Jump to content

BSA και νομική ισχύ


Develekos
 Share

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

Έχω μία απορία σχετικά με την BSA. Σε πελάτη μου, ο οποίος είναι ένας από τους ελάχιστους που έχω γνωρίσει που έχει όλο το software αγορασμένο κανονικά, ήρθε μία επιστολή από την BSA με την οποία του ζητά να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι το software που χρησιμοποιεί είναι νόμιμο. Έχω τις εξής απορίες:

  1. Σας έχει τύχει; Κανένας άλλος πελάτης μου δεν έχει λάβει τέτοιο πράγμα. Πως έτυχε στον πιο έντιμο επαγγελματία; Μήπως δεν ήταν τυχαίο και υπάρχει κάτι άλλο;
  2. Έχει νομική ισχύ το αίτημα; Με άλλα λόγια, είναι υποχρεωμένος ο άνθρωπος να τους απαντήσει; Ξεκαθαρίζω για την αποφυγή παρεξηγήσεων ότι με διαβεβαίωσε ότι θα απαντήσει κανονικά, αλλά δεν ξέρω εάν είναι σωστό.

Παρακαλώ για τις απόψεις σας.

Φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

την προηγούμενη βδομάδα, σε εμένα και σε άλλους δύο φίλους - συναδέλφους μου, ήρθε επιστολή από την BSA με το γωστό περιεχόμενο, την υπογράψαμε και την στείλαμε και οι τρείς.

Η ίδια απορία δημιουργήθηκε και σε εμένα, για το κατά πόσο είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω.

Μετά από σηζήτηση που είχα με κάποιον συνάδελφο, που είναι χρόνια στο χώρο της πληροφορικής, μου είπε ότι έχουν έρθει σε συμφωνία με τις μεγάλες εταιρείες λογισμικού και έχουν εξουσιοδοτηθεί με κάθε δικαίωμα για τους ελέγχους αυτούς. Επίσης μου είπε ότι γίνεται μία προσπάθεια για τον έλεγχο μικρών εταιρειών, 25 ατόμων περίπου, όπου δεν έχουν καλή εικόνα της νομιμότητας των software, όπως σε πιο μεγάλους οργανισμούς.

Εγώ με το θέμα είναι άσχετος, αλλά παρόλα αυτά υπέγραψα και έστειλα την υπεύθυνη δήλωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποιος είναι στο χώρο της πληροφορικής πολλά χρόνια ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορεί να εκφέρει νομικές γνωματεύσεις. Επίσης, το ότι κάποιες εταιρείες εξουσιοδότησαν κάποια άλλη να κάνει κάτι ΔΕΝ της δίνει το νομικό δικαίωμα να το κάνει αυτό. Υπεύθυνη δήλωση μπορεί να ζητήσει μία δημόσια υπηρεσία, ΟΧΙ μία εταιρεία ή δικηγορικό γραφείο.

Αν θέλεις έγκυρη γνώμη ρώτα ένα δικηγόρο. Κάτι μου λέει ότι θα σου πει ότι δεν έχεις καμμία νομική υποχρέωση να ασχοληθείς μαζί τους. Από την άλλη, η BSA δεν αποκλείεται να ταράξει στους ελέγχους όσους δεν υπογράψουν, ακόμα και αν δεν βρεθεί απολύτως τίποτε.

Θυμάται κανείς την ACS:Law που έστελνε αβέρτα απειλητικά γράμματα στην Αγγλία σε όσους και καλά "κατέβαζαν παράνομα"? Και όταν πήγαν στα δικαστήρια την θάψανε? Την προηγούμενη εβδομάδα καταδικάστηκε, είχε όμως προλάβει να χρεωκοπήσει και τη γλύτωσε με 1000 λίρες πρόστιμο αντί για το προβλεπόμενο 200.000. Όχι ότι έχει σχέση με την BSA ως εταιρεία, αλλά ως πρακτική ...

Στην οποία περίπτωση το καλύτερο θα ήταν ΚΑΝΕΙΣ να μην απαντήσει, για να μην δημιουργηθεί προηγούμενο. Ακόμα και αν απλά θέλουν να μειώσουν τον αριθμό των εταιρειών που θέλουν να ελέγξουν μόνο σε αυτές που δεν υπογράψουν, η άρνηση θα τους αφήσει εκεί που ξεκίνησαν.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Καναβέ,

δεν είπα πουθενά ότι εκφέρω νομικές γνωματεύσεις, εγώ ή κάποιος άλλος.

Αυτό που είπα εγώ και επαναλλάβατε και εσείς ήταν "έχουν έρθει σε συμφωνία με τις μεγάλες εταιρείες λογισμικού και έχουν εξουσιοδοτηθεί με κάθε δικαίωμα για τους ελέγχους αυτούς". Δεν μίλησα για εξουσιοδοτήσεις αποστολής υπέυθυνων δηλώσεων. Εκτός και εσείς το αντιλαμβάνεστε διαφορετικά.....

Επίσης, δεν βλέπω το λόγο να μην παραδεχτώ κάτι, αφού είμαι νόμιμος, σε μία εταιρεία με νομική υπόσταση από την στιγμή που έχουν κάθε δικαίωμα να είναι επί τέσσερις μέρες στον χώρο μου και όπως είπατε και εσείς, "η BSA δεν αποκλείεται να ταράξει στους ελέγχους." Πώς είμαι σίγουρος πως δεν θα το κάνει κανείς; Πως είμαι σίγουρος ότι δεν θα το κάνατε και εσείς;

 

Εταιρείες που εκπροσωπεί η BSA

 

Καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, δεν αναφερόμουν σε εσένα αλλά εννοούσα ότι το ότι κάποιος σου είπε ότι έκανε κάτι, δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό νομικά. Όσον αφορά τις εξουσιοδοτήσεις, εννοούσα ότι οι εξουσιοδοτήσεις των εταιρειών δεν δίνουν κανένα δικαίωμα στην BSA να απαιτήσει υπεύθυνες δηλώσεις. Το ότι έχουν εξουσιοδοτηθεί για ελέγχους είναι εντελώς άλλο πράγμα.

Όσο για το να παραδεχθείς κάτι ... σκέψου το εξής: Αν κάποιος γείτονας αρχίσει να σπέρνει στο χωράφι σου και δεν διαμαρτυρηθείς, τί θα γίνει μετά από 10 χρόνια? Μπορεί η BSA να θέλει να γλυτώσει δουλειά, μπορεί όμως και να θέλει να ψαρεύει στα θολά. Καλύτερα να τους κόβει κανείς την όρεξη νωρίς, πριν καταλήξουμε σε καταστάσεις ACS:Law. Εδώ γίνεται φασαρία για ψύλου πήδημα με τις διάφορες Αρχές Προστασίας, και η BSA πάει και ζητάει υπεύθυνες δηλώσεις ? 

Αν αφήσεις την BSA να ζητήσει τώρα υπεύθυνες δηλώσεις, ποιός σου λέει ότι στο μέλλον δεν θα σου ζητήσει "αυτοπεραιώσεις"? 

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου στέλνουν γράμματα εδώ και 3 χρόνια. κάθε χρόνο ζητούσαν σχετική λίστα με υπολογιστές και άδειες...μαζί με αριθμό παραστατικού...

κάθε χρόνο έστελνα...

όταν μου ήρθε ότι θέλουν να υπογράψω κιόλας...απλά δεν έκανα τίποτα...αν θέλουν να κάνουν έλεγχο ας κάνουν. η υπογραφή σε δεσμεύει σε πολλά πράγματα που ίσως να μην είναι κατανοητά με πρώτη ματιά.

Αν μου ξαναζητήσουν λίστα...πάλι θα τους στείλω. Υπογραφή όμως εγώ δεν βάζω...γιατί αν σκάσει έλεγχος και κάποιος βλάκας συνάδελφος έχει βάλει στο pc του ή στο laptop του κάτι σπασμένο (δεν έχουν δικαίωμα για εγκαταστάσεις, αλλά μπορεί να είναι portable application)...ποιος θα την πληρώσει την νύφη;

 

Ας έρθουν να κάνουν όοοοσους ελέγχους θέλουν...υπογραφή γιόκο από εμένα ή τον οικονομικό διευθυντή...

φυσικά όμως εμένα σαν μηχανογράφο, η BSA ήταν ένα πολύ καλό πάτημα για να προχωρήσω τις άδειες που μου έλειπαν για να είμαι εξολοκλήρου κομπλέ. Αφήστε που για να βγάλουν άκρη συνδιαστικά με υπολογιστές...παραστατικά κλπ...θέλουν πολλές πολλές ημέρες...έχω ενημερώσει το λογιστήριο να έχουν καλού κακού άδειο γραφείο για να μπορούν να τα βρουν. Επίσης...δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βάλουν οτιδήποτε στο δίκτυο σας.Τίποτα...και αν το κάνουν συμβουλευτείτε τον δικηγόρο σας για ποια οδό θα ακολουθήσει...

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά και εκφέρω καθαρά

προσωπική άποψη χωρίς να υπόκειται / καλύπτεται / εκπροσωπείτε / από κανένα

νομικό πλαίσιο ή/και διάφορα συμφέροντα.

 

Ο οποιοσδήποτε σε αυτόν τον πλανήτη χρησιμοποιεί ένα

λογισμικό το οποίο καλύπτεται από νομικό πλαίσιο αδειών χρήσης και δεν έχει

προβεί στην προβλεπόμενη αγορά του είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ .-

 

Ανάλογα με τις νομοθεσίες του κάθε κράτους υπάρχουν οι

αντίστοιχοι ελεγκτικοί μηχανισμοί που διεξάγουν έρευνες και /ή ελέγχους για την

καταπολέμηση της παρανομίας. Στην Ελλάδα ένας από αυτούς του μηχανισμούς είναι

και η BSA.

 

Η BSA δεν είναι ένας (παγκόσμιος) οργανισμός που δεν είχε τι να

κάνει στην Ελλάδα και είπαν “ δεν στέλνουμε καμιά επιστολή να περάσει η ώρα ”.  Έχει την δικαιοδοσία από της εταιρείες / μέλη της

να διεξάγει ανάλογες έρευνες, ακόμα και ελέγχους για την διασφάλιση της χρήσης

νομίμων αδειών χρήσης λογισμικού από εταιρείες.  

 

H BSA δύναται να προβεί σε έλεγχο των επιχειρήσεων που απέστειλαν

ελλιπή ή και καθόλου στοιχεία.” …αναγράφει στο site της BSA.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Και πολύ καλά κάνει !!!!

 

H

νοοτροπία “δεν βαριέσαι ρε αδερφέ”, “δεν στέλνω τίποτα ας τους να πάνε” κτλ,

έφτασαν την αγορά μας στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει και γενικότερα στην

ευρύτερη κατάσταση της οικονομίας.  Όχι δεν

υπερβάλλω και επειδή όπως έλεγε σε μια παρουσίαση (azure for

itpros)

ο γνωστός performer

αναφερόμενος στο cloud security της ms , “θέλω να μου μιλάτε με γεγονότα” ,  έγινα πιστός υποστηρικτής της έκφρασης ….. δείτε

και τα γεγονότα

 

“ … σύμφωνα με εκτιμήσεις

της IDC, για κάθε 1 Ευρώ που δαπανάται για την αγορά νόμιμου

λογισμικού, επιπλέον 3-4 Ευρώ εισρέουν στις ελληνικές επιχειρήσεις διανομής και

παροχής υπηρεσιών”

 

“ … οι οικονομικές απώλειες του κλάδου από

την Πειρατεία Λογισμικού ανέρχονται σε €171 εκ. που συνεπάγονται λιγότερες

ευκαιρίες για νέες θέσεις εργασίας και μειωμένα έσοδα για τις εγχώριες εταιρίες

του κλάδου της πληροφορικής.”

 

“..εάν το ποσοστό πειρατείας στην Ελλάδα

που βρίσκεται στο 58%, μειωθεί κατά δέκα ποσοστιαίες μονάδες σε τέσσερα χρόνια,

προβλέπεται ότι μπορούν να δημιουργηθούν περισσότερες από 1.300 νέες θέσεις

εργασίας, να ενισχυθεί το ΑΕΠ της Ελλάδας κατά €357 εκ, αυξάνοντας παράλληλα τα

φορολογικά έσοδα του κράτους κατά €109 εκ. “   

 

Άρα για την ανεργία στον χώρο μας, που αναφέρουμε

αρκετές φορές σε μεταξύ μας συζητήσεις, αλλά και το autoexec.gr έχουμε

μερίδιο ευθύνης.

 

Επίσης το έγγραφο που στέλνει η BSA

ζητάει υπογραφή από τον νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρείας στην

οποία απευθύνεται. Και αυτό γιατί ο νόμιμος εκπρόσωπος είναι υπεύθυνος για την

νομιμότητα και τις αντίστοιχες κυρώσεις στην εταιρεία του. Αν π.χ. στην

εταιρεία διακινούνται ναρκωτικά, ο νόμιμος εκπρόσωπος θα διωχτεί ποινικά, έτσι

και για την παρανομία για τις άδειες χρήσης εκτός από την ποινική δίωξη θα έχει

και χρηματικό πρόστιμο της τάξεως των 1000€ για κάθε παράνομο λογισμικό.

 

Τέλος, ο καθένας έχει το δικαίωμα να πράξει όπως νομίζει καλύτερα για το

συμφέρον της εταιρείας του, και να έχει και την ευθύνη των πράξεων του. v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη...

δεν θα διαφωνίσω σε αυτά που λες, αλλά δεν αναφέρει κανείς ότι δεν το κάνω γιατί είμαι παράνομος.

 

Φυσικά και να κάνουν ελέγχους...αλλά στην υπογραφή που ζητάει καθώς την είχα και εγώ, ζητάει και από τον νόμιμο εκπρόσωπο, αλλά και από τον διευθυντή μηχανογράφησης. Που κατά κύριο λόγο, αυτός φέρεται να έχει την ευθύνη για το συγκεκριμένο. Με την διαφορά που αν εγώ

 

Οπότε γιατί να βάλεις υπογραφή; Όπως ανέφερα, ότι μου είχαν ζητήσει προσωπικά εμένα, το έστειλα και φυσικά κάλυψα όπως ξέρεις και τις όποιες εκκρεμότητες είχα σε θέμα αδειών για να είμαι φούλ κομπλέ με τούρμπο νίτρο ιντερκούλερ... [:P] αλλά το θέμα μάλλον τότε είναι να υπάρξει καλύτερη ενημέρωση από τις ίδιες τις εταιρείες και φυσικά για το νομικό πλαίσιο.

 

Σήμερα άκουσα για πελάτη συνεργάτη μου, που μπήκε άτομο τησ BSA, του ΣΔΟΕ παρουσία και 2 αστυνομικών και ανέφεραν την κάκιστη συμπεριφορά. (απομακρυνθείτε ένα μέτρο από τον υπολογιστή τώρα... και τέτοια). το πόσο είναι αληθινά δεν γνωρίζω για την ώρα...απλά τα αναφέρω.

Το θέμα μας δεν είναι το νόμιμο λογισμικό...αλλά η πρακτική που ακολουθείται...

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει απο αυτο το σταδιο κ εχω να πω, συμβουλεψου τον δικηγορο σας.

η bsa και φυσικα μπορει να κανει ελεγχο, αλλα εδω ζηταει κατι αλλο, υπευθυνη δηλωση για το λογισμικο που θα δηλωσετε οτι εχετε. κατι το οποιο ειναι τελειως διαφορετικο απο τον ελεγχο.

η προσωπικη μου αποψη ειναι, οτι απο τη στιγμη που δεν με υποχρεωνει ο νομος δεν το κανω, και μην ξεχναμε οτι κατι αντιστοιχο κανουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για τον ΣΔΟΕ σχεδον καθε χρονο.

 

ΥΓ το αν σε αυτη την κατασταση μας εφερε το πειρατικο λογισμικο ή οι σπαταλες (και σε software) του δημοσιου σηκωνει συζητηση (και μπυρα) ;)

 

ΝΚ

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η συζήτηση αυτή δεν έχει τελειωμό και οι απόψεις είναι πολυδιάστατες, θα συμφωνήσω και εγώ στο beering.

Άρα, ίσως να είναι σκόπιμο στο επόμενο autoexec event να έχουμε ένα θέμα licensing, piracy, compliance και μετά στην Ηλία να γίνει deep dive

Σιγουρα δεν υπάρχει αναλυτική ενημέρωσε σε κάποιες εταιρείες και ισως η συμπεριφορά κάποιων να είναι περίεργη.

Το τελικό θέμα όμως είναι να μην είναι κανείς παράνομος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η συζήτηση αυτή δεν έχει τελειωμό και οι απόψεις είναι πολυδιάστατες, θα συμφωνήσω και εγώ στο beering.

Άρα, ίσως να είναι σκόπιμο στο επόμενο autoexec event να έχουμε ένα θέμα licensing, piracy, compliance και μετά στην Ηλία να γίνει deep dive

Σιγουρα δεν υπάρχει αναλυτική ενημέρωσε σε κάποιες εταιρείες και ισως η συμπεριφορά κάποιων να είναι περίεργη.

Το τελικό θέμα όμως είναι να μην είναι κανείς παράνομος.

 

Αχα μου αρέσεις και έψαχνα να βρω το θέμα για το event του Μαίου. To βράδυ βγάζω ανακοίνωση Κουρής θέμα licensing, piracy, compliance είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια δεν είναι απλό το θέμα. Δείτε το από τη σκοπιά ενός έντιμου ανθρώπου, όπως σας το έθεσα από την αρχή. Ξαφνικά του έρχεται ένα σημείωμα από έναν ιδιωτικό οργανισμό και ούτε λίγο, ούτε πολύ του λέει: "Στείλε μας μία υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα γράφεις... Κύριοι σας διαβεβαιώνω ότι δεν είμαι απατεώνας". Είναι απαράδεκτο επί της ουσίας. Την επιστολή την έχει στείλει. Αισθάνομαι όμως ότι δεν πρέπει να το αφήσω έτσι. Θα συμβουλευτώ δικηγόρο και θα επιδιώξω να στείλω μία επιστολή διαμαρτυρίας στην BSA.

Βλέπετε, μικρό ή μεγάλο, το ποσοστό παράνομου λογισμικού στην Ελλάδα ορίζει αυτούς που το χρησιμοποιούν ως απατεώνες. Καμία αντίρρηση. Ένας οργανισμός όμως που αντιμετωπίζει εξ ορισμού, έντιμους ανθρώπους ως απατεώνες συνιστά ένα εξίσου σοβαρό λάθος. Μία προσβλητική πρακτική. Και σαν Έλληνες αν το θέλετε, δεν αντέχουμε πολλές προσβολές ακόμη.

Φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

Συμπολεμιστή Γιάννη,

δεν νομίζω οτι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως προσβολή.

Οπως για παράδειγμα κυκλοφορείς με το αυτοκινητάκι σου στον δρόμο, νομοταγέσταστος, και το όργανο της τάξης σηκώνει το χεράκι του (κοιτάς καθρέφτη μήπως θέλει το ταξί που είναι πίσω σου) , σε σταματάει και σου ζητάει τα χαρτιά σου , αισθάνεσαι απατεώνας ??? (εκτός απο άτυχος)

Βγαίνεις απο το super market και είναι οι περίεργοι που έχει στείλει ο Γιωργάκης να βρουν κανα φράγκο και σου ζητάνε απόδειξη, είσαι απατεώνας ???

Δεν νομίζω η BSA όπου έχει στείλει ειδοποίηση να τους θεωρεί απατεώνες .....

Υπάρχουν κάποια θεσμικά όργανα που ο ρόλος τους είναι να διαβαβαιώνουν οτι πληρουνται κάποιες προυποθέσεις που προβλέπονται απο το νομοθετικό πλαίσιο.

Δεν νομίζω οτι θα πρέπει να αισθανόμαστε προσβεβλημένοι όταν μας ρωτάνε αν έχουμε νόμιμες άδειες χρήσης, αλλά αντιθέτως προστατευμένοι και συνειδητοποιημένοι που είμαστε νόμιμοι.

@Γιώργο: σημαντική η συμμετοχή σου. Τελικός πελάτης με ενα σωρό άδειες και ακόμα του στέλνουν χαρτιά.... Θέλουμε να μας εκμυστηρευτείς την εμπειρία σου

Link to comment
Share on other sites

Ηδη εξασφάλισα στο επόμενο autoexec event, την συμμετοχή της υπεύθυνης ANTI-PIRACY της MS που και σχετική με το θέμα είναι και δικηγόρος, οπότε μπορεί να μας δώσει την δική της άποψη για το θέμα.

Ας κανονίσουμε ημερομηνία και προβλέπω μια ενδιάφερουσα συζήτηση απο όλους.

 

(Ευχαριστούμε Κατερίνα)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νάσο,πολύ καλή κίνηση.

Να ευχαριστήσω και εγώ απο την πλευρά μου την Κατερίνα, που τυγχάνει να την γνωρίζω, για την προσφορά της και την βοήθεια της.

Το θέμα είναι πραγματικά πολύ σηματικό για όλους !!!!

Link to comment
Share on other sites

@pkouris : Όταν το όργανο της τάξεως σηκώσει το χεράκι του σταματάω.Όταν ένας security της WeprotectyouFromUs σηκώσει το χέρι και ζητήσει τα χαρτία μου βλέπει τα αρ...χεία μου.

Άν έρθει μία δημόσια υπηρεσία(ΣΔΟΕ,ΔΟΥ περιοχής σου,ΥΠ.ΟΙΚ. κ.ο.κ) και σου ζητήσει την υπέυθυνη δήλωση την υπογράφεις,αν σου το ζητήσει μια ιδίωτιική εταιρεία (ασχέτως ποιους εκπροσωπεί Microsoft,Autodesk,ADOBE κ.α.) αδιαφορείς.

Προσωπική 'αποψη εκφράζω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στο site της BSA αναφέρει οτι: 

" Νομοθετική ρύθμιση για την επιβολή Διοικητικού Προστίμου

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του νόμου 3524/2007, όποιος έχει εγκατεστημένο στον ηλεκτρονικό υπολογιστή ή τον server πειρατικό λογισμικό (δηλαδή χωρίς άδεια χρήσης), σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμο €1000 για κάθε πειρατικό πρόγραμμα. Το ίδιο ισχύει για όποιον διακινεί, πουλά ή αναπαράγει πειρατικά προγράμματα.

Πιο συγκεκριμένα, αν σε περίπτωση ελέγχου εντοπιστούν σε έναν υπολογιστή  εγκατεστημένα 3 πειρατικά προγράμματα, ο παραβάτης είναι υποχρεωμένος  να πληρώσει πρόστιμο €3,000 -  δηλαδή €1000 για κάθε ένα πειρατικό πρόγραμμα "

Στην πραγματικότητα όμως ο νόμος αναφέρει τα εξής

«Μετά το άρθρο 65 του ν. 2121/1993, προστέθηκε νέο άρθρο 65Α, με το άρθρο 2 του ν. 3524/2007, όπου ορίζονται τα εξής:

 Α). Άρθρο 65Α Διοικητικές κυρώσεις

 1. Όποιος χωρίς δικαίωμα και κατά παράβαση των διατάξεων του παρόντος νόμου αναπαράγει, πωλεί ή κατ’ άλλον τρόπο διανέμει στο κοινό ή κατέχει με σκοπό διανομής πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή, ανεξαρτήτως άλλων κυρώσεων, υπόκειται σε διοικητικό πρόστιμο ίσο με χίλια (1.000) EYΡΩ για κάθε παράνομο αντίτυπο προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή.

 2. Πλανόδιος ή στάσιμος (εκτός καταστήματος) που καταλαμβάνεται να διανέμει στο κοινό με πώληση ή με άλλους τρόπους ή να κατέχει με σκοπό διανομής υλικούς φορείς ήχου, στους οποίους έχει εγγραφεί έργο που αποτελεί αντικείμενο πνευματικής ιδιοκτησίας, υπόκειται σε διοικητικό πρόστιμο ίσο με το γινόμενο των τεμαχίων των παράνομων υλικών φορέων 

που αποτελούν αντικείμενο της προσβολής επί είκοσι (20) ΕΥΡΩ ανά τεμάχιο υλικού φορέα ήχου κατά την έκθεση κατάσχεσης που συντάσσεται κατά τη σύλληψη του δράστη. 

Το ελάχιστο ποσό του διοικητικού προστίμου ορίζεται σε χίλια (1.000) ΕΥΡΩ.

http://hydra.it.teithe.gr/public/fek16702007.pdf

 

 

Ρώτησα με 3 e-mail μου το νομικό τμήμα της BSA γιατί υπάρχει αυτή η εσκεμμένη τη γνώμη μου πληροφόρηση στο site της και δεν έλαβα απάντηση σε κανένα από αυτά.

Επίσης η BSA καθώς και κάποιες εξουσιοδοτημένες εξουσιοδοτημένες της τάχα εταιρίες ΔΕΝ έχουν κανένα δικαίωμα να απαιτούν την αποστολή βεβαιώσεων από άλλες εταιρίες. ( Αν θέλετε να βεβαιωθείτε για αυτο, απλά καλέστε τουσ και απαιτείστε να σας στείλουν τον νόμο, την απόφαση ή οποιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο βαση του οποίου συλλέγουν αυτά τα δεδομένα).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι αρκετα περιπλοκο και ισως ξεφευγει αρκετα απο τις γωνσεις μας.

Με τα χρονια αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι κανοντας χρηση πειρατικου λογισμικου εισαι υπολογος και στο κρατος (σδοε) γιατι δεν εχεις πληρωσει το αντιστοιχο φορο, αλλα και στον νομιμο κατοχο του προιοντος. Προστιμο επιβαλει μονο κρατικος φορεας, και οχι ιδιωτης. Αρα συμφωνα με την BSA που ειναι εκπροσωπος των κατοχων πνευματικων δικαιωματων, υπολογιζουν ενα ποσο αναλογα με τον βαθμο χρησης των προγραμματων τους.

Η εμπειρια μου λεει οτι 99% καταληγει σε συμβιβασμο η κατασταση και αγορα των νομιμων αδειων.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν δινω ποτε σε κανενα ιδιωτη στοιχεια που μου ανοικουν. και παντα χρησημοποιω νομιμο λογισμικο.

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !!!

Το να χρησιμοποιεί κάποιος πειρατικό λογισμικό είναι παράνομο. Αυτό δεν το συζητάω καν.

Το να στέλνει όμως κάποιος ιδιώτης παραπλανητικές (και κατά τη γνώμη μου) απειλειτικές επιστολές προς οποιαδήποτε εταιρία , η οποία είναι πιθανό να είναι και καθόλα νόμιμη, και με παράνομο και αδικαιολόγητο τρόπο να της ζητά να υπογράψει υπεύθυνες δηλώσεις είναι μια εντελώς άλλη υπόθεση που δεν δικαιολογείται με κανένα νομικό ή λογικό επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το γεγονός ότι πρόσφατα με πήραν από το anti-piracy dpt της Microsoft και μου ζητάνε κάτι αντίστοιχο να δώσω είναι τακτική που ακολουθείτε γενικώς;

 

να αποστείλω υπογεγραμμένο ότι οι άδειες που έχω είναι νόμιμες; ο άνθρωπος που μίλησα δεν είχε δει καν τις ποσότητες και πόσες αγορές έχω σε Open License

όταν του είπα ότι είχα την βεβαίωση από συνάδελφο του ότι οι άδειες μας μοιράζονται μεταξύ ανθρώπων του ίδιου ομίλου (διαφορετικές εταιρείες), αλλά με κοινό μηχανογραφικό σύστημα και μου είναι πιο εύκολο να στείλω γενική λίστα, εκείνος μου ανέφερε ότι πρέπει να συμπληρωθούν και να υπογραφούν για κάθε εταιρία ξεχωριστά και ότι το θέμα χρήσης των αδειών είναι ευθύνη του τμήματος Marketing... (!!!!)

 

Νάσο... μπορείς να με κατατοπίσεις λίγο εσύ που είσαι εκ των έσω;

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...