Jump to content

Exchange 2010 public folders are corrupt.


bmixos
 Share

Recommended Posts

Γεια σας,

Το πρόβλημα μου έχει ως εξής:Κοίταξα τα backup (Symantec backup exec) και είδα στα errors ότι δεν μπορεί να πάρει backup τα public folders (Exchange 2010) γιατ'ι είναι corrupt.Δοκίμασα και με άλλο τρόπο να τα πάρω αλλά χωρίς επιτυχία.Το καλό σ'όλη την υπόθεση είναι ότι παίζουν μέχρι στιγμής.Αυτό που χρειάζομαι είναι το πως μπορώ να κάνω repair τα public folders ώστε να τα πάρω backup.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα πιο ωραίο από μία corrupted database [:)] .Aνοίγεις Exchange Management Shell και αυτό που θα χρειαστείς είναι το εξής:

New-PublicFolderDatabaseRepairRequest
-Database <DatabaseIdParameter> -CorruptionType
<PublicFolderDatabaseCorruptionType[]> [-Confirm
[<SwitchParameter>]] [-DetectOnly <SwitchParameter>]
[-DomainController <Fqdn>] [-WhatIf [<SwitchParameter>]].

Συμπληρώνοντας αντίστοιχα τα πεδία που θέλεις.

Χρήσιμα επίσης είναι τα: New-PublicFolderDatabaseRepairRequest -Database <DatabaseIdParameter> -CorruptionType ReplState -DetectOnly και Get-help New-PublicFolderDatabaseRepairRequest -examples.

Την πρόοδο και τα αποτελέσματα θα τα δεις απο τον Event Viewer:

  • 10047 A mailbox-level repair request started
  • 10064 A Public Folder repair request started
  • 10048 The repair request successfully completed.
  • 10050 The mailbox repair request task skipped a mailbox .
  • 10059 A database-level repair request started.
  • 10062 Corruption was detected.
Κάντο και ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα.



Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Δοκίμασε να τρέξεις την εντολή Public folder repair request και ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα.

New-PublicFolderDatabaseRepairRequest -Database PFDB01 -CorruptionType ReplState

 

Περισσότερες Πληροφορίες:

·         New-PublicFolderDatabaseRepairRequest

·         Create a Public Folder Database Repair Request

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τον Event Viewer σου πριν τρέξεις οτιδήποτε . Λογικά θα σου έχει βγάλει κάπου 10062 ( Corruption Detected ) και επίσης αν έχεις κάπου 1018 γιατί αλλάζει ο τρόπος αντιμετώπισης.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση σας.Επιδή όμως πρόσφατα έχω αρχίσει με τον Exchange από ότι κατάλαβα κάνω 1)dismount τα PF και 2)απο το shell κάνω run την εντολή New-PublicFolderDatabaseRepairRequest -Database PFDB01 -CorruptionType ReplState

όπου στο πεδίο database PFDB01 θα γραψω database PF'όνομα βάσης μου',σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Όχι . Πρώτα θα δεις τον Event Viewer για αναφορές με Error 10062 και 1018. Αν υπάρχει 1018 αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Δες το και ενημέρωσε μας για να προχωρήσουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είδες error 1018 τότε τα πράγματα αλλάζουν.. Έχεις 2 επιλογές : 1) Κάνεις restore το τελευταίο Backup και κάνεις replay τα logs. 2) Χρησιμοποιείς το eseutil χάνοντας κάποια ( απροσδιόριστο πόσα ) δεδομένα. Με τον πρώτο τρόπο δεν χάνεις δεδομένα αρκεί να έχεις κάποιο valid backup όσο πιο πρόσφατο γίνεται.

 

 

Άλλα επειδή δεν μπορώ να μην δεν ρωτήσω.. όταν λες δοκίμασες με άλλο τρόπο να πάρεις backup τι ακριβώς εννοείς??

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με άλλο πρόγραμμα.

Επίσης όπως θα έχεις/ετε καταλάβει είμαι καινούριος με τον Exchange και έπεσα κατευθείαν στα βαθειά γι' αυτό μη σας φανούν περίεργες οι ερωτήσεις μου.1)Πως μπορώ να δω τι πρόβλημα ακριβώς έχει η DB των public folders , 2)Πως συντάσσεται το eseutil στην περιπτωσή μου; και 3)Αφού τρέξω το eseutil και χάσω κάποια δεδομένα, μπορώ να τα ρίξω πίσω από το πιο πρόσφατο (επιτυχημένο) backup των PF που έχω;Μιλάω μόνο για τα συγκεκριμένα data των public folders που χάθηκαν.

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

1)Πως μπορώ να δω τι πρόβλημα ακριβώς έχει η DB των public folders<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Μπορείς να ελέγξεις το status της DB των public folders, εκτελώντας την ακόλουθη εντολή μέσω CMD:

 

eseutil /mh c:\exchsrvr\mdbdata\pub.edb

 

eseutil /mh check the consistency of the public and private information stores.

 

2)Πως συντάσσεται το eseutil στην περίπτωση μου;

 

CMDàeseutil /p "<driver>:\program files\exchsrvr\mdbdata\pub1.edb"

 

3)Αφού τρέξω το eseutil και χάσω κάποια δεδομένα, μπορώ να τα ρίξω πίσω από το πιο πρόσφατο (επιτυχημένο) backup των PF που έχω;

 

Αρκεί όπως είπες να είναι (επιτυχημένο) καθαρό backup των PF για να το κάνεις restore.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ.Μόλις το δοκιμάσω θα ενημερώσω για τα αποτέλεσματα και ελπίζω να είναι θετικά.

Επίσης κάποια πρόταση για βιβλίο Exchange 2010 αλλά που να καταλαβαίνω και τι λέει διότι αρχάριος και αν γίνεται να περιέχει και troubleshooting?

Link to comment
Share on other sites

Ένα βασικό βιβλίο για τον Exchange 2010 :
http://www.microsoft.com/learning/en/us/Books.aspx?Id=14055&locale=en-us <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Documentation, άρθρα και πολλά άλλα:

Exchange Server 2010
http://technet.microsoft.com/en-ca/library/bb124558.aspx [;)]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...