Jump to content

Exchange 2003 not refresh mailbox size, after delete many mails.


mart
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

Εγκατάσταση:
Exchange 2003 with SP2

Το πρόβλημα:

Ο ESM δείχνει ότι το μέγεθος του γραμματοκιβωτίου είναι ακόμα πάνω από 900MB, ενώ ο χρήστης έχει σβήσει όλα του σχεδόν τα mails.
Mails δεν υπάρχουν στα deleted items, recover deleted items.

Τί μπορώ να κάνω για να δει ο ESM το πραγματικό μέγεθος του γραμματοκιβωτίου;

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Mart,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Ο Exchange Server κρατάει τα deleted items για ένα προκαθορισμένο χρονικό διάστημα επιτρέποντας στους admin να μπορούν να τα κάνουν "undelete" το λεγόμενο recovery εάν χρειαστεί. Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ CF.

Διάβασα το άρθρο που μου έκανες post.

Δεν μπορώ να καταλάβω τί πρέπει όμως να κάνω ώστε να μπορέσει ο ESM να "δεί" το πραγματικό μέγεθος του γραμματοκιβωτίου.

Έκανα και extract το mailbox του χρήστη με το exmerge και το αρχείο που έκανε extract είναι στο κανονικό μέγεθος του mailbox και όχι στο μέγεθος
που εμφανίζει ο ESM.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το "Keep deleted Items for (days)" ρυθμισμένο στις 7 μέρες.

Επίσης στον ESM - > Mailbox Store -> Mailboxes έχω προσθέσει και την στήλη "Deleted Items (KB)" και η εικόνα που έχω είναι:

              Size(KB)    |   Deleted items(KB)     |     Total Items

User1      1,264,175  |       159,169               |    3,712

 

Δηλαδή σε 7 μέρες θα γίνουν purge τα 159,169ΚΒ;

Το size πώς θα ενημερωθεί....;

Κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά ή κάτι δεν πάει καλά.

Επίσης αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι ότι μόλις τώρα έσβησα από το δικό μου mailbox αρκετά μηνύματα και ο ESM έδειξε κανονικά την αλλαγή στο size.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρίσκω κάποια άκρη,

θα κάνω extract τα mail του χρήστη με το exmerge σε pst,
θα σβήσω το mailbox του χρήστη και θα δημιουργήσω ένα καινούργιο.
Κατόπιν θα κάνω import το pst στο καινούργιο mailbox.

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω επιλεγμένη αυτή την εντολή.

Μήπως να την επιλέξω και όταν το βράδυ κάνει backup "ξεκολλήσει" και επαναφέρει το size του mailbox?

[:)]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρίσκω κάποια άκρη,θα κάνω extract τα mail του χρήστη με το exmerge σε pst,θα σβήσω το mailbox του χρήστη και θα δημιουργήσω ένα καινούργιο.Κατόπιν θα κάνω import το pst στο καινούργιο mailbox.

 

Τελικά ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία και μόλις έριξα και το pst στο καινούργιο mailbox και όλα καλά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...