Jump to content

AG-Windows update-Browser Choice update


agorts
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

Έως τώρα ανεγνώριζα το αντίστοιχο update (KB976002) από την περιγραφή και το έκανα uncheck και hide...

Χθες όμως έκανα windows update σε ένα Windows 7 Pro notebook και ενώ το εντόπισα και το έκανα disable, στο restart εμφανίστηκε η γνωστή οθόνη του "Browser Choice"...

Προφανώς είναι κάποιο άλλο update, το οποίο βέβαια η περιγραφή δεν αναφέρει κάτι σχετικό...

Ξέρει κάποιος ποιο μπορεί να  είναι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

OK αυτό αναφέρει πως το αντιμετωπίζεις όταν εγκατασταθεί...

Εγώ θέλω να το αναγνωρίσω από τη λίστα των windows updates ώστε να μην εγκατασταθεί...

Το 976002 δεν είναι γιατί δεν το έχω εγκαταστήσει... Άρα κάποιο άλλο update είναι....
Link to comment
Share on other sites

Δες στην registry και δες εδώ αν το έχεις στο

 C:\Windows\servicing\Packages

 C:\Windows\WindowsUpdate.log

http://technet.microsoft.com/en-us/ie/ff606439

Can the Browser Choice Update be uninstalled?

No uninstall method is available for end-user or Enterprise customers. However, end users may delete the Browser Choice desktop icon by right clicking on it and selecting “Delete” or by dragging it to the recycle bin.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για WSUS η Windows Update κατάσταση;


Γιατί στο WSUS υπάρχει ολόκληρη "Product Category" την οποία δεν την μαρκάρεις και τελειώνει η υπόθεση, δεν σε ξανα-αποσχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 αναφέρομαι... Θέλω να ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα κάποιο από τα updates της Microsoft (windows updates or WSUS) να αφορά το "Browser Choice" αλλά να μην είναι το 976002 και να μην περιέχει στη περιγραφή το "browser choice", με αποτέλεσμα να το αφήσω να εγκατασταθεί...

Μου συνέβει σε ένα μηχάνημα (manual windows 7 update) και προσπαθώ να καταλάβω πως έγινε...

Ποια είναι αυτή η "class" στο WSUS?

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το ΚB976002, αν έχεις διαβάσει τα links του SKOK παραπάνω (το 1ο είναι άρθρο που έγραψα τον 03/11) αυτό αναφέρεται.

Τώρα όσον αφορά το WSUS είναι Product Category και όχι Class (mea culpa), θα το βρείς κάτω από το "Windows" και ονομάζεται “EU Browser Choice Update-For Europe Only”.

Δες και την εικόνα:

 

Link to comment
Share on other sites

OK Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας...

Και εγώ δεν βρήκα πουθενά κάτι άλλο εκτός του 976002...!

Υποπτεύομαι ότι κατάλαβα πως συνέβη...

Εγώ από το Win 7 windows update, το εντόπισα και το έκανα uncheck και hide, αλλά αυτός μάλλον πρόλαβε και το κατέβασε-εγκατέστησε από το automatic windows update (το είχα στο αυτόματο...)... και στο restart μου έβγαλε τη γνώστή οθόνη... και δεν καταλάβαινα πως έγινε...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...