Jump to content

AG-Network Tool-Καταγραφή...


agorts
 Share

Recommended Posts

Θέλω να αποτυπώσω το δίκτυο μας (network switches, pcs/notebooks/servers, devices, κλπ)...

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα ή το MS Visio για να κάνω την "ζωγραφική" αλλά θα ήθελα το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσω να έχει την έννοια του αντικειμένου... Δηλαδή να καταλαβαίνει ότι αυτό είναι network switch οπότε θα έχει κάποιες πόρτες (πχ 16 ή 24) και κάθε πόρτα έχει χαρακτηριστικά (πχ 100Mbit ή Gigabit) και σε κάθε PC, κάθε network interface έχει auto IP ή  static και είναι η τάδε... κλπ...

Ουσιαστικά θέλω να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα, εάν υπάρχει, που να καταλαβαίνει τις έννοιες του δικτύου και γενικότερα της δικτυακής υποδομής...

Έχετε κάτι να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το Spiceworks είναι η free έκδοση του να σου σκανάρει το δίκτυο και να σου το βγάλει και σε σχέδιο...αλλά στο σχέδιο πρέπει να βάλεις 'χέρι' για να το φέρεις στην εικόνα που το θες. υπάρχει και πρόγραμμα σαν το visio (το οποίο δεν θυμάμαι όνομα) στο οποίο έφτιαχνες το δίκτυο σου, δήλωνες IPs και αν ήθελες επέλεγες μέσω του προγράμματος να σκανάρει την συγκεκριμένη εγγραφή και να φέρει περισσότερες πληροφορίες. αν θυμηθώ όνομα θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Το spiceWorks είναι πάρα πολύ καλό και αρκετά εύκολο στην εγκατάσταση - παραμετροποίηση.

Εγώ το χρησιμοποιώ και έχω πάρα πολύ καλό Reporting

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...