Jump to content

Κατοχύρωση προγράμματος , ιδέας.


LiveEveryDay
 Share

Recommended Posts

Κατοχύρωση προγράμματος , ιδέας.

 

Εργαζόμενος σε μια εταιρεία γενικού ενδιαφέροντος πάνω στο κομμάτι των Η/Υ , προέκυψε κάποια στιγμή από δικής μου πλευράς η προθυμία της σχεδίασης μιας εφαρμογής όπου θα εκμεταλλευόταν μια φόρμα του excel και θα την ανέλυσε σε βάση και γενικά θα απλοποιούσε τις διαδικασίες σε μερικές εργασίες της εταιρείας.

Με την εταιρία ως εργαζόμενος δεν έγινε κάποια οικονομική συμφωνία ούτε ποτέ οργανώθηκε από τη δική της μεριά κάποιο πλάνο για την σχεδίαση της εφαρμογής. Η εφαρμογή χρησιμοποιείτε εδώ και πολύ καιρό με θετικά αποτελέσματα.

Λόγο μιας ρίξεις που είχα με τον γενικό manager μου προέκυψαν τα παρακάτω ερωτήμα

1) το πρόγραμμα/εφαρμογή θεωρείτε κατασκευή της εταιρείας και κατοχυρώνετε πνευματικά και σε αυτήν;

2) Έχω δικαίωμα να την πουλήσω σε άλλη εταιρεία ;

3) πως κατοχυρώνετε μια εφαρμογή που κατασκευάζει ένας προγραμματιστής και τι είναι αυτό που κατοχυρώνετε ; ο κώδικας η ιδέα ;

4) και τέλος στη περίπτωση που π.χ. ο ένας είχε την ιδέα π.χ. φόρμα και ο άλλος έκανε τη ανάλυση - μελέτη και τον σχεδιασμό της εφαρμογής, ποιος είναι ο «δικαιούχος»

 

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το θέμα να σχεδιάζεις προγράμματα για μια εταιρεία δουλεύοντας ως απλός υπάλληλος εσωτερικός , να μη σε πληρώνουν και να απαιτούν και δικαιώματα αποκλειστικά και να σου απαγορεύουν την μεταπώληση τους (έστω και αναπροσαρμοσμένα)

Νομοθετικά …… ποιος είναι ο σωστός ο δρόμος…….

 

Ευχαριστώ!:)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η σχέση σου με την εταιρεία είναι σχέση εργοδότη-υπάλληλου (ΙΚΑ κλπ.), τότε οποιαδήποτε εργασία γίνεται στο "οκτάωρο" είναι ιδιοκτησία της εταιρείας. Σε ορισμένες περιπτώσεις έργων μπορείς να θεωρηθείς "δημιουργός" αλλά δε νομίζω ότι το λογισμικό παίζει σε κάτι τέτοιο. Η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα είναι ήδη αρκετά περίπλοκη και σχεδιασμένη γύρω από έργα όπως βιβλία, τραγούδια και άλλα τέτοια πονήματα. Για το λογισμικό τα πράγματα είναι σκοτεινά... Μίλα με www.opi.gr που είναι αρμόδιοι για την πνευματική ιδιοκτησία και θα μάθεις ότι υπάρχει για την Ελλάδα. Σε σχέση με αυτό που έχεις κάνει στην εταιρεία που δούλευες δεν βλέπω να υπάρχει λύση. Είναι ένα από τα "κακά" της σχετικής σιγουριάς σε αντίθεση με την ευελιξία του ελεύθερου επαγγελματία. 

Ρίξε μια ματιά και στο www.dotnetzone.gr μήπως έχει ανοίξει το θέμα και εκεί. Είναι όλοι developers και όλο και κάποιος θα το έχει αναρωτηθεί...  

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι τόσο σκοτεινά, ούτε όμως και εντελώς ξεκάθαρα. Στην περίπτωση σου πάντως μάλλον δεν έχεις και καμμία ελπίδα, εφόσον η εφαρμογή αφορούσε την δουλειά που έκανες στον εργοδότη σου, την έκανες για τον εργοδότη σου, δεν υπήρξε καμμία ειδική συμφωνία εκ των προτέρων και χρησιμοποιήθηκε για μεγάλο διάστημα χωρίς να διαμαρτυρηθείς εσύ.

Πολύ χονδρικά, και με διαφοροποιήσεις από χώρα σε χώρα, υπάρχουν τρείς τρόποι να κατοχυρώσεις κάτι: copyright, trade secrets και ευρεσιτεχνίες.

Οι ευρεσιτεχνίες σου δίνουν το δικαίωμα εκμετάλλευσης μίας σχεδίασης (ή και τρόπου εργασίας στην Αμερική) απαιτώντας όμως να δημοσιοποιήσεις τη σχεδίαση σου. Δεν ισχύουν εκ των υστέρων, οπότε δεν σε καλύπτουν. Εξάλλου, δίνονται μόνο για ουσιαστικές σχεδιάσεις και απαιτούν αρκετό τρέξιμο και νομικά σκαμπανεβάσματα. Άσε που το μόνο που σου προσφέρουν είναι το δικαίωμα να κάνεις αγωγή σε όποιον παραβιάζει μία δική σου ευρεσιτεχνία. Θα πρέπει εσύ να βρεις τα γκαφρά για να βγάλεις σε πέρας την αγωγή.

Το copyright αφορά την προστασία αυτούσιων έργων όπως κειμένων, τραγουδιών, ή κώδικα. Από τη στιγμή που η δουλειά έγινε για τον εργοδότη σου, μάλλον αυτός έχει και το copyright. Άρα δεν μπορείς απλά να αντιγράψεις τον κώδικα ως έχει. Copyright δεν ισχύει για τμήματα τα οποία είναι τετριμμένα ή είναι ο διαδεδομένος τρόπος να κάνεις κάτι, π.χ. δεν μπορείς να επικαλεστείς copyright επειδή κάποιος ανοίγει σύνδεση στη βάση με τον ίδιο τρόπο όπως κι εσύ.

Τα trade secrets όπως λέει και το όνομα είναι θέματα που αφορούν το συγκεκριμένο τρόπο που δουλεύει μία εταιρεία. Τα πράγματα είναι λίγο νεφελώδη στο τί ακριβώς είναι trade secret αλλά οι περισσότερες συμβάσεις περιέχουν σχετικούς όρους, είτε είσαι υπάλληλος είτε ελεύθερος επαγγελματίας. Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν π.χ. η συνταγή της Coca Cola. Trade secret πάντως δεν είναι κάτι το οποίο είναι κοινό για όλες τις εταιρείες του κλάδου, το ανακάλυψες μόνος σου μέσω reverse engineering ή το κοινοποιεί η ίδια η εταιρεία σου. Αν δεν είναι μυστικό,τί είδους trade secret είναι?

Από τα παραπάνω, μόνο αν είχες ευρεσιτεχνία θα μπορούσες να οφεληθείς. Τα υπόλοιπα εξυπηρετούν τον εργοδότη σου.

Αυτό που κανείς δεν σε εμποδίζει να κάνεις όμως, είναι να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου για να φτιάξεις μία νέα εφαρμογή την οποία θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς. Όσο δεν χρησιμοποιείς κομμάτια του παλιού κώδικα, ή δεν χρησιμοποιείς γνώσεις που αφορούν αποκλειστικά τον παλιό σου εργοδότη, δεν μπορούν να σου πουν και πολλά. Εκτός και αν υπάρχει συμφωνία που σε δεσμεύει.

Στη θέση σου θα ξεκίναγα από την αρχή την εφαρμογή, και για να αποφύγω θέματα copyright αλλά και γιατί πάω στοίχημα ότι το χρειάζεται. Ένα macro που κάνεις στα γρήγορα για να βγει πέρα η δουλειά έχει πολύ λιγότερες απαιτήσεις από ένα πακέτο που εκμεταλλεύεσαι εμπορικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , είναι αρκετά κατατοπιστικές .

 

Θα ήθελα να γίνω ποιο συγκεκριμένος , φέροντας ένα παράδειγμα …

υποθέτουμε ότι υπάρχει μέσα σε μια εταιρεία ένας τεχνικός υποστήριξης με

γνώσεις προγραμματισμού .Η ΣΣΕ είναι τυπική απλή «υπάλληλος που εργάζεται σε «τάδε» εταιρεία»

χωρίς να αναφέρετε ο τίτλος ή οι αρμοδιότητες του.

 

Ο συγκεκριμένος λοιπόν δημιουργεί μια εφαρμογή ,χωρίς trademarks για την εταιρεία που δεν είνα

ι τίποτε άλλα από μια εφαρμογή Τηλεφωνικής Ατζέντας (π.χ. στοιχεία τηλέφωνα κ.λ.π.) .

 

Κάποια στιγμή στη καριέρα του βρίσκει μέσα από συζήτηση έναν γνωστό του όπου θα

ήθελε και αυτός την ατζέντα ….. αυτήν. Ο άνθρωπος αυτός είναι υποχρεωμένος να

ξαναφτιάξει μια άλλη εφαρμογή για τον γνωστό του και να του τη πουλήσει ;

 

Τη στιγμή που η εφαρμογή που έφτιαξε καλύπτει μια γκάμα μεγάλου πελατολογίου

π.χ. γιατροί , δικηγόροι , μπακάληδες κλπ. πρέπει να την ξαναφτιάξει για τον

κάθε ένα επειδή τύχαινε να τη φτιάξει όσο εργαζόταν στην εταιρεία;

 

Μου ακούγετε λίγο έως πολύ παρατραβηγμένο……

 

Είναι σαν να ακούω ....επειδή κάποιος σκέφτηκε να φτιάξει ένα αυτοκίνητο με 4 ρόδες

κανένας άλλος δε θα έπρεπε να φτιάξει αυτοκίνητο με 4 ρόδες..... η με ζάντες 15" αλλα 16"....

και άλλα τέτια κουλά....

 

Αρχίζει και μου τη δίνει αυτή η εκμετάλευση στον εργασιακό χώρο .....στην Ελλάδα....

λες και είμαστε παορτοκάλια για να μας ξεζουμίζουν και να μας κοστολογούν όσο μια φλούδα.....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εκμετάλλευση και ποιά Ελλάδα? Και τί δουλειά έχουν τα αυτοκίνητα με τη δουλειά που κάνεις για την εταιρεία σου, ως υπάλληλος της? Ποιό ξεζούμισμα? Πως είναι δυνατόν να "έτυχε" να φτιάξεις κάτι για την εταιρεία σου? Το χρησιμοποιεί ή όχι η εταιρεία σου αυτό που έφτιαξες? Άσε που αν δουλέυεις σε συνεργείο και φτιάξεις 4 ζάντες, ΔΕΝ μπορείς να τις βουτήξεις και να φύγεις. Προφανώς κανείς δεν σε εμποδίζει να φτιάξεις άλλες ζάντες, αλλά αυτές τις 4 ΔΕΝ μπορείς να τις βουτήξεις.

Άσε αν μιλάμε για ένα τηλεφωνικό κατάλογο ανήκει κατευθείαν στα τετριμμένα. Αυτό ε, ναι, κανείς δεν σε εμποδίζει να το χρησιμοποιήσεις ως έχει.

Πολλές φορές όσοι δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές κάνουν κάτι το οποίο σε αυτούς φαίνεται δύσκολο και σίγουρα πολύ πιο σημαντικό απ' ότι μπορεί να είναι στην πραγματικότητα. Αν μιλάμε για εφαρμογή τηλεφωνικής ατζέντας (Outlook κανείς?) μιλάμε για κάτι το οποίο μπορεί να φτιαχτεί άνετα μέσα σε 1 μέρα, και αν μάλιστα χρησιμοποιήσεις κάποιο framework όπως το Express App Framework της DevExpress, σε 1-2 ώρες.

 

Link to comment
Share on other sites

Το 1998 σε παρόμοια περίπτωση, έβαλα το πρόγραμμα να κλειδώσει (το χρησιμοποιούσα για να κάνω τη δική μου δουλειά σε λιγότερο χρόνο αλλά το ήθελαν και για τον επόμενο μια και εγώ παραιτήθηκα), κλείδωσε και με πήραν τηλέφωνο για να τους το πουλήσω.

 

Τότε ίσως τα πράγματα να ήταν αλλιώς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εκμετάλλευση και ποιά Ελλάδα? Και τί δουλειά έχουν τα αυτοκίνητα με τη δουλειά που κάνεις για την εταιρεία σου, ως υπάλληλος της? Ποιό ξεζούμισμα? Πως είναι δυνατόν να "έτυχε" να φτιάξεις κάτι για την εταιρεία σου? Το χρησιμοποιεί ή όχι η εταιρεία σου αυτό που έφτιαξες? Άσε που αν δουλέυεις σε συνεργείο και φτιάξεις 4 ζάντες, ΔΕΝ μπορείς να τις βουτήξεις και να φύγεις. Προφανώς κανείς δεν σε εμποδίζει να φτιάξεις άλλες ζάντες, αλλά αυτές τις 4 ΔΕΝ μπορείς να τις βουτήξεις.

Άσε αν μιλάμε για ένα τηλεφωνικό κατάλογο ανήκει κατευθείαν στα τετριμμένα. Αυτό ε, ναι, κανείς δεν σε εμποδίζει να το χρησιμοποιήσεις ως έχει.

Πολλές φορές όσοι δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές κάνουν κάτι το οποίο σε αυτούς φαίνεται δύσκολο και σίγουρα πολύ πιο σημαντικό απ' ότι μπορεί να είναι στην πραγματικότητα. Αν μιλάμε για εφαρμογή τηλεφωνικής ατζέντας (Outlook κανείς?) μιλάμε για κάτι το οποίο μπορεί να φτιαχτεί άνετα μέσα σε 1 μέρα, και αν μάλιστα χρησιμοποιήσεις κάποιο framework όπως το Express App Framework της DevExpress, σε 1-2 ώρες.

 

 

Φυσικά και δεν είναι πρόγραμμα ατζέντας η εφαρμογή και είναι κάτι πολύ πιο πολύπλοκο απ'όσο φαντάζεσαι και προφανώς δεν διάβαζες ότι είναι καθαρά παραδειγματική η αναφορά μου.

Συνηθίσω να γράφω δικό μου καθαρό κώδικα και να μην χρησιμοποιώ έτοιμα frameworks.

 

Επίσης θέλω να τονίσω ότι κανείς δε μου είπε να τους φτιάξω το πρόγραμμα , όταν δουλεύεις μέσα σε με εταιρεία και αν είσαι σωστός επαγγελματίας όπως λες φροντίζεις για αυτήν και το καλύτερο της με τις δυνατές γνώσεις που έχεις και το λάθος μου ήταν ότι δε τους ζήτηση χρήματα για το συγκεκριμένο.

 

Και θα τονίσω ότι υπάρχει εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού από τις εταιρείες και στο ωράριο και στις εργασίες και στην μισθοδοσία και στην αξιολόγηση ...... όποιος πιστεύει ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται μάλλον σε άλλη χώρα ζει.

Link to comment
Share on other sites

...εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού από τις εταιρείες...

Από κάποιες εταιρείες, ναι συμφωνώ - αν φαντάζεσαι ότι όλες είναι έτσι, τότε δουλεύεις σε λάθος εταιρεία. Και οι δύο αυτές περιπτώσεις ισχύουν για όλες ανεξαιρέτως τις χώρες. Και επιμένω ότι η εργασία στα πλαίσια της απλής σχέσης εργοδότη-υπαλλήλου (και εδώ και στο εξωτερικό) παραδίδει έργα στην κυριότητα του εργοδότη. Αν θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό, το κάνεις εκτός ωραρίου (και προσπαθείς να το αποδείξεις) ή συμφωνείς με τον εργοδότη για άλλη σχέση εργασίας.

Παρεριπτόντως τα frameworks υπάρχουν εδώ και δεκαετίες για να επιταχύνουν και να βελτιώνουν την ποιότητα του λογισμικού. Αλλά αυτό είναι συζήτηση για το dotnetzone.gr...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...