Jump to content

AG-Windows Deployment Services (WDS)


agorts
 Share

Recommended Posts

Ακολούθησα τις οδηγίες του http://autoexec.gr/blogs/thessalonikiitpros/archive/2008/12/20/windows-deployment-services-windows-server-2008.aspx αλλά όταν προσπαθώ να κάνω capture (PXE) τρέχοντας το WDSCapture στο command prompt μου απαντά: "'wdscapture' is not recognised as an internal or external command, operable program or batch file"...

Για να φτιάξω το boot image (με το οποίο έκανα PXE boot στο client PC), έκανα εγατάσταση το The Windows Automated Installation Kit (AIK) for Windows 7 και έτρεξα το copype όπως αναφέρει στο παραπάνω link (οδηγίες)... Δεν βρήκα το WAIK v1.1 που αναφέρουν οι οδηγίες...

Κατά πάσα πιθανότητα το boot image που δημιούργησα με το WAIK δεν είναι πλήρες, δεν περιέχει το Image Capture Wizard...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεξί κλικ στο boot image αφού έχεις κάνει add ένα και διάλεξε Create Capture Image ,Βάζεις ένα Image group και έπειτα ξεκινάς τον client απο το Lan PXE και διαλέγεις το Capture που έφτιαξες. Όταν τελειώσεις απλά φτιάχνεις ένα Install.

 

Η διαδικασία είναι

Βάζω ένα boot image.

Φτιάχνω ένα Capture Image απο το Boot Image που έβαλα στο βήμα 1.Το οποίο στην ουσία λέει τον Client ξεκίνα και στείλε μου τα Data στο path που του έχεις πει.

 

Ξέχασα ένα βήμα

Βάζω ένα boot image.Ξανά το capture που έφτιαξα.

Φτιάχνω ένα Image group μέσα στο Install Images.Φτιάχνω ένα Image group μέσα στο Install Images.

Κάνω ένα sysprep τον Client όπωσδήποτε αλλιώς δεν παίζει.

Κάνω boot σε lan απο τον Client.

Διαλέγω capture και voila είσαι έτοιμος.

 

Δοκίμασε το ξανά και πες μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη δοκιμάσει...

Όταν πάω να κάνω "Create Capture Image" μετά από αρκετή ώρα μου αναφέρει: "The Windows Deployment Services Image Capture Wizard could not be located in the specified Windows PE image"...

Οπως ήδη σας είπα, δείχνει, το image που δημιουργείται με το copype, να μην περιέχει τον Image Capture Wizard...

Μήπως το WAIK που έχω εγκαταστήσει δεν είναι το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στον τρόπο δημιουργίας του boot image.

Προτείνω να βάλεις  το boot.wim απο ένα windows 7 or Windows 2008 R2 iso(να το κάνεις import στον WDS)

κατήργησε ότι άλλο έχεις κάνει και νομίζω ότι θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα

Αυτό το boot.wim κάνει και για pxe boot και για την διμιουργία WinPE iso αλλά και για την δημιουργία capture

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα delete όλα τα boot images που υπήρχαν...

Έκανα "Add Boot Image" από το CD του Windows Server 2008 R2 with SP1 (Sources\boot.wim)...

Στη συνέχεια, στο boot image που δημιουργήθηκε, έκανα "Create Capture Image"... Ολοκληρώθηκε επιτυχώς...

Δουλεύει μια χαρά (ξεκίνησε ο Image Capture Wizard)...

Ευχαριστώ

(Αφού το δοκιμάσω, θα κάνω remove το WAIK και θα εγκαταστήσω το MDT2010...)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες του http://autoexec.gr/blogs/thessalonikiitpros/archive/2008/12/20/windows-deployment-services-windows-server-2008.aspx αλλά όταν προσπαθώ να κάνω capture (PXE) τρέχοντας το WDSCapture στο command prompt μου απαντά: "'wdscapture' is not recognised as an internal or external command, operable program or batch file"...

Για να φτιάξω το boot image (με το οποίο έκανα PXE boot στο client PC), έκανα εγατάσταση το The Windows Automated Installation Kit (AIK) for Windows 7 και έτρεξα το copype όπως αναφέρει στο παραπάνω link (οδηγίες)... Δεν βρήκα το WAIK v1.1 που αναφέρουν οι οδηγίες...

Κατά πάσα πιθανότητα το boot image που δημιούργησα με το WAIK δεν είναι πλήρες, δεν περιέχει το Image Capture Wizard...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

Και να συμπληρώσω ότι εκείνα τα βήματα που διάβασες στην αρχή ήταν για Server 2008. Στον R2 υπάρχουν αλλαγές που ήδη τις είδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο WDS υπάρχουν 2 install images (ένα χ86 και ένα x64)... Όταν όμως κάνω PXE boot (σε ένα Dell E4310 notebook) για να κάνω εγκατάσταση, στη λίστα μου βγάζει μόνο το ένα, το x64...

Για ποιο λόγο δεν εμφανίζει και το x86?

Μήπως σχετίζεται με το ότι το boot image που χρησιμοποιώ (PXE) είναι x64?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν σχετίζεται με αυτό. Απόδειξη θα ήταν να φτιάξεις και ένα 32 bit boot image και να δοκιμάσεις.

Γενικά το boot image είναι μόνο για την εκκίνηση, μετά ο client συνδέεται στον WDS και κατεβάζει την λίστα απο κει. Οπότε ας αναζητήσουμε αλλού το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το Multicast transmission δε σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.

Έχεις 32 bit Boot Image; Αν ναι κάνε δοκιμή μ' αυτό πρώτα.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Ο PXE Client αφού συνδεθεί στο WDS ανάλογα με την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή βλέπει μόνο x86 Boot Images (όταν είναι 32 bit αρχιτεκτονικής η CPU) ή βλέπει και x64 (όταν είναι 64 Bit η CPU),

2) Αν διαλέξεις x64 Boot Image τότε δεν μπορείς να εγκαταστήσεις x32 λειτουργικό, απ' όσο όμως γνωρίζω ισχύει το αντίστροφο.

Το επεσήμανα σήμερα στην παρουσίαση μέσω Live Meeting για το DaRT PXE Boot.

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα add ένα boot image Win2008SvrSTD-x86 αλλά δεν περιέχει τους drivers για τη κάρτα δικτύου του notebook...

Όταν πήγα να προσθέσω (WDS) τους drivers στο boot image, διαπίστωσα ότι η επιλογή (δεξί κουμπί στο boot image) "Add Driver Packages to Image" είναι disabled!

Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με το ότι to boot image είναι x86? (Ο WDS server είναι Win2008ServerR2STD)

Πως μπορώ να κάνω να είναι enable?

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα add ένα boot image Win7Ult-x86 αλλά δεν περιέχει τους drivers για τη κάρτα δικτύου του notebook... Σε αυτό όμως η επιλογή  "Add Driver Packages to Image" δεν είναι disabled!

Πρόσθεσα τους drivers και πλέον στη λίστα με τα installations μου βγάζει και το x86 install image!

Αυτό ήταν τελικά...! Ήθελε να ξεκινήσω το client (PXE boot) από boot image x86 ώστε να έχω στις επιλογές των installation images και τα x86...!

Τώρα όσον αφορά το ότι το "Add Driver Packages to Image" είναι disabled, ίσως να σχετίζεται με την έκδοση windows server 2008 x86....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο Boot Image από Windows 7 Ultimate δεν περιέχονταν οι drivers για το Netbook σου;!;! Το ξεκίνησες και δεν έβλεπε δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

2) Αν διαλέξεις x64 Boot Image τότε δεν μπορείς να εγκαταστήσεις x32 λειτουργικό, απ' όσο όμως γνωρίζω ισχύει το αντίστροφο.

Απλά για ενημέρωση:

Χρησιμοποίησα το Win7Ultx86 boot image για να εγκαταστήσω (WDS PXE) ένα WinXPProSP2Engx64 install image και διεπίστωσα ότι (το μηχάνημα έχει 2 δίσκους) βλέπει ανάποδα (HDD order) τους δίσκους... Δηλαδή στην οθόνη που επιλέγεις που θα γίνει η εγκατάσταση του λειτουργικού (χ64) έδειχνε Disk 0 "Offline" και Disk 1 όπου και μπορούσα να εγκαταστήσω το λειτουργικό... ενω στην πραγματικότητα ήταν ανάποδα...

Με το x64 boot image είδε σωστά (disk order) τους δίσκους....!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα...

Σε αυτό το server που έχω εγκαταστήσει το WDS εγκατέστησα και το DHCP Server role...

Θυμάμαι ότι κάποιο θέμα υπάρχει με τη port 67... ανάμεσα στο DHCP και στο WDS...

Τώρα που έβαλα το DHCP Server role μετά το WDS υπάρχει πρόβλημα? Πρέπει να κάνω κάποια ειδική ρύθμιση? ή πρέπει να τα απεγκαταστήσω και να τα βάλω με μια συγκεκριμένη σειρά...?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...