Jump to content

P2V Windows Server 2000


Mr.Jay
 Share

Recommended Posts

Εχω ενα Windows Server 2000 instance το οποιο προοριζεται για αποσυρση - αρχειοθετηση και σε πρωτη φαση λεω να το στησω σε μια "εικονικη μηχανη".

Το θεμα εχει ως εξης:

 

Το P2V tool εγγενως δεν υποστηριζεται στα 2000 ελεω VSS.Υποστηριζειται ομως offline convertion ...αν διαθετεις SCVMM.Που ομως τετοιες εποχες να κανεις ονειρα για System Center εργαλεια :-)

Σχετικα εδω.

 

Η σκεψη μου ειναι να παρω το image μεσα απο το δικτυο, online ο 2000, αθορυβα και αποτελεσματικα. :-)

Για Physical imaging παλι υπαρχει μια δυσκολια αφου ο server ειναι εγκατεστημενος πανω σε RAID 5 array.

 

Οποια ιδεα-προταση ευπροσδεκτη.Τhird party tools αποδεκτα.

 

Ευχαριστω.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Mr.Jay.

θα προτείνω μία λύση, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη αλλά μου φένεται εύκολη για να ξεμπερδεύεις με αυτό που θέλεις να κάνεις.

 

Αφού μιλάς για virtual machines, φαντάζομαι έχεις στημένο κάπου έναν 2008 Server, με εγκατεστημένο το ρόλο του hyper-v ή κάποιον Hyper-V core.

 

Προτείνω:

1. Να δημιουργήσεις ένα καινούργιο virtual machine.

2. Σε αυτό, να εγκαταστήσεις έναν 2008 R2 Server.

3. Να κατεβάσεις τον SCVMM από την Microsoft, διατίθεται για trial 180 ημέρες (εδώ).

4. Εγκατέστησέ τον στο καινούργιο virtual machine.

5. Κάνε το P2V offline.

6. Διαγραφή του virtual machine που δημιούργησες.

 

Αυτά. Νομίζω ότι η παραπάνω λύση και δουλεύει και είναι σχετικά εύκολη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα spare μηχανημα δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη αλλα ας πουμε οτι δημιουργω ενα...

 

 

 

Εγκαθιστω Win 2008R2 & Hyper-V Role

 

Εγκαθιστω SCVMM (evaluation).

 

Παιρνω το .vhd μου offline

 

Ξαναστηνω το physical server που συζηταμε με 2008R2, σηκωνω Hyper-V και ανεβαζω το .vhd

 

 

 

Ειναι ενας τροπος (μπαινει στα υπ' οψιν) απλα θα μου φαει ολο το πρωινο, στηνε , ξεστηνε [H][:D]

 

 

 

Mηπως υπαρχει απ' ευθειας τροπος ωστε να χρησιμοποιησω την υπαρχουσα υποδομη μου και να παρω το image μεσα απο το δικτυο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mr Jay υπάρχει , και είναι  το Disk2VHD. Το απλούστερο προγραμματάκι εικονικοποίησης !

Αν όμως δεν κάνει τίποτα αυτό  υπάρχει λύση που δούλεψε για μένα (που τότε δεν ηξερα αν υπάρχει  το tool), μα δεν "έρχεται" απο την Μαμα. Είναι το vmware converter το οποίο εγκαθίσταται σαν πρόγραμμα στον 2000 κα μετά από ίσως ένα reboot (αν δεν εχεις sp4), είναι έτοιμο για P2V . Το πρόβλημά του  είναι πως το κάνει .vmdk. Οπότε μετά θές και το vmdk 2 vhd οπότε θες και τον 2πλάσιο χωρο στο δισκο του ΗΥ που θα γινει το conversion. ακόμη και με την  τελευταια μακροσυρτη  εκδοχη , γινεται συγκριτικα συντομα και αξιοπιστα.

 

Link to comment
Share on other sites

Mr Jay υπάρχει , και είναι  το Disk2VHD. Το απλούστερο προγραμματάκι εικονικοποίησης !

Δυστυχώς το Disk2VHD δεν μπορεί να δουλέψει με τα Windows 2000 γιατί χρησιμοποιεί VSS που υποστηρίζονται από τoν Windows Server 2003 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Mr. Jay,

δεν χρειάζεται να στήσεις το μηχάνημά σου 2 φορές.

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο mart παραπάνω στο μηχάνημα που έχεις κάνεις τα εξής

Εγκατάσταση Windows Server 2008 R2 και Hyper-V role

Δημιουργείς ένα virtual machine με Windows Server 2008 R2 και εγκαθιστάς σε αυτό τον trial SCVMM 2008 R2

Προσθέτεις τον φυσικό σου server με τα Windows Server 2008 R2 στους Hosts μέσα στον SCVMM 2008 R2 - agent installation

Κάνεις offline P2V τον Windows Server 2000 με target τον φυσικό Windows Server 2008 R2.

Αφού βεβαιωθείς ότι όλα πήγαν καλά με το P2V conversion και ο Windows Server 2000 δουλεύει κανονικά σαν virtual machine, βγάζεις τον host agent από τον SCVMM 2008 R2 (Μην αφήνουμε σκουπιδάκια...[;)]), κάνεις απεκατάσταση του SCVMM 2008 R2 trial και σβήνεις και το virtual machine που τον είχες στήσει.

Εάν πάλι νομίζεις ότι αυτή η διαδικασία είναι περίπλοκη ή χρονοβόρα (που ΔΕΝ θα το έλεγα) ρίξε μια ματιά και σε αυτή τη συζήτηση επί του θέματος μήπως σε βολέψει κάποια από τις λύσεις που προτείνονται.

Πάντως σου προτείνω να δοκιμάσεις τον SCVMM 2008 R2- είναι καταπληκτικό εργαλείο και αν έχεις χώρο στον server σου, κράτησέ το και πειραματήσου με αυτό για 180 μέρες. Θα με θυμηθείς!! [:)]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απολογουμαι μαλλον δεν ημουν οσο κατατοπιστικος χρειαζοταν.

 

- Εχω

ενα μηχανημα το οποιο ειναι production και δεν εχω περιθωρια να κανω

πειραματα.Αφηστε που

μου εβγαλε το λαδι να το φερω στα ισια του. [:P]

- Εχω το παλιο

μηχανακι το οποιο εχει επανω windows Server 2000 SP4.Αυτο αφου γινει VM,

προοριζεται για 2008R2 replica DC.

 

- Αλλο μηχανακι δεν υπαρχει αλλα ...αναγκα και θεοι πειθονται.

 

Λυση 1 (SCVMM):

Ξεκινωντας απο τα software requirements Windows Server 2008R2 με

Hyper-V, IIS, WinRM & WAIK εγκατεστημενα.Συν οτι ολα αυτα

χρειαζονται και ενα PCακι οποτε συν το χρονο για λιγο

"κατσαβιδι".Υπολογιζω στη καλυτερη ενα full πρωινο.

 

Λυση 2 ("ghost" image): Για να ειμαι ειλικρινης ηλπιζα σε μια λυση τυπου ThanosZ, δηλαδη offline local image και μετα restore σε VM, αλλα πηγαινοντας στην σελιδα του πηρα την κρυαδα.Τα 2000 δεν ειναι μεσα στα supported source image formats.To conversion ειναι case αλλα οχι major.

 

Λογικα θα κοιταξω λιγο καλυτερα ...στη κατευθυνση της 2η λυσης, αλλα αν δεν βρω κατι αξιοπιστο τοτε θα καταληξω στο 1ο σεναριο, οχι τιποτα αλλο αλλα μου κινησατε και την περιεργεια με το SCVMM.[H]

 

Ενα ωραιο προϊον για την δουλεια που χρειαζομαι (ομως ξεφευγει απο την virtualized πρακτικη) ειναι και αυτο.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Mr Jay , το vmware converter το κανει κατευθειαν virtual το μηχανημα. Το "προβλημα" δημιουργείται γιατι το θελαμε vhd-άτο. Και επειδη ξεχασα το σημαντικοτερο και ζητω συγγνωμη, μετα το cοnversion επρεπε να κανω στον δικό μου μαθουσαλα και  repair installation. Επαιξε ομως.

Με acronis εχει τη δυνατοτητα να υπάρξει σαν εικονα. Ισως out of the box ισως και  με ένα repair installation. Και παλι ομως θα μετρησεις χρονο για image & conversion.

Αυτα και παλι σορρυ για την μεγιστη παραλειψη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

- Εχω

ενα μηχανημα το οποιο ειναι production και δεν εχω περιθωρια να κανω

πειραματα.Αφηστε που

μου εβγαλε το λαδι να το φερω στα ισια του. [:P]

- Εχω το παλιο

μηχανακι το οποιο εχει επανω windows Server 2000 SP4.Αυτο αφου γινει VM,

προοριζεται για 2008R2 replica DC.

 

- Αλλο μηχανακι δεν υπαρχει αλλα ...αναγκα και θεοι πειθονται.

 

Καλημέρα,

για να κάνεις την δουλειά σου, με την λύση 1 SCVMM, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα "καλό" laptop ή PC.

Δες τα requirements που χρειάζονται τόσο για την εγκατάσταση του Windows 2008 Server R2, καθώς επίσης και για τον Hyper-V role.

Μπορείς να κατεβάσεις και το Securable για να τσεκάρεις τον υπολογιστή που πρόκειται να εγκαταστήσεις τον Win2k8Srv, αν έχει τον κατάλληλο επεξεργαστή.

Αν είσαι εντάξει μέχρι εδώ, χώρισε ένα partition και εγκατέστησε τον Win2k8Srv. Ακολούθησε τα βήματα, όπως αναφέραμε και πιο πάνω.

 

Σημ. σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται καν να δημιουργήσεις virtual machine για να εγκαταστάσεις τον SCVMM. Εγκατέστησέ τον κατευθείαν πάνω στον Win2k8Svr.

Επίσης πρόσεχε μετά την εγκατάσταση του Win2k8Srv σε laptop ή PC με Win7 μπορεί να μην μπορείς να bootάρεις σε Win7. Θα πρέπει να κάνεις startup repair. Δεν θέλω να σε τρομάξω, είναι απλή η διαδικασία.

Εάν φτάσεις μέχρι εκεί και χρειαστείς βοήθεια, ευχαρίστως,

Αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

ThanosZ και MichalisCorsa: εκανα ενα τεστ σε VMs με το Citrix XenConvert (latest release 2.3, περισοτερα εδω).

 

- Εχει prerequirement για να εγκατασταθει το .Net Framework 2 SP2.Ομως αν πας στη σελιδα της Microsoft για να το κατεβασεις, λεει supported OS 2003/XP or higher.Παρ' ολα αυτα εγκαθισταται και στα Windows Server 2000, χωρις κανενα προβλημα.Μαλιστα δεχεται και ενημερωσεις.

 

- Οταν τρεχεις το installation του XenConvert παιρνεις μηνυμα για deprecated σαν εφαρμογη στα Windows 2000.Ο τολμων (και εδω) νικα.

  Εγκαθισταται, λειτουργει και παραγει αποτελεσμα, αψογα.

- Το VHD εγινε mount σε Oracle VirtualBox και "σηκωθηκε" μια χαρα χωρις το παραμικρο θεμα.

 

Συνοπτικα με εντυπωσιασε θετικα.Ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θελω, διατηρω ομως μια επιφυλαξη γιατι ειναι διαφορετικα τα δεδομενα σε physical hardware (κυριως για τον RAID controller).

 

Mart: δεν ειναι καθολου δυσκολο το εχω κανει παλιοτερα στο επιτραπεζιο αφου χρειαζομουν ντε και καλα Hyper-V.Για τον επεξεργαστη ενεργοποιεις το VT-d στο BIOS (απο i5 και πανω σε INTEL).Δημιουργεις το partition εξ΄αρχης μεσα απο το Disk Management των Windows 7, κανοντας shrink τον χωρο που χρειαζεσαι.Προσωπικα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα στο startup και ειχα dual boot κανονικα.

 

(Ειναι πολυ πιθανο να κανω test λιγο πιο μετα σε VMακια τον SCVMM αφου τα εχω ολα ετοιμα. [H])

*Ακυρο αυτο πηρα φορα με τα VMs, lol

 

Ευχαριστω και παλι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα image με το Xenconvert απο το φυσικο μηχανημα.

 

 

 

Περιγραφω τη διαδικασια αναλυτικα για οσους το χρειαστουν:

 

 

 

  1. Εγκατασταση .NET Framework 2 SP2 και ακολουθως το XenConvert
  2. Εκκινηση του XenConvert καθορισμος δισκου, τοποθεσιας, κτλπ
  3. Αν βγαλει σφαλμα ειτε για το minimum paging size ή για το maximum registry size τα προσαρμοζουμε αναλογα απο System/Advanced/Performance Options/Virtual Memory  (σ' εμενα χρειαστηκε να δημιουργησω χωρο τοσο για το swap οσο και για το registry).
  4. Η διαδικασια ολοκληρωνεται κανονικα και παιρνουμε στη τοποθεσια που δηλωσαμε δυο αρχεια ενα με καταληξη .pvp και ενα .vhd
  5. Κανουμε mount το .vhd στην εφαρμογη Virtualization - προσωπικα χρησιμοποιησα Virtualbox της ORACLE αλλα φανταζομαι δεν εχει διαφορα και στις αλλες.
  6. Στο πρωτο boot το πιθανοτερο να μην εκκιινησει ο "server" μας ή να δουμε μια ωραια μπλε οθονη - φυσιολογικο αφου αλλη υποδομη storage αναζητα και σε αλλη ειναι τοποθετημενο πλεον (πχ εμενα ηταν σε ενα RAID SCSI controller ).
  7. Θα χρειαστει να κανουμε ενα repair installation με την βοηθεια του CD των Windows 2000
  8. Ξεκιναμε απο το CD και στο πρωτο prompt για Installation ή Repair επιλεγουμε Installation.
  9. Παταμε F8 και στη συνεχεια αφου δει οτι εχουμε partition με εγκατεστημενα Windows Server 2000 μας ξαναρωτα για Repair.Τοτε επιλεγουμε να κανει Repair.
  10. Ξεκινα φαινομενικα μια διαδικασια ιδια με την εγκατασταση, πιθανο εκει να ζητησει drivers για storage controller, mouse, keyboard κτλπ
  11. Σε ολα τα prompts παταμε cancel ή O.Κ (πχ για Regional Settings) καθως οι μεν drivers περιεχονται στα additions της εκαστοτε πλατφορμας τα δε Regional Settings ειναι ηδη σεταρισμενα οπως θα δουμε οταν αποκαταστησουμε το "server" μας
  12. Ολοκληρωνεται το "setup", δινουμε επανεκινηση και λογικα επειτα απο λιγη ωρα, ειμαστε σε logon prompt

  13. Αφου εκκινησουμε τον Virtual πλεον "server" εγκαθιστουμε τα additions και ειμαστε ετοιμοι.

Ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια και τις ιδεες σας - task completed. [:)]

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...