Jump to content

Κολλημένα incoming email στο queue του email provider...


Blackman
 Share

Recommended Posts

Όταν έχεις να κάνεις με ερασιτέχνες ανθρώπους προφανώς θα τραβάς ότι και εγώ...

 

μία από τις εταιρείες του ομίλου έχει το email της σε εξωτερικό provider με τα στοιχεία του δικού μας domain (δηλαδή δεν είναι [email protected] αλλά είναι [email protected] ). Οι χρήστες λαμβάνουν στο outlook με POP3. Το θέμα που θα περιγράψω τώρα το έχω ξαναπεράσει, αλλά τώρα αδυνατώ να το επιλύσω γιατί προφανώς το σύστημα τους ίσως να θέλει κανένα restart....

 

Εξηγώ: 3 από τους 4 χρήστες σταματούν να λαμβάνουν emails και στο send/receive του βγάζει πρόβλημα.

telnet στην 110 πόρτα...user & pass για τον χρήστη τον 1...κάνω list...και τσουπ 150 περίπου emails περιμένουν στην ουρά για να φτάσουν στο mailbox του χρήστη. Στο παρελθόν αφού δεν έβλεπα αντίδραση σε αυτό που ρωτούσα ώστε να με ξεκολλήσουν, έσβηνα 1-2 emails και το όλο θέμα ξεκόλλαγε (είχε συμβεί 2 φορές στον ίδιο χρήστη).

 

Τώρα ξαφνικά συμβαίνει σε 3 από τους 4...ο 4ος δουλεύει κανονικά. Οι άλλοι έχουν πλέον τεράστια queues καθώς μιλάμε για ταξιδιωτικό γραφείο και από την Πέμπτη που το εμφανίστηκε έρχετε πολύ πράγμα. Δοκίμασα να σβήσω μήπως ξεκολλήσει το θέμα αλλά τίποτα και από κανέναν.

Ο τύπος που έχει το hosting του site & των emails, έχει μεταφέρει τις σελίδες και τα emails σε server στην Αγγλία και η ατάκα του είναι...ότι εγώ δεν κρατάω κανένα email.Και όταν του στέλνεις print screen τα πάντα για να τα δει...πάλι σου λέει σαν ΑΣΧΕΤΟΣ που είναι ότι δεν είναι από εμένα το πρόβλημα.Και όταν του λες...πες τους @(#*^*%*%$& να κάνουν κάποια επανεκκίνηση στο service του queue...στον server...στον εγγέφαλο τους...εκείνος λέει ότι δεν είναι αρμοδιότητα του.ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ @#&@^$# ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;

Μετά το κράξιμο...πείτε αν έχουμε καμία εντολή από telnet για να πιέσω τον server να στείλει τα emails στους χρήστες ή για να κάνω μαζική διαγραφή του queue...

Link to comment
Share on other sites

η εξέλιξη έχει ως εξής...

αρχικά δεν ξέρω καν τι σύστημα τρέχουν οι τύποι...δοκίμασα να πάρω version αλλά το έχουν κόψει...

και τι NDR & errors...τίποτα...απλά δεν μπορεί να συνδεθεί στον server...

αυτό είναι το μόνο error...

λοιπόν...είδα ότι προφανώς κάτι άλλαξαν οι τύποι από εκεί και μόλις έβγαλα την κίνηση μου εκτός ISA, δούλεψε...ρώτησα τον άλλον που μιλάω αν έγινε κάποια αλλαγή από μέρους τους και ενώ αρχικά μου είπε όχι...πριν από λίγο μου είπε ότι κάτι παραμετροποίησαν την Πέμπτη που πέρασε...

τώρα προσπαθώ να δω τι ακριβώς παίζει για να ξαναβάλω τα pcs των χρηστών να βγαίνουν έξω μέσω του ISA...

Link to comment
Share on other sites

βρε τον ISA κοιτάζω...αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε...

μέσω ISA δεν μπορώ να συνδεθώ στην 110 του συγκεκριμένου...και το POP3 προς τα έξω το έχω ανοιχτό. Αλλού φαίνεται να συνδέομαι...παρόλα αυτά συνεχίζω να δω και οι άλλοι τι αλλαγή έκαναν που ενόχλησε τον ISA

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...