Jump to content

Windows 2003 GPO Problem


Vader
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους....

Είμαι καινούργιος χρήστης και έχω το εξής πρόβλημα:

 

Σε

Windows 2003 server έχω φτιάξει δύο πολιτικές..για

διάφορα...πράγματα..Εχω φτιάξει και μια τρίτη που θέλω να αναιρεί

κάποια πράγματα που οι άλλες δύο θέτουν σε κάποιους χρήστες..Το θέμα

είναι ενώ την φτιάχνω σωστά..ο σερβερ ο client pc δεν την διαβάζει η

δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει ...

 

Καμιά ιδέα..? Δεν μπορύν δύο πολιτικές να πειράζουν το ίδιο πράγμα..? Π.χ τα proxy settings του ΙΕ..?

 

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ποια πολιτική τελικά εφαρμόζεται στον υπολογιστή (ή ποιο σύνολο πολιτικών), μπορείς να τρέξεις το εργαλείο gpresult (command-line) ή το RSOP (mmc console). Από εκεί θα καταλάβεις τελικά που βρίσκεται το λάθος. Μπορείς να δεις περισσότερες λεπτομέρειες, σε αυτό το άρθρο του γνωστού Daniel Petri (προς το τέλος του): http://www.petri.co.il/working_with_group_policy.htm.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό το εργαλείο το ξέρω......

 

Βασικά εχω κάνει το εξής: Εχω ένα GPO που απαγορεύει να εκτελούνται κάποια προγράμματα....Μετά απο αυτό για κάποια μηχανήματα θέλω να παίρνουν ένα polixy που να αναιρεί αυτο το προηγούμενο....Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν το παίρνει το μηχάνημα....

 

Ερωτηση ..Δεν μπορώ να ρυθμίσω από δύο GPO  το ίδιο setting  και αναλογα με το user name να παίρνει ή όχι το δεύτερο ..?

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αυτά τα μηχανήματα που λες μπορείς να τα μεταφέρεις σε άλλο OU και εκεί να θέσεις τις πολιτικές που θέλεις για αυτά. Φυσικά μπορείς να κάνεις το αντίστροφο. Να μεταφέρεις σε OU τα μηχανήματα που θες να περιορίσεις και να επιβάλλεις εκεί την αυστηρή πολιτική και όχι σε ολο το domain

Αν το πρόβλημα σου είναι η per user εφαρμογή της πολιτικής, αυτο λέγεται group policy filtering και είναι δυνατόν να γίνει αλλά η εφαρμογή του θέλει πολύπλοκες οδηγίες.

Τέλος τα εργαλεία που προτείνει ο Δημήτρης τα έτρεξες και τι είδες ? Δεν έχεις εντοπίσει το πρόβλημα? Εχεις υπόψη σου την ιεραρχία με την οποία επιβάλλοντια οι πολιτικές σε ένα domain γιατι πραγματικά ειναι πολύπλοκη οπότε μπορεί το πρόβλημα σου να είναι εκεί?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...