Jump to content

To Cloud or not to cloud ?


Billytsik
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα.

Εχτές (για άλλη μια φορά) είπε ο Νάσος για σύννεφα.

Ορμώμενος λοιπών σήμερα έκανα μια πρόχειρη ψαχτική για να δω εάν συμφέρει την επιχείρηση να μεταφέρουμε τα e-mail μας στο πολύ-συζητημένο Cloud.

Όπως διατυμπανίζει στο http://www.microsoft.com/online/exchange-online.aspx

MONO me 5 $ τον μήνα ανά account μπορείς να έχεις 25 gb mailbox και όλα τα καλούδια του φανταστικού (ναι είναι) exchange server.

Να δηλώσω εδώ ότι μου αρέσει πολύ η όλη ιδέα του cloud based computing. Δεν είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι θα μας πάρουν τις δουλείες μας.

Ίσα-ίσα που εάν δεν έχω έναν exchange να παθαίνει λόξιγκα κάθε λίγο θα έχω περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ με ποιο εποικοδομητικά πράγματα.

 

Αυτήν την στιγμή έχω 71 mail accounts σε local profiles (PST, outlook express, live mail,κ.α.).

Για να μεταβούμε σε exchange online είναι :

71 users * 5$ = 355$ per month. 355$ * 12= 4260$ το χρόνο.

 

Ας δούμε λοιπόν και την κλασική λύση του in house mail server .

Ένας κλασικός exchange 2010 με τα cals του κομπλέ.

Αυτός (με τιμές Αμερικής πάντα (γιατί δεν έχει τιμές το ελληνικό site ?)) μια exchange server standard edition κάνει 700$ και  67$ per cal.  

Αυτό μας κάνει 700 +(67*71) = 5457 $ για ΠΑΝΤΑ.

 

Εάν η λύση που πάμε να στήσουμε πρόκριτε να δουλέψει για 5 χρονιά πριν ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής της και χωρίς να υπολογίσουμε τυχών μεταβολές στο πλήθος τον χρηστών

έχουμε ένα υπέρογκο κόστος για το exchange online που είναι 4260$ per year * 5 years = 21.300$

 

Θα μου πεις ότι δεν έχω υπολογίσει στην λύση του in house το κόστος του server , του storage, backup, ΔΕΗ, management, κ.α.

Πάλι πιστεύω ότι το κόστος για μια τέτοια εγκατάσταση (ένα μηχάνημα που θα σηκώνει exchange για 70 – 100 άτομα) δεν είναι μεγάλο.

Άσε που στην προκομμένη περίπτωση έχω resources να τον σηκώσω σε Hyper V που εκεί μόνο δίσκους θα χρειαστώ για storage.

 

Οπότε καταλήγουμε στο ότι μούφα cloud ?

Είναι ακόμα ένα πράγμα που δεν κάνει για «μικρές» εγκαταστάσεις ?

Με τι μούτρα θα πάω και θα πω "πάμε καβάλα στα σύννεφα" όταν η χρηματική διαφορά είναι χαοτική ?

Θα ήθελα τις σκέψεις και τις απόψεις σας στον προβληματισμό μου.

(κουβέντα να γίνεται)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βιάζομαι σήμερα θα κάνω μερικές σκέψεις<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

25GB per mailbox, 25*71 1.7 ΤΒ περίπου!

Βαλε ΟΛΑ αυτά που είπες και βάλε και Backup software license και 1.7 ΤΒ σε κασέτες … χμμμ σαν να αρχίζει στο κόστος να ανεβαίνει…

Αν θες το 99.?? Availability θες 2x HUBCAS και 2x Mailbox (και πάλι δεν το φτάνεις αλλά πας κοντά)

Βαλε x4 License και το 1.7 ΤΒ x2 λόγο DAG.

Windows 2008 R2 license δεν θες ? (x4 λογο HA)

Να συνεχίσω?  Όχι γιατί είπα ότι βιάζομαι J

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Pkalog. Μπορεί όταν μιλάμε για λίγους χρήστες πχ 20 και κάτω να βλέπουμε ότι inhouse δεν συμφέρει να στήσεις exchange. Αλλά δυστυχώς και για μεγαλύτερες εγκαταστάσεις υπάρχουν πολλά που αν τα συνυπολογίσεις ξεφεύγει ο inhouse σε τιμή.

Επίσης ένα μεγάλο ατού του cloud είναι το θέμα της αναβάθμισης.

Ξαφνικά οι πελάτες μας από 2007 πήγαν σε 2010. Κανείς δεν κατάλαβε τίποτα. Ούτε σε τιμή, ούτε σε availability. Μας ήρθε ένα mail που μας ενημέρωνε για την αναβάθμιση και αυτό ήταν. Πλέον που κάθε 2 χρόνια βγαίνει νέα έκδοση αν βάλεις και την αγορά της νέας έκδοσης + το effort που πρέπει να καταβάλει κάποιος για την μετάβαση στην νέα έκδοση δεν συμφέρει με τίποτα. Άσε που θες και εξειδικευμένους τεχνικούς για την υποστήριξη, παραμετροποίηση.

Άσε που το Pop3 για να δουλέψει είναι ένα checkbox υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρουμε ότι ο 5 euro είναι ο full exchange user. Με συγχρονισμό σε blackberys και γενικά τα πάντα. Υπάρχουν πάροχοι που χτίζεις την τιμή ανάλογα με τις ανάγκες και ο κάθε χρήστης ξεκινάει από 1 euro μέχρι τα 5 που είναι full. Οπότε το κόστος μειώνεται δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρουμε ότι ο 5 euro είναι ο full exchange user. Με συγχρονισμό σε blackberys και γενικά τα πάντα. Υπάρχουν πάροχοι που χτίζεις την τιμή ανάλογα με τις ανάγκες και ο κάθε χρήστης ξεκινάει από 1 euro μέχρι τα 5 που είναι full. Οπότε το κόστος μειώνεται δραματικά.

 

Πάροχοι εκτός της μαμάς Microsoft εννοείς ?

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτστε ρε παιδιά λίγο.

Ας δούμε λίγο την ανάγκη που υπάρχει αυτήν την στιγμή.

 

Όπως είμαστε τώρα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι τα e-mail της εταιρίας είναι διάσπαρτα σε πολλές

αναξιόπιστες μεριές.

 

Βάση όλον όσων λέτε αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι σε βάθος χρόνου ( 5 χρόνια) με τον ένα η με τον άλλο τρόπο

θα καταλήξει η επιχείριση να "χώσει" ενα 20χιλιαρο για να συντηρεί έναν Exchange. (σωστά ????)

Απλώς στην περίπτωση του cloud based αυτό θα γίνει ανώδυνα από κάποιους άλλους.

Ενώ στην περίπτωση του in house θα γίνει από assets της εταιρίας.

 

Και ρωτάω λοιπόν την Million dollar question.

Μπορώ να συνεχίσω να έχω τον mail server που έχω KAI oi χρήστες που πραγματικά το έχουν ανάγκη

να παίξουν με Exchange online  ?

Oι μη crucial χρηστές να συνεχίσουν να παίζουν με Pop3 και τοπική αποθήκευση των mail τους

 

Υπάρχουν accounts χρηστών π.χ. ένα υποκατάστημα που δεν με ενδιαφέρει και καθόλου να μπει σε αυτήν την διαδικασία..

Έτσι αμέσως το 71 γίνετε 30 όπου εκεί αλλάζουν τα δεδομένα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοκακία: Τους μισθούς σου τους αφαίρεσες; Γιατί άπαξ και το φτιάξεις δεν χρειάζεσαι πλέον!

ΟΚ,οκ, πλάκα κάνω, μέχρι να ανέβουν όλα στο cloud δεν κινδυνεύεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοκακία: Τους μισθούς σου τους αφαίρεσες; Γιατί άπαξ και το φτιάξεις δεν χρειάζεσαι πλέον!

ΟΚ,οκ, πλάκα κάνω, μέχρι να ανέβουν όλα στο cloud δεν κινδυνεύεις...

 

Εαν η χρησιμότητα μου περιοριζόταν μόνο σε κάτι τέτοιο είχα παραιτηθεί προ πολλού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, πλάκα κάνω! Ωστόσο, αυτό που λέω για τα μισθολογικά κόστη αν και μπορεί να μην έχει (και εύχομαι να μην έχει) νόημα στην περίπτωσή σου, σε άλλες περιπτώσεις έχει. Όπερ σημαίνει χρειάζεται μια πολύ καλή ανάλυση για τα κόστη και μάλιστα, το "έχει/δεν έχει νόημα" αλλάζει από τον έναν στον άλλον.

Συμπερασματικά, για να αποφασίσεις αν σε συμφέρει ή όχι, ειδικά σε περιπτώσεις που οι δύο λύσεις έχουν παραπλήσια κόστη, θα πρέπει να γνωρίζεις το Total Cost of Ownership για την κάθε λύση. Το TCO δεν είναι κάτι που υπολογίζεται εύκολα καθώς θα πρέπει να έχεις υπόψην όλα τα κόστη, κρυφά και φανερά. Αν βάλεις στις μηχανές αναζήτησης "Exchange TCO" θα βρεις πολλά refs και μέσα σε αυτά, αυτό: http://www.infotech.com/research/exchange-2010-total-cost-of-ownership-calculator

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε τα μάτια σας και welcome στην ελληνική πραγματικότητα, 20κ για e-mail? Ειτε cloud είτε όχι? Θέλω να είμαι μπροστά όταν θα το πείτε! στον πελάτη!!! Εγώ πάλι λέω πως 20κ είναι το 90 τις εκατό της συνολικής μηχανογράφησης επιχειρήσεων,απο το 1996 εώς σήμερα άμα βάλεις κάτω τα τιμολόγια αγοράς. Εδώ πέρνουν Stock pc P4 478 με 512 Ram για τιμολόγηση και έχουν servers 2 γενιές πίσω με sbs 2003 και sp1....

Link to comment
Share on other sites

giotis, δεν είναι όλοι οι πελάτες ίδιοι, ούτε όλες οι εταιρείες απευθύνονται στους ίδιους πελάτες. Μπορεί για εταιρείες <100 ατόμων να φαίνονται πολλά τα 20K, αλλά υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες που έχουν >100 υπαλλήλους. Το email είναι η πιο critical εφαρμογή μίας εταιρείας. Άνετα τα δίνουν τα 20k.

Link to comment
Share on other sites

Απλά, χωρίς παρεξήγηση δεν εννοούσα κάτι για την δουλειά που κάνετε ούτε για τους πελάτες σας ,αλλά δειτε το με 2 απλά παραδείγματα για να παιξω τον δικηγόρο του διαβόλου. 1ον,o billystsik σε προηγούμενο ποστ του σε ερώτηση για τον Hyperv πήρε έναν 350 G6 απο την εταιρεία του για να σηκώσει όλα την μηχανογράφηση server-wise αξίας άντε 8 χιλιάδων euro. Εφάπαξ. Σε περίοδο ισχνών αγελάδων δύσκολα κάποιος θα πληρώσει 20κ για το E-mail όταν χρειάζετε να απολύσει ή να κάνει μειώσεις μισθών. και 2ον, υπάρχει σοβαρότατος ανταγωνισμός και μάλιστα στην ελληνική πραγματικότητα,το "cloud" παίζει ήδη ,απο τότε που ο bussiness man έκανε την σελίδα του στον ξάδερφο του μπατζανάκη του κουνιάδου του ο οποίος του έδωσε και 5 mail accounts έτσι να έχει, και τα κάνει host στην Αγγλία(σσ:στο υπόγειο σε ένα Core i7 με raid και mdaemon) ή ακόμη χειρότερα τα έχει όλα στον ΟΤΕ και ο προηγούμενος μηχανογράφος "τα έκανε όλα να δουλέυουν άψογα" ,οπότε ποιος ο λόγος. Και μάλιστα έχω παραδείγματα από πρόσφατες προσφορές αξίας 5200 euro για ένα ML proliant ένα sbs και 20 cals σε εταιρεία που είχε θέμα με τα e-mail και κάνει 20 εκατομμύρια τζίρο που τους φάνηκε εξωπραγματική! και ξαναλέω έτσι no offence , δεν νομίζω να κάνετε τέτοια πώληση

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λες έγινε.

Μαζί με τον G6, SQL & WS 08 EE φτάσαμε στα 20 και.

Το μεγάλο θέμα είναι οτι εγώ απο την μεριά μου οφείλω στην εταιρία να βρω την καλύτερη λύση για την συγκεκριμένη εταιρία.

Η καλύτερη λύση δεν είναι απαραίτητα η ακριβότερη.

Για εμένα η καλύτερη λύση είναι αυτή που θα λύσει το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω και φυσικά είναι και υλοποιήσιμη από άποψη κόστους.

Αυτό συζητάμε εδώ μετά από ένα έναυσμα που δόθηκε εχτές σχετικά με το cloud.

Αφού καταλήξουμε στο τι είναι τελικά το ποιο βιώσιμο, την απόφαση και την ευθύνη θα την έχει αυτός που θα πληρώσει. 

Το θέμα είναι να βρούμε πως θα κάνουμε την δουλειά μας με το λιγότερο κόστος.

Αυτη ειναι η αποστολή μας. Οχι να το παίξουμε σύμβουλοι με την λύση τον 60 χιλιάδων ευρώ.  

Εαν μετά από όλη την συζήτηση καταλήξουμε στα π.χ. 20 χιλιάρικα Αυτό θα προτείνω.

Μπορεί όμως να βρεθεί και μια λύση που να κάνει 5 χιλιάρικα ! Δεν ξερω εάν θα προχωρήσουμε ακόμα και τότε.

Η απόφαση δεν θα είναι δικιά μου. Συζήτηση κάνουμε.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτά που λέτε...

Δεν διαφωνώ με κανένα σας,κάπως έτσι είναι τα πράγματα στην Ελληνική πραγματικότητα.Αλλά μέσα σε όλα αυτά υπάρχει κάτι το οποίο με βασανίζει τα τελευταία 3 χρόνια της ζωής μου..Άραγε τι τελικά είναι καλύτερο? On premises?Cloud?MS Cloud?Partner Cloud? Private Cloud? βλέπε νέες ορολογίες Iaas, PaaS, SaaS...

Τι τελικά ταιριάζει στην Ελληνική πραγματικότητα? Αξίζει?

Είναι δύσκολο να απαντηθούν όλα αυτά με ένα ναι η ένα οχι.

Έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά δεν μπορώ να πώ κάτι ακόμα... [:#]

Εν πάση περιπτώση, πρέπει να υπολογίζουμε και στην την ψυχική μας υγεία..Δεν είμαστε όλοι guru και έχουμε specialization σε όλες τις πλατφόρμες που μπορεί να βρίσκονται εγκατεστημένες σε μια επιχείριση. Ένας για όλα αυτά απλά ΔΕΝ φτάνει, πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα εάν ο κάθε admin είχε να κάνει με καθαρά admin εργασίες, και όχι με τις ίδιες τις σουίτες...βλ. στείσε,παραμετροποίησε, διαχείριση, troubleshooting,monitoring, analyzing, sizing, και έκει και άλλα απο πίσω, COS,SLA,ROI, είναι όλα λίγο χαοτικά..και απλά φανταστείτε ότι όλα αυτά είναι ξεχωριστά για κάθε suite, όπως Exchange Server, Active Directory, Security, Virtualization, System Center, Backup.. (Μπορώ να γράφω και άλλα μέχρι το πρωί..)

Πιστεύω να καταλάβαίνουμε όλοι για πιο πράγμα μιλάω..Για μένα μια είναι η λύση για να μπορούμε να κοιμόμαστε και εμείς ήσυχοι τα βράδια, και όχι να σκεφτόμαστε άν αυτό το check box που πατήσαμε δεν λαμβάνει mail η εταιρία ή απλά κανείς δεν θα κάνει log on αύριο το πρωί... Διαχείριση Υπηρεσίας και όχι Εξοπλισμού-Ιnfrastructure...Θέλουμε να δουλεύουν όλα,και εμείς απλά να είμαστε σίγουροι πως θα συνεχίσουν και θα εργαζόνται όλα..

Σκοπός μας τότε δεν θα είναι να κάνουμε τους πυροσβέστες αλλά να γίνουμε σύμβουλοι πληροφορικής και διαχειριστές υπηρεσιών, όπου όλοι θα συνεχίζουν να ζουν καλά και εμείς καλύτερα.. ΙΤ as a Service λοιπόν?

Ένα υβριδικό μοντέλο τέτοιου τύπου πιστεύω πως θα ταίριαζε στην Ελληνική επιχείριση...

V

 

Link to comment
Share on other sites

ΙΤ as a Service.

Ωραίους προβληματισμούς θέτεις Βαγγέλη αλλά δεν νομίζω οτι μπορούν να απαντηθούν άπλα.

Να συμπληρώσω και εγώ σε αυτά που λες ότι για την Ελληνική (και σε μεγάλο ποσοστό την ευρωπαϊκή) αγορά έχουμε και το "περίεργο" δεδομένο

με τα μεγέθη των εταιριών που δεν κυμαίνονται σε επίπεδα οργανισμού αλλά σε μικρότερες - μεσαίες επιχειρήσεις.

ΔΥΣΤΥΧΟΣ η ευτυχώς σε επίπεδο μηχανογραφικών αναγκών πλησιάζουν πολύ τις απαιτήσεις enterprise επιπέδου.

 

Εκεί καλούμαστε εμείς να ζυγίσουμε το τι είναι καλύτερο-ακριβότερο σαν λύση σε σχέσει με κάτι που κοστίζει λιγότερο .

Το θέμα είναι αυτό που κοστίζει λιγότερο κατά πόσο "χειρότερο" είναι σε σχέση με την ακριβή λύση.

Π.χ. στο παράδειγμα μου εγώ δεν χρειάζομαι 25GB σε όλα τα mail box, θέλω από την άλλη το 99,9% availability.

Οπότε μιλάμε ναι μεν για cloud based υπηρεσία για να "μπορούμε να κοιμόμαστε και εμείς ήσυχοι τα βράδια"

αλλά αυτή η υπηρεσία θα πρέπει να είναι αρκετά ευκίνητη ώστε να γίνετε tailor στην ανάγκη και δυνατότητα του κάθε πελάτη.

 

Τώρα να ξανά ρωτήσω λίγο το εάν μπορώ να συνεχίσω να έχω τον mail server που έχω

KAI οι χρήστες που πραγματικά το έχουν ανάγκη να παίξουν με Exchange online  ?

ΟΙ μη crucial χρηστές να συνεχίσουν να παίζουν με Pop3 και τοπική αποθήκευση των mail τους

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις τοτε να πας σε μια Hybrid Λύση, ενα box Exchange 2010 On premises Και εκει να έχεις τους not critical users με μικρο availability (1 box ειναι) και τους critical users στο cloud.

απο πλευράς κοστους δεν ξερω πως βγένει αλλα ισως να ειναι λιγότερο απο το να τους πας όλους στο cloud. Αλλα απο πλευρας διαχειρησης εμενα δεν μου αρέσει γιατι ο αλλος εχει τα mail στον υπολογιστή του και θα έχεις μετα αρκετο pc support και χάνεις και flexibility (να παει να κατσει σε ενα PC διπλα σε ωρα αναγκης να δουλέψει) σκέψου το οσο πιο σφαιρικα μπορείς, δες και το κοστος γιατι πλεον στην Ελλαδα ειναι ο νο1 παράγοντας και αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...