Jump to content

Office 365 και ΜΧ Records


merlinios
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Είμαι σε διαδικασία μεταφοράς ενός domain στην πλατφόρμα του office 365.

 

Έκανα verify το Domain με ενα record που μπήκε στον DNS που γίνεται hosting το Domain και πλέον είναι ενεργό. Το πρόβλημά μου είναι το εξείς : Στο BPOS μπορούσα να γυρίσω μόνο τα MX Records και να έχω μόνο τα email μου στο CLOUD.

 

Τώρα στο Office365 δεν με αφήνει. Πρέπει να γυρίσω τους name servers του domain και να δείχνουν Microsoft και να διαχειρίζομαι τον DNS απο εκεί κάτι που δεν το θέλω. Το έχει κάνει κάποιος ? Μου διαφεύγει κάτι ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα Ανέστη,

 

Το προτεινόμενο είναι το TXT Record, όταν λες ότι το Office365 δεν σε αφήνει τι εννοείς? Σου δίνει

κάποιο error?

 

 

Απλά δε μου δίνει τα MX Records .. Μου δίνει μόνο τους name servers για να γυρίσει η διαχείριση του domain στην microsoft η οποία έχει είδη καταχωρημένα τα records που χρειάζονται.  Διάβασα στο γούγλη ότι το πακέτο

office365 small business δεν σου δίνει δυνατότητα να κάνεις migrate ΜΟΝΟ τα mail σου στο cloud... ...

 

Να αναφέρω ξανά ότι στο BPOS σου δίνει κανονικά τα mx records και παίζεις .

 

 

Link to comment
Share on other sites



Αυτή η δοκιμαστική έκδοση είναι ιδανική για
οργανισμούς οποιουδήποτε μεγέθους με εξελιγμένες ανάγκες IT
E3.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />



ü  ΑΠΟΚΤΗΣΤΕ ΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ
ΕΚΔΟΣΗ



 







 



 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς limitation και δεν αφορά μόνο τα P προγράμματα αλλά και τα Ε υπό ορισμένες συνθήκες.

Αφορά το SharePoint και τα sites (και υποsites) όπως τα διαχειρίζεται αυτό..

Ακόμα και στα Ε πακέτα αν θέλεις το domain σου να παρέχει sharepoint sites (πχ salesdoc.company.gr) τότε θα πρέπει να γυρίσεις και εκεί τους DNS στην Microsoft.

κατα την διαδικασία προσθήκης domain σε ρωτά (Ο365 for enteprises) ποιές υπηρεσίες θα βρίσκονται στο domain αυτό, ώς εξής :

- mail -> σου δίνει εγγραφές mx, cname & txt για τον δικό σου (ή isp) dns

- Lync -> σου δίνει 2 SRV records για τον δικό σου (ή isp) dns

- Sharepoint -> τότε ζητά την διαχείριση του domain να την κάνεις το Ο365

Απλά στα P προγράμματα μαλλον (αν κατάλαβα καλά) θεωρεί δεδομένο ότι το web site της εταιρείας θα το κανεις host στο Sharepoint.

Link to comment
Share on other sites

H λέξη "limitation" υπονοεί το χαμηλό κομμάτι της αγοράς στο οποίο απευθύνεται το πρόγραμμα Ρ. Θεωρείται προφανές ότι εταιρείες με τόσο μικρό αριθμό χρηστών δεν απατείται να έχουν τέτοιες "πολυτέλειες" :Ρ

 

Link to comment
Share on other sites

επι της ευκαιριας είδα το Web Interface για την διαχείρηση του DNS Και μπορείς να κάνεις οτι προσθήκες θες (Α, ΤΧΤ records και αλλα) αρα πιστεύω δεν ειναι κατι που να σου δημιουργήσει πρόβλημα [:)]

σιγουρα θα ειναι μπελάς η μεταφορά αλλα μετα τα έχεις ολα σε ενα σημείο διαχείρησης!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω και κάτι ακόμα για κάποιον που ίσως του τύχει το παρακάτω...

 

Το Domain που μετέφερα στο Office 365 ήταν κάποτε στο BPOS σαν trial . Από την στιγμή που έληξε το trial και αφού πέρασε και ένας ολόκληρος χρόνος σχεδόν που το domain και τα mail ήταν πλέον στον ISP αποφασίστηκε να περάσει το Domain στην πλατφόρμα του 365.

 

Όλα οκ εκτός από το θεματάκι του DNS άλλα και κάτι ακόμα που με παίδεψε ..

 

Συγκεκριμένα υπήρχε ένα θέμα αφού στήθηκε το όλο πράγμα με τα εισερχόμενα mail . Οτιδήποτε ερχόταν απο έξω γυρνούσε στον αποστολέα με μήνυμα λάθους " Relay Access Denied" .

 

Ψάχνοντας από δω και από εκεί στον γούγλη ανακάλυψα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα. Domain που ήταν κάποτε στο BPOS , σταμάτησαν την υπηρεσία για αρκετό διάστημα και ενεργοποίησαν Office 365, είχαν το ίδιο πρόβλημα γιατί το BPOS είχε ακόμα καταχωρημένο το domain και δημιουργούσε πρόβλημα...

 

Μιλώντας με το Support του 365 όπου γνώριζε γιαυτό το θέμα με παρέπεμψε στο support του BPOS για να αποδεσμεύσουν τελείως το domain . Λίγο παράξενο μου φάνηκε που δεν γινόταν να το κάνουν οι ίδιοι.. Φαντάζομαι το γραφείο του BPOS είναι δίπλα απο το γραφείο του 365 [:D][:D] Όπως και να χει το  support του BPOS μου έλεγε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι και να μιλήσω με το support του 365. Αφού έγινα μπαλάκι για αρκετή ώρα και αφού μίλησα και τηλεφωνικά με κάμποσους  τελικά την λύση μου την έδωσε μια κυρία από το BPOS όπου μου ελευθέρωσε το domain , μου είπε να συνδεθώ με powershell στο 365 και μου έδωσε και κάποιες εντολές να τρέξω. Πλέον απ ότι βλέπω παίζει κανονικά .

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω και κάτι ακόμα για κάποιον που ίσως του τύχει το παρακάτω...

Το Domain που μετέφερα στο Office 365 ήταν κάποτε στο BPOS σαν trial . Από την στιγμή που έληξε το trial και αφού πέρασε και ένας ολόκληρος χρόνος σχεδόν που το domain και τα mail ήταν πλέον στον ISP αποφασίστηκε να περάσει το Domain στην πλατφόρμα του 365.

Αν είχες έρθει στην παρουσίαση της Microsoft για το Office 365 που έγινε στο ξενοδοχείοτης μονής λαζαριστών στη Θεσσαλονίκη , το συγκεκριμένο "πρόβλημα" είχε αναφερθεί απο τον ομιλητή. Επίσης είχε αναφέρει ότι η μεταφορά γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο, συγκεκριμένη ημέρα κατόπιν συννενόησης με την επιχείρηση λογο της δέσμευσης του domain απο το bpos.  

Απλά δεν έκανες ξεκάθαρο απο την αρχή ότι ήθελες να κάνεις μεταφορά απο Bpos. Θα σου το έγραφα απο την αρχή.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω και κάτι ακόμα για κάποιον που ίσως του τύχει το παρακάτω...

 

Το Domain που μετέφερα στο Office 365 ήταν κάποτε στο BPOS σαν trial . Από την στιγμή που έληξε το trial και αφού πέρασε και ένας ολόκληρος χρόνος σχεδόν που το domain και τα mail ήταν πλέον στον ISP αποφασίστηκε να περάσει το Domain στην πλατφόρμα του 365.

Αν είχες έρθει στην παρουσίαση της Microsoft για το Office 365 που έγινε στο ξενοδοχείοτης μονής λαζαριστών στη Θεσσαλονίκη , το συγκεκριμένο "πρόβλημα" είχε αναφερθεί απο τον ομιλητή. Επίσης είχε αναφέρει ότι η μεταφορά γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο, συγκεκριμένη ημέρα κατόπιν συννενόησης με την επιχείρηση λογο της δέσμευσης του domain απο το bpos.  

Απλά δεν έκανες ξεκάθαρο απο την αρχή ότι ήθελες να κάνεις μεταφορά απο Bpos. Θα σου το έγραφα απο την αρχή.

 

 

 

Ήμουν εκεί και άκουσα και για το συγκεκριμένο το οποίο μάλιστα το έχω εφαρμόσει επιτυχώς στην εταιρία που δούλευα όταν μεταφερθήκαμε στο 365.  Ομως δεν είναι η δική μου περίπτωση

 

Όπως ανέφερα και παραπάνω το domain είχε μπει πριν 1 ολόκληρο χρόνο στο BPOS σε trial . Μετά από περίπου 1 μήνα και αφού έληξε το trial,  το domain μεταφέρθηκε ξανά στον isp όπως και τα mail και το web hosting όπου δούλευε μέχρι και σήμερα , αφού πρώτα έγινε disable και expire από το BPOS.

 

Μετά από 1 χρόνο φθάνουμε στο σήμερα όπου το domain φεύγει από τον ISP πάει στο office 365 και ακολουθεί η ιστορία στο προηγούμενό μου post .

 

Εδώ είναι και ενα κομμάτι της λύσεις :

 

http://www.mikewagan.net/2011/08/relay-access-denied-error-when-sending.html

 

Link to comment
Share on other sites

επι της ευκαιριας είδα το Web Interface για την διαχείρηση του DNS Και μπορείς να κάνεις οτι προσθήκες θες (Α, ΤΧΤ records και αλλα) αρα πιστεύω δεν ειναι κατι που να σου δημιουργήσει πρόβλημα [:)]

σιγουρα θα ειναι μπελάς η μεταφορά αλλα μετα τα έχεις ολα σε ενα σημείο διαχείρησης!

 

Αυτό γίνεται μάλλον μόνο σε πακέτο " for enterprises " που κάτι τέτοιο θα είδες .

 

Στο λινκ θα δείτε μια σύγκριση για την διαχείρηση domain ανάλογα με το subscription .

 

http://onlinehelp.microsoft.com/en-us/office365-enterprises/hh416765.aspx

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...