Jump to content

Περί windows-linux και πορεία της αγοράς στη περίοδο της κρίσης


SnakeEyes
 Share

Recommended Posts

Γεια σας,

ασχολουμαι το τελευταίο περίπου χρόνο (νόμιμα) με τη παροχή υπηρεσιών πληροφορικής (service, απλά δικτυάκια κτλ) σε ιδιώτες. Η περιοχή

που δραστηριοποιούμε είναι στην επαρχία οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση για μεγάλα έργα, π.χ. μεγάλο εταιρικό δίκτυο

ή γενικά κάτι αντίστοιχο. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι χρειάζεται να εμβαθύνω στο θέμα των servers για να μπορώ ανταπεξέλθω αν κάποια στιγμή

προκύψει κάποιος μεγάλος πελάτης και επίσης για να μην μένω στάσιμος σαν επαγγελματίας.

Το δίλημα λοιπόν που έχω είναι σε ποια πλατφόρμα αξίζει να επενδύσω, windows ή linux? Όπως σας είπα κινούμαι στην επαρχία και πολύ φοβάμαι

πως αν κάποιος "χριστιανός" αποφασίσει να επενδυσει κάποια χρήματα στην επιχειριση του και ακούσει για το κόστος και μόνο των αδειων χρήσης

των windows server θα λακίσει ή θα σκεφτεί ας συνεχίσω να κάνω τη δουλεία μου όπως τώρα αντι για να ξοδεύω χιλιάρικα τέτοια επόχη με τη κρίση.

 

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο χώρο πως τα που βλέπεται να κινήτε η αγορά? σε τι αξίζει να επενδύσει κανείς ώστε

να γίνει καλύτερος?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο "αντικειμενική" θα θεωρηθεί η γνώμη μου (μιας και εργάζομαι στη Microsoft) αλλά αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να κοιτάξεις το TCO "Total Cost of Owneship" των λύσεων που θα προτείνεις στους πελάτες σου. Δεν είναι τόσο θέμα αν είναι Windows ή Linux (ή whatever) αλλά τελικά αν δίνεις στον πελάτη σου τη λύση που έχει ανάγκη. Αυτό είναι που θα σε κάνει "καλύτερο" (όπως λες και εσύ). Ένα άλλο πράγμα που θα κοίταγα στη θέση σου είναι επίσης το πως μπορείς εσύ (ή ο πελάτης σου) να πάρει υποστήριξη για τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ουσιαστικά το θέμα της υποστήριξης είναι σαφώς αυτό που με ενδιαφέρει κι εμένα, γιατί καλά τα opensource και οι κοινότητες αλλά όταν πρόκειται για επιχείρηση και όχι για απλό χρήστη

χρειάζεται να υπάρχει άμεση λύση σε ένα πρόβλημα και όχι υποθετικές λύσεις από άλλους χρήστες. Ρίχνοντας λοιπόν μια ματιά στο τιμοκατάλογο της redhat βλέπουμε ότι τα πακέτα υποστήριξης πληρώνονται
ακριβά, γι αυτό λοιπόν περιμένω γνώμες από έμπειρους επαγγελματίες που σίγουρα μπορούν να βγάλουν ασφαλέστερα συμπεράσματα για τα υπερ και κατά των δύο πλατφορμών απ ότι εγώ που ουσιαστικά τώρα ξεκινάω.
Να επισημάνω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη microsoft και ίσα ίσα μπορώ να πω ότι τη θεωρώ πιο τίμια σαν εταιρεία από την άποψη ότι δε κρύβεται πίσω από το πρόσχημα ότι προσφέρω δωρεάν γιατί νοιάζομαι για την τσέπη
του χρήστη 'όπως η redhat και novel που στα πέρνουν έμμεσα από το support. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι και η microsoft πρέπει να το παρακάνει με το θέμα των τιμών, ας ρίξει κι αυτή λίγο νερό στο κρασί της για να μη σκεφτόμαστε
εναλλακτικές και συμβιβαστικές λύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ εγώ είμαι στο χώρο της πληροφορικής αρκετά χρόνια. Θεωρώ πως μία λύση Linux είναι αρκετά πολύπλοκη σε αντίθεση με την "ευκολία" της Μς.

Για μικρή επιχείρηση ένας SBS θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου ακριβός. Αν μάλιστα δεν μπορεί να πληρώσει αυτό το ποσό που είναι κάτω απο 1000 ευρώ μία επιχείρηση τότε

1. Δεν θέλει να επενδύσει

2. Δεν την ενδιαφέρει σωστή λύση

3. Δεν καταλαβαίνει την αναγκαιότητα

Αν λοιπόν ισχύουν τα παραπάνω τότε θα καταλάβεις και από μόνος σου ότι

Δεν θα σε πληρώσει την υπηρεσία όπως πρέπει.

Θα έχεις προβλήματα.

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ.

Αυτή είναι η άποψή μου και ίσως την παίρνεις λάθος αλλά νομίζω ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ΕΠΑΡΧΙΑ. Η "επιχείρηση" για την οποία μιλάμε κατά πάσα πιθανότητα είναι ένα μαγαζί στην Καλαμάτα ή ένα δικηγορικό γραφείο στη Σπάρτη. Δεν αναφέρω το λογιστικό γραφείο στο Διδυμότειχο γιατί εκεί δεν χρησιμοποιούν τη φράση "λάκισε". Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λίγοι οι πελάτες οι οποίοι είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν αυτό το χιλιάρικο. Μιλάμε για εγκαταστάσεις όπου "server" είναι το desktop της γραμματείας ή άλλο ένα PC στην αποθήκη. Οι μεγαλύτερες εγκαταστάσεις σε ολόκληρη την πόλη είναι κατά πάσα πιθανότητα τα Internet Cafe και οι αντιπροσωπείες τρακτέρ.

Μπορεί τα προϊόντα Microsoft να είναι ευκολότερα στη συντήρηση χωρίς να απαιτούν τόσες γνώσεις όσο το Linux ΑΛΛΑ: 1) Είναι πιο ακριβά αρχικά (στα πλαίσια του χιλιάρικου) και 2) αν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει κανείς σε ακτίνα 200 χιλιομέτρων να σε βοηθήσει. Εκτός και αν σε κάποιο σχολείο υπάρχει κανένας ανήσυχος καθηγητής πληροφορικής που του αρέσει να στήνει δίκτυα.

Νομίζω ότι έχει μεγαλύτερο νόημα να κοιτάξει κανείς γιατί χρειάζονται οι πελάτες server - γιατί μπορεί και να ΜΗΝ χρειάζονται. Και ένα απλό desktop μπορεί να δουλέψει ως file server ενώ ένα φθηνό NAS (μιλάμε για 200-300 ευρώ) μπορει να καλύψει τις επιπλέον ανάγκες. Αντί για ένα mail server είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσει κανείς κάποια online υπηρεσία όπως τα Google Apps ή το Office 365. Θα αποκτήσει πολύ περισσότερες δυνατότητες με ένα πολύ μικρό μηνιαίο κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

@pkanavos πραγματικά σε γενικές γραμμές η κατάσταση στη επαρχία είναι όπως την περιγράφεις, παρόλα αυτά λαμβάνοντας υπόψην και τη γνώμη του klag και αυτό το συνοπτικό

άρθρο που βρήκα αναζητώντας πληροφορίες στο διαδίκτυο για το θέμα η πλάστιγγα έχει αρχισει να γέρνει προς τα windows.

 

Θα δοκιμάζω να στήσω και ένα εικονικο pc με windows sbs 2011 essential να πάρω και μια εικόνα για το πόσο εύχρηστο είναι.

 

Παιδιά περιμένω να ακούσω και άλλες απόψεις...

 

Link to comment
Share on other sites

O σοβαρός επιχειρηματίας ξέρει (ή μπορεί να καταλάβει μετά από συζήτηση) ότι το χιλιάρικο θα το αποσβέσει σύντομα - αν πραγματικά το χρειάζεται, όπως είπε και ο pkanavos. Είναι προφανές ότι μια εταιρεία με μονοψήφιο αριθμό υπαλλήλων δεν χρειάζεται πιθανώς server (πλην μεμονομένων περιπτώσεων). Για μεγαλύτερες εταιρείες, δεν είναι θέμα χρημάτων αλλά υγειούς επιχειρηματικότητας. Ο ίδιος "επιχειρηματίας" που θα ξινήσει όταν ακούσει το χιλιάρικο, θα το δώσει με ευχαρίστηση την ίδια μέρα για να πάρει το iPhone 4 και ένα iPad των οποίων το TCO μπορεί να είναι μηδενικό για την επιχείρησή του, διαθέτουν όμως τεράστιο "μούρη TCO" ως προς τον γείτονα που θα βλέπει και θα ζηλεύει γιατί αυτός δεν έβαλε 48 άτοκες δόσεις στην κάρτα για να τα αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα από τα μεγαλύτερα "κόλπα" που μου έβγαζαν σωστές δουλειές παλιότερα ήταν

Θα σου έρχονται τα Fax me email ηλεκτρονικά καθώς και θα μπορείς να στείλεις ηλεκτρονικά Fax.

Σε όλες τις περιπτώσεις θέλει σημαντική μελέτη και συζήτηση μαζί με τον ιδιοκτήτη.

Μην νομίσεις ότι είναι ότι πιο εύκολο πάντος να στήσειες ΣΩΣΤΑ έναν Server ακόμη και SBS που έχει οδηγούς, αλλά εμείς και πολοί άλλοι είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου , μιας και την προηγούμενη εβδομάδα πήρα και το SBS 2008 Cert μου, (που μάλλον δεν ενδιαφέρθηκαν πολλοί στην Ελλάδα).

Όσο πιο τεκμηριωμένος είσαι τόσο καλύτερα θα κάνεις τις δουλειές σε σχέση με τον ανταγωνισμό στην περιοχή σου.

Πλέον οι πιο πολλές εταιρείες έχουν αρχίσει και ξυπνάνε. Λίγο ο ξάδερφος που τελείωσε το ΤΕΙ, λίγο ο "γνωστός με την μαύρη ζώνη στα pc", ξέρουν τι θα πεί certified.

Απλά δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός για την συγκεκριμένη δουλειά που θα κυνηγάς.

Server λύσεις μπορείς να δώσεις και με 600 euro με τον foundation και ένα entry level μηχάνημα. Βάζεις και ένα ωραίο Office 365 και ένα backup και είσαι έτη φωτός μακριά απο τον ανταγωνισμό.

Υπάρχουν και τα θετικά της κρίσης , αρκεί να είσαι στημένος σωστά και με αξιοπρέπεια.

Unix ή Windows δεν έχουν διαφορά αν δεν δουλεύει τίποτα απο τα δύο.

Στο χέρι σου είναι να διαλέξεις το μονοπάτι για την επιτυχία και να το περπατήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε giotis τα είπες όλα και πολύ ορθά. Αν δεν παίζει τίποτα, τι να το κάνει ο επιχειρηματίας αν έχει Windows ή Linux ή DOS. Επιπλέον, αν δεν εκτιμηθεί από τον υποψήφιο πελάτη ότι είσαι σοβαρός, σωστά στημένος, πλήρως ενημερωμένος και πιστοποιημένος και κοιτάει και άλλες λύσεις  (τον ξάδερφο του μπατζανάκη του που "ξέρει" από PCs) επειδή είναι 100 ευρώ φτηνότερες, τότε δεν τον θες αυτόν το πελάτη. Προβλήματα και ζημιά θα έχεις μόνο από αυτόν στο μέλλον.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...