Jump to content

Sharepoint Services...που είναι η βάση στον SQL οεο;


Blackman
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοί...χαιρετώ σας για ακόμη μία φορά.

 

Αντιμετόπισα το εξής θεματάκι. Όντας εγκατεστημένα τα sharepoint services σε ένα 2003 server και δουλεύοντας όλα καλά, ήρθα και στο ηθικό δίλημα του να πάρω backup ή όχι. Να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Ή να περιμένω πότε να με απολύσουν. Γνωρίζοντας ότι η απόφαση μου ήταν δύσκολη στο τι να κάνω (άλλωστε δουλειές υπάρχουν τόσες πολλές που δεν τίθετε κάποιο πρόβλημα), αποφάσισα να κάνω όλες τις κινήσεις ώστε να πάρω backup το intranet που έχω στήσει, να το κάνω restore (κάπου αλλού εννοείται) και γενικότερα ότι πρέπει για να μπει στην καθημερινή διαδικασία του backup.

 

Μελέτησα αρκετά, τόσο που η μάνα μου νόμιζε ότι ξαναδείνω πανελλαδικές...δηλαδή καμιά δυο ώρες...

Και την επόμενη μέρα ξεκίνησα να κάνω τις δοκιμές μου.

Από γραμμή εντολής με λίγο ψαξιματάκι πήρα backup (εφόσον το άφησα να τρέχει το βράδυ...ξέρετε...επειδή δεν έχει ήλιο, για να μην κουραστεί πολύ)

και την επόμενη μέρα περιχαρής πήρα το αρχειάκι που δημιουργήθηκε και πήγα σε ένα spare server (χαχαχα...ναι καταλαβαίνετε τι εννοώ...BSA...ΣΔΟΕ κλπ με ψάχνουν) ώστε να δω αν πήγε καλά. Το restore τελείωσε και τσουπ...σηκώθηκε όλο το Intranet στον νέο server και δουλεύει κανονικά.

Ωραία λέω...αυτό δουλεύει...

ας πάω όμως και στην πιο ενδεδειγμένη λύση για backup των sharepoint services που ήταν μέσω του SQL.

Πάω στον enterprise manager...ανοίγω...συνδέομαι στον server...και...

-Παρακαλείτε η βάση των sharepoint services να προσέλθει στο πλησιέστερο enterprise manager γιατί τον ζητάει ο administrator.

...και πουθενά ο ...Γιαννάκης

Πάω μία στο path που βρίσκονται οι υπόλοιπες βάσεις...τσουπ...υπάρχει και folder με όνομα SQL$Sharepoint όπως και αντίστοιχο service...οπότε όλα οκ...δεν είμαι τρελός.

Ήμουν σίγουρος ότι είχα σηκώσει sharepoint services σε αυτό τον server...

Για να μην τα πολυλογώ... δεν κατάφερα οτιδήποτε και να έκανα να δω την βάση από τον enterprise manager. Attach...detach...σουξουμουξου...τίποτα πουθενά.

Ο φάκελος εκεί όμως...και μεγαλώνει και πάει με την χρήση.

 

Μήπως κανείς χριστιανός, μουσουλμάνος ή βουδιστής μπορεί να βοηθήσει (άθεοι μείνετε μακριά...το επάγγελμα είναι μόνο για όσους πιστεύουν...τα πάντα ξεκινάνε κάνοντας την προσευχή μας).

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι δεν πάει καλά για να το δω σωστά και να πάρω από εκεί backup...

 

HELP...

Link to comment
Share on other sites

enterprize manager? u mean sql 2000 ?

Σοβαρά τώρα, το sharepoint συνήθως δημιουργεί δικό του Instance που το ονομα του φαίνεται και απο το service που τρέχει. Θα πρέπει να συνδεθείς με αυτό το instance του sqlserver απο τον enterprize manager (εκτός κι αν αποφασίσεις να έρθεις στον κόσμο του sql 2005)

Θελω να πω δηλαδή οτι οι 2 βάσεις που δημιουργεί το sharepoint δεν βρίσκονται στην default Instance του sql server αλλά σε κα΄ποιο άλλο με διαφορετικό όνομα.

Αν βρίσκομαι στο σωστό δρόμο ( του θεού ) πες μου για να επανελθω με περισσότερες οδηγίες. ΑΝ αυτά που λέω τα δοκίμασες αλλά ...φευ πάλι πες μου

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...

 

νέα σας έχω τέκνα μου.

Έγινε attach η βάση...και δεν μου τρέχει το intranet και έχω αυτό το μύνημα

 

"Unable to connect to database. Check database connection information and make sure the database server is running. For tips on troubleshooting this error, search for article 823287 in the Microsoft Knowledge Base at http://support.microsoft.com."

 

& επειδή δεν διάβασα αρκετά...η σωστή διαδικασιά είναι αυτή

 

http://www.microsoft.com/resources/documentation/wss/2/all/adminguide/en-us/stsf17.mspx?mfr=true

ας δω τώρα πως θα το επαναφέρω

Link to comment
Share on other sites

Για να φωτίσουμε λίγο παραπάνω το "μονοπάτι της αλήθειας"...

Από τα παραπάνω έγινε κατανοητό ότι έχεις εγκαταστήσει τα SharePoint services με το default installation. Τα SharePoint services δεν χρησιμοποιούν μία αλλά τουλάχιστον τρεις βάσεις για να στηθούν (Sharepoint_AdminContent_xxxx, Sharepoint_Configuration, μία για το indexing και μία για το περιεχόμενο ανά site collection). Από το default installation το instance είναι το localhost$sharepoint. Για να μπορέσεις να συνδεθείς με σε αυτό το instance του SQL (που δεν είναι express edition) πρέπει στο Management Studio να συνδεθείς στο server localhost\sharepoint ή .\sharepoint.

Ο σχετικός οδηγός για την όλη διαδικασία του backup αλλά και του restore, βρίσκεται μέσα στο TechNet, αρκετά κρυμένος κατά την άποψή μου στην διεύθυνση: http://technet2.microsoft.com/windowsserver/WSS/en/library/64171b8c-5608-4e69-881a-67996080b7ff1033.mspx?mfr=true

 

George J.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...