Jump to content

Internet έχει, οι browsers δεν συνδέονται


KelMan
 Share

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους,

Μου έφεραν ένα PC να κοιτάξω και έχει το εξής θέμα: Όταν το συνδέουμε στο internet, έχει connectivity από παντού (το antivirus κατεβάζει ενημερώσεις, τα windows παίρνουν updates, το Outlook λαμβάνει και στέλνει mail) εκτός από τους browsers.

Οποιαδήποτε διεύθυνση κι αν δώσεις στον IE ή στον FF, παίρνεις "H διεύθυνση δεν είναι έγκυρη" ή "Αδυναμία σύνδεσης, Υπήρξε πρόβλημα σύνδεσης στην προσπάθεια επικοινωνίας.." αντίστοιχα.

Κοίταξα για proxy, δεν βρήκα κάτι, κοίταξα τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου, τίποτα περίεργο, κοίταξα το αρχείο hosts, τίποτα περίεργο. Στα εγκατεστημένα προγράμματα δεν έχει κάτι ύποπτο, το antivirus (MS Security Essentials) λειτουργεί κανονικά.

Το περιέργο είναι ότι έβαλα το Fiddler και είδα ότι όταν στέλνει ο browser το request εμφανίζει ένα μήνυμα "Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία σύνδεσης επειδή ο υπολογιστής προορισμού την απέρριψε ενεργά"

Καμιά ιδέα κανείς;

 

Link to comment
Share on other sites

OK, το βρήκα. Το pc είχε symantec antivirus το οποίο είχε απεγκατασταθεί πριν περαστεί το MS Security Essentials. Ωστόσο η απεγκατάσταση δεν αφαίρεσε τα settings από το Firewall. Γι αυτό σιχαίνομαι τα προϊόντα της Symantec...

 

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη κάτι παρόμοιο την προηγούμενη εβδομάδα. Όμως το παράξενο είναι ότι το έκανε σε κάποιες σελίδες και όχι όλες! Π.χ. στη σελίδα της Microsoft ή του Avast. Τελικά έκανα φορμάτ καθώς αυτή ήταν η εργασία που έπρεπε έτσι κ αλλιώς να γίνει και δεν έκατσα πολύ να ψάξω τι έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη κάτι παρόμοιο την προηγούμενη εβδομάδα. Όμως το παράξενο είναι ότι το έκανε σε κάποιες σελίδες και όχι όλες! Π.χ. στη σελίδα της Microsoft ή του Avast. Τελικά έκανα φορμάτ καθώς αυτή ήταν η εργασία που έπρεπε έτσι κ αλλιώς να γίνει και δεν έκατσα πολύ να ψάξω τι έφταιγε.

 

___________________________________________________

http://globalcomp.eu/

Τεχνική Υποστήριξη Η/Υ, Δικτύων & Κατασκευή Ιστοσελίδων

http://laptop-service.net

Εξειδικευμένο Service για Laptop

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...