Jump to content

Exchange 2010 security configuration wizard


panos83
 Share

Recommended Posts

Είχα κουβέντα περί αυτού και με κάποιο πελάτη,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Αυτό που έχει πει το Product Group αλλά συμφωνώ και εγώ είναι ότι το role based approach που έχουμε στον Exchange 2010 είναι αρκετό ώστε να φροντίσει να είναι ανοικτά μόνο τα Services που χρειάζονται… άρα όπως είπαν και από το Product GroupSecure by default

Δεν χρειάζεται να τρέξεις κάτι κατά την άποψη μου, βάση όμως του Security Guide μπορείς να τρέξεις τα template του 2007 το όποιο δεν ισχύει διότι το template που αναφέρεται δεν υπάρχει στα Install files του 2010 RTM! )

Exchange 2010 Security Guide

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb691338(EXCHG.140).aspx

(ασφαλώς δεν έχει γίνει update από το 2009 και είναι σε status: Writing not started!!)

Εγώ να κάνω μια ερώτηση ? Όλα τα άλλα που αναφέρονται στο Security Guide τα έχεις κάνει και σε έπιασε ο πόνος για το SCW ? Ειδικά ας πούμε Password Policy για τους Exchange Admins ? (Complexity, expiration and logon hours?), άρα αν δεν έχεις κάνει ΟΛΑ τα άλλα .. πρόταση μου είναι κάνε αυτά και hardening στο Operating System και μέχρι τότε αν χρειάζεται SCW Θα έχει βγει και template (πιστεύω δεν θα βγει όμως).

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...