Jump to content

AG-System Center Essentials 2010...


agorts
 Share

Recommended Posts

Εγκατέστησα το System Center Essentials 2010 (σε ένα VM WinServer2008R2STD) για να το δοκιμάσω...

Τα PC που μπορώ να προσθέσω "Add New Computers and Devices" πρέπει να είναι υποχρεωτικά στο domain?

Προσπαθώ να βάλω ένα windows XP SP3 Eng x86 και αφού πατήσω το discover button μου αναφέρει ότι "no computers discovered"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια χαρά,

Αν και λίγο καθυστερημένα, σου απαντώ στην απορία σου, υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσεις Workgroup Clients στον SCE 2010 αλλά  χρειάζεται κάποιες επιπλέον εργασίες, μπορείς να τις διαβάσεις στο σχετικό documentation παρακάτω:

1) How to Prepare the Essentials Management Server to Manage Workgroup-Joined Computers

2) How to Install Agents on Workgroup-Joined Computers in Essentials

Link to comment
Share on other sites

Το System Center Essentials δείχνει να είναι έκδοση με περιορισμένες δυνατότητες...

Ποιο είναι το αντίστοιχο (full scale) προϊόν και ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους?

Αυτό που με απασχολεί είναι αν τελικά κάνει για τις ανάγκες μου...

Έχω καμιά 100στή clients και καμιά 10αριά servers (πάνω κάτω ανάλογα την εποχή)... Θα ήθελα να έχω reporting και alerts για την κατάσταση των clients-servers, να παρακολουθώ το status των μηχανημάτων (μπορώ και εκτυπωτών και άλλων δικτυακών συσκευών?) και να τα ενημερώνω... Μπορώ να κάνω ενημερώσεις και σε non-microsoft SW (πχ adobe, symantec, κλπ)?

Αν οι διαφορές τους είναι καθαρά θέμα μεγέθους και σαν λειτουργικότητα είναι το ίδιο, τότε μου κάνει μια χαρά ο SCE... αλλά αν είναι και λειτουργικές τότε θέλω να εξετάσω τις ουσιαστικές διαφορές τους ώστε να δω αν μου λείπει κάτι σημαντικό...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ agorts,

 τις διαφορές ανάμεσα στο System Center Essentials και τη σουίτα System Center μπορείς να τις βρεις στο ακόλουθο link:

http://www.microsoft.com/systemcenter/en/us/essentials/sce-compare-products.aspx

Επίσης ρίξε μία ματιά στο Datasheet από αυτό το link:  http://www.microsoft.com/systemcenter/en/us/essentials.aspx

Για το μέγεθος της εγκατάστασης σου, νομίζω ότι μια χαρά σου κάνει το System Center Essentials! [:)]

Link to comment
Share on other sites

Το System Center Essentials δείχνει να είναι έκδοση με περιορισμένες δυνατότητες...

Ποιο είναι το αντίστοιχο (full scale) προϊόν και ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους?

Αυτό που με απασχολεί είναι αν τελικά κάνει για τις ανάγκες μου...

Έχω καμιά 100στή clients και καμιά 10αριά servers (πάνω κάτω ανάλογα την εποχή)... Θα ήθελα να έχω reporting και alerts για την κατάσταση των clients-servers, να παρακολουθώ το status των μηχανημάτων (μπορώ και εκτυπωτών και άλλων δικτυακών συσκευών?) και να τα ενημερώνω... Μπορώ να κάνω ενημερώσεις και σε non-microsoft SW (πχ adobe, symantec, κλπ)?

Αν οι διαφορές τους είναι καθαρά θέμα μεγέθους και σαν λειτουργικότητα είναι το ίδιο, τότε μου κάνει μια χαρά ο SCE... αλλά αν είναι και λειτουργικές τότε θέλω να εξετάσω τις ουσιαστικές διαφορές τους ώστε να δω αν μου λείπει κάτι σημαντικό...

Ευχαριστώ

Σε καλύπτει κανονικότατα ο System Center Essentials 2010 Server για updates 3ων κατασκεύαστων υπάρχει το "System Center Updates Publisher 2011" (SCUP για συντομία), περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...