Jump to content

Πρόβλημα με την αποστολή mail προς το domain yahoo.com


g-int
 Share

Recommended Posts

Δεν βλεπω κατι διαφορετικο...Το μονο που μου μενει ειναι να δω τις ρυθμισεις στο router...εχει και αυτο πανω του καποιο soft firewall..καποια αλλη ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

 Aνεβαζω και μια καλή παράδοση σε Hotmail.com ..Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι ο smtp header εδω σε σχεση με τον Header στο yahoo.com? Μηπως μας οδηγει καπου αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Από το τrace για το yahoo φαίνεται πως χάνεται κάποιο frame γίνεται retrasmit 3 φορές και μετά στέλνει rst για να κλείσει τo connection αφού δεν έλαβε απάντηση.

Μάλλον κάτι με το router σου συμβαίνει όταν στέλνει fragments 1400+ στο yahoo. Επίσης τι φίλτρο χρησιμοποιείς; tcp.port==25 ? ή κάνεις follow tcp stream?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις tcp.port==25?

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον μιλάμε για blackhole router, στην ουσία έχει μικρότερο MTU και δεν ενημερώνει με ICMP (fragmentation

needed and DF set), αυτός είναι ο και λόγος που σε ρώτησα για το φίλτρο

που χρησιμοποίησες όταν μας έδειχνες τα traces γιατί αν δεν μιλάμε για

blackhole θα πρέπει να λάμβανες icmp που αν έχεις λάθος φίλτρο δε θα το

βλέπεις. Ο router τι mtu έχει στο lan?

How to Troubleshoot Black Hole Router Issues

Diagnoses and treatment of black hole routers

http://www.cisco.com/en/US/tech/tk827/tk369/technologies_white_paper09186a00800d6979.shtml

Δες το κομμάτι για το fragmentation - reassembly.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βρίσκω στο router σχετικά με packet size είναι wan mtu = 1400 αυτό πείραξα

wan mru (maximum receive unit) = 1500
και MSS - Maximum Segment Size =40-MTU
τα echo icmp είναι disable και φαντάζομαι για αυτό δεν τα βλέπαμε...

Για το Lan δεν βρίσκω αντίστοιχα μεγέθη...

Τωρα φανταζομαι με testing θα πρεπει να βρω την best timh για το ΜΤU σε σχεση με το yahoo.com 
KAI να ορισω το ιδιο MTU σε FW και Router για ΙΝ και OUT ??
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι άλλο είναι περίεργο πως ενώ προσπαθείς να στείλεις στο yahoo άρα ο mail server πρέπει να ξεκινήσει το connection δε φαίνεται αυτό. Για παράδειγμα στο http://autoexec.gr/forums/storage/23/32916/before_fw.gif το connection ξεκινάει από την 206.χ.χ. (yahoo) ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο. Το ίδιο αν θυμάμαι καλά συμβαίνει σε όλα τα traces που έχεις δείξει.

Μήπως έχει ξεχάσει/μπερδέψει κάτι;

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το βγάζει έτσι.. γιατί το follow tcp stream δεν το κάνω στο πρώτο σχετικό frame της κίνησης που με ενδιαφέρει , αλλά σε κάποιο σχετικό που αναγνωρίζω..δεν ξερω αν ειναι κατανοητό όπως το περιγράφω..Το δοκίμασα στο πρώτο και το έφερε σωστά.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ανεβάζω Unfiltered traffic......Av χρειαστεί ανεβάζω και την συνέχεια του traffic μέχρι την παράδοση . 

Το config  σε σχέση με το ΜΤU είναι από χθες 

FW  MTU LAN 1492  , MTU WAN 1400
Router MTU 1400, MRU 1500 και το MSS=MTU-40

Έχω μπερδευτεί  με τις MSS τιμές που βλέπω π.χ

FRAME 484 (FW-Router)  MSS= 1460 
FRAME 485 (Router-FW) MSS=1400 αυτό δεν θα έπρεπε να το έβλεπα 1360

Μήπως το MSS που αναγράφει στο WiresharK είναι το ΜΤU ??

Επίσης έλεγα μήπως με ping -l test size στο yahoo... Έβρισκα το μεγαλύτερο size όπου δεν έχω fragmentention και όριζα αυτό σαν το ιδανικό MTU size στο
Router-FW (με την λογική ότι με τα άλλα domain δεν θα έχω πρόβλημα αφού έπαιζα στα 1500 ΜΤU και παίζω και τώρα στα 1400) ????

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως φαίνεται τώρα, χάνεται ένα packet και μετά κλείνει το connection πολύ περίεργο για να είναι δικτυακό πρόβλημα.

Τo brightmail τι ακριβώς κάνει;

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχει να κανει με brightmail δεν εχει να κανει με την αποστολη του mail...ειναι πακετο απο αλλη κινηση . Παντως απο εχθες οπου αλλαξαμε το ΜΤU size τα mail παραδιδονται στην yahoo.com

Απλα θα ηθελα να προσδιορισω το καλυτερο ΜΤU size για ολη την αλυσιδα...υπαρχει καποιο προταση σε αυτο??
Το παρακτω ειναι καλη πρακτικη..

... με ping -l test size στο yahoo... Έβρισκα το μεγαλύτερο size όπου δεν έχω fragmentention και όριζα αυτό σαν το ιδανικό MTU size στο
Router-FW (με την λογική ότι με τα άλλα domain δεν θα έχω πρόβλημα αφού έπαιζα στα 1500 ΜΤU και παίζω και τώρα στα 1400) ????

Link to comment
Share on other sites

Όλα δείχνουν πως πρόκειται για blackhole router αλλά το περίεργο είναι γιατί το κάνει μόνο με το yahoo.

Προσωπικά χρησιμοποιώ και το mturoute για να βρίσκω το max mtu μιας διαδρομής.

http://www.elifulkerson.com/projects/mturoute.php

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και το path mtu discovery

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms817967.aspx

Πάντως γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις αν μειώσεις το mtu σε ~1400 όλα δουλεύουν μια χαρά γιατί αν πρόκειται για προβληματικό router και δεν βρίσκεις update τότε άστα...

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ (και ολους που ασχοληθηκαν)  για ολη την αντοποκριση , επι της ουσιας ενασχοληση...Παντως ενα σεμιναριο για TCP/IP suite protocols και troubleshooting θα ηταν super...!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τελικά αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα και εγώ...

τόσο με το Yahoo όσο και με το domain fasmatravel.gr

το MTU είναι στα 1452 και η δοκιμή με το ping περνάει...να το χαμηλώσω; το πρόβλημα δεν υπήρχε την περασμένη εβδομάδα...παρουσιάστηκε μετά την Πέμπτη...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...