Jump to content

Άνοιγμα Link σε νέα καρτέλα


klag
 Share

Recommended Posts

Σήμερα το ανακάλυψα και είπα να το γράψω.
όταν είμαι σε μία σελίδα στο Internet και θέλω να ακολουθήσω ένα link συνήθως πατάω Δεξί κλικ και άνοιγμα σε νέα καρτέλα.

Το ξέρατε ότι γίνεται ακριβώς το ίδιο αν πατήσετε την ροδέλα από το ποτνίκι προς τα μέσα?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς προς τα μέσα, μου φαίνεται ότι είναι χαρακτηριστικό ή ρύθμιση στο παντίκι σου, αλλά για αυτό που θες δεν είναι απαραίτητο δεξι κλικ μπορείς να κάνεις τα εξής

Ctrl+Click on link = ανοίγει σε νέο tab

Shift+Click on link = ανοίγει σε  νέο παράθυρο

Link to comment
Share on other sites

THX δεν το ήξερα το παραπάνω

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΜΟΥ.

Το δοκίμασα ΄τωρα και σε άλλα ποντίκια εδώ στην εταιρία. Απλά αντί να φαίρνεις γύρω γύρω την ροδέλα την πατάς προς τα μέσα. (Τα ποντίκια εδώ είναι όλα Microsoft, δεν ξέρω αν το κάνουν και μη microsoft)

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα συνήθειας. Όταν είχα πάρει το πρώτο ποντίκι με ροδέλα και κουμπί στο πλάι, είχα ρυθμίσει διάφορες λειτουργίες σε κάθε κουμπί για μπρος, πίσω, κλπ. Αλλάζοντας ποντίκια και εταιρείες (τα εταιρικά ποντίκια συνήθως ΔΕΝ έχουν έξτρα κουμπιά) ξεσυνήθισα να χρησιμοποιώ τα έξτρα κουμπιά και πλέον δεν χρησιμοποιώ παρά μόνο τις default λειτουργίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα συνήθειας. Όταν είχα πάρει το πρώτο ποντίκι με ροδέλα και κουμπί στο πλάι, είχα ρυθμίσει διάφορες λειτουργίες σε κάθε κουμπί για μπρος, πίσω, κλπ. Αλλάζοντας ποντίκια και εταιρείες (τα εταιρικά ποντίκια συνήθως ΔΕΝ έχουν έξτρα κουμπιά) ξεσυνήθισα να χρησιμοποιώ τα έξτρα κουμπιά και πλέον δεν χρησιμοποιώ παρά μόνο τις default λειτουργίες τους.

+1

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και αρχίσαμε τις ποντικοϊστορίες, το καλύτερο ποντικοειδές που έχω χρησιμοποιήσει ήταν το Logitech Trackball που είχα πάρει πριν 9 χρόνια. Μάζευε όμως ΠΟΛΥ περισσότερη σκόνη από τα ποντίκια (δεν ήταν οπτικό) και το άλλαξα όταν βγήκαν τα πρώτα οπτικά ποντίκια. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα καθαρά enterprise,

 

Cyborg R.A.T. 7, το λέει και το όνομα

 

http://cyborggaming.com/prod/rat7.htm

 

Κρίμα τα λεφτά , μόνο αριστερό κλικ, δεξί κλικ και πάνω κάτω την ροδελίτσα κάνω,

 

άσε που κάνω και δεξί κλικ άνοιγμα σε νέα καρτέλα.....

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Cyborg R.A.T. 7 Mouse ... τι να πω με ένα ταπεινό Arc Touch Mouse που έχω ...

Μouse με ρύθμιση σε κατανομή βάρους μπρος πίσω , μπρος πίσω αεροτομές , Side wings που βγαίνουν και ξαναμπαίνουν, flaps ...

Transformer ... δεν έχω ξαναδεί ... μόνο το Cyborg !!!

Για να το ρυθμίσεις θέλεις Msc σε Αerodynamics ... ή να έχεις προυπηρεσία σε ομάδα F1 !!!  [:P]

Eίμαι σίγουρος ότι το Cyborg ανοίγει νέο tab με τη ροδέλα ... αλλά επίσης γράφει κώδικα , κάνει migration , τελείωνει ένα level σε Gears of Wars , ψήνει καφέ κτλ

με το πάτημα-στρήψιμο ενός κουμπιου του !!! [:D][:P]

Για να σοβαρευτούμε [:P] ... το Arc Touch Mouse ανοίγει σε link νέο tab με ένα click στο μεσαίο Touch Pad.

 Ροδέλα ? τι είναι αυτό ? στο Arc έχεις μόνο το ακουστικό εφφέ της ροδέλας στο Touch Pad !!! [:D] .

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο feature υπάρχει πολλά χρόνια, από τότε που ο firefox εμφάνισε για πρώτη φορά τα tabs. Μάλιστα το καλό είναι πως δουλεύει σε όλους τους browsers και επίσης μπορείς να κλείσεις κάποιο tab κάνοντας middle-click πάνω του.

Αν το μάθεις πάντως δεν ξεκολλάς!!

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...