Jump to content

OLE DB provider "SQLNCLI10" for linked server "www.xxxxx.gr" was unable to begin a distributed transaction


amanatio
 Share

Recommended Posts

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ:

 

Έχω υλοποιήσει κατά καιρούς πολλές συνδέσεις sql server (linked server) σε διάφορες εκδόσεις του Microsoft SQL Server χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτή τη φορά όμως έχω πραγματικά κολήσει.

 

Το σενάριο έχει ως εξείς :

 

* Windows Server 2008R2 με SQL Server 2008R2 έχει linked servers σε διάφορα platforms που δουλεύουν όλοι μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

* Πρόσθεσα έναν νέο ο οποίος «δείχνει» σε Windows Server 2008R2 με SQL Server 2008R2 που βρίσκεται hosted σε hyper-v platform στο εξωτερικό.

 

Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο dcom αλλά δεν λέει να παίξει με τίποτα:

 

 

OLE DB provider "SQLNCLI10" for linked server "www.xxxx.gr" returned message "No transaction is active.".

Msg 7391, Level 16, State 2, Line 3

The operation could not be performed because OLE DB provider "SQLNCLI10" for linked server "www.xxxxx.gr" was unable to begin a distributed transaction.

 

Υπάρχει κανένα γνωστό θέμα με συνδιασμό R2 και hyper-v; Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι…

 

Link to comment
Share on other sites

Το firewall των windows είναι down και οι engineers της εταιρίας hosting ορκίζονται οτι δεν υπάρχει hardware firewall από μπροστά. Πάντως και εγώ πιστεύω οτι το πρόβλημα βρίσκεται στο networking layer μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...