyper-V 2008 R2)

Αυτό για 09/2011

Θα επανέλθω και για ένα ή δύο ακόμα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Προτεινόμενο θέμα: Γιατί Exchange Server και ΟΧΙ άλλος Mail Server..

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά και από μένα

Θα συμφωνήσω με την Catastrophic Failure,  +1 και απο μένα είναι καλό θέμα

Link to comment
Share on other sites

Για την κοπή της πίτας  που θα σηματοδοτήσει το πρώτο event για το 2011 προτείνω μια παρουσίαση με πολύ μεγάλη ανάλυση γύρω απο το Hyper-V αφού έμειναν πολλές αναπάντητες απορίες και υπήρχε διάθεση για περισσότερο στο ITPro Dev Connections 2010.

Link to comment
Share on other sites

(Καλημέρα, Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά)

 

Θα συμφωνήσω με το κο Κλαδάκη... Το Hyper-V ειναι πολύ ενδιαφέρον θέμα...!

 

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί πολύ το τελευταίο καιρό και δεν έχω βρει ακόμη αξιόλογη λύση-απάντηση είναι το γενικότερο:

 

"Malwares (spywares, rootkits, trojans, κλπ) - Πως μπορώ να τα αντιμετωπίσω αποτελεσματικά..! Τα σημερινά AV-AntiSpyware-Securite suites προγράμματα δεν μπορούν να σε προφυλάξουν-προστατέψουν πλήρως!"

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους μας

 

Για τα θέματα που τέθηκαν είμαι απόλυτα σύμφωνος...

 

Θα έλεγα ότι φέτος περισσότερο από τις άλλες χρονιές πρέπει να σκύψουμε πάνω στις λύσεις που προσφέρονται  για "φοβισμένες" μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Αυτές που θεωρούν τη μηχανογράφηση αναγκαίο κακό και όχι εργαλείο της δουλειάς τους.  Πρέπει να αποδείξουμε  ότι ακόμα και τώρα που είναι δύσκολα τα πράγματα υπάρχουν προοπτικές ανάπτυξης της εταιρείας τους χωρίς να ματώσουν σε τομείς όπως η ασφάλεια η επικοινωνία και η λειτουργικότητα.

 

Για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα απ' όλα πρέπει να μαζευτούμε όλοι να δούμε τι μας κάνει, τι έχουμε δοκιμάσει και τι προτείνεται.

 

Παρατήρηση: Πολλά MVP logos μαζεύτηκαν στο autoexec!!! Μπράβο σε αυτούς που τα απέκτησαν, σε αυτούς που τα ανανέωσαν και τελικά σε αυτούς που τους "μάζωξαν" εδώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Να ψηφίσω και γώ το θέμα "Γιατί Exchange και όχι άλλος" και αυτό με τη σύγκριση των virtualization platforms. Σχετικά με τον exchange καλό θα ήταν αν υπήρχε μια σύγκριση με άλλα προϊόντα (πχ communigate ή zimbra), τόσο από άποψη δυνατοτήτων αλλά και τιμής.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τον πόνο μου;

 

Έχοντας μία τεράστια συμπάθεια και εκτίμηση στον ISA ήταν

λογικό να μεταφερθεί αυτή και στο Forefront. Αυτό όμως είναι πλέον ένα σύνολο προϊόντων και ομολογώ

ότι εξακολουθεί να με μπερδεύει το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να σχεδιάζει

και υλοποιεί κανείς εγκαταστάσεις με Forefront ειδικά όταν αυτές συνδυάζονται

με τους διάφορους ρόλους του Exchange.

 

Έτσι η πρότασή μου είναι να κάνουμε μία all around παρουσίαση του Forefront και

ένα case study συλλειτουργείας με Exchange Server.

 

Ευχαριστώ…

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα σκαριά μια παρουσίαση για την αρχιτεκτονική του Lync Server 2010 και έχει να κάνει με τα πρωτόκολα επικοινωνίας και τις σκέψεις σχετικά με την ασφάλεια που προσφέρει στις επικοινωνίες.

Διαθέσιμος για οποιαδήποτε ημερομηνία κατόπιν συνενόησης [H]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιλάω με τον Κυπριανό από athcon...

 

αλλά αυτό που έγραψα είναι αυτά που κάνω και Bloggaro αν είσαι νέος στο autoexec και δεν με ξέρεις ακόμα....

 

για να γίνουν παρουσίαση τα αναφέρω πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θέλω τίτλο και περιεχόμενο παρουσίασης για τον Sharepoint και αλλαγή μήνα διότι όλοι θέλετε τον Σεπτέμβριο!!!!!

Καλά δεν υπάρχει κάνεις που να θέλει να κάνει μια παρουσίαση μέσα στον Φλεβάρη??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιώργη γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος παλικάρι μου.

Κάποιος φίλος είπε κάτι για Forefront & Exchange υπάρχει κανείς συνάδελφος για αυτό.

Αντε γιατί θα τα κάνω όλα εγω και θα βαρεθήτε να ακούτε SQL Server. [:P]

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη επειδή ο Νάσος έγραψε να ρίξουμε ιδέες για θέματα που θέλει ο κόσμος να μιλήσουμε...τα έριξα πολύ γενικά...

 

αλλά για να είμαι πιο συγκεκριμένος θα φροντίσω να προτίνω συγκεκριμένα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αντώνη εχω 3 συμμετοχές "κρυφές", απο κάποιους ντροπαλούς συναδέλφους.

Αν δεν προκύψει κάποιος που να προτείνει να μιλήσει σε αυτο το Post, θα τραβήξω την εφεδρία.

Link to comment
Share on other sites

Για θεματολογία θα είχαν ενδιαφέρον τα παρακάτω

Hyper-V , Hyper-V vs vmware,

On Line Services, cloud,

Exchange high availability,

κάτι που δεν έχουμε δει καθόλου, λύσεις document management μάλλον sharepoint και document security

 hacking, security, protection, internet dangers

Για Φεβρουάριο, προς τα τέλη, αν σας ενδιαφέρει SBS είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...