Jump to content

google vs bing = [hiybbprqag]


nkspeed
 Share

Recommended Posts

στο χωριο της μάνας μου λένε "όλα τα στραβά τα κάνει η νύφη"...

από την άλλη πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τώρα έγινε αυτή η επίθεση από την google... μήπως χάνει κάτι; ή μήπως προσπαθεί να κρύψει κάτι; ή να αποπροσανατολίσει τον κόσμο από κάποια ή κάποιες πατάτες που έκανε τον τελευταίο καιρό;

απλά ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... είναι πολύ ενδιαφέρον...

Ωστόσο, θα περίμενα από τη Google με τόση τεχνογνωσία να μπορούσε να παρουσιάσει τον τρόπο που γίνεται αυτό. Όχι ενδείξεις ("βάλαμε αυτό, βγήκε αυτό") αλλά αποδείξεις. Λέει πχ ότι μπορεί να μαθαίνει το τι ζητάει ο χρήστης από το google *ίσως* μέσω του Customer Experience Program ή *ίσως* μέσω του Suggested Sites. Και δεν το τσεκάρισαν παραπάνω; Να δοκιμάσουν το ίδιο με FF? Να βάλουν τον Fiddler να δουν τι γίνεται; Να χρησιμοποιήσουν ολόκληρο το infrastructure που έχουν για να καταλάβουν τι γίνεται;

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της Bing δεν ήταν ικανοποιητικά. Τελεία και παύλα. Και είμαι ένας άνθρωπος που υποστηρίζει Microsoft λόγω γενετικών χαρακτηριστικών. Προσπαθώ πολύ να χρησιμοποιώ Bing και μόλις δεν μπορώ να βρω κάτι γυρίζω στην Google. Το ίδιο κάνουν και οι μηχανικοί της Bing. Είναι σίγουρα τετραπέρατοι άνθρωποι. Έτσι ψάχνουν να βρουν τον τρόπο να δώσουν ποιοτικότερα αποτελέσματα με κάθε τρόπο. Ο τρόπος βέβαια εδώ δεν είναι να αντιγράφουν, όπως εμφανίζεται, τα αποτελέσματα της Google αλλά να συλλέγουν στο background στατιστικά για τις αναζητήσεις του χρήστη και τα αποτελέσματά τους και να αξιοποιούν τα αποτελέσματα για να βελτιώσουν τον αλγόριθμο. Στην πραγματικότητα είναι πολύ έξυπνο αλλά η Google ισχυρίζεται (για την ακρίβεια δεν ισχυρίζεται, απλά αφήνει να εννοηθεί) ότι δεν το έχει κάνει ποτέ, και ότι είναι cheat.

Η πραγματικότητα για την ώρα είναι ότι η Google παραμένει καλύτερη, λόγω της ποιότητας των αποτελεσμάτων αλλά και του spelling correction και του instant search και μία σειρά άλλων χαρακτηριστικών.

Τώρα ότι τα έχουν βρει σκούρα τελευταία είναι αλήθεια αλλά αυτό δεν προέρχεται από την πίεση της Bing. Η Google μόνο με την εμφάνιση του instant search κέρδισε 1,5% της πίτας στην αναζήτηση παγκοσμίως. Για όποιον ξέρει το νούμερο είναι τεράστιο για ένα και μόνο feature.

 

Φιλιά,

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για τα αποτελέσματα του Bing, τουλάχιστον στην Ελλάδα υπολείποται κατά πολύ του Google. 

Στο MVP Summit μας είχαν δείξει το Bing να κάνει εκπληκτικές αναζητήσεις ωστόσο αυτό γιατί γίνεται fine-tune για την κάθε κατηγορία αναζήτησης. Μπορεί για έναν Αμερικάνο να δουλεύει πολύ πιο καλά, δεν ξέρω, αλλά για την Ελλάδα ο γενικού τύπου τρόπος αναζήτησης του Google δουλεύει πολύ πιο καλά.

Πάντως, εγώ απλά στάθηκα στο τεχνικό κομμάτι του άρθρου, μου φαίνεται πολύ naive. Αν ήμουν Google (που δυστυχώς δεν είμαι) και θεωρούσα ότι κάτι τέτοιο γίνεται, θα αφιέρωνα όλα τα απαραίτητα resources για να παρουσιάσω ένα rock-solid case που δεν θα επέτρεπε καμία άρνηση από την μεριά του αντιπάλου.

 

Link to comment
Share on other sites

στο χωριο της μάνας μου λένε "όλα τα στραβά τα κάνει η νύφη"...

από την άλλη πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τώρα έγινε αυτή η επίθεση από την google... μήπως χάνει κάτι; ή μήπως προσπαθεί να κρύψει κάτι; ή να αποπροσανατολίσει τον κόσμο από κάποια ή κάποιες πατάτες που έκανε τον τελευταίο καιρό;

απλά ρωτάω...

 

Σωστό το ερώτημα και ο χρόνος δεν είναι διόλου τυχαίος μιας που γίνεται εκτεταμένη έρευνα στην Ε.Ε για τις πρακτικές που εφαρμόζει η Google στα αποτελέσματα αναζήτησης.

 

Το θέμα είναι - και αυτό θα πρέπει να μας απασχολεί σαν χρήστες - κατά πόσο αφενός όλα αυτά τα Toolbars (συμπεριλαμβανομένου και της Google) δε συλλέγουν "ευαίσθητα" δεδομένα (γενικά δεν εγκαθιστώ κανένα, αλλά πολύς κόσμος το κάνει πολλές φορές χωρίς να το ξέρει) και κατά δεύτερον πόσο νόμιμο είναι αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ παλικάρια: http://directmatchmedia.com/google-proves-bing.php

Είναι αυτό που λέγαμε, ενδείξεις και όχι αποδείξεις και απ' ότι φαίνεται έχει και ο γαμπρός στραβά.

Όπως λέει και σε ένα σχόλιο από κάτω, "ridiculous PR scam"!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...