Jump to content

Exchange 2010 DAG Hyper-v


alquiii
 Share

Recommended Posts

   Καλησπερα,

 

Θα ηθελα λιγο τα φωτα σας.

Εχω 3 σημεια σε VPN (leased line)

Θα ηθελα μεταξυ των τριων αυτων σημειων να στησω ενα DAG (1 DC (FWS) & 2 exchange 2010) ολοι windows 2008 R2 enterprise.

Μπορει καταρχην να υλοποιηθει μεσω VPN αυτη η τοπολογια?

ΑΝ ναι το γνωριζει κανεις πως να γινεται αυτοματα το fail over?

 

Τελος σε μια τετοια τοπολογια μπορω να χασω εναν exchange αλλα φανταζομαι οχι τον FSW, σωστα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Με τον Exchange 2010 SP1 μπορείς να πραγματοποιήσεις αυτό που θές. Θα χρειαστείς 2 DC "GC " και στα 2 site. Το θέμα είναι που θα βάλεις το Witness Directory εκεί θέλει συζήτηση. To FailOver μεταξύ των exchange λειτουργεί έτσι και αλλιώς αυτόματα ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά οι γραμμές μεταξύ των σημείων να είναι αξιόπιστες..

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι εννοείς με το FSW...είναι και λίγο αργα..:-) τι θες να πείς με αυτό?

V

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Με τον Exchange 2010 SP1 μπορείς να πραγματοποιήσεις αυτό που θές. Θα χρειαστείς 2 DC "GC " και στα 2 site. Το θέμα είναι που θα βάλεις το Witness Directory εκεί θέλει συζήτηση. To FailOver μεταξύ των exchange λειτουργεί έτσι και αλλιώς αυτόματα ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά οι γραμμές μεταξύ των σημείων να είναι αξιόπιστες..
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι εννοείς με το FSW...είναι και λίγο αργα..:-) τι θες να πείς με αυτό?
V

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

Εννοοω File Witness Server.

 

Εγω το σκεφτομουν αλλιως :

Ενας μονο DC που θα λειτουργει και σαν FWS και 2 Exchange που θα κανουν Join σε αυτο το AD.

Σχετικα με το Fail OVer εννοω εσωτερικα, δλδ το Hostname που θα κανει resolve?

F

Φανταζομαι πως η λυση ειναι cas array?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Τους 2 Exchange 2010 θα τους τοποθετήσεις στο ίδιο site ? ή ο ένας π.χ Αθήνα και ο άλλος Θες/νίκη ?

Θα είναι στο ίδιο IP subnet  ?

Τέλος οσο αφορά το να βάλεις το FSW σε Domain Controller, δεν θα σου το πρότεινα μιας και για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχει το Exchange Trusted Subsystem Group local admin rights στον DC.

Από το http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd351107.aspx :

If the witness server you specify isn't an Exchange 2010 server, you must add the Exchange Trusted Subsystem USG to the local Administrators group on the witness server. If the witness server is a directory server, you must add the Exchange Trusted Subsystem USG to the Builtin\Administrators group. These security permissions are necessary to ensure that Exchange can create a directory and share on the witness server as needed.  

Από εκεί και πέρα όπως πολύ σωστά είπε ο Βαγγέλης θα πρέπει να είναι οι γραμμές αξιόπιστες

Για να έχεις full High Availability θα πρέπει όπως σωστά είπες να φτιάξεις και CAS Array, άρα θες ένα Load Balancer ή να «Σπάσεις» τον CAS ρόλο από τον Mailbox και να ενεργοποιήσεις Windows Load Balancing (αν έχεις 2 διαφορετικά IP Subnet Θέλει συζήτηση το πώς θα το κάνεις ).

(Το Hyper-V που κολάει ? το εβαλες για να ταβήξεις την προσοχη του Βαγγέλη ?!?!? εχχεχε)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Τους 2 Exchange 2010 θα τους τοποθετήσεις στο ίδιο site ? ή ο ένας π.χ Αθήνα και ο άλλος Θες/νίκη ?

Θα είναι στο ίδιο IP subnet  ?

Τέλος οσο αφορά το να βάλεις το FSW σε Domain Controller, δεν θα σου το πρότεινα μιας και για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχει το Exchange Trusted Subsystem Group local admin rights στον DC.

Από το http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd351107.aspx :

If the witness server you specify isn't an Exchange 2010 server, you must add the Exchange Trusted Subsystem USG to the local Administrators group on the witness server. If the witness server is a directory server, you must add the Exchange Trusted Subsystem USG to the Builtin\Administrators group. These security permissions are necessary to ensure that Exchange can create a directory and share on the witness server as needed.  

Από εκεί και πέρα όπως πολύ σωστά είπε ο Βαγγέλης θα πρέπει να είναι οι γραμμές αξιόπιστες

Για να έχεις full High Availability θα πρέπει όπως σωστά είπες να φτιάξεις και CAS Array, άρα θες ένα Load Balancer ή να «Σπάσεις» τον CAS ρόλο από τον Mailbox και να ενεργοποιήσεις Windows Load Balancing (αν έχεις 2 διαφορετικά IP Subnet Θέλει συζήτηση το πώς θα το κάνεις ).

(Το Hyper-V που κολάει ? το εβαλες για να ταβήξεις την προσοχη του Βαγγέλη ?!?!? εχχεχε)

 

 

Εναν Exchange θεσ/νικη και ο DC και ο αλλος exchnage Αθηνα, και συνδεονται με VPN.

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα θα στα βγαζω ?

Mask ?

αν ειναι διαφορετικά δικτυα ξεχνάς το Array οποτε και το αυτόματο failover.

Για να ειναι οκ το DAG θα θες 2 ψήφους αρα αν χάσεις το FSW Και 1 Mailbox Server το DAG θα πέσει

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα θα στα βγαζω ?

Mask ?

 

αν ειναι διαφορετικά δικτυα ξεχνάς το Array οποτε και το αυτόματο failover.

Για να ειναι οκ το DAG θα θες 2 ψήφους αρα αν χάσεις το FSW Και 1 Mailbox Server το DAG θα πέσει

 

255.255.255.0

 

Ναι γνωριζω πως θελω 3 ψηφους.

Αν χασω το FSW απο οσο γνωριζω δεν θα εχω προβλημα οπως επισης αν χασω εναν exchange.

Αν προσθεσω ακομη εναν exchange σκεφτομουν την τοπολογια καπως ετσι, εκτοσ αν εχεται να προτεινεται κατι καλυτερο.

 

1) DC και FSW 10.10.1.1

2) DC 10.10.1.2

3) Εxchange node 1 10.10.2.1

4) Exchange node 2 10.10.3.1

 

 

επισης μπορω να τα εχω ολα σε ενα site αλλα το κακο ειναι πως σε καθε Site εχω απο μια μισθωμενη οποτε gia το redudancy που χρειαζομαι δεν θα ηταν οτι καλυτερο για μενα,

 

Εχετε κατι καλυτερο να προτεινεται ωστε να εχουμε και aytomatic fail over  η και NLB?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη εχω site a me 1dc kai 1 exchange και το ιδιο στο site B. Enan GC

 

Για redudancy στον car array Θα πρεπει να δουλεψω φανταζομαι με cas proxying kai redirection. σωστα?

Υπαρχει δυνατοτητα για automatic failover σε τετοια τοπολογια?

 

Link to comment
Share on other sites

no auto [:)]

CAS Array μονο με DNS round robbin αλλα και παλι δεν στο προτεινω θα πηγαινουν οι clients στο site B.

Αρα κανε ενα CAS Array Και σε πειπτωση disaster αλλαζεις την IP του στο DNS

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να αλλαξω την IP?

εννοεις να εχω stand by ακομη εναν cas array?

Παντως στο technet μου απαντησαν πως μα cas proxying και redirection θα παιξει.

 

Να θυμισω πως η εγκατασταση ειναι

site a - site b

σε καθε Site 1DC - 1 Exchnage mbx/cas/hub

 

Οποιοσ εχει να προτεινει κατι...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου προτείνουμε ? αυτοματα δεν πεζει [:)]

Proxying θα κάνει σε περιπτωση που γινει Move το active copy,

εαν δεν ειναι διαθέσιμο το RPC Connection Point της Database θα πρεπει να το κανεις reconfigure

Set-MailboxDatabase DB1 -RpcClientAccessServer <CASFQDN> (μετα θα γινει redirect εαν έχεις Outlook 2007 Και πανω, autodiscover magic)

αν έχεις κάνει ενα CAS Array με την IP του CAS A δεν θα χρειαστει να κάνεις configure ξανα το RpcClientAccess γιατι απλα θα κανεις αλλαγη στην IP του Array στον CAS B στο DNS. (εδω ομως εχουμε να πολεμήσουμε με το Cache του DNS στους clients, ενα μικρο TTL θα μας βοηθήσει)

Μιλαμε παντα για active-passive σεναριο απο sites και οχι active-active.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...