Jump to content

tempdb


julax
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω μία τεράστια tempdb ( 43GB ) το μέγεθός της μου κάνει εντύπωση καθώς πριν από κανένα μήνα ήταν μόλις μερικά MB. Σκέφτομαι να κάνω Shrink την βάση (http://support.microsoft.com/kb/307487 ), όμως έχω κάποιες απορίες σχετικά μ’αυτό.

 

1) Ποια μέθοδος είναι κατάλληλη για μένα και πως το ξέρω ότι είναι η κατάλληλη.

 

2) Τι ακριβώς κάνει η κάθε μέθοδος

 

3) Πως μπορώ να μάθω τι προκάλεσε αυτή την αύξηση μεγέθους

 

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα διότι κάθε φορά που κάνει restart τον SQL Server  η tempdb γίνεται recreate. To γιατί σου μεγάλωσε η tempdb το πιθανότερο είναι να έχεις μεγάλη χρήση temp object.

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

 

tempdb      43985.81 MB    sa    2    Apr 21 2011    Status=ONLINE, Updateability=READ_WRITE, UserAccess=MULTI_USER, Recovery=SIMPLE, Version=655, Collation=Greek_CI_AS, SQLSortOrder=0, IsAutoCreateStatistics, IsAutoUpdateStatistics    100

 

και

 

 

tempdev    1    D:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA\tempdb.mdf    PRIMARY    44929088 KB    Unlimited    10%    data only

templog    2    D:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA\templog.ldf    NULL    112384 KB    Unlimited    10%    log only

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους

 

Τα αποτελέσματα της εντολής είναι τα εξής:

 

database_name    database_size    unallocated space

tempdb                 43985.81 MB      43874.35 MB

 

 

reserved    data    index_size    unused

1752 KB    760 KB    776 KB    216 KB

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά είναι άδεια. Το ερώτημα μου είναι, πριν κάνεις shrink, το μέγεθος αυτό το έχει βάλει κάποιος, είναι σίγουρο πλέον, για αυτό και κάθε φορά που κάνεις restart το service γινεται τόση, εξυπηρετεί κάποιο σκοπό;  Διερεύνησε αυτό και μιλάμε ξάνα. Επίσης πες μας λίγο τι άλλες databases έχεις σε αυτό τον server και τι είδους εφαρμογές εξυπηρετούν. Και μάθε αν μπορείς από την κατασκευάστρια εταιρία να κάνουν χρήση temporay objects

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής

Οι συνάδελφοι εδώ ισχυρίζονται ότι δεν έχουν κάνει κάτι, ο server έχει δύο βάσεις, η μία χρησιμοποιείται για την διαχείριση τιμοκαταλόγων και η άλλη για την διαχείριση αντικειμένων(κίνηση αντικειμένου, κόστος, ιστορικό κ.τ.λ). Η εταιρία που υλοποίησε την εφαρμογή της τελευταίας νίπτει τας χείρας (είναι και επίκαιρο λόγω Πάσχα), αρνείται κάθε επικοινωνία. Για την άλλη βάση η τύχη του κατασκευαστή αγνοείται . Το μέγεθος της βάσης το είδα ξαφνικά τόσο μεγάλο, παλαιότερα της είχα ορίσει κοντά στο 1GB.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα αυτά ισχύουν τότε μπορείς να το προχωρήσεις όπως λεει εδώ.

Αν και θα πρέπει να ξέρεις ότι γενικά το shrink δεν το συνιστούν σε καμία βάση παρά μόνο σε έσχατες περιπτώσεις. Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου θα σου έλεγα να πας και να πεις στην βάση να μην μεγαλώνει αυτόματα και άστην όπως είναι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνεις να πάω στα Files του Database Properties και εκεί να ξετσεκάρω το Enable Autogrowth? Ποιος ο λόγος που δεν συνίσταται το shrink (υπάρχει κάποιο Link για ανάγνωση) ?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...