Jump to content

Exchange 2007 και χρήστες με πολλαπλά email addresses


 Share

Recommended Posts

Παρόλο που έχω ρίξει αρκετό διάβασμα σε θέματα όπως αυτό http://autoexec.gr/forums/thread/7688.aspx δεν μου είναι σαφέςι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ρυθμίσω τον exchange όταν έχω χρήστες με email της μορφής [email protected] και [email protected] ώστε να μπορούν κάθε φορά απο το Outlook να επιλέγουν διαφορετικό λογαριασμό και να μην στέλνουν μόνο απο τον default

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι πολύ ενδιαφέρον το παραπάνω άρθρο δεν αναφέρει πως ένας χρήστης που έχει δυο ή παραπάνω email θα μπορεί να επιλέγει από το Outlook στο from διαφορετικό email από το default του

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος αν γίνετε αυτό, τουλάχιστον χωρίς την δημιουργία πολλάπλών λογαριασμών για κάθε email διεύθυνση.

 

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει ο [email protected] να έχει δικαιώματα send as για τον [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Strato,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Εάν κατάλαβα σωστά, αυτό που σ’ ενδιαφέρει, είναι να βρεις την διαδικασία αποστολής μηνυμάτων από πολλαπλά email account στο outlook.

Ρίξε μια ματιά στους ακόλουθους συνδέσμους:

ü  Watch this: Send mail from multiple accounts

ü  Choose which e-mail account to use to send a message

@ ktsiolas: Δεν είναι απαραίτητο να έχεις Send on Behalf ή Send As δικαιώματα για να πραγματοποιήσεις αυτό που θέλει να κάνει ο Stratos.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, με ενδιαφέρει η περίπτωση που είναι και οι δυο διεθύνσεις είναι του exchange και δυστυχώς ισχύει αυτό που γράφει ο ktsiolas

Πρέπει να φτιαχτούν δυο λογαριασμοι για κάθε χρήστη που έχει διπλά mail addresses...

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...