Jump to content

Exchange and DNS


xrisxal2000
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θα ηθελα παρακαλώ να σας ρωτήσω το εξής...

 

Εχω στησει exchange server 2003 SP2 + OWA και ολα οκ. Στέλνω και λαμβάνω κανονικά. Το προβλημα είναι το εξής. Εχω χρήστες οι οποίοι έχουν laptop. Οταν αυτοί οι χρήστες βρίσκονται στην εταιρία έχουν σαν pop3 & smtp την local ip του server δηλ. 192.168.1.10. Οταν όμως βρισκονται εκτός εταιρίας για να πάρουν τα email θα πρέπει να αλλάξουν τα pop3 και smtp σε mail.domain.gr. Αυτο όμως είναι χρονοβορο και ταλαιπωρεί τους χρήστες. Πως μπορώ μέσα απο το windows 2003 server να μπορώ να δω τοπικά την wan ip μου. Μήπως γίνεται μέσω DNS & alias ή μεσω Routing & remote access ή κάποιος αλλιώς τέλοςπάντων!!!

Παρακαλώ έχω κολήσει σε αυτό το θέμα και δεν μπορώ να βρω πουθενά ακρη

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία λύση για το προβλημα σου θα ήταν οτι,  οταν οι χρήστες είναι εκτός γραφείου να κάνουν VPN με την εταιρία, οπότε δεν θα χρειάζεται να αλλάζουν smtp κλπ. Αυτή νομίζω είναι η καλύτερη και η πιο εύκολη για όλους λύση. Θα απαιτήσει βέβαια να στήσεις RRAS σε έναν server να υποδέχετε τις εισερχόμενες vpn κλήσεις, κατι που γενικά είναι απλό

Οσον αφορά τους χρήστες , θα τους εξηγήσεις οτι εκτός γραφείου, και εφόσον συνδέονται με το Internet θα επιλέγουν πρώτα την vpn σύνδεση (με εικονίδιο στο desktop τους) με την εταιρία και μετά θα ανήγουν το mail client.

Βεβαια αφου οπως λες έχει owa, γιατί δεν χρησιμοποιούν αυτο εκτός γραφείου? και όταν ερθουν στο γραφείο κατεβάζουν και τοπικά στα laptops τα μηνύματα τους (σε cached mode παντα βέβαια.)

Αν σε καλύπτει η απάντηση ευχαρίστως να σου πω περισσότερες λεπτομέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ καλή απάντηση σου. Είναι πράγματι μια λύση. Υπάρχει αν δεν κάνω και η λύση του  reverse Nat δηλαδή να μπορεί κάποιος απο το LAN να δει την public ip. Αυτο γίνεται ίσως με καποιο alias?? Γινεται επίσης kai με καποια vigor router που έχουν την δυνατότητα αυτη. Βασικά όπως καταλαβαίνεις είμαι λίγο μπερδεμένος. Καλη η λύση του vpn αν δεν μπορέσω να βρω κάτι άλλο θα σε παρακαλέσω να με βοηθήσεις...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα φίλε μου

 

Με τιμή

Χ.Χρυσόστομος

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις Exchange 2003 γιατί δεν βάζεις Outlook 2003 (περιέχεται στην άδεια χρήσης του Exchange άρα δεν πληρώνεις τίποτα extra) σε όλους τους clients και να ενεργοποιήσεις το Outlook Anywhere Access (RPC over HTTPS)? είναι σχετικά εύκολο configuration και το μόνο που θα χρειαζονται οι χρήστες εκτός δικτύου είναι μια σύνδεση με το Internet. ούτε VPNs ούτε περίεργες τεχνολογίες και ρυθμίσεις - και ξεφεύγεις από μια τεχνολογία του 70' (POP) :-)

Link to comment
Share on other sites

Εχω outlook 2003 αλλά δεν γνωρίζω πολλα γι'αυτο που λες αν και με ενδιαφέρει πολύ. Απλά ήθελα το εξής να μπορώ αν βάλω pop3 & smtp το mail.domain.gr και o χρήστης (που ειναι είναι local) να μπορεί να βγει στο internet και να πάρει τα email του.

Γιατί ακριβώς δεν μπορώ να δω την static ip απο το LAN??

 Μήπως μπορώ να φτιάξω ένα alias στον DNS ή να ρυθμίσω κάτι στον exchange manager για να γίνει αυτό ή απλά δεν γίνεται και θέλει 2η static ip.

Εχω επίσης ακούσει για κάποιους router που το κάνουν αυτό (vigor), αληθευει.!!!

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι! Εχω κολήσει σε αυτό το σημείο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ xrisxal2000, επειδή εγώ έχω συνηθίσει, αν κάτι λύνεται με τρόπο που προτείνει η MS και δεν απαιτείται καμία περίπλοκη ενέργεια να το λύνω έτσι, θα επιμείνω στην μέθοδο του vpn, με την οποία εκτός των άλλων  θα έχεις καλύτερο έλεγχο και ασφάλεια, και θα παρακολουθείς ποιος μπαίνει πότε και πόσο.

Αναφορικά με τα άλλα που λές επειδή χρειάζεται επέμβαση σε δικτυακές συσκευές (router κλπ) ή προμήθεια συσκευών που δεν κατέχω, δεν μπορώ να βοηθήσω, ασε που δεν φαντάζομαι ότι με ένα απλο alias στο DNS μπορείς να ξεμπλέξεις με αυτο. Αν κάποιος φίλος ξέρει μακάρι να μας το πει να ενημερωθούμε όλοι.

Επιπρόσθετα σου λέω και το εξής: Ειναι πιο καλό να ανοίξεις μόνο μία πόρτα στο firewall σου (αυτή του vpn) και μέσω αυτής να περνάνε όλα τα πρωτόκολλά παρά να κάνεις διάφορες μαγίες με το NAT και τελικά να αφήσεις τόσες πόρτες ανοιχτές όσες και οι εφαρμογές που θα θέλουν οι χρήστες σου να χρησιμοποιούν κάθε φορά. Διότι τώρα είναι το mail, μετά θα είναι remote desktop, ftp, http, η δεν ξέρω τι άλλο. Αυτή είναι η άποψη μου και σε αυτό επιμένω. Για την ιστορία καταθέτω και την δυνατότητα του rpc over http που έχει σχεδιαστεί για κάτι τέτοιες περιπτώσεις (επικοινωνία microsoft outlook - exchange απο remote clients)

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις Exchange 2003 γιατί δεν βάζεις Outlook 2003 (περιέχεται στην άδεια χρήσης του Exchange άρα δεν πληρώνεις τίποτα extra) σε όλους τους clients και να ενεργοποιήσεις το Outlook Anywhere Access (RPC over HTTPS)? είναι σχετικά εύκολο configuration και το μόνο που θα χρειαζονται οι χρήστες εκτός δικτύου είναι μια σύνδεση με το Internet. ούτε VPNs ούτε περίεργες τεχνολογίες και ρυθμίσεις - και ξεφεύγεις από μια τεχνολογία του 70' (POP) :-)

Λευτέρη sorry δεν πρόσεξα πως είχες προτείνει ήδη το rpc over https.

Αλλη φορά θα διαβάζω ολα τα σχόλια πριν απαντήσω....(θα το έγραφα αλλες 99 φορές αλλά ειναι αργά)

Link to comment
Share on other sites

Εχω outlook 2003 αλλά δεν γνωρίζω πολλα γι'αυτο που λες αν και με ενδιαφέρει πολύ. Απλά ήθελα το εξής να μπορώ αν βάλω pop3 & smtp το mail.domain.gr και o χρήστης (που ειναι είναι local) να μπορεί να βγει στο internet και να πάρει τα email του.
Γιατί ακριβώς δεν μπορώ να δω την static ip απο το LAN??
 Μήπως μπορώ να φτιάξω ένα alias στον DNS ή να ρυθμίσω κάτι στον exchange manager για να γίνει αυτό ή απλά δεν γίνεται και θέλει 2η static ip.
Εχω επίσης ακούσει για κάποιους router που το κάνουν αυτό (vigor), αληθευει.!!!
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι! Εχω κολήσει σε αυτό το σημείο!!!

 

Καλά μιλάμε δεν διάβασα τίποτα... xrisxal2000, pop3 τον έχεις τον exchange? ενώ έχεις outlook 2003 ? απαράδεκτον !!!!!  Για να αρχίσουμε να μελετάμε τι εστι mapi client

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου σας ευχαριστώ απο ότι φαίνεται έχω ακόμα πολλά να μάθω...είναι τόσα πολλά που δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω. Εχω στήσει pop3 για να μπορεί απο οπουδήποτε να παίρνει κανείς τα email του και κυρίως επειδη αυτό έχουν μάθει οι χρήστες. Το imap όχι δεν το έχω δουλέψει. Τι καλύτερο έχει απο το pop3, γιατι να το επιλέξω....Θα κοιτάξω όλα όσα είπατε και σας ευχαριστώ πολυ...

Akladakis λες να προτιμήσω ΙΜAP??? Είναι πιο ασφαλες? πιο γρήγορο? Θα το δω. Για αρχή θα κοιτάξω το VPN που λέτε...

 

Απο που ξεκινάω τώρα lefteris,akladakis για το VPN να το στείσω μέσω Routing & Remote Access? Εχω 2 servers με win2003 SP2 και ο ένας exchange. να στεισω το vpn στον ένα, σε αυτόν που δεν έχει τον exchange??

 

Περιμένω νέα σας παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ούτε ΡΟΡ ούτε ΙΜΑΡ όταν οι χρήστες είναι στο εσωτερικό δίκτυο της εταιρείας. Ο akladakis δεν είπε ΙΜΑΡ αλλά ΜΑΡΙ -

άλλο πράγμα. Ο Exchange επικοινωνεί με το Outlook μέσω του πρωτοκόλου

ΜΑΡΙ οπότε δεν χρειάζεται ούτε ΡΟΡ ούτε ΙΜΑΡ. Αρκεί να έχουν φτιαχτεί

οι χρήστες στο Active Directory και να είναι ενεργοί. Τώρα, όταν οι

χρήστες είναι εκτός εταιρείας, η πιο εύκολη λύση είναι σίγουρα το OWA,

από εκεί και πέρα και το RPC over HTTP είναι μια πολύ ασφλαής λύση (αν

και θέλει μια κάποια παραμετροποίηση).

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου σας ευχαριστώ απο ότι φαίνεται έχω ακόμα πολλά να μάθω...είναι τόσα πολλά που δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω. Εχω στήσει pop3 για να μπορεί απο οπουδήποτε να παίρνει κανείς τα email του και κυρίως επειδη αυτό έχουν μάθει οι χρήστες. Το imap όχι δεν το έχω δουλέψει. Τι καλύτερο έχει απο το pop3, γιατι να το επιλέξω....Θα κοιτάξω όλα όσα είπατε και σας ευχαριστώ πολυ...
Akladakis λες να προτιμήσω ΙΜAP??? Είναι πιο ασφαλες? πιο γρήγορο? Θα το δω. Για αρχή θα κοιτάξω το VPN που λέτε...

Απο που ξεκινάω τώρα lefteris,akladakis για το VPN να το στείσω μέσω Routing & Remote Access? Εχω 2 servers με win2003 SP2 και ο ένας exchange. να στεισω το vpn στον ένα, σε αυτόν που δεν έχει τον exchange??

Περιμένω νέα σας παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ!!!!

Οπως σωστά είπε ο Δημήτρης, δεν είπα imap αλλά mapi εννοόντας να χρησιμοποιήσεις το Outlook2003 για mail client και οταν το στήνεις να ζητήσεις να φτιαχτεί exchange account για τον χρήστη(απορώ πως και δεν το είδες όταν εστεινες τα accounts των χρηστών). Και ναι προφανώς ο VPN server θα είναι σε κάποιον RRAS, καλύτερα σε διαφορετικό απο τον exchange. (το rpc over http ειναι καλό αλλά θα λύσει μόνο το πρόβλημα του mail σε αντίθεση με το vpn που κάνει για όλα τα προτόκολλα). Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατι δεν συζητάς το OWA καθόλου. Δεν βολεύει τους χρήστες?

Γενικά όπως είπες  και κρίνωντας απο την συζήτηση μας εδώ, μάλλον εχεις πολλά να μάθεις, και επειδή αυτές οι εγκαταστάσεις δεν είναι του επιπέδου next-next-ok και επειδή τελικά θα καταλήξεις με κανένα 'κουτσό' domain, μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για κανένα σεμινάριο ή βιβλίο. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις πολλά, αρκεί να έχεις διάθεση να ενημερωθείς και όχι να λύσεις ένα πρόβλημα με μια προχειρη εγκατάσταση ενός εργαλείου που απαιτεί εξειδίκευση. Από ότι καταλαβαίνω για να έχεις στήσει τον exchnage και ένα ολόκληρο domain δεν είσαι άσχετος απλά έχεις κάποια κενά τα οποία όμως τα κρίνω αδικαιολόγητα.

Εδώ υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι να βοηθήσουν αλλα αυτό δεν μπορεί να γίνει απο το 0 όπως καταλαβαίνεις. Θα χρειαζόταν 500 post εδώ πέρα με συνεχείς ερωτήσεις και απαντήσεις. Ουτε ο exchange συντηρήται με φιλότιμες αλλά ερασιτεχνικές προσπάθειες. Οπότε είτε vpn, είτε rpc over http, είτε OWA πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για μελέτη. Αυτά γιατί μου αρέσει να είναι απόλυτα ειλικρινής. Και φυσικά στην προσπάθεια που θα κάνεις εμείς εδώ είμαστε να βοηθάμε. Αν πάλι κρίνεις οτι η εκτίμηση μου είναι λάθος τότε ζητώ συγνώμη.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. Ναι δεν έχεις αδικο akladakis.Πολύ δίκιο. Θέλω να κάνω σεμινάρια φίλε παρα πολύ αλλα ξεκινάνε απο τα 4700€. Ελεος. Διαβάζω και ψάχνω όλη μέρα αλλά είναι τοσα πολλά. Το owa δουλέυει καλά αλλά οι χρήστες θέλουν pop3 απο οπουδήποτε είναι και το θέλουν όσο πιο απλό γίνεται. Δεν θέλουν να κάνουν τίποτα άλλο παρα ένα send/receive. To owa το έχουν να παίρνουν τα emai τους απο οπουδήποτε αλλά δεν το θέλουν σαν μια λύση απομακρυσμένης πρόσβασης.Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν το θέλουν. Θέλουν pop3. Οταν λοιπόν σου λένε θέλω pop3 απο παντού και τιποτα άλλο πρέπει να το κάνεις. Προσπάθησα να τους προτείνω τις πολύ καλές ιδέες σας αλλά ακόμα δεν θέλουν.

Με ενδιαφέρουν πολύ τα σεμινάρια και πραγματικά μπορώ να ασχολούμε 24 ώρες το 24ωρο με αυτά. Ρωτησα σε κάποιους συνεργάτες της microsoft και ήταν αρκετά ακριβά ιδίως στην Ελληνοαμερικάνικη ένωση. Κάποια στιγμή θα τα κάνω αλλα δεν ξέρω ακριβώς πότε.

Εγω σας ευχαριστώ πολύ όλους σας και σίγουρα θα τα ξαναπούμε. Το φορουμ είναι φοβερό και συγχαρητήρια.

Με τιμή

Χρυσόστομος!

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα στήσω τον RRAS και θα παίξω με VPN. Είναι όντως η καλύτερη και η πιο ασφαλή λύση.

Στον RRAS να χρησιμοποιήσω 2 καρτες δικτύου ή μια? Τι προτείνεται?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα στήσω τον RRAS και θα παίξω με VPN. Είναι όντως η καλύτερη και η πιο ασφαλή λύση.
Στον RRAS να χρησιμοποιήσω 2 καρτες δικτύου ή μια? Τι προτείνεται?

Αν εχεις κανονικό hardware router στον οποίο έχεις έλεγχο (για NAT κλπ) δεν χρειάζονται 2 κάρτες. Φαντάζομαι πως έχεις static public ips.

Μια κάρτα κάνει την δουλειά σου. Θα στείσεις το RRAS με όσες πόρτες vpn - pptp ή l2tp χρειάζεσαι, θα κανονίσεις πως θα παίρνουν τις διευθύνσεις οι συνδεόμενοι clients και είναι οκ. Θυμίσου στους χρήστες που θα κάνουν VPN να επιλέξεις το "allow access" απο τον λογαριασμό τους στο active directory και το TAB dial-in.

Τώρα σχετικά με το θέμα χρήστες-pop3-εκπαίδευση. Αμα ξέρανε οι χρήστες τι τους γίνεται και καταλαβαίνανε διαφορές μεταξύ προτοκόλλων η ζωή θα ήταν αλλιώς. Επειδή ομως δεν ξέρουν, εσύ θα υποδείξεις τη λύση. Αν αφήσεις ακόμη και μετά το VPN την λύση του POP3 δεν θα σου ...ξαναμιλήσω[:D]. (Ακους εκεί λέει θέλουν Pop3, τι τον περάσανε τον exchange, forthnet?)

Οσο για την εκπαίδευση το ποσό που αναφέρεις μάλλον είναι για ολόκληρα πακέτα, και όχι για μεμονομένα σεμινάρια φαντάζομαι. Ασε δε που μπορεί να σε στείλει και ο εργοδότης σου μέσω ΟΑΕΔ.

Μην διστάσεις να ρωτήσεις ότι άλλο θες

Φιλικά

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Σε ευχαριστώ και πάλι. Οχι οχι μονο VPN δεν το συζητώ!!! ΝΑ μου ξαναμιλήσεις :-)))) Εχω static ip και έχω στησει τον RRAS μια μια κάρτα. Οι χρήστες θα παίρνουν ip απο ένα range ip's. Εντάξει με allow access & dial-in tab.

Ερωτηση: που ανοίγω PPTP πορτες? Θα ανοίξω τόσες πόρτες όσοι και οι χρήστες που θα χρησιμοποιούν το VPN!

Απο την μερια του χρήστη θα έχω username & password το ανομα και κωδικό των χρηστών απο το domain, σωστά!

Ανοιγω στον Router & sto Windows Firewall την πόρτα 1723! Μου κολάει στο Authentication!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Σε ευχαριστώ και πάλι. Οχι οχι μονο VPN δεν το συζητώ!!! ΝΑ μου ξαναμιλήσεις :-)))) Εχω static ip και έχω στησει τον RRAS μια μια κάρτα. Οι χρήστες θα παίρνουν ip απο ένα range ip's. Εντάξει με allow access & dial-in tab.
Ερωτηση: που ανοίγω PPTP πορτες? Θα ανοίξω τόσες πόρτες όσοι και οι χρήστες που θα χρησιμοποιούν το VPN!
Απο την μερια του χρήστη θα έχω username & password το ανομα και κωδικό των χρηστών απο το domain, σωστά!
Ανοιγω στον Router & sto Windows Firewall την πόρτα 1723! Μου κολάει στο Authentication!!!

1. VPN πόρτες = τόσες όσοι αυτοί που θα μπαίνουν ταυτόχρονα. Απο το RAS θα παρακολουθείς ανα πάσα στιγμή και ποιος είναι μέσα με VPN

2. Προσθήκη pptp πορτών = Ανοίγω RRAS, δεξί κλικ στο ports Και θα καταλάβεις.

3. Authentication = windows και ναι χρησιμοποιούμε domain users

4. Φαντάζομαι οτι ο router στέλνει τα vpn requests στον RRAS και όχι σε άλλο server, και οτι η εσωτερική διεύθυνση του RRAS ειναι στο ίδιο υποδίκτυο με τον DC. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τα vpn request ΓΙΝΟΝΤΑΙ στην εξωτερική static ip του RRAS απο την μεριά των clients ενώ αυτοί είναι συνδεδεμένοι στο internet και όχι στο LAN.

5. Αναφορικά με firewall κλπ πρέπει να είναι ανοιχτές οι πόρτες που αφορούν το pptp και να επιτρέπεται η σύνδεση σε GRE. Μεταξύ μας για να δεις οτι ειναι όλα οκ και σου φταίνε οι firewall ρυθμίσεις, κατέβασε για πολύ λίγο τα firewall και προσπάθησε. Αν παιξει ψάξε το firewall, αν δεν παίξει κατι δεν παει καλα στο στήσιμο.

ΤΕΛΟΣ, οταν και αν παίξει το VPN οι χρήστες θα συνδέονται στο δίκτυο σου απο μακριά και θα λειτουργουν σαν τοπικοί ( θα έχουν τοπικές ip). Οπότε αναφορικά με τον exchnage θα προκύψει πάλι το θέμα πως θα τον βλέπουν. ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΙΠΑΜΕ: σαν mapi clients μεσω Outlook 2003

 

Link to comment
Share on other sites

For PPTP VPN connections, you need to open TCP port 1723 for PPTP tunnel maintenance traffic and permit IP Type 47 Generic Routing Encapsulation (GRE) packets for PPTP tunnel data to pass to your RRAS server's IP address. If the PPTP-based RRAS server is the calling router on router-to-router VPN connections (i.e., VPN-based LAN-to-LAN connections to another RRAS server), you need to create an input filter (i.e., inbound rule) on your firewall to open TCP port 1723 as a source port to your RRAS server. For L2TP VPN connections, you need to open UDP port 500 for Internet Key Exchange (IKE) traffic and UDP port 1701 for L2TP traffic. If you restrict outbound traffic, be sure to open all these ports in that direction so that the VPN server can properly communicate with your remote VPN clients. . .

Link to comment
Share on other sites

<<Φαντάζομαι οτι ο router στέλνει τα vpn requests στον RRAS και όχι σε

άλλο server, και οτι η εσωτερική διεύθυνση του RRAS ειναι στο ίδιο

υποδίκτυο με τον DC. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τα vpn request ΓΙΝΟΝΤΑΙ στην

εξωτερική static ip του RRAS απο την μεριά των clients ενώ αυτοί είναι

συνδεδεμένοι στο internet και όχι στο LAN.>>

 

Ναι ακριβώς έτσι είναι! GRE δεν πρέπει να υποστηρίζει ο router μου εκτός αν εμπεριέχεται στο 1723. Εκανα τις πόρτες 15 όσοι και οι χρήστες περίπου , το πρόβλημα όμως συνεχίζει να υπάρχει. Κολάει στο authentication!!!!

Σημείωση... Γιατι ο RRAS μου ζητάει να κάνω disable to firewall των windows??

Το πρόβλημα είναι θέμα security???

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και έγκυρη βοήθεια.

Με τιμη

Χρυσόστομος

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απίθανο να μην έχει ρύθμιση για το GRE o router σου. Αν δεν το βρεις έτσι, ψάξε μήπως έχει καμιά ρύθμιση για "PPTP passthrough", "VPN passthrough" ή κάτι παρόμοιο. Το 1723 δεν έχει σχέση με το GRE, αφού το μεν είναι πόρτα πρωτοκόλου ενώ το άλλο είναι από μόνο του πρωτόκολο. Το κόλλημα που έχεις πάντως είναι 99% επειδή δεν περνά το GRE. To RRAS κάνει disable το firewall γιατί κάνει (και) αυτή τη δουλειά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν έχει. Εχει όμως ξεχωριστό VPN feature το οποίο είναι λίγο πολύπλοκο. Πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτό?

Πρέπει να έχω και τον DHCP στον server για να παίξει. Μπορεί να πάρει ip απο τον DHCP του router?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

 Share


×
×
  • Create New...