Jump to content

System Attendant wont start on a 2 node exchange 2003 cluster


panoramix7
 Share

Recommended Posts

Καλημερες,

 

εχω πρόβλημα με τον system attendant σε ενα cluster στημένο σε Windows 2003 με 2 nodes που τρεχουν Exchange 2003.

Ενω τα cluster services και στους 2 λειτουργούν, φέρνοντας online τα resources, Cluster IP address, Cluster Name, Disks, MSDTC, ΜΟΝΟ ο system attendant αρνειται πεισματικά να ανέβει.

 

Η μόνη αλλαγή που έγινε, είναι το account με το οποίο τρέχει το cluster service, στο οποίο έχουν δωθεί τα απαραίτητα (κατα την Microsoft) δικαιώματα και έχει δοκιμαστεί και σε άλλο cluster (επισης exchange) και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

 

Καθε φορά που πάω να φέρω online to Cluster Group εχω τα εξής μυνήματα στα Application Events:

Event ID 1010

MS Exchange System Attendant: Failed to start the service 'MSExchangeSA'.

 

Event ID 1003

MS Exchange System Attendant: Failed to bring the resource online.

 

EventID 1012

Exchange Information Store Instance ("CLUSTERNAME"): The RPC call to the service to take the resource offline failed.

 

Και αυτα στα system events:

Event ID 1069 Source Clussvc

Cluster resource 'MS Exchange System Attendant' in Resource Group 'Cluster Group' failed.

 

Εχω κάνει αρκετό troubleshooting, με οδηγίες της MS αλλα και απο αλλού χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα ας τη ρίξει προς τα εδω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είχα εγκατεστημένο Antivirus και ως μια απο τις λύσεις που προτείνονται το επεγκατέστησα αλλα δεν είδα φως...

 

Τελικά τη λύση τη βρήκα φτιάχνοντας ενα καινούργιο cluster group και μετέφερα εκει ολα τα resources απο το πρώτο.

 

Μολις μεταφέρθηκαν, ως δια μαγείας ανέβηκαν ολα τα resources αμέσως.....

 

Κουλό αλλα δούλεψε...

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη προσοχή με αυτο που έκανες γιατι δεν ξέρω αν θα αναγνωρίζει τωρα οτι έχει EVS σε αυτο το Group!!!!!

ο Μπακάλης ξαναχτυπα βλέπω.... [H]

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...